Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Slezské vzdělávací centrum v Karviné rozšiřuje kapacitu
  • Poničené stromy v Karviné si prohlédl soudní znalec
  • Wolkrův Prostějov 2021

Slezské vzdělávací centrum v Karviné rozšiřuje kapacitu

Karvinské Slezské vzdělávací centrum, které vzniklo z bývalého Janečkova mlýna, navyšuje kapacitu. Nově budou další učebny vybudovány v přilehlé budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí.

Ještě jednou se podívejte na historické fotografie Janečkova mlýna v Karviné, který byl postaven v roce 1910. A takto vypadal před sedmi lety, budovy byly nevyužívané a chátraly. V roce 2015 byla po náročné rekonstrukci otevřena hlavní pětipodlažní budova a od té doby slouží jako vzdělávací středisko. Nyní se připravují další prostory.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Jsme hrozně rádi, že se nám podařilo v této nelehké době zajistit zdroje na rekonstrukci druhé, menší budovy, která je historická a takto zůstane zachován i její ráz, v historickém duchu. Jsme pracovali od roku 2018 na projektu, který byl schválen z Integrovaného operačního programu, díky němu budeme spoluúčast na kompletní rekonstrukci této nemovitosti."

Rekonstrukce je konzultována s památkáři, protože jde o kulturní památku města. Některé prvky byly zachovány a vystaveny v hlavní budově. Jde o původní dekorativní štukové rokaje a supraporty dveřních obložek.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "S památkáři probíhala v té zahajovací fázi jednání, kdy jsme se snažili sladit vzhled budovy. Jednání dopadlo úspěšně, bude zachován původní historický ráz budovy.”

Menší budova kdysi sloužila k využití mlynáře. V přízemí měl své zázemí, nahoře bydlel s rodinou.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Ta rekonstrukce je poměrně náročná, ten barák byl zchátralý. Dojde k opravě spodních prostor, kde vznikne zázemí pro děti a lektory, šatny, kabinety, laboratoř. V prvním patře vzniknou dvě učebny, ta velká bude zaměřena na IT technologie, robotiku, 3D tisky a bude to hlavně pro děti z druhého stupně základních škol z Karviné."

Druhá učebna bude určena k výuce řemesel. Plánují se tady workshopy pro školy z Karviné a okolních obcí, probíhat tady budou kroužky pro volnočasové aktivity i příměstské tábory.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme předloni tento projekt podpořili v rámci dotační žádosti. Je fajn, že se dotace podařila vyřešit a soukromý vlastník, který vlastní Slezské vzdělávací centrum, může pokračovat v rekonstrukci celého objektu. Je to v krásné části města, krásný historický objekt, a jsem rád, že to budou využívat občané ke své vzdělávací činnosti, bude to sloužit dětem, budou tady kroužky, zase ten objekt bude dýchat a bude dobře využit.”

Práce byly zahájeny v únoru, ukončeny budou v průběhu léta. Fungovat by měl nový prostor od nového školního roku.

---

Poničené stromy v Karviné si prohlédl soudní znalec

V Karviné-Novém Městě někdo úmyslně zničil devět mladých stromů. Stromy si osobně prohlédl soudní znalec, aby odhadl a vyčíslil způsobenou škodu na majetku. Ta bude zajímat policii, která po vandalech pátrá.

Ještě jednou se můžete podívat na škodu, kterou 18. května úmyslně způsobil neznámý vandal nebo vandalové, pravděpodobně se psem bojového plemene. Nenávratně bylo poškozeno devět mladých okrasných jabloní, lípy a sakury. Odboru komunálních služeb magistrátu proto celou věc oznámil na policii a přivolal soudního znalce, který zpracuje posudek a vyčíslí škodu na majetku.

Jaroslav Kolařík, arborista, soudní znalec v oboru: "Došlo ke strhání krycích pletiv, strhání lýka a kůry kolem celého kmene. Došlo i k poškození velkých stromů, kde ta škoda není totální, ale na druhou stranu se jedná o jedince, jejichž hodnota se pohybuje v desítkách tisíc někdy ve stovkách tisíc korun, i tam je ta částečná škoda poměrně vysoká."

Tento způsob poškození není soudnímu znalci neznámý.

Jaroslav Kolařík, arborista, soudní znalec v oboru: "Můj odhad je, že to byl bojový pes, protože s podobným typem poškození jsme se už setkali. Ty drápance na tom stromu jsou docela signifikantní, je to ale nezávazný názor."

Poškozené stromy mají sníženou životnost, některé se budou muset pokácet.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Nám se podařilo v mimořádně krátké době sehnat stejný kultivar jabloní, tento týden proběhne výsadba pěti kusů. Nicméně tyto poškozené stromy půjdou pokácet. Budeme to plánovat až na příští rok, zatím to je zelené. Ten úhyn nepůjde vidět hned, ale příští rok je budeme muset odstranit."

Případem se zabývá policie. O výsledku vyšetřování vás budeme informovat.

---

Wolkrův Prostějov 2021

V sále Střediska volného času Juventus se uskutečnilo postupové kolo celostátního festivalu poezie Wolkrův Prostějov. Lektoři po vystoupení vybírali ty nejlepší a v rozborovém semináři recitátorům ještě nabídli konzultace jak ještě více zlepšit přednes.

Tradiční recitační přehlídka Wolkrův Prostějov probíhá letos už po 64. Okresní kolo zorganizoval spolek TeRaSa ve spolupráci se Střediskem volného času Juventus, zúčastnili se ho recitátoři z Karviné, Bohumína, Českého Těšína a to i z polského gymnázia, kteří přijeli s českým textem a nechybělo ani divadlo Vir trio.

Lucie Semančíková, organizátorka, zástupkyně spolku TeRaSa: "Smysl je hlavně pro ty samotné děti, že přemýšlí o textu, pracují s ním, hledají způsob, jak by jej interpretovaly, co by tím chtěly říct."

Za zmínku stojí i odvaha vystoupit veřejně před zkušenými lektory a porotci.

Stanislav Nemrava, lektor, porotce: "Pro mě je vždycky důležité to zářící oko a to srdéčko, kterým ty děti říkají ten text, jak mu rozumí a jak ho chtějí předat, vysvětlit něco o svém životě."

Většina soutěžících navštěvuje uměleckou školu a zkušenosti z přednesu má ze soutěží například na Dětské scéně. Tématicky si text pro svůj první Wolkrův Prostějov vybírala například Anna Opartyová.

Anna Opartyová, recitátorka: "Většina toho textu nejsou slova, spíš zvuky, slabiky, je to i zpěvné. Hlavně je to o klucích, o problémech s kluky a já jsem ve věku, kdy řeším kluky, takže je mi to blízké."

Atypický text si vybral další soutěžící Jiří Semančík.

Jiří Semančík, recitátor: "je to nonsensová poezie, je to zajímavé říkat. Je tam hodně vtipů v té poezii."

Dva ze tří lektorů byli prezenčně přítomni a jedna lektorka se účastnila online. Pro ni byla nahrávána vystoupení recitátorů. Po skončení přehlídky nechyběl rozborový seminář s lektory.

Hana Cisovská, lektorka, porotkyně: "Pochopitelně budeme hovořit i o technických věcech, jako je dikce, výraz, používání pauzy, dynamika a podobně, ale to jsou všechno nástroje, které slouží tomu sdělení."

Z Karvinska se do národního kola dostávají recitátoři každoročně a nejinak tomu je i letos. Z krajského kola, které proběhlo o víkendu, bylo nominováno k přímému postupu 6 recitátorů a 1 recitátorka byla doporučena. Všichni pocházejí z Karvinska. Postoupivší čeká pětidenní festival v Prostějově i možnost zabojovat o nejvyšší ocenění, které lze získat - a to titul LAUREÁT. Proběhly i volby ceny diváka, tu v okresním kole získalo divadlo Vir trio.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry