Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná zveřejnila video ke třídění bioodpadu
  • Jezdkyni v paradrezuře čekají poslední závody

Karviná zveřejnila video ke třídění bioodpadu

Město Karviná zveřejnilo ve spolupráci s místními technickými službami instruktážní video ke třídění bioodpadu. Video obsahuje názornou ukázku správného i nesprávného třídění a lidé se také dozví, kam takto vytříděný bioodpad putuje.

Karviná také pro občany města připravila ve spolupráci s technickými službami názorné instruktážní videa ke třídění odpadu. Na webu města i na webu televize Polar najdete videa ke třídění papíru a plastu, nově přibylo video právě ke třídění bioodpadu.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Toto video je spuštěno, zasílalo se do škol na území města."

Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady TS Karviná: "Osvětové video ke třídění bioodpadu jsme natočili proto, abychom lidem ukázali nejčastější chyby při třídění a kam putuje, co se z něj vyrábí a výsledky za poslední čtyři roky. Nejčastější chybou je umísťování nadměrných stromků do nádob. Stromky nebo okrasné traviny by měly být v nádobách naštěpkované nebo nařezané na menší kousky. Rozměrnější stromky zabraňují svozu, hůře se s nimi manipuluje a vozidlo to nevysype. Dále se setkáváme s tím, že nám občané dávají do nádob hlínu, která tam nepatří, protože je těžká a ty nádoby při svozu praskají."Město Karviná patří mezi první města v kraji, která začala systematicky třídit bioodpad už v roce 2006.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “ Byli jsme takoví průkopníci ve třídění v kraji, už třídíme s celoročním svozem."


Jen za loňský rok svezli pracovníci technických služeb 1800 tun bioodpadu. Tonáž se každoročně daří zvyšovat díky osvětě a kampaním města.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Například v roce 2019 a v roce 2020 jsme vydali 600 kusů kompostérů, vydali jsem biokošíky do domácností. Na sídlištích máme necelých 70 velkých nádob a 6000 nádob máme u rodinných domů. Veškeré tyto kampaně a osvěty mají svůj účel, v roce 2019 jsme dostali ocenění Skokan roku, což nás potěšilo. V letošním roce chystáme kampaň, která proběhne ve dvou obchodních centrech, Bude zaměřená nejen třídění bioodpadu, ale na další využitelné složky odpadu, jako je papír, plasty, sklo, kovy, textil, atd."Kampaň ke třídění odpadů bude v karvinských obchodních domech bude probíhat od 14. září.

---

Jezdkyni v paradrezuře čekají poslední závody

Teď vás seznámíme s velkou bojovnicí, devětatřicetiletou Kateřinou Lesovou.V šesti letech jí objevili nádor, s následky nemoci a léčby statečně bojuje dodnes. Sílu jí dodává láska ke koním a paradrezura. Bohužel, kvůli zhoršujícímu se zdraví ji čekají poslední závody.

Tohle je Kateřina Lesová. Většinu času je připoutána na invalidní vozík kvůli zákeřné nemoci. V šesti letech jí lékaři objevili agresivní zhoubný nádor na pánevní kosti a dávali jí dva roky života. Prožila i klinickou smrt. Dodnes statečně bojuje s nemocí, nebýt lásky ke koním, už by tu zřejmě nebyla nebo by se už vůbec nehýbala.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Kdysi se ozařoval celý člověk, tak mi to odrovnalo kosti, klouby, střeva."

Na koních jezdí Katka od svých sedmi let, od roku 2013 se věnuje paradrezuře. Začínala s klisnou Violkou, jezdila národní soutěže, účastnila se MČR. Později našla jedinečného Salvatora, se kterým se zúčastnila mezinárodních závodů,

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Kde jsme se hned při prvních závodech kvalifikovali na ME a splnili jsme i kvalifikační podmínku pro světové jezdecké hry."

Koně jsou smyslem jejího života a i přes nesmírnou bolest od lopatek dolů, přes páteř, až k pánvi a kyčlím, tlumenou opiáty, usedá s pomocí do sedla pokaždé, když to její zdravotní stav dovolí.


Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně
: "Já do poslední chvíle nevím, jestli dosednu nebo nedosednu. Podle toho se odvíjí ten den, jestli budu jezdit nebo ne. Než si sednu, tak je tělo v křeči a drží to pohromadě. "

Gabriela Stárková, jezdkyně: "Katku znám x let, je to bojovnice a i přes svůj hendikep se snaží těm koním dát maximum, je to její smysl života a je to to, co ji tady pořád drží."

Bohužel, zdravotní stav Katky se stále zhoršuje a se závody se bude muset rozloučit. Čeká ji poslední MČR.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Jsem to plánovala, že se chci rozloučit se ctí. Pardon, já to beru jako hotovou věc."

I když závodní kariéra Katce skončí, nedovede si představit, že by byl její život bez koní.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Vzhledem k tomu, že mám hodně zkušeností ze zahraničí a z klasické drezury, kdy jsem jezdila se zdravými jezdci, budu provádět jezdecké konzultace,. Mám dvě holčiny na Olšinách, které jsou spokojení a doufám, že na podzim vyrazíme někam na závody."

Obavu má Katka z budoucího financování péče a ustájení svého Salvatora. Náklady na startovné závodů a běžný život ve stájí ji měsíčně stojí tisíce korun. Přivítá proto jakoukoliv pomoc.

Kateřina Lesová, paradrezurní jezdkyně: "Pokud by se někdo našel a finančně mi pomohl, budu velmi ráda, uvidíme, jestli mě nepředají do nejlehčího gradu, kde bych chodila pouze v kroku. Budeme se snažit se Saloškem vydržet, abych ho nemusela dát pryč."

Podpořit Katku Lesovou může každý přispěním finančního daru na transparentní účet 000000-3098642063/0800.


---Mohlo by Vás také zajímat