Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Prvním občánkem Karviné roku 2022 je Michael
  • Aktuálně z Karviné
  • U Karvinského moře se konal výcvik záchranářských psů

Prvním občánkem Karviné roku 2022 je Michael

První občánek Karviné přišel na svět v porodnici Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji 1. ledna ve 12 hodin 16 minut. Z důvodu zákazu návštěv v nemocnici předal jeho mamince dárky od primátora města zdravotnický personál.

Tohle je první karvinské miminko roku 2022. Malý Michael se narodil 1. ledna ve 12 hodin 16 minut, při příchodu na svět vážil 2180 gramů a měřil 47 cm. Mamince i miminku tradičně gratuloval primátor města prostřednictvím personálu nemocnice a dárků pro miminko i maminku.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Určitě to bude velký bojovník a věříme, že i sportovec, přišel na svět o malinko dříve než byl plánovaný termín, ale oba jsou s maminkou v pořádku, těší se dobrému zdraví a už jsou doma."

V loňském roce se v karvinské porodnici narodilo skoro 800 dětí, přibližně stejně jako v roce 2020.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: ” My jsme rádi, že jsme si v roce 2021 jsme si udrželi ten trend rodinné porodnice, ve které se narodilo 771 krásných zdravých novorozeňat. Je to zhruba stejný počet jako v roce 2020, lišil se jen nepatrně a to díky tomu, že jsme měli v lednu částečně uzavřenou porodnici z důvodu malování a rekonstrukce. Letos bychom chtěli v tomto trendu pokračovat, chceme si udržet to renomé a kvalitu péče, kterou naše rodinná porodnice poskytuje.”

Chlapců se loni v karvinské porodnici narodilo 436 a děvčátek 348.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "Nejčastější klučičí jména byla Matyáš, Dominik a Sebastián, nejčastější dívčí jména byla Barbora, Anna a Ema.Narodilo se nám i pětikilové miminko, 5180 g je už úctyhodná váha, kterou maminka musela nosit. Děťátko se narodilo zdravé, maminka i miminko byly v pořádku, takže z toho máme velkou radost."

Karviná ve spolupráci s Nemocnicí s poliklinikou v Karviné-Ráji nabízí od listopadu v porodnici novou službu. Po porodu nemusí maminky chodit vyřizovat rodný list dítěte na úřad, ale dostanou ho přímo v porodnici.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: “Velice si vážíme spolupráce a podpory magistrátu města, který k tomu dává obrovský servis a chceme v této službě letos pokračovat a rozšířit ji na dva dny v týdnu tak, abychom uspokojili všechny maminky, které porodí bez ohledu na to,který den v týdnu to bude."

---

Aktuálně z Karviné

V Karviné budou Technické služby od 10.ledna odvážet stromky, které lidé nechají u kontejnerů na odpad. Městský dům kultury Karviná zve všechny divadelní příznivce v úterý 18. ledna do velkého sálu, kde se uskuteční představení s názvem Deštivé dny.

V PONDĚLÍ ZAČNE SVOZ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

V Karviné budou Technické služby od 10.ledna odvážet stromky, které lidé nechají u kontejnerů na odpad. Bude na to speciálně vyčleněná avie nebo popelářský vůz svážející bioodpad. Občané také mohou stromky odvézt sami do sběrného dvora v technických službách, za odevzdání nebudou nic platit. Stromky z Karviné se vozí na skládku v Horní Suché do sekce bioodpadů. V loňském roce se odvezlo okolo 6 tun dřevin.

DEŠTIVÉ DNY V MĚDK

Městský dům kultury Karviná zve všechny divadelní příznivce v úterý 18. ledna do velkého sálu, kde se uskuteční představení s názvem Deštivé dny. V Hlavních rolích se představí Richard Krajčo, který za roli Dennyho získal Cenu Thálie a David Švehlík, který se umístil v širší nominaci. Představení začíná v 19 hodin.

CESTY 2020/21 IVO PETRA

Milovníci dobrodružství a cestování jsou zváni na další přednášku v rámci cyklu pravidelných cestovatelských večerů “Karviná-svět a zase zpět”, kterou pro vás připravil Ivo Petr. Koná se 11. ledna od 18 hodin v malém sálem MěDK.

SVĚTOVÉHO UMĚNÍ V KINĚ EX

A ještě jeden tip z MěDK. Určitě si nenechte ujít sérii Světového umění v kině Ex. První letošní promítání opery se uskuteční v neděli 23. ledna od 17 hodin v kině Ex.

