Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Zájmy uhelných regionů chce MSK prosazovat s Polskem
  • V Karviné soutěžily mažoretky v MikaDo Open 2020
  • KLUBsten Karviná hledá talentované stolní tenisty

Zájmy uhelných regionů chce MSK prosazovat s Polskem

Představitelé polského Slezského vojvodství navštívili Moravskoslezský kraj, aby s vedením kraje společně projednali další strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Součástí jejich pracovní cesty byla i návštěva Karvinska.

 Připravit se na dobu „po uhlí“, vzájemně se při tom inspirovat a najít společnou strategii při prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. To byla témata návštěvy představitelů polského Slezského vojvodství v Moravskoslezském kraji.

“Zatímco lidé znají hranice, tak uhlí a emise hranice neznají, takže nás tohle s Poláky spojuje hodně, máme uhlí pod sebou, to uhlí končí. U nás asi dříve než u nich, ale musíme být za jedno, jinak si vůči Evropě nevybojujeme takové peníze, jaké bychom potřebovali,” vysvětlil náměstek hejtmana MSK Jakub Unucka (ODS). 

 V terénu si prohlédli místa, která by dostala nové využití díky chystanému projektu POHO 2030. 

“My jsme našim polským hostům ukázali ty části města, které pro nás mají důležitý rozvojový potenciál. Části, které jsou ovlivněny probíhající nebo v minulosti proběhlou důlní činností, ty které se budou masivně rozvíjet a budou se tam provádět investice,” řekl tajemník MMK Roman Nogol. 

Konkrétně se jedná o lokalitu Barbora, Karvinské moře, areál kolem golfového hřiště nebo lokalitu kolem šikmého kostela. 

“Polské hosty zaujal hlavně kostel sv. Petra z Alkantary, který začíná být raritou evropského významu, nic takového na polské straně zatím není. Pro nás je důležité, že tento symbol města by měl odezvu. V jeho blízkosti by mělo vzniknout jádro budoucí pohornické Karviné, budoucího turistického a společenského rozvoje,” dodal Nogol. 

Právě spolupráce se Slezským vojvodstvím by zajistila prosazování a financování projektů na obnovu pohornické krajiny v Bruselu. Zástupci polské strany projekt POHO 2030 chválili. 

Je to hodně zajímavý projekt, musím přiznat, že mě hodně překvapil. Diskuze jsou otevřené, je fajn, že se česká strana neuzavřela, proto můžeme přispět svými zkušenostmi a spolupracovat. Chceme si předávat zkušenosti a společně představovat dobré projekty evropské komisi,” potvrdil slova náměstka hejtmana Wojciech Kałuża - wicemarszałek Województwa Śląskiego.  

V rámci jednání bylo polským představitelům představen i projekt Karviná všemi deseti, který myslí na komplexní přeměnu města, včetně rozvoje podnikání. Inspirací pro Karvinou je Speciální ekonomická zóna v Katowicích, která byla v roce 2019 vyhodnocena jako nejlepší v Evropě a druhá ve světě. V jejím areálu sídlí 390 firem, které vytvořily 80 tisíc nových pracovních míst. 

Myslím, že po našem setkání budeme moci navázat intenzivní spolupráci. Můžeme pomoci našim podnikatelům, kteří by chtěli investovat na české straně a naopak, můžeme pomoci podnikatelům z Čech, kteří by chtěli rozšířit podnikání na našem území, Máme taky velmi zajímavý projekt, který předložím vedení města nazvaný Pracovník+ Bydlení+. Obsahuje školení a nábor mladých lidí z celého světa, třeba z Ukrajiny, z Běloruska, kteří by tady chtěli bydlet a pracovat na deset, dvanáct let, po této době tady pravděpodobně i zůstanou,” vysvětlil ředitel Speciální ekonomické zóny v Katowicích Janusz Michalek. 

Jednání se také týkalo spolupráce vedoucí k rychlé změně stavu životního prostředí a ovzduší na obou částech hranice. Polská strana se například inspirovala kotlíkovými dotacemi. 

---

V Karviné soutěžily mažoretky v MikaDo Open 2020

Mažoretková skupina MiKaDo, která v Karviné funguje od roku 2016, uspořádala první letošní soutěž nazvanou MiKaDo Open. Určena byla pro všechny další skupiny z celé republiky i zahraničí. Předvést se děvčata mohla v kategoriích sólo, duo a miniformace.

Mažoretkový sport je u děvčat velmi populární a atraktivní. Svědčí o tom i účast na 4. ročníku nepostupové soutěže nazvané MiKaDo Open. Soutěž pro děvčata zorganizovala jedna ze tří karvinských mažoretkových skupin v tělocvičně Základní školy Mendelova.

"Je to 4. ročník nepostupové mažoretkové soutěže, kde soutěží sóla, dua a miniformace s náčiním baton a pom-pom, to jsou třásně a hůlka," řekl Katka Doležalová, předsedkyně spolku Mažoretky MiKaDo Karviná.

Pro většinu týmů jde o první soutěž sezóny, ve které si mohou vyzkoušet miniformace. Tato zkušenost se jim hodí k vylepšování případných nedostatků do dalších, prestižních soutěží.

"V mažoretkovém sportu je plno povinných prvků, ta pravidla se už blíží sportovní gymnastice," dodala Doležalová.

Členkám pořádající mažoretkové skupiny MiKaDo se na domácí soutěži dařilo, s předvednými výkony byla děvčata spokojena. Porota jejich výkony ohodnotila vysoko.

"Já jsem spokojená s výkonem, někdy se to samozřejmě může povést líp, ale my jsme dobrý kolektiv a to taky pomáhá při tom výkonu," řekla Aneta Kovaříková, soutěžící ze skupiny mažoretky MiKaDo Karviná.

 I když porota nakonec vybrala z každé soutěžní kategorie tři nejlepší, domů si upomínkové ceny odvezli všichni. 

---

KLUBsten Karviná hledá talentované stolní tenisty

Víte, že se stolní tenis dá hrát třeba i s hokejovým pukem? Přesvědčit se o tom mohly děti z karvinských základních škol, za kterými zavítali členové místního oddílu KLUBsten Karviná. Ten momentálně rozšiřuje svou základnu a hledá nadějné hráče právě mezi dětmi na školách.

Přiblížit dětem stolní tenis a najít mezi žáky základních škol případné zájemce se rozhodli členové Klubstenu Karviná. Uspořádali pro ně zábavnou exhibici a ukázku tohoto sportu.

"Exhibice se pořádají už dlouho a je to proto, abychom rozšířili základnu stolního tenisu v Karviné. Snažíme se to udělat zábavnou formou, ukazujeme hraní dřevěnou pálkou, hokejovým pukem, abychom ukázali, že ten stolní tenis se dá hrát i zábavně a mohlo by je to zaujmout," řekl Rostislav Horáček, předseda oddílu KLUBsten Karviná.

I když o stolní tenis zájem je, nepatří mezi tak populární sporty jako fotbal nebo hokej. Proto se snaží trenéři názorně tento sport propagovat právě na školách. A úspěšně. Například tady, na Základní škole Školská ,měla exhibice velký úspěch.

anketa, žáci školy: "Párkrát jsem hrál, je to strašně super hra."  "Byla to zábava a určitě doporučuji."

Nadšený do tohoto sportu je i žák šesté třídy Tomáš Vaněk. Ke stolnímu tenisu ho přivedl jeho otec. 

"Začal jsem od první třídy, teď jsem v šesté. Je přitom sranda, naučíme se nové věci." řekl Vaněk.

Karvinský KLUBsten patří mezi úspěšné kluby, pochlubit se může mnoha vynikajícími hráči.

"V současné době se můžeme pochlubit hráčem Davidem Szotkem, který se ve věku 16ti let prosadil do A družstva, prosazuje se v MSK, máme tam sourozence Břenkovi, Tomáše Vaňka, doufejme, že i z nich do budoucna něco vyroste," řekl Horáček.

Bližší informace o tomto sportu a  trénincích najdou zájemci na stránkách KLUBstenu, případně se mohou rodiče s dětmi přijít podívat na hráče stolního tenisu osobně na turnaje.

"V neděli pořádáme krajský bodovací turnaj mládeže v Petrovicích u Karviné, na to se těšíme, přijede tam celý MSK, v březnu pořádáme okresní bodovací turnaj, 29. května pořádáme exhibici stolního tenisu s kulturním programem, rovněž v Petrovicích u Karviné, těch turnajů je hodně, do toho mistrovské zápasy, tréninky, takže pokud se ty děti u nás tomu věnují, tak jsou plně vytížené," uzavřel Horáček.

---Mohlo by Vás také zajímat