Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Startuje 4 výzva kotlíkových dotací
  • Zástupci vedení Karviné poděkovali 23 dárcům krve
  • Házenkářům gratulovali fanoušci i vedení města
  • Divadelní předplatné v Karviné startuje za týden. Promítat začne i letní kino
  • Senioři si na Lodičkách užili Letní slavnost

Startuje 4 výzva kotlíkových dotací

Protože odstartovala 4. výzva kotlíkových dotací, dostali zájemci z Karviné možnost zúčastnit se v kinosále karvinské regionální knihovny informativního semináře. Domkaři, kteří seminář nestihli, mohou pak kdykoliv využít kotlíkovou poradnu, která je v Karviné zavedena.

Čtvrté kolo kotlíkových dotací je určeno na výměnu starých nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy za ekologické zdroje tepla. Abys se zájemci mohli dozvědět vše, co potřebují, konal se v kinosále regionální knihovny informativní seminář.

Marcela Malinovská Honková, finanční manažer odd. strukturálních fondů KÚ MSK: "Čtvrtá výzva byla vyhlášena 11. května a od 13.6. se můžou přijímat žádosti. Budou se přijímat elektronicky, tak to bylo v předchozích výzvách. Lidé mohou podávat žádost elektronicky do 31. srpna letošního roku."

Princip výzev zůstává stejný, nově je toto kolo určeno pro nízkopříjmové domácnosti, které budou muset dokládat své příjmy.. Je tam ale řada výjimek.

Marcela Malinovská Honková, finanční manažer odd. strukturálních fondů KÚ MSK: "Pokud budou majitelé pouze důchodci, nemusí dokládat příjmy, pokud tam je pracující člověk, bude dokládat příjmy, ale těch variací je strašně hodně."

Domácnosti, které nejsou nízkopříjmové, mají možnost získat do 31. 8. 2022 příspěvek na výměnu kotle v programu Nová zelená úsporám.

Poradit se mohou lidé v Karviné přímo v kotlíkových poradnách, které fungují v budově C magistrátu města v kancelářích odboru školství a rozvoje.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "V Jakýkoliv úřední den je možné přijít a poptat se, co vše potřebují, aby mohli dostat kotlíkovou dotaci, kterou budou administrovat na krajském úřadě a zároveň se mohou přijít zeptat na to, jakým způsobem lze získat půjčku na to, aby svůj kotel vyměnili za penize města."

Město Karviná bude nejpozději v září tohoto roku schvalovat program na podporu zápůjček, tzn. finanční výpomoc občanům, kteří si nemohou dovolit vyměnit kotel sami ze svých vlastních prostředků.

Během října a listopadu by pak občanům byly poskytovány první zápůjčky.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Program na zápůjčky bude platný po celou dobu, co bude platný dotační program krajského úřadu, tzn. do roku 2025."

Město Karviná bude i v této výzvě poskytovat občanům částku 10 tisíc korun, jako samotný příspěvek města na samotnou výměnu kotle.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Tento příspěvek bude město posílat krajskému úřadu, který je pak občanům dá v rámci smlouvy, kterou budou mít podepsanou právě s krajským úřadem."

Na tepelné čerpadlo může jeden žadatel spolu s příspěvkem od kraje získat až 187 a půl tisíce korun, spolu s dalším příspěvkem od obcí tak lze teoreticky získat čerpadlo téměř zdarma. Na kotle na biomasu pak stát přispívá 130 tisíc.

---

Zástupci vedení Karviné poděkovali 23 dárcům krve

Zástupci vedení Karviné poděkovali 23 dárcům krve, kteří dosáhli 80, 120 a 160 odběrů.

Ocenění obdrželi pamětní list primátora Karviné, tři z nich pak Pamětní list Rady města Karviné.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “My jim tímto děkujeme, že se podílí na záchraně života nás všech."

Čestné uznání primátora města Karviné za 80 odběrů a získání Zlatého kříže III. třídy převzalo 14 dárců, mezi nimi byla i Marie Pollaková. Že bude dárkyní krve se rozhodla už ve studentských letech.

Marie Pollaková, oceněná dárkyně krve: "Když mi bylo osmnáct. Potom jsem kvůli dětem nemohla chodit a teď jsem opětovně začala."

„Pamětní list primátora města Karviné“ za 120 odběrů a získání Zlatého kříže II. třídy obdrželo 6 dárců, mezi nimi byl i Břetislav Foltýn.

Břetislav Foltýn, oceněný dárce krve: "Už jsem skončil, protože mě je už 65 a více a mám 123 odběrů. Rozhodl jsme se pozdě, bylo mi kolem 30 roků. začal jsem dávat plazmu, potom krev."

„Pamětní list Rady města Karviné“ za 160 odběrů a získání Zlatého kříže I. třídy bylo předáno třem dárcům.

---

Házenkářům gratulovali fanoušci i vedení města

Karvinští házenkáři oslavili svůj velký úspěch a získání mistrovského titulu se svými fanoušky a také se na zámku Fryštát setkali s vedením Karviné.

Čerstvé mistry české házené pozvali zástupci Karviné na zámek Fryštát, aby jim pogratulovali k dosaženému úspěchu, znovuzískání mistrovského titulu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Házená a Karviná, to je spojení, které se neomrzí. Ten titul jsme získali zpátky a já jsem klukům přál, aby to byla nová éra nových titulů dalších. Věřím tomu, že to tak bude a házenkářům jsem poděkoval za vzornou reprezentaci našeho města. To nebylo jen finále, ale celý ročník projeli suverénně. Je to špička v republice, obrovská reklama pro Karvinou a já jsem za to rád."

Házenkáři také vedení radnice věnovali míč podepsaný všemi hráči. Ve stejný den se pak celý tým sešel na Lodičkách se svými fanoušky, kde se s nim ještě jednou radovali z dosaženého vítězství, společně se fotili a rozdávali autogramy.

---

Divadelní předplatné v Karviné startuje za týden. Promítat začne i letní kino

Měsíc červen je bohatý na nejrůznější kulturní akce. Kromě již proběhnuvší akce Cirkulum a oslav města, které se uskuteční již tento víkend, chystá MěDK spoustu kulturních zážitků třeba v podobě Karvinského kulturního léta a nové divadelní sezóny.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Chtěla bych upozornit na to, že v pondělí 13. června zahajujeme online přihlášky do divadelního předplatného. Je to docela důležité datum, protože předplatitelé z minulé sezony mají možnost si držet svá místa, na která jsou zvyklá. Pokud se přihlásí do 31. července, kdy je uzávěrka přihlášek pro stávající předplatitele atmosféru. Noví předplatitelé mohou čekat trochu déle, ale nedoporučuji čekat dlouho, protože místa jsou zadávána podle přihlášení, ta zbývající a tam je uzávěrka 25. srpna. Předplatné má tu výhodu, že tu kartu předplatitelskou můžete půjčit nebo darovat."

V druhé polovině června, vždy dva čtvrtky a dva pátky už zahajuje sezónu letní kino. Těšit se můžete na dvě nejúspěšnější komedie sezony.

---

Senioři si na Lodičkách užili Letní slavnost

Karvinští senioři se sešli na Lodičkách, aby se společně pobavili na Letní slavnosti. Taneční zábavu pro ně připravil sociální odbor jen pár týdnů poté, co se seniorky z městských klubů vrátili z pobytu na horách.

Areál Lodiček je vyhledávaným místem k odpočinku a pořádání kulturních akcí. Jedna taková byla určena speciálně pro seniory z městských klubů.

Martina Smužová, vedoucí odboru sociálního MMK: “Letošní rok je trochu otevřený, už nejsou restrikce a tím pádem jsme mohli zorganizovat akci, kterou jsme nazvali Letní slavnost. Tím otevíráme léto i pro seniory. Je to o tom, abychom je trochu rozhýbali, aby se po zimě rozkoukali a mohli začít léto s nadšením."

Seniorům hrála kapela jejich oblíbené hity.

anketa: senioři: "Pro starky to je dobré." "My jsme spokojeni, hudba, jídlo, nic nám nechybí." "Město se stará, o důchodce. Přesně. My chodíme pravidelně. Ty dva roky byly trochu divný, ale jsme to přežili." "Jsme rádi, že jsme se zas mohli sejít bez roušek a že už nemáme strach."

Jan Wolf, primátor Karviné: “I senioři využívají Lodičky, jsem za to rád, že to můžeme podporovat. taková akce má svou tradici. Když byl covid, bylo to složitější, ale už se to dostává do normálu. "


Podobných společných akcí pořádá odbor sociální pro seniory pravidelně, nedávno se také skupina seniorek vrátila z pobytu v Beskydech, kam také senioři jezdí pravidelně a po covidu byl senior tábor opět obnoven.

Martina Smužová, vedoucí odboru sociálního MMK: “Tento tábor byl organizovaný v rámci projektu, který jsme nazvali s Batůžkem do světa a tábor jsme pojmenovali Cesta kolem světa za pět dní. Dělaly se různé aktivity, které byly zaměřené na cestovatelskou formu. Seniorky dostaly i batůžek, do kterého si dávaly nejen odměny, ale i pracovní věci, které potřebovaly pro výrobu různých výrobků."

Společně s městem Karviná senior tábor finančně podpořila i Nadace OKD.

---Mohlo by Vás také zajímat