Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Hendikepovanému Ondrovi z Karviné lidé fandí
  • Záchranář Balicki strávil rok na Novém Zélandu
  • Pávi se stali v Karviné raritou

Hendikepovanému Ondrovi z Karviné lidé fandí

Před nedávnem jsem odvysílali reportáž o hendikepovaném Ondrovi z Karviné, který zmírňuje následky spastické mozkové obrny v posilovně. Reportáž viděly statisíce lidí z celé republiky. Prostřednictvím sociálních sítí Ondrovi vyjádřili podporu a nabídli i pomoc.

Osmnáctiletý Ondra, postižený spastickou mozkovou obrnou, je velký bojovník s ohromnou vůlí. Následky svého postižení, které způsobuje poruchy hybnosti a abnormální svalové napětí, se snaží zmírnit v posilovně, kam dochází třikrát týdně celé dva roky. Jeho příběh vyvolal velkou vlnu podpory a obdivu, hlavně na sociálních sítích.

"Bylo to úžasné, psali mi zprávy, smsky a příspěvky na sociálních sítích, děkuji jste neskuteční," řekl Ondra.

"Pocity jsou neskutečné, lidi tam píšou samé dobra, samé krásné věci, lidi jsou skvělí," dodal jeho otec Zygmunt.

Lidé vyjadřovali nejen svou podporu, ale nabízeli i finanční pomoc. Tu by rodina přivítala hlavně na léčbu, kterou by chtěli absolvovat v zahraničí. Existují i pomůcky, které by Ondrovi usnadnili například držení příboru, aby se mohl sám najíst, Ondra je ale nechce. 

"Ne ne, já musím sám, abych to tělo dal kde chci já, pomůcky nechci, nepotřebuji. Peníze by se hodily na léčbu," řekl Ondra. "Aby mu ty tiky zmizely, aby se mohl sám najíst a obléknout," dodal otec.

Ondra momentálně navštěvuje odloučené pracoviště Mateřské, Základní a Střední školy Slezské diakonie v Karviné. I tam je velmi snaživý a dokáže motivovat ostatní.

"Ondra je šikovný, snaživý, inteligentní a rozumný chlapec, který chce všeho dosáhnout a dělat sám. Nečeká cizí pomoc, málokdy si o ni požádá. e vzorem a hlavně má srdce na pravém místě, on se svým hendikepem se snaží ostatním slabším pomoci," řekla jeho třídní učitelka  Lenka Waloszková.

Ondru už 22. března čekají první závody v Českých Budějovicích, kam odjede i se svým trenérem Radimem Volákem, který se mu celou dobu věnuje.

"Vůbec nevím, co mě čeká, je to poprvé, ale neskutečně se těším. Ještě bych chtěl poděkovat svoji mamce, že mě podporuje, motivuje a vaří mi jídelníček, aby to tělo lépe fungovalo," uzavřerl Ondra.

Každý, kdo by chtěl Ondru podpořit finančně, má možnost přispět na transparentní účet, který rodina k tomuto účelu zřídila. Finance využijí na zmiňovanou léčbu v zahraničí. 

transparentní účet: 4225896053/0800

---

Záchranář Balicki strávil rok na Novém Zélandu

Záchranáře na cestách Marek Balicki se momentálně nachází v Austrálii. V reportáži se ještě jednou ohlédl za Novým Zélandem, kde strávil více jak rok. Tady pracoval, poznával nová místa a také nezapomněl na svou misi, navštívit tamní hasiče a záchranáře

Do Austrálie Marek odcestoval na konci ledna letošního roku z Nového Zélandu, kde byl od listopadu roku 2018. Na začátku pomáhal s chodem farmy a hledal si práci. Také hledal auto, které by mohl přestavět na své budoucí obydlí.

"Dodávku jsem si našel a aby splňovala novozélandské certifikace, musel jsem ji předělat, pak jsem si našel práci, stal se ze mě lezec," prozradil Marek a dodal: "Občas se poštěstilo a bylo pár dní volna, které jsem využil k cestování, poznávání přírody."

Po necelém roce tvrdé práce, která mu měla zajistit finance na další cestování, musel kvůli vízům zemi opustit. Marek se přesunul na Fidži a Samou. PO nějaké době se ale na nový Zéland vrátil zpátky. Hodně cestoval, poznával tamní přírodu, kopce a jezera.

"Nový Zéland nabízí velké turistické trasy přes krásná údolí a hory, je také kouzelný velkým množstvím zvířátek, lachtanů, tučňáků ," zavzpomínal Marek Balicki.

Ani tady Marek nezapomněl navštívit  záchranářské kolegy a hasiče. Mohl prozkoumat jejich stanice a vybavení. V Austrálii  už Marek stihl s dalším českým hasičem pomáhat v oblastech postižených rozsáhlými požáry. Své skládací kolo tady také vyměnil za malý skutr.

---

Pávi se stali v Karviné raritou

V dubnu to budou přesně dva roky, co mniši z Benediktinského kláštera Rajhrad darovali Karviné skupinku pávů. Původně měli být ozdobou zámeckého parku, své teritorium si ale tito opeření krasavci rozšířili o centrum města.

Karviná je výjimečná v mnoha směrech, má třeba jediný šikmý kostel na světě. A také raritu, kterou v širokém okolí jen tak nenajdete  a to jsou po městě volně pohybující se pávi. Jejich příběh začal v dubnu roku 2018, kdy je městu darovali mniši z Benediktinského kláštera Rajhrad.

"Když město Karviná dostala pětici pávů od mnichů z Rajhradu, tak jsme si mysleli, že to bude hezká atrakce přímo v ZOO koutku parku Boženy Němcové. Netušili jsme, že se vydají po městě, po Fryštátě a po sídlištích," řekla Martina Orgoníková, zástupkyně mluvčího Karviné.

Rozšířit teritorium o další části města bylo záměrem zkušeného staršího páva, který spolu se samičkou přibyl z petrovického zámečku a okamžitě se stal jejich vůdce.

Jeho cestovatelské ambice se mladým pávům zalíbily. Dokonce se ani nevrací do parku na krmení.

"Přáli jsme si, aby je občané nekrmili, ale asi se mají lépe než tady v oboře, protože se nám stále nevrací." řekl Emil Dostál z TS Karviná.

"Dáváme jim krmení každý den, pšenici, mají zvláštní granule vitamínové, to, co žerou slepice, žerou i pávi. Nepotřebují, aby je lid přikrmovali, oni si najdou potravu sami," dodal pracovník TS Karviná Josef Molnár.

Ze začátku lidé oznamovali jejich pohyb na magistrát, byla i snaha je odchytit, postupem času si ale občané na jejich toulání městem zvykli, natáčejí si je a fotí.

"Dnes se to ukázalo jako příjemná atrakce a zpestření přímo v ulicích města a vůbec to nevadí. S velkou nadsázkou řečeno, pávi dokonce korigují dopravu ve městě, hlavně ve Fryštátě a řidiči si na ně dávají pozor a snižují rychlost 3,30

V zookoutku mají stále pávi pevné zázemí, které obývá ale jen jedna samička. Ta loni v červenci přivedla na svět dalšího pavího potomka. Ten už snad  nebude patřit mezi takové dobrodruhy jako zbytek paví rodiny. Pracovníci technických služeb ale předpokládají, že se toulající skupinku pávů jednou podaří do parku zpátky dostat.

"Momentálně jsme domluveni s vedením města a odborem komunálních služeb, že bychom rozšířili voliéru směrem k oplocení, aby dělali ozdobu tohoto zookoutku pro občany a měli s nimi bližší kontakt," uzavřel Dostál.

Společně s paví samičkou a jejím mládětem obývají voliéru perličky, krůty a slepice. V blízké budoucnosti má v plánu odbor komunálních služeb magistrátu města ve spolupráci s technickými službami postavit v oboře zookoutku i výběh pro králíky.

---Mohlo by Vás také zajímat