---

U Karvinského moře se konal výcvik záchranářských psů

Teď vás zavedeme mezi členy Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje, která se zabývá vyhledáváním osob ztracených v nepřístupných terénech nebo zavalených v sutinách. Nové psí adepty na tuto životní misi trénovali u Karvinského moře.

Terén zarostlý houštím v blízkosti Karvinského moře se stal jednou z lokalit tréninku party psovodů ze Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje. Právě tady také probíhal výcvik nových psů ve vyhledávání a označení štěkotem ztracených osob.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Naše organizace čítá cirka 18 členů plus nějaké nováčky. Zabýváme se výcvikem záchranných psů pro vyhledávání v sutinách, plochách, ve sněhu i ve vodě. Pejsek se musí naučit pracovat. Předpokladem této práce je, aby byl pes ochotný pracovat s člověkem a s cizím člověkem. Podstatou toho tréninku je to, aby pejsek našel a zaštěkal. Učíme to pejska od začátku, přiběhne ke člověku, zaštěká, dostane odměnu. Postupně mu stěžujeme hledání, místo, pohyb, úkryty a podobně. Dnes budeme trénovat vyhledávání v plochách, tzn, že v lesích, kde je zazvěřeno, je tu spoustu lidí, pejsek se musí soustředit. Tento trénink je zaměřen na výcvik převážně mladých pejsků."

Jedním z nich je i tento desetiměsíční pes Anety Fedasové z Havířova.

Aneta Fedasová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Říkala jsem si, že bych to mohla vyzkoušet, jestli by se mu to líbilo a jak by mu to šlo. Zatím je divoký, ale snad to zvládneme."

V partě záchranářů nechybí ani psovodi z Karviné.

David Krejčiřík, člen Záchranné brigády kynologů MSK: "Záchranařinu dělám s bílým švýcarským ovčákem, děláme to spolu tři roky proto, že můžeme pomáhat lidem a má to smysl ta práce."

Pavlína Wlochová, která pracovala u karvinské městské policie, je záchranářkou dva roky, společně se svými dvěma psy.

Pavlína Wlochová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Není to jednotvárné, stereotypní. Je to pokaždé jiné."

Libor Juřík z Ostravy získal nedávno atestaci. Má za sebou tři ostré zásahy, naposledy v prosinci, kdy byl se psem přivolán do pátrání po pohřešované osobě.

Libor Juřík, člen Záchranné brigády kynologů MSK: "Záchranařinu dělám asi šest let se svou fenkou Jassie, což je border kolie. Zkouška spočívala v tom, že jsme museli umět orientaci v mapě, pracuji s GPS."

Před každým vyhledáváním nasazují psovodi svým psům na krk zvoneček, aby je v terénu slyšeli. Tréninky ale nejsou jen o vyhledávání osob v terénu, psi musí být zvyklí na různé situace.

Pavlína Wlochová, členka Záchranné brigády kynologů MSK: "Kromě vyhledávání v terénu jsme si zkusili slaňování, kdy jsme slanili větší zeď i budovu. Zkoušeli jsme i speciální postroj, který si dá psovod jako batoh, kdy jsem musel psa po žebříku v tom batoh vynést, různé sutiny, roury, sklepy jsme si procházeli. Je třeba na to zvykat, protože nikdy neví, do jaké situace se dostane, někdy je to třeba převoz na čtyřkolce, na člunu na vodě, aby si zvykl."

Organizace funguje dlouho, v příštím roce si připomene 50 let od svého vzniku. V rámci výcvikových pobytů se tato brigáda pohybuje po celé ČR.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Naše organizace je dobrovolná, je to spolek, který je zapsaný pod Svazem záchranných brigád ČR, naši členové jsou z celého MSK kraje Zlínského. Přidat se může kdokoliv, kdo má ochotu pracovat dobrovolně, má pejska a má potřebu pomáhat druhým lidem. Na rase psa nezáleží, neměl by být úplně malý ani moc velký z důvodu pohybu v sutinách, trénovat se dá od štěňátka, většinou ti psi jsou aktivní do 10-12 let podle plemene. Máme tady i psi z útulku, na plemeni nezáleží."

V současné době se k Záchranné brigádě kynologů Moravskoslezského kraje přidalo deset nových zájemců. Společné tréninky jsou minimálně jednou týdně na různých místech, v ostatních dnech se psovodi věnují svým psům v trénování poslušnosti a ovladatelnosti individuálně.

Radmila Dofková, členka výboru Záchranné brigády kynologů MSK: "Proč to dělám já…já jsem lékař, takže mé poslání je obecně pomáhat lidem, mám psího parťáka, který se v tom našel, baví ho to, pro mě to je momentálně životní náplň."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry