Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Květinová zahradní slavnost pro seniory z Nového domova
  • Hry bez hranic v MŠ Klíček
  • Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu

Květinová zahradní slavnost pro seniory z Nového domova

V Novém domově se konala zahradní květinová slavnost pro tamní seniory. Bohatý program si venku užili i klienti upoutáni na lůžka.

Senioři z Nového domova zažili krásný den. Sociální a aktivizační pracovnice pro ně společně s vedením připravili velkou zahradní květinovou slavnost. Květiny byly doslova všude. Zdobili stánky, stoly, mobilní pódium, ale i oblečení a účesy přítomných klientů a hostů.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "My po dvou letech covidového strádání jsme se dostali do fáze, že jsme schopni pořádat větší akce a tím, že přišlo pěkné počasí a můžeme být venku, děláme velkou květinovou slavnost, ale účel není definován, důležité je, aby lidé byli spolu, abychom se trochu otevřeli komunitě, takže jsme pozvali všechny, co s námi spolupracují, pozvali jsme rodinné příslušníky a prostě chceme být odpoledne spolu, aby uživatelé měli trochu změnu.”

Akci si užívali i klienti, kteří jsou upoutáni na lůžko.

Daniel Rychlík, ředitel Nového domova: "My máme strategii péče, že všichni lidé potřebují stejnou podporu a to, že jsou s postelemi venku není jen dnes, ale snažíme, aby to byl standard naší péče, že pokud je hezky, tak se lidé dostanou aspoň na chvíli ven."

Program, nabízení občerstvení a opečovávání na zahradě měli na starosti všichni zaměstnanci domova.

Světla Janovská, koordinátor aktivizačních pracovníků: "Po celou dobu se střetáváme s mateřskými a základními školami, na ten popud jsme pozvali mažoretky Michelle, kapelu Akorďanku, která tady už byla dvakrát. Dále paní zooterapeutku, ta nám dělá pravidelnou zooterapii po celý rok a naše rodinné příslušníky, které tady rádi vidíme. Děvčata z kuchyně si otevřely bufet, kdy v kuchyni připravily domácí koláče, venku připravují bramborové placky, halušky se zelím, vymyslely jsme pro tuto letní sezonu ledovou kávu."

anketa: klienti Nového domova: "Já jsem přišla za babičkou, ona má 101 roků, tak jsme přišla na návštěvu, nikoho jiného nemá 10 Je to tu pěkné, moc pěkné." "Veselo je, ale není to, co bývalo. Každý máme jiný rozum." "Dobré to tu je." "Já se vyžívám v tom, já to mám strašně ráda." "Já pocházím z Bulharska, a tam takový lidový málokdy se stává." "Já jsme uživatelka Nového domova, to je můj manžel. přišla jsem za ním po třech rokách." "Velmi se nám tu líbí, máme plno aktivit, doma jsem seděla a koukala z okna, tady jsem ráda, že je sobota neděle a mám chvilku klid."

Aktivit mají senioři v Novém domově hodně, z těch větších akcí je na podzim čeká Vinobraní.---

Hry bez hranic v MŠ Klíček

Děti z karvinské mateřské školky Klíček zažily poslední den školního roku v podobě sportovní akce nazvané Hry bez hranic. Při netradičních sportovních disciplínách pokořily své limity, podívejte se na reportáž.

Mateřská školka Klíček zorganizovala pro rodiče současných, bývalých i budoucích žáků velký sportovní den na zahradě nazvaný Hry bez hranic, které připomínaly extrémní překážkové závody pro dospělé a děti. A protože školku navštěvují děti se speciálními vzdělávacími potřebami - děti s autismem, mentálním a tělesným postižením, zrakovým nebo s vadami řeči, disciplíny byly odlehčené.

Eva Janáková, ředitelka MŠ Klíček: "Uzpůsobili jsme to tak, že nesoutěží každý sám za sebe, ale máme rodinné týmy a podmínkou je, že disciplínu musí splnit aspoň jeden z týmu."

Jan Marunič, spoluorganizátor: "Oni tady budou mít řadu překážek, které si asi v životě nezkusily a dnes poprvé si to vyzkoušejí a dáme jim ten pocit vítězství toho, že to zvládly."

Na patnácti stanovištích si rodinné týmy vyzkoušely balanční disciplíny a překonávaly různé bariéry a po stylu Spartan race se také děti plazily v bahně. V průběhu konání akce musely být Hry bez hranic na chvíli kvůli počasí přerušeny.

anketa: rodiče a děti: "Super pro děti, krásné disciplíny, děti si to užijí. "Mě bavilo strašně, jak jsme nesly kládu v ruce a obíhali jsme, potom to lezení." "Hodně mě to baví, zbývají mi dvě, akorát začalo pršet a kroupy, tak jsme to nemohli dohrát, ale baví mě to tady strašně moc."

Vítězem byl opravdu každý, kdo si Hry bez hranic alespoň zkusil.

Jan Marunič, spoluorganizátor: "Každý v cíli dostane odměnu, ale důležité je postavit se té výzvě a překonávat sám sebe."

Po covidové pauze Klíček zorganizoval letos i společnou akci na jaře, během radovánek se tady pasovali předškoláci. Tuto sportovní akci by školka chtěla zavést jako tradici.

---

Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu

Na Lodičkách se uskutečnilo Mistrovství ČR ve workoutu. Ti nejlepší borci postupují na Mistrovství světa a my vám je teď ukážeme.

V Karviné na Lodičkách se uskutečnilo Mistrovství České republiky ve freestyle street workoutu, kterého se zúčastnili sportovci z celé země. Organizátoři z TJ Střední školy techniky a služeb se organizace mistrovství zhostili podruhé.

Lukáš Strouhal, organizátor Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu: "Minulý rok byl startující, teď je to lepší, úroveň se zvyšuje a i díky našemu týmu se ti lidé seskupují, mají možnost si zasoutěžit a dostat se na Mistrovství světa. Máme tři váhové kategorie u mužů a u žen jen jednu. Ten, kdo má větší váhu a výšku, má jiné páky a je to pro něho složitější. Navíc tahá větší váhu, tím pádem vysilující. My jsme si to rozdělili tak, aby měli podmínky stejné, hrazdu jako základ, bradla jako druhý prvek a pomocné prvky plus zem."

Každý disciplína byla limitovaná jednou minutou. Sestavu si každý připravil sám podle sebe tak, aby předvedl to nejlepší.

Lukáš Strouhal, organizátor Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu: "V podstatě jsme hodnotili komplexnost, aby každý ten cvičící dokázal udělat všechno, byl připravený jak na vytrvalost silově dynamicky, protože ta freestylová scéna atd, ty prvky se prostě mění a oni na to musí reagovat."

Nejlepší borci si na tomto Mistrovství zajistili přímý postup na Mistrovství světa. Jedním z nich je karvinský závodník Karel Tokár. Prozatím na soutěžích sbíral stříbrné medaile, tady na domácí půdě se mu ale dařilo na výbornou, ve své váhové kategorii vyhrál.

Karel Tokár, účastník Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu: "Já nemám slov, Mám hrozně moc radost, jsem rád, že jsem dal ze sebe co nejvíc, co jsem mohl ze sebe dát, jsem rád prostě."

V nejtěžší váhové kategorii, muži nad 80 kilogramů se do absolutního finále dostal Tomáš Bojanovský z Brna. Mistrovství ČR se zúčastnil poprvé a i on poprvé zabojuje o to nejlepší na Mistrovství světa.

Tomáš Bojanovský, účastník Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu: "Konkurence byla těžká, bylo tady spousta šikovných závodníků a abych se přiznal, tak jsem to ani nečekal. Na svět se dostanu, tak se těším, už je to jasné teď. Těším se už jen kvůli tomu, že tam potkám ty nejlepší hvězdy ze světa, které mě inspirují, takže to bude asi to nejlepší."

Ve finále žen se předvedly tři účastnice, mezi nimi byla Laďka Jeřábková z Prahy. Loni i předloni byla na Mistrovství ČR stříbrná a stříbro si vybojovala i letos.

Laďka Jeřábková, účastnice Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu: " Já jsem se svým výkonem relativně spokojená, v kvalifikaci jsem něco málo pokazila, trochu to dopadlo jinak, než jsem si myslela, ale jako celek super. Akce se mi moc líbí, oproti loňsku i relativně velká účast, za mě pecka."

Mistrovství ČR ve freestyle street workoutu by se nemohlo uskutečnit bez finanční podpory města a vstřícnosti dalších partnerů a spoluorganizátorů.

---Mohlo by Vás také zajímat