Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Harlekýn se těší na své dětské publikum
  • Karvinští basketbalisté jsou stále v čele 2. ligy

Harlekýn se těší na své dětské publikum

Karvinský divadelní soubor Harlekýn se v těchto dnech pilně připravuje na nedělní představení nazvané Pohádka v kufru. Členové si zkouší kostýmy, opakují texty a těší se na setkání s publikem.

Divadelní soubor Harlekýn vzal pod svá křídla zkušený a uznávaný herec těšínského divadla Miloslav Čížek. Tento divadelní srdcař se na jevišti pohybuje přes 50 let, má za sebou stovky rolí a bohaté zkušenosti. Mladým hercům z karvinského souboru Harlekýn je ochotně předává nově od roku 2020.

Miloslav Čížek, vedoucí souboru: “Harlekýn se věnuje pohádkám pro děti, ne úplně ty nejmenší, ale do těch 12 let asi."

Už tuto neděli 16. ledna zahraje pro děti a jejich rodiče divadelní soubor Harlekýn v malém sále městského domu kultury představení nazvané Pohádka z kufru.

Miloslav Čížek, vedoucí souboru: ”Dva klauni se potkají, jdou na ryby, nahodí udice a vytáhnou z vody kufr a v tom kufru je pohádka. Vyskáče z něho král, princezna, rádcové, od toho se odvíjí děj."

Roli si v této pohádce zahrála Aneta Berger. V souboru je členkou už sedm let, od svých 17 let.

Aneta Berger, členka Harlekýnu: “Hraju klauna, to jsem už několikrát hrála, to mě baví. To ke mě sedí, jsem taková, že ráda blbnu, takže jsem se do toho vžila sama, jde mi to dobře, lidi tleskají, takže snad jo. Za těch sedm let sehraju tak čtyři představení ročně, takže to bude už přes dvacet určitě. V pohádkách většinou hraju vypravěče, jelikož jsme dobrá v komunikaci s dětmi, otevírám to představení, to mi jde nejlépe.” 

Sedmnáctiletý Jan Recman hraje v Harlekýnu tři roky. V Pohádce z kufru hraje druhou hlavní postavu - prince, který se nechce učit.

Jan Recman, člen Harlekýnu: “Od dětství jsem chtěl pozornost a rodiče uznali, že divadlo pro mě bude nejlepší, protože ani manuální ani inteligentní činnost ke mě nejde. Já jsem začínal v dramaťáku v Havířově, dostal jsem se do Těšínského divadla a největší role tam bylo v představení Zlatovláska, kde jsem hrál kuchtíka a mravence. A v představení Báthory jsem hrál syna Pavlíka."

Adélu Valůškovou také uvidíte v Pohádce z kufru. Tato herečka také začínala jako externistka v Těšínském divadle, v Harlekýnu působí zhruba čtyři roky.

Adéla Valůšková, členka Harlekýnu: “Tady hraju cigánečku, která učí prince číst. On se ale brání, proto se převleče za různé postavy a abyste zjistili, jak to skončí, jestli se naučí číst nebo ne, tak na to budete muset přijít na představení."

Markéta Horváthová přišla do Harlekýnu před třemi roky.

Markéta Horváthová, členka Harlekýnu: "Mě baví hrát pohádky, baví mě uniknout do jiného světa, být sama sebou a nejlepší je potom vidět ty veselé pohledy dětí, které mají radost."

V této pohádce si zahrála roli kata.

Markéta Horváthová, členka Harlekýnu: "Kat je jednou z těch vedlejších roliček, náročná je dost, protože jsem už starší ročník, ale sedla mi, vyžívám se v tom."

Prvním rokem hraje v Harlekýnu Klára Prusová.

Klára Prusová, členka Harlekýnu: "Přihlásila jsem se, protože mě baví divadlo a všechny takové aktivity. V této pohádce hraju generála, ale my nacvičujeme ještě další dvě pohádky."

Tomáš Lipina přišel do Harlekýnu těsně před tím, než byla vyhlášena pandemie. V pohádce hraje roli rádce.

Tomáš Lipina, člen Harlekýnu: "Hraju zápornou postavu, to se říká, že se hraje nejlíp, že se u toho člověk vybije pořádně, to mě baví. Chtěl bych hrát čím dál tím více, teď po té situaci je docela poptávka, Já mám ještě kapelu, takže hraji a snažím se umění věnovat z více stran."

David Červeňák je hercem Harlekýnu přibližně čtyři roky. Nyní hraje postavu krále, který je mrzutý z toho, že jeho syn ještě v patnácti neumí číst.

David Červeňák, člen Harlekýnu: "Jsem v Harlekýnu kvůli tomu, že divadlo miluji, miluji tu ochotnickou scénu, to, jak se to tady dělá ze srdce, všichni tady mají úplně jinou energii, to mě baví a nabíjí."

Velkou zásluhu má na tom i pan Čížek.

David Červeňák, člen Harlekýnu: "Pan Čížek je úžasný zkušený režisér, za mě je to jednička, jsem rád, že můžu získávat zkušenosti pod jeho vedením.”

I když Miloslav Čížek funguje v souboru teprve krátce, s mladými členy Harlekýnu se zná velmi dobře a rozpoznal jejich talent a nadšení. Snaží se jim role určovat tak, aby si všichni zahráli a aby je to bavilo..

Miloslav Čížek, vedoucí souboru: "Divadlo se nedá naučit. Člověk může předat zkušenosti lidem, kteří mají talent a chtějí ty zkušenosti podle svého zužitkovat. A většina těch děcek, protože sem chodí dobrovolně, tak poslouchají, co se jim člověk snaží říct, že by tam mohlo být a jsou dobří fakt."

Hned po odehrání Pohádky z kufru se Harlekýn pustí do zkoušení tří dalších pohádek. Děti si pak na kole štěstí vyberou tu, kterou soubor zahraje. Kulisy už Miloslav Čížek doma vyrobil.

---

Karvinští basketbalisté jsou stále v čele 2. ligy

Basketbalistům Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná se daří porážet všechny své soupeře a jsou tak stále v čele 2. ligy. O víkendu porazili dva týmy z Brna. Jejich cílem je uspět v play off a dostat se do 1. ligy.

V tělocvičně Základní školy družby se o víkendu odehrály dva domácí zápasy proti SK Žabovřesky a týmu z Brna Podolí. Obě utkání karvinští s přehledem vyhráli a udržují si vedení 2. ligy bez porážky. Vy sledujete nedělní zápas s Podolím.

Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná, trenér: "Je to tým, který byl před tímto dvojkolem na druhém až třetím místě, takže očekávali jsme těžké utkání, ale zahráli jsme výborně, podali jsme vynikající výkon, vyhráli jsme přes 50 bodů, je to pro nás velký úspěch a pokračujeme prozatím v cestě bez porážky, po 12 utkáních jsme bez porážky na 1.místě.” 

Určité obavy z domácího zápasu byly, protože na půdě Brna vyhrál karvinský tým jen o osm bodů. Doma se dařilo o poznání lépe, utkání skončilo vysokým náskokem 106:49. Jednalo se o rekordní vítězství karvinského týmu ve 2.lize – rozdílem 57 bodů.

Jan Koloničný, hráč TJ Sokol Karviná: "My jsme spokojeni s výkonem, chtěli jsme od začátku nic nepodcenit a nepustit je vůbec do hry, což se nám povedlo a ty moje body vyplývaly z té týmovosti, já jsem to jen zakončoval z dobrých clon a dobrého rolování."

Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná, trenér: "Samozřejmě, to nejtěžší nás ještě čeká. Postup do play off je jasný, ale je otázka, z jaké tam půjdeme pozice. V těch zbylých utkáních základní části se ještě uvidí. Hlavní takovou naší devizou je týmová atmosféra. To, že hráči musí umět běhat, skákat, střílet trojky, blokovat, to je automatické, ale tady musí být i to týmové přizpůsobení a vztahy. na to já se snažím dbát, moresy primadon netoleruji a dnes se ukázalo, že ten tým funguje jak má. Chtěli bychom město Karviná dobře prezentovat, protože možnosti našeho města v porovnání s Brnem jsou obtížnější, co se týče velikosti mládežnické základny, ekonomických možností, protože Karviná není Brno. Ale pokud budeme mít takovou týmovou atmosféru a ten tým bude takto fungovat, tak se nemusíme týmů, které jsou z velkých měst bát a můžeme se o ten úspěch pokusit."

Za 14 dní čeká karvinské basketbalisty opět výjezd do Brna proti Basketu Brno a Černému Poli. Doma budou hrát až za měsíc proti Kroměříži a Kyjovu. Cílem týmu zůstává úspěch v play off a postup do 1. ligy.

---Mohlo by Vás také zajímat