Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné se pustili do výstavby a oprav parkovišť
  • V karvinském útulku čeká na nový domov 14 psů
  • Karvinští nadšenci se učili tančit Salsu v Múze

V Karviné se pustili do výstavby a oprav parkovišť

V několika částech města se připravují nová parkovací místa. To největší už budou mít brzy řidiči k dispozici v areálu Základní umělecké školy Bedřicha Smetany a počítá se i sparkovacími místy u nového sportovního areálu, jehož výstavba v těchto dnech právě začíná.

Se začátkem hlavní stavební sezony se i v Karviné rozběhly venkovní práce na mnoha místech. Opravují se chodníky, místní komunikace, mostky, staví se například nový sportovní areál a také několik parkovišť.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: “Průběžně děláme parkoviště, zahájili jsme u ZUŠ , budeme tam speciální plotem oddělovat školku, aby se ty provozy nekřížily a také jsme dokončili na ulici Školské parkoviště."


Parkovacích míst u Základní umělecké školy bude téměř 100. A přesto, že tady vznikne velká parkovací plocha, budou se v této lokalitě hledat další místa k parkování.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "V této lokalitě opravdu hodně lidí bydlí, hodně lidí jezdí za aktivitami do této lokality, dál budeme přemýšlet, kde bychom mohli něco udělat dalšího."

V současné době se opravuje i parkovací plocha na ulici Urxova za Územním odborem Policie České republiky. Povrch parkoviště se opravoval i u pošty v Karviné -Mizerově. Parkoviště vyroste i u sportovního areálu na ulici Leonovova, jehož výstavba a začala prvního července.Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK:
"U sportovního areálu vzniknou nová parkovací stání, aby ti, kteří sem přijedou autem tu mohli zaparkovat a současně s rekonstrukcí krytého bazénu, na straně krytého bazénu vzniknou nová parkovací místa, takže tato lokalita bude zajištěna pokud se týká parkovišť."

Chystá se i oprava komunikace z ulice K. Sliwky kolem polské základní školy dr. Olszaka až k soudu. I tady dojde k úpravě parkovacího stání.

Podobně se připravuje i oprava komunikace U Lesa, od ulice Ciolkovského, od Myslivny až po ulici Haškova. Opraví se chodníky i cesta a i tady se bude řešit parkovací stání.

Práci občas komplikuje počasí,přívalové deště a bouřky. I tak by se vše mělo stihnout v plánovaných termínech.

---

V karvinském útulku čeká na nový domov 14 psů

Útulek pro psy je v době koronaviru stále uzavřen pro veřejnost. Zájemci si mohou psa vybrat prostřednictvím fotografií na internetu a po dohodě s ošetřovatelem mu vybraný adept na nový domov bude v předem dohodnutém termínu.

V karvinském útulku pro psy je momentálně 14 psů. Kvůli stále platícím omezením kvůli šíření nákazy ještě stále není povoleno veřejné venčení psů z útulku.


Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná:
"Nemůžeme s ohledem na to, že pořád je situace kvůli koronaviru na Karvinsku taková, jaká je, ve chvíli, kdy se to trochu uvolní, budeme připraveni i v této oblasti."

Pokud si lidé chtějí vybrat psa z útulku, mohou tak učinit prostřednictvím fotografií na webu technických služeb.

David Konieczný, ošetřovatel: "Lidé si mohou psa na webu, zavolat si a psa zamluvit, my se jim pak ozveme, kdy si pro něho můžou přijít."

. My jsme z nabídky vybrali tři adepty na nový domov, kteří by rádi život dožili jinak než za plotem útulku. Prvním z nich je trpasličí pinč Ben.

David Konieczný, ošetřovatel: "Je mu kolem osmi let, má horší chrup, jinak je zdravý, je vhodný spíš do bytu vzhledem k jeho věku."

Druhý nabízený pes je desetiletý kříženec Bertík.

David Konieczný, ošetřovatel: "Je zprvu aktivní, ale pak si rád poleží, potřebuje klid, doporučil bych ho starším lidem a třetím nabízeným psem je labrador, ten má kolem 6 let, není úplně hodný, klidný, je místy ostřejší, je vhodnější na zahradu jako hlídač."Útulek také v současné době prochází opravou.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: "Postupně tu lokalitu vylepšujeme v rámci možností. V letošním roce jsme vyčlenili na částečnou opravu fasádu, čeká nás výměna topného média, zavedeme tam plynový kotel a budeme vytápět plynem. V souvislosti s tím musíme provést zateplení střechy, takže letos tam bude dost zainvestováno."

---

Karvinští nadšenci se učili tančit Salsu v Múze

Teď vás zavedeme na taneční parket. Karvinští milovníci tance se celý rok učili v zázemí volnočasového spolku Múza tančit Salsu v páru. Jejich závěrečnou, která proběhla formou Salsa party, jsme si nenechali ujít.

Začátek letních prázdnin oslavili milovníci tance patřící do skupiny Diamond dance prostřednictvím Salsa party. Šlo o závěrečnou, kdy si společně s lektorem zopakovali všechny naučené kreace, kroky a prvky typické pro tento tanec.

Veronika Švecová, předsedkyně spolku Múza, taneční lektorka skupiny Diamond dance: "Začali jsme koncem září, s tím, že trénují a učí se základy, lektor říkal, že jsou velmi šikovní, pokročili až k Ruedě v kruhu, je to taková složitější forma Salsy. "

Lektorem karvinských tanečníků je Marek Kypús Mistr ČR v latinskoamerických tancích.

Marek Kypús, taneční lektor: “Salsa se dá tančit na světové úrovni, ale tady se snažím vyučovat pro širokou veřejnost, takže ta náročnost je trochu menší, ale postupem času se zvětšuje."

Salsa je o něco volnější tanec, než klasické společenské tance.

Marek Kypús, taneční lektor: “Je taková trochu víc uvolněnější, není tak striktní. Jsou tam důležité kroky a dodržet rytmus a potom se dělají různé sestavičky, jsou v páru. některé jsou pravidelné, učíme se různé figury."

Naučit se tančit salsu přišli i Richard a Petra Dolákovi.

Richard a Petra Dolákovi, taneční pár:  “My tady chodíme rok, chtěli jsme se naučit Salsu, protože jsme tančili společenské tance a chtěli jsme umět něco nového. Nebyla tak těžká, protože něco jsme už kdysi zkoušeli, díky skvělému lektorovi je top úžasné,zažijeme plno zábavy.To je relativně jednoduchá tanec, nikdo vám neříká, kde máte mít ruku a krk, jako ve společenských tancích, takže je to fajn, zábavné."

Páry se v průběhu lekcí naučili tančit i Salsu v kruhu, takzvanou  Ruedu de casino.

Marek Kypús, taneční lektor: "Lektor vždy řekne nějakou figuru, vyměníme si partnerky, v tomto jsou i soutěže."

Veronika Švecová, předsedkyně spolku Múza, taneční lektorka skupiny Diamond dance: "Na Salsu chodí jen dospělí, ale běžně přes rok máme i kroužky pro děti od 3 let."

Od září se otevřou nové kurzy tance, přidat se může každý. Informace najdete na webových stránkách nebo facebooku Diamond dance nebo Múza.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry