Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinský strážník v civilu zadržel zloděje,
  • Slavnosti piva a guláše 2022
  • Dětem slouží nové dětské hřiště i na Lodičkách

Karvinský strážník v civilu zadržel zloděje,

Městský strážník Břetislav Zuskin byl v pravý čas na pravém místě. Ve svém volnu se mu podařilo dostihnout utíkajícího zloděje, který chvíli předtím ukradl seniorce kabelku. Jeho zákrok neunikl pozornosti svědků a poděkování míří i z řad vedení města.

Tohle je městský strážník Břetislav Zuskin. Ve svém volnu při projíždění autem ulice Závodní si všiml sprintujícího muže s kabelkou a nedaleko i starší ženy .Neváhal ani vteřinu, muži nadjel a po 40 metrech sprintu muže zadržel.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Jako ředitel MP jsem náležitě hrdý, že strážník mimo pracovní dobu v civilu zadržel pachatele trestného činu, který byl spáchán na seniorce. kdo si to někdy vyzkoušel, tak ví, že zadržet pachatele v civilu beze zbraní, bez uniformy je náročné jak psychicky tak fyzicky a evidentně ten náš strážník na to má.” 

Jan Wolf, primátor Karviné: "Jsem rád, že strážníci MP jsou takoví, nebojí se toho a v těžkých situacích jsou schopni zasáhnout i když nejsou ve službě, nejsou k tomu vybaveni, takže za to velký dík. Přál bych si, aby takových zákroků bylo co nejméně, nejlépe žáden. Bohužel, to tak asi nebude. Věřím tomu , že pachatel bude potrestán."

Břetislav Zuskin pracuje u Městské policie Karviná deset let.

---

Slavnosti piva a guláše 2022

Už popáté se na Lodičkách uskutečnily Slavnosti piva a guláše. Týmy amatérských i profesionálních kuchařů pro veřejnost připravily guláše nejrůznějších chutí a složení. Organizátory překvapil zájem, letos se totiž na všechny soutěživé kuchařské týmy kvůli kapacitě areálu ani nedostalo.

Slavnosti piva a guláše se stávají oblíbenou a vyhledávanou akcí na Lodičkách a to nejen z řad veřejnosti, která má příležitost ochutnat různé typy gulášů, ale i z řad soutěžních týmů.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Poprvé se nám nevyvedlo počasí, bylo to ráno náročné, pršelo, bylo tady všude bahno, vypadávala elektrika, technicky náročné. Klobouk dolů všem, kteří to vydrželi a uvařili ten guláš v tom dešti a zvládli to. Poprvé se nám stalo, že jsme museli odmítat, bylo 15 týmů, jeden z důvodu nemoci nám to zrušil, zájem byl velký."

Každý tým musel splnit hygienické podmínky a také připravit minimální počet porcí.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Tato akce je hodně navštěvovaná, tak jsme dali nějakých sto porcí, že by měli navařit, ať vyjde na co nejvíc lidí."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: "Lodičky navštěvuji často, i tuto akci pravidelně navštěvuji, jsou tady výborní lidé a jídlo. Už mám čtvrtý vzor a myslím, že toho už mám dost."

Ani letos na soutěži nechyběly dnes už ostřílené týmy, našlo se ale několik nových soutěžních týmů, které si chtěli vaření na Lodičkách užít. Patřil mezi ně třeba tým fanoušků HCB Karviná a tým házenkářů. Ten připravoval hovězí guláš z kližky.

Daniel Jaroš, fyzioterapeut HCB Karviná: "Máme tam svou tajnou ingredienci, kterou samozřejmě neřekneme, ale zdravý guláš zahušťovaný chlebíkem. Krásné bílkoviny, všechno zdravé, žádná přidaná mouka a srdíčko že jo, naše. Pro nás je to taková zkouška, pro nás je už vítězství to, že jsme tady přijeli a rozdělali jsme oheň. My jsme už vlastně spokojeni."Uvařit nejlepší a nejchutnější guláš se pokusil také tým z Karvinské hornické nemocnice.

Martin Weber, vedoucí stravovacího provozu KHN: "Máme klasický hovězí guláš s domácím bramborovým chlebem z mladého býka, klasickou úpravu, tmavá jíška, dobrý základ, doufám, že bude chutnat. Máme tam něco navíc, myslím si, že nebude to klasika a chlebík taky asi každý zkusí domácí, ráno jsme pekli."První tři ročníky za sebou bezkonkurenčně pokaždé vyhrával tým zvaný Gulášoví chachaři. Loni se rozhodli přenechat vítězství někomu jinému a vyzkoušeli si roli porotců a ochutnat guláše konkurenčních týmů.

Kamil Franek, tým Gulášoví chachaři: "Letos jsme tady, protože nám to moc nechutnalo. Nechceme vyhrát, chceme si udělat radost, že si uvaříme každý svoje."

Tomáš Sztrzondala, tým Gulášoví chachaři: "Já jsem udělal dršťkovou, to je chlapská záležitost, uvidíme, jestli bude šmakovat."


Než se do hodnocení všech gulášů pustila porota, mohli všichni přítomní fandit třem odvážlivcům, kteří vyslyšeli výzvu pořadatelů a přihlásili se do soutěže nazvané pivní míle. Jejím cílem bylo po vypití piva uběhnout 400 metrů a to celkem 4x. A protože jeden z přihlášených byl nezletilý, místo piva na něho čekala kofola. Bohužel, jen jedna, mladík přecenil své síly nebo spíše žaludek a po prvním kole soutěž ukončil. Další dva borci vydrželi až do konce, na vítěze Filipa Váňu - čekala odměna.

Filip Váňa, vítěz soutěže Pivní míle: "Já jsem se do toho pustil z humoru, manželka má ráda takové srandy, hlavně, když to je na můj účet."

Vypít čtyři piva nebylo pro nic náročného, horší to bylo s během.

Filip Váňa, vítěz soutěže Pivní míle: "Já jsem celkem pivař, to mi je jedno, ale metry, to stojí za to."

Mezitím stihli všechny týmy své guláše dovařit a dochutit tak, aby uspokojily nejen návštěvníky, ale především porotu, která pak rozhodovala o vítězi. Aby bylo rozhodování nezávislé, všechny vzorky byly očíslované, nikdo z porotců nevěděl, komu patří.

Michael Sikora, porotce: "Výborné to je, chutě jsou různé, jsme tam objevili i rybí guláš, ten je zajímavý, ale některé vzorky jsou hodně kořeněné, některé nekořeněné. Favorita jsem si už vybral. Kde někdo dal nějakou speciální ingredienci, tak to je to, co mě oslovilo."Rozhodovat o vítězi mohli i zástupci veřejnosti. Tentokrát si roli porotce vychutnala Edita Gromannová z Ostravy. Lodičky navštívila s přítelem poprvé.


Edita Gromannová, porotkyně: "Mám radši, když ten guláš má dostatek koření a není planý a není pikantní, zatím jsme v půlce hodnocení a bude to pro mě dost těžké."


Porotě nakonec letos nejvíce chutnal guláš, který připravil tým nazvaný Kostkov z Jablunkova, druhé místo patřilo týmu Zdravé obědy Karviná a třetí příčku obsadili Gulášoví chachaři.

---

Dětem slouží nové dětské hřiště i na Lodičkách

Návštěvníci karvinských Lodiček si jistě všimli i novinky, která v tomto areálu přibyla. Na žádost rodičů s malými dětmi, kteří sem chodí odpočívat, bylo vybudováno nové dětské hřiště. Nachází se poblíž workoutového hřiště, které je hojně navštěvované především mladými lidmi.

Na základě požadavků občanů, především rodičů, byla letos v červenci dokončena výstavba nového dětského hřiště v areálu Loděnice.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Původně tady bylo hřiště, které sloužilo pro plážový volejbal. Bylo ale málo využíváno, tak jsme vyslyšeli prosbu rodičů malých dětí, pro které jsme instalovali herní prvky, které mohou využívat celoročně. Herní prvky, které jsou zde nainstalovány, jako jsou houpačky, kolotoč, lanová dráha, skluzavka nebo houpadlo, tak splňují veškeré standardy a normy, které jsou požadovány a děti si zde mohou bezpečně hrát."

Emil Dostál, TS Karviná: "Dalo by se říct, že dětské atrakce jsou z 99 procent hotové. Máme tady připraven ještě materiál, který budeme dodávat do dopadových ploch a musíme dodat ještě provozní řád k této dětské atrakci."

Dětských hřišť je ve městě dostatek, město vždy pružně reaguje na žádosti občanů. V posledních letech přibylo například hřiště na letním koupališti, u Pískovny nebo v několika vnitroblocích na sídlištích. Atrakce pro malé děti jsou také součástí nového sportoviště v Karviné-Hranicích.

---Mohlo by Vás také zajímat