Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Obyvatelé Karviné loni vytřídili 5 tun olejů
  • Provozovny služeb péče o tělo opět fungují
  • Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let

Obyvatelé Karviné loni vytřídili 5 tun olejů

Obyvatelé Karviné vytřídili za loňský rok 5 tun jedlých olejů z domácnosti. Lidé si na třídění další komodity zvykli a je pravděpodobné, že letošní číslo bude ještě vyšší. Ve městě přibudou další nádoby na separaci.

Třídění jedlých olejů je od roku 2020 povinností ve všech obcích České republiky. V Karviné se na tuto povinnost připravovali o rok dříve a ze startu z vlastních financí město pořídilo 35 kontejnerů s oranžovými víky, do kterých obyvatelé města použitý olej a tuky mohli vhazovat ještě dříve, než zákonná povinnost začala.

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: “Už jsme byli trochu v předstihu. Osvědčilo se to, nečekali jsme takový velký zájem. Za rok 2020 vytřídili občané města 5 tun olejů, což připadá na nějakých 5 tisíc PET od oleje."

Třídění použitých olejů z domácnosti je jednoduché a zvládne to každý.

Martin Veselý, manažer vývoje:  "Veškerý kuchyňský olej i tuk doma slejete do plastové lahve – ideální je lahev s širokým hrdlem – a plnou lahev vhodíte do označeného kontejneru. A pokud nesmažíte, nevadí, velké množství oleje najdete i v jiných potravinách."

Od ledna letošního roku do dubna už občané vytřídili 2 tuny, což je oproti loňskému roku další nárůst.

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Vzhledem k tomu, že občané jsou v tomto tak poctiví v tomto třídění, tak nám společnost dodala dalších 20 nádob. Nádoby dodala zdarma i svozy máme zdarma, tzn. že město toto třídění nestojí ani korunu z rozpočtu města."

V současné době jsou ve městě nádoby rozmístěny hlavně v blízkosti škol a školek.

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Ty nové nádoby budeme přemísťovat tam, kde je to třídění ve městě celkově nejvyšší procentuálně, kde víme, že občané o třídění mají zájem. V letošním roce už těch nádob budeme mít celkem 55. Čtyři nádoby jsou umístěny v areálu TS, kde i tam mohou občané tyto oleje a tuky odkládat."

Třídění olejů je prospěšné z několika důvodů a má také další využití.

Martin Veselý, manažer vývoje: “Jednak si doma neucpete odpady, případně celé kanalizace. A když jej vyhodíte do správného kontejneru, může po recyklaci posloužit jako hodnotná surovina – např. pro letecká paliva. Na dovolenou pak můžete letět na odpadky a nechat ta za sebou menší uhlíkovou stopu.

Více informací se dozvíte na webu tridimolej.cz

---

Provozovny služeb péče o tělo opět fungují

Po dlouhých 4 měsících se mohli zákazníci opět vrátit do kosmetických, kadeřnických nebo masážních salonů. S sebou ale museli mít potvrzení o negativním antigenním testování, očkování nebo prodělané nemoci covid-19. My jsme nahlédli do salonu v Lázních Darkov.

Holičství, kosmetika, kadeřnictví a ostatní zkrášlovací služby mohli lidé využít naposledy před Vánoci, Po dlouhých měsících je mohou opět navštěvovat, pokud ovšem splní podmínky určené vládou.

Terezie Tamášová, kadeřnice: "Když máme objednaného zákazníka, tak musí přijít s antigenem, který platí 72 hodin nebo PCR testem, který platí 7 dní a musí mít potvrzení o tom, že je negativní. Pak ho můžeme přijmout, zapsat si jeho informace a pak ho až ostříhat."

Říká kadeřnice Terezie Tamášová, která se otevření salonu nemohla dočkat.

Terezie Tamášová, kadeřnice: "Moc jsem se těšila, snad už nás nechají otevřené, ty salony."

Salóny musí nyní plánovat objednávky tak, aby se tady zákazníci nepotkávali. Mezi každou návštěvou zákazníka musí proběhnout i důkladná dezinfekce. Kalendář objednávek se plní i měsíce dopředu.

Terezie Tamášová, kadeřnice: "Byl velký zájem, všichni chtějí vypadat hezky a když bylo tak dlouho zavřeno, ta, už se určitě těšili."

anketa, zákazníci: "Teď mi to hodně chybělo, takže jsem vděčná, že jsem mohla přijít, dlouho jsem nebyla na pedikúře." "Jsem hodně rád za to, i když je to s komplikacemi, co se týče testů. Buď si na to zvykneme nebo to bude lepší, no."

Jana Pouznarová, asistentka generální ředitelky Lázní Darkov: "Kromě kosmetiky a kadeřnictví, které teď nabízíme, od příštího týdne uvažujeme o otevření Světa vitality, to znamená, že pro veřejnost budou přístupné sauny, bazény a ostatní služby."

Objednávat se lidé mohou i na masáže, i tady ale musí počítat s tím, že termín nedostanou hned, třeba jako ve společnosti Unikacentrum, která zaměstnává zdravotně znevýhodněné osoby nejen v Karviné, ale i v Havířově a Ostravě.

David Jelínek, ředitel společnosti UnikaCentrum: " V pondělí 3. 5. jsme otevřeli naše masérská centra v Karviné, Havířově a Ostravě, předpokládá se, že klient se musí na recepci prokázat antigen nebo PCR testem. ten nebudou potřebovat lidé naočkovaní a lidé, kteří covid prodělali v posledních 90 dnech. Pokud ho nemají, mohou si ho udělat na místě, takzvaný samotest. Vytíženost centra praská ve švech, odpoledne máme všechna místa plná až do konce května,. Dopoledne jsou volná asi čtyři místa. Mohu potvrdit, že klienti, kteří mají zakoupené permanentky a dárkové poukazy, platí prodloužení poukazů až o tři měsíce."

Od pondělí 10. května by mělo přijít další rozvolnění, počítá třeba s otevřením maloobchodů a dalších provozoven.

---

Aloisie Goluchová z Karviné oslavila 100 let

Paní Aloisie Goluchová z Karviné oslavila sté narozeniny. Této celoživotní optimistce, která má ráda společnost, poblahopřál na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji kromě rodinných příslušníků i primátora města.

Tohle je paní Aloisie Goluchová. Před pár dny oslavila své 100. narozeniny. A protože tráví už nějaký čas na oddělení sociálních lůžek v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji, k tak významnému životnímu jubileu ji přišel poblahopřát primátor města právě sem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “100 let je krásný věk, paní Goluchová je čiperná, upovídaná a chtěl bych ji popřát hlavně zdraví a ať se ji tady líbí."

Michaela Dostálová, ambulantní sestra: "Paní Goluchová je u nás klientkou od května loňského roku, je to velmi čiperná paní, soběstačná, chodící, velmi oblíbená mezi klienty a jsme rádi, že ji tady máme, protože stoletých klientů tady nemáme každý den."

Aloisie Goluchová, rozená Sikorová, se narodila 22.4.1921 v Karviné-Dolech, kam také chodila do školy. Po škole pracovala na statku v Darkově. Pochází ze čtyř sourozenců, je matkou jednoho syna, má 5 vnoučat, 8 pravnoučat a jednoho prapravnuka. Její manžel už nežije, stejně jako její syn, kterému se stala osudnou práce v podzemí. Paní Goluchová je pořád velmi aktivní, ráda si povídá a zajímá se o svět kolem sebe. Cítí se dobře.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: “Tu mají mě rádi, já taky, chodíme na procházky, do divadla. Všechno mám ráda, protože jsme to navštěvovala. No dokud budu moci, to je nahoře, víte, co to znamená. Všichni zemřeme. Ale jsem šťastná tady a když přijdu domů, plno sousedek, aby mi nebylo smutno."

Paní Goluchová zavzpomínala i na pár zážitků ze svého života, třeba jak drali peří, vzpomínala na své učitelky, když chodila do školy a pomáhala, kde se dalo. Ráda cestovala, má ráda přírodu a spousty času věnovala vnoučatům.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: "Největší radost mám, když jsem dostala od pana prezidenta z Prahy takové blahopřání, ano ano."

Recept na dlouhověkost ale paní Goluchová nezná.

Aloisie Goluchová, oslavenkyně: "To má každý jinak. Někdo jde spát a ráno nevstane, od toho není pomoci... Já říkám, pokud budu moci a nechají mě, tak tady budu."

---Mohlo by Vás také zajímat