Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinské moře se mění na rekreační zónu
  • Srnčí hody budou letos v Karviné netradiční
  • Basketbalisté TJ Sokol Karviná jsou zpět na hřišti

Karvinské moře se mění na rekreační zónu

Už letošní léto budou mít obyvatelé Karviné i návštěvníci z širšího okolí k dispozici písečnou pláž s lavičkami a molem na Karvinském moři. K ní povede i zbrusu nová cesta vhodná pro pěší,bruslaře, cyklisty nebo rodiče s kočárky.

Karvinské moře se je vyhledávanou lokalitou mnoha obyvateli Karviné i širšího okolí. V rámci projektu Karviná všemi deseti byla zahrnuta i úprava okolí této vodní nádrže tak, aby se toto místo stalo příjemným k odpočinku. Ve spolupráci s majitelem pozemku, firmou Asental a po jednání zástupců vedení města se první úpravy pro letošní letní sezonu rýsují.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme se dohodli s firmou Asental na nájemní smlouvě, měli jsme v plánu studie, jak zatraktivnit Karvinské moře. To je první etapa, první rok, kdy si to chceme vyzkoušet, jaký je zájem našich občanů a pokud zájem bude, tak v tom bude pokračovat příští rok.” 

U Karvinského moře vznikla přírodní pláž s několika lavičkami a molem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Snažili jsme se to dělat v přírodním duchu, budou tady TOI TOI, převlékárna, je tady odpočinková zóna, zatraktivnili jsme i prostranství před vodou.”

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "Chtěli bychom požádat občany, aby na pláž ještě nechodili, protože jde o stavbu. Až bude připravena, budeme o tom včas informovat."

Pláž vznikla na odlehlejší straně vodní nádrže, toto místo bylo vybráno záměrně.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Na doporučení projektanta jsme vybrali toto místo, je zde lepší vstup do vody, lepší klimatické podmínky a věřím tomu, že ti lidé, kteří nám to poradili, nám to poradili dobře a že to bude fajn."

K pláži se lidé pohodlně dostanou jak pěší, tak lidé na kolečkových bruslích, cyklisté nebo rodiče s kočárky.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Někteří rybáři, kteří asi nebyli úplně informováni rybářským svazem, z toho nejsou nadšeni, věřím tomu, že dojdeme ke kompromisu, že na tak velké ploše byli spokojeni jak rybáři, tak lidé, kteří sem přijdou odpočívat. Než jsme zahájili tuto přípravu, tak jsme s rybářským svazem o tom jednali a máme jasně dané podmínky ve smlouvách, jak my, tak rybáři a ještě na čtvrtek jsem svolal sezení s výborem rybářského svazu a věřím tomu, najdeme shodu ve všem."

Vypracovaná studie počítá do budoucna i s dalšími úpravami tohoto prostranství. Pokud bude zájem lidí, pláž by se mohla rozšířit.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Součástí toho se snažíme najít provozovatele, který by měl tady bufet a staral by se o úklid pláže a pořádek. Na starosti to bude mít společnost STaRS, věřím tomu, že se někdo najde."


---

Srnčí hody budou letos v Karviné netradiční

Karvinští myslivci museli kvůli platným vládním opatřením zrušit oblíbené srnčí hody. Zůstane pouze prodej zvěřinových klobás, a to u jejich hájenky. V současné době se ale tady myslivci potýkají s tím, že si návštěvníci po sobě nedokáží uklidit.

Oblíbené srnčí hody, které se měly konat 19. června, se letos konat nebudou a to kvůli vládním opatřením související s koronavirem. I tak se myslivci rozhodli pro příznivce myslivosti uspořádat prodej zvěřinových klobás a to u jejich hájenky.

JAROSLAV OSZELDA, myslivec, správce hájenky: “Kdo chce, může přijít, bude to bez fronty, takže si pochutnají když už nemohou využít tu naši akci."

Prodej se uskuteční v pátek 19. června od 10 do 18 hodin, v sobotu pak od 9 do 12. hodin. V prodeji nebude omezeno množství na osobu.

Jaroslav Oszelda, myslivec, správce hájenky:  “Naši regionální občané ví, kde je restaurace Tesarčík, pokud se dají na cestu do Petrovic, je to za poslední zástavbou po pravé straně začíná les, je tam závora, která bude otevřená."

V současné době se myslivci potýkají s problémem, který je trápí. Jde o prostor u hájenky, který sdružení vlastní. Využívají ho lidé k odpočinku nebo opékání párků a po odchodu po sobě nechávají nepořádek.

Jaroslav Oszelda, myslivec, správce hájenky:  “Je to náš pozemek, který jsme koupili, máme tady lavičky, je to pro naši relaxaci, debaty, v neděli se tu scházíme, dělám tu správce hájenky a není dne, abych tu nepřijel a nebyl tu binec. Nemáme nic proti tomu, když tu někdo sedne, udělá si párek, ale to , co je tu denně, ať to jsou lahve, pivní plechovky, vše musíme odnášet a jsme z toho znechuceni."


V okolí hájenky jsou také rozbité lahve a střepy, které jsou nebezpečné pro jejich lovecké psy. Situaci už několikrát řešili i strážníci. Myslivci proto žádají návštěvníky hájenky, aby byli zodpovědní a to, co si sem přinesou, aby si i odnesli.

---

Basketbalisté TJ Sokol Karviná jsou zpět na hřišti

Letošní basketbalová sezona byla kvůli pandemii předčasně ukončena a karvinským basketbalistům se uzavřela cesta v boji o postup do 1. ligy. V současné době jsou hráči zpátky na hřišti a připravují se na příští sezonu, kdy se pokusí navázat na dosažené úspěchy.

Všechny kategorie basketbalového oddílu TJ Sokol Karviná se vrátili zpátky po rozvolnění opatření vlády zpátky na hřiště. Zatímco děti a mládež od kategorie U12 až U19 využívají tělocvičnu a hřiště Základní školy Majakovského, muži trénují v tělocvičně Základní školy Družba.

Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: “Nás velice mrzí, že letošní sezóna z důvodu epidemiologických byla ukončena. Postoupili jsme do play off z velice dobré pozice a patřili jsme k širšímu okruhu kandidátů na případný postup do první ligy, epidemie to vyřešila za nás, takže play of se nehrálo."

Lubomír Oswald, kapitán týmu mužů 2. ligy TJ Sokol Karviná: "Nás to mrzelo hodně, protože jsme to měli rozehrané solidně, věřili jsme si na postup play off, ale COVID rozhodl."

Zhruba od 11. března do 20. května se basketbalisté neviděli, tréninky probíhaly individuálně, scházet se začali hráči dobrovolně po rozvolnění opatření.

Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: “První dva tréninky byly znát, to je bez diskuze, protože dva a půl měsíce je dlouhá doba, ale protože kluci mají opravdu velkou chuť do hry a na budoucí sezonu se těší, tak ta situace se výrazně zlepšila. Předpokládáme, že budeme trénovat zhruba do poloviny června a pak v některých blocích budeme dále trénovat v červenci a v srpnu bude klasická přípravná fáze, soustředění a přátelská utkání těsně před sezonou."

Lubomír Oswald, kapitán týmu mužů 2. ligy TJ Sokol Karviná: "Máme ambice na příští rok, nevím jaké, uvidíme, budeme makat, abychom se posunuli někam dál zase."

Pauza v pandemii měla i svá pozitiva, zranění některých hráčů, která se objevila uprostřed sezony, se podařilo úplně vyléčit, sestava je díky tomu kompletní.

Roman Hamrus, starosta TJ Baník Karviná, manažer klubu: "Předpokládám, že náš tým bude natolik silný, že by v příští sezoně se mohl pokusit minimálně vyrovnat výsledky z posledních dvou sezon, čili nejméně postup do play off a následně semifinále play off a chtěli bychom i zamíchat kartami v případném boji o kvalifikaci na 1. ligu, to uvidíme."

Tým ligových hráčů basketbalu TJ Sokol Karviná tvoří z velké většiny odchovanci, zhruba 30 procent hráčů jsou kmenoví basketbalisté z Ostravy.
Momentálně se hráči scházejí na trénincích dvakrát týdně, v průběhu léta se intenzita zvýší na tři tréninky a dvě přátelská utkání týdně většinou s týmy, které hrají první ligu.

---Mohlo by Vás také zajímat