Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Policejní statistika a Policista roku 2019
  • Výměnná stáž pedagogů v rámci projektu AdTech
  • Fotograf Marek Běhan vystavuje svou tvorbu

Policejní statistika a Policista roku 2019

Bezpečnostní situace na Karvinsku je stabilizovaná. Vyplývá to z policejní statistiky za loňský rok. Vedle pokut za odhalené přestupky mají policisté z Karvinska na kontě také celou řadu zásahů proti pachatelům trestných činů. Ty nejlepší muže a ženy zákona byli také za svou práci oceněni.

POLICISTA ROKU A BILANCE ROKU 2019

Bezpečnostní situace na Karvinsku je stabilizovaná. Vyplývá to z policejní statistiky za loňský rok. Vedle pokut za odhalené přestupky mají policisté z Karvinska na kontě také celou řadu zásahů proti pachatelům trestných činů. Ty nejlepší muže a ženy zákona byli také za svou práci oceněni.

Policisté na Karvinsku mají za sebou velmi náročný, ale úspěšný rok. Podařilo se jim například odhalit pachatele celé série krádeží vozů Škoda Octavia. Díky náročnému ověřování DNA u desítek vytipovaných narkomanek byla odhalena žena, která v Karviné zabila svou novorozenou dcerku. Mezi úspěchy jsou rovněž odhalené varny pervitinu a pěstírny konopí. 

“V roce 2019 zaevidoval územní odbor Karviná 4733 trestných činů. Z nich bylo během roku 53 procent objasněno a dá se říci, že bezpečnostní situace v okrese Karviná je stabilizovaná. Policisté se věnují jak veřejnému pořádku, tak samozřejmě i objasňování kriminality. Co se týká pořádkové služby, mimo jiné zajišťujeme také sportovní utkání, kulturní a společenské akce a další akce, na kterých je větší množství občanů. V rámci kriminální služby se nám podařilo objasnit několik hezkých sérií trestných činů. Například to byly krádeže vozidel Škoda Octavia. Podařilo se nám objasnit a zajistit pachatele, kteří obchodovali s nekolkovanými cigaretami. Dále bych vyzdvihl činnost Toxi týmu, kdy se nám podařilo realizovat 43 případů, ať už to byli dealeři, případně varny pervitinu nebo pěstírny konopí. Co se týká situace v dopravě, došlo loni na Karvinsku k 8 nehodám se smrtelnými následky. V rámci dopravy se nám podařilo zjistit pachatele 810 přestupků, kteří požili alkohol, případně omamné a psychotropní látky. V souvislosti s tím bych také zmínil, že se nám ve 26 případech podařilo těmto řidičům zajistit jejich vozidla, která následně propadnou nebo propadla státu,” řekl vedoucí Územního odboru Policie ČR v Karviné Miloš Pollak. 

Práce policistů přímo souvisí s pocitem bezpečí obyvatel v Karviné

“My v rámci Bezpečné Karviné, v projektu, který běží už několik let, spolupracujeme i s Policii České republiky a jsme moc rádi, že ta spolupráce je na velmi dobré úrovni,” uvedl náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík (KSČM). 

Snižovat kriminalitu pomáhá také prevence. 

“Policie na Karvinsku se věnuje mimo jiné také neméně důležité preventivní činnosti, a to od dětí až po seniory. U dětí se můžeme zaměřit na jejich vlastní bezpečí a na bezpečí v dopravě, u seniorů je to ochrana seniorů před podvodníky,” dodala preventistka Policie ČR Zlatuše Viačková.

Každoročně jsou také oceněni ti nejelpší muži zákona a to v rámci akce POlicista roku. Oceňování proběhlo v havířovském kulturním domě Radost. Poděkování a ocenění převzali policisté z celého Karvinska za dobře odvedenou práci i za službu v zahraničí. Z Karviné převzal ocenění například Radoslav Gelatka. U policie slouží 23 let.

"Na té práci mě baví, že je různorodá, pokaždé se člověk setká s něčím novým. Musím říct, že teď kolegové, co jsou venku, to mají čím dál náročnější ta práce, těch zákroků přibývá, je to náročnější na té ulici," řekl Gelatka.

Mezi oceněnými policisty roku byli i technici, nebo vyšetřovatelé. 

"Územní odbor Karviná je nejzatíženější odbor v rámci ČR. Takže policisté, kteří tady pracují, musí být profesionálové. Myslím, že to prokazují každodenně při výkonu své služby v ulicích. Mohu říct, že se nám v loňském roce mírně podařilo snížit nápad trestné činnosti. Bezpečnostní situace v regionu je stabilizovaná,” řekl  40 vedoucí Územního odboru PČR Karviná Miloš Pollak. 

Na Karvinsku začal rovněž pracovat tým, který je zaměřený na kyberkriminalitu.

---

Výměnná stáž pedagogů v rámci projektu AdTech

Pedagogové z Prievidze a Karviné spolupracují v projektu AdTech. Jeho úkolem je co nejlépe a neefektivněji zavést do škol 3D technologie. Slovenští vývojáři v rámci výměnného pobytu navštívili základní školy a také úspěšný Business Gate.

Osm pedagogů ze slovenské Prievidze navštívilo Karvinou a to v rámci společného projektu AdTech. Jeho cílem je výměna zkušeností z obou zemí a účelné zefektivnění zavádění 3D technologií do praxe ve školách.

 ”V rámci projektu navštívili základní školy, kde měli možnost vidět výuku a navštívili i náš Business Gate, kde mají možnost vidět pořízené 3D tiskárny,” řekl Josef Woźniak, projektový manažer z odd.strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK a dodal: “Nejdřív jsme provedli analýzu trhu, poptávky v rámci zaměstnavatelů v regionu, na základě kterého vznikly vzdělávací programy, které se aplikovaly do základních škol u nás a v Prievidzi a tyto programy v současné době se prvním rokem zkouší a vyučují se a doufáme, že z toho bude nějaký výstup, který nám ukáže, jakým stylem podpořit u dětí na základních školách zájem o technické obory.” 

Česko-slovenský projekt AdTech funguje od roku 2018. Legislativa je v obou zemích jiná a proto i postupy uplatňování projektu v praxi jsou odlišné.

 ”U nás je ta výuka ve školách řešená způsobem, že děti mají toto téma zavedenou přímo v jednotlivých předmětech, učíme to například v předmětech biologie, technika, matematika, informační technologie,” vysvětlila Darina Laluhová, referentka pro projekty a investice města Prievidza.

 “U nás máme volbu, každá základní škola si může vybrat, takže jsme to museli připravit tak, aby v ČR se to učilo formou projektových dnů, tím pádem můžeme porovnat tyto dva systémy, určit, který je lepší,” řekl Wozńiak. 

Projekt bude pokračovat výměnnými pobyty dětí z obou měst. I ony budou moci srovnat své nabyté znalosti například prostřednictvím soutěží v modelování a další práce s 3D tiskárnami. Počítá se i se závěrečnou konferencí, která ve výstupech zhodnotí celý projekt. 

”Projekt bude pokračovat pak i dál, budeme se snažit v rámci udržitelnosti a dalšího vývoje tak, aby děti plnily a získaly technické znalosti tím, že budou pracovat s 3D tiskem,” uzavřel projektový manažer.

Projekt „AdTech“ registrační číslo projektu 304011D118 je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) v rámci Programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.                                                                               

---

Fotograf Marek Běhan vystavuje svou tvorbu

V karvinském Středisku hudby a umění začala vernisáží výstava fotografa Marka Běhana. K vidění jsou snímky zachycující západy slunce nad Karvinou, ale i portréty nebo fotografie tamní přírody. Multižánrovou výstavu si nenechali ujít ani jeho kolegové z branže, fotografové z Orlové nebo Havířova.

V současné době vystavuje svou práci ve Středisku hudby a umění karvinské regionální knihovny fotograf a předseda Fotoklubu Karviná Marek Běhan. V Karviné vystavuje poprvé, výstavu nazval Mým okem II. Ta první proběhla v bohumínské K3.

"Jsem rád, že na 90 procentech fotek mám Karvinou a okolí. Většina je o východu nebo západu slunce, modrá hodinka na náměstí s radnicí, jsou tady fotky i černobílé z koncertů, mám tady i pár portrétů, zvířata, ptáky," řekl autor.2

Většinu fotek stihl Marek nafotit během loňského roku.

"To jsou většinou fotky z procházek, seberu si foťák, po práci, dívám se kolem sebe. Při přírodě si hlavně odpočinu, nemusím na nic myslet a příroda mi sama maluje, sama dělá kompozici.Ty fotografie jsou většinou focené tak, jak jsem si fotoaparát nastavil," dodal.

Na vernisáži nechyběli kromě návštěvníků z řad veřejnosti i jeho kolegové z branže, fotografie si prohlédli i členové fotoklubů z Orlové nebo Havířova.

"Výstava mě překvapila, že je tak multižánrová, jako celek líbí a krajinářské fotky, je to pro mě inspirace, tady taky chodím fotit," řek Kamil Übelauer, předseda Fotoklubu Havířov.

V plánu má Marek Běhan dál na sobě pracovat a zlepšovat se tak, aby se fotky líbily lidem. A také udržet aktivní chod znovuobnového Fotoklubu Karviná a spolupracovat s ostatními fotokluby z okolí.

"Fotoklub funguje na 100 procent, výstavy jsou naplánované, nejbližší výstava je 11. února Katky Majewské v Oáze, pak máme naplánovanou výstavu v Čadci v červnu a další výstavy." uzavřel Běhan.

Výstavu Marka Běhana si můžete prohlédnout ve středisku hudby a umění regionální knihovny ve Fryštátě do 27. března.

---Mohlo by Vás také zajímat