Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Primátor Karviné se opět setkal s občany
  • V HCB Karviná končí osm hráčů
  • Srnčí hody se v Karviné uskuteční 18. června.
  • Na Kovoně se konalo fotbalové finále okresního poháru žáků

Primátor Karviné se opět setkal s občany

Další pravidelné setkání občanů s primátorem města se uskutečnilo v Karviné-Mizerově, v lokalitě u Kačoku. Tamní obyvatelé diskutovali s primátorem na různá témata, nejčastěji v oblasti údržby města, ale i bezpečnosti.

Setkání občanů s primátorem města a zástupci městské policie se tentokrát uskutečnilo v klidnější lokalitě a tomu také odpovídal okruh témat, o kterých se diskutovalo. Nejčastěji se lidé zajímali o práci technických služeb, probírali otázky k výsadbě a kácení zeleně, jmelí na stromech, doplnění odpadkových košů, ale ptali se i na parkování a možnost zjednosměrnění ulice.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Z našeho pohledu je to klidná lokalita, maximálně řešíme bezdomovce nebo opilce, ale podle toho, co lidé říkali, tak jsou tady spokojeni. Je fajn, že lidé nás upozorňují i na problémy i v jiných lokalitách města nejen tady, než jsme."

S lidmi přímo v terénu se primátor setkává pravidelně, aby se přímo v daných lokalitách od místních dozvěděl, co je trápí a jak by mohl pomoc. Zajímal se také o to, zda tady dochází k narušování veřejného pořádku nebo skupování bytů a jejich časté pronajímání problematickým sousedům.

Jan Wolf, primátor Karviné: "To je pořád v rámci toho našeho programu Bezpečná Karviná, na kterém pořád pracujeme. Základní věc pro každého Karviňáka je, aby měl klidné bydlení, aby se vyspal když jde do práce, aby se nerušil noční klid. Na tom intenzivně děláme, výsledky na mnoha místech jsou dobré, ale potřebujeme tu součinnost těch lidí, kteří tady bydlí. Tam, kde je nějaká rodina, která se neumí chovat, tak ať jsme schopni se s nimi o tom bavit a pokud se neumí chovat, ať se odstěhují jinam, ale ať nežijí v Karviné."

Setkávání s občany v různých lokalitách je vždy pro vedení města přínosem.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ty informace těžko z kanceláře těžko získám, tzn. abych měl zpětnou vazbu a abych věděl, kde je třeba přidat, co bychom měli dělat, tak je fajn zpětná vazba od lidí, a´t to slyším. někdy jsou požadavky, které se nás ani netýkají, je to třeba státní správa, jsou to požadavky na soukromé firmy, takže v rámci možností, pokud jsme schopni pomoct v tom problému, který v dané lokalitě je, tak děláme třeba i prostředníky, že se bavíme s ČEZem, se soukromými společnostmi o tom, ať si třeba udělají pořádek před svou provozovnou atd."

Setkání s občany přímo v terénu budou ještě letos následovat. Další lokalita a termín budou zveřejněny včas.

---

V HCB Karviná končí osm hráčů

Karvinští extraligoví házenkáři, čerství držitelé mistrovského titulu, mají před sebou náročné období. Chtějí v příští sezóně znovu co nejlépe uspět, nejlépe i obhájit titul, a to s obměněnou sestavou. Osm hráčů už v týmu fanoušci neuvidí, klub hledá nové posily.

Po nejkrásnějším zakončením sezóny, kdy se karvinští extraligoví házenkáři radovali se svými fanoušky ze získání dalšího mistrovského titulu a vyslechli si spoustu gratulací, se pomalu vrací do reality a připravují se na nelehký úkol, který je před nimi. V nadcházející sezóně si chtějí titul udržet a potvrdit tak své kvality v české házené. Nebude to jednoduché, protože mančaft projde výraznou obměnou. Novinky oznámili házenkáři novinářům na tiskové konferenci.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: “Uvidíme, jak si to sedne, uvidíme, jak si sednou noví hráči, bude jich dost nových, první vlaštovkou budou první přípravné zápasy. Samozřejmě, nechceme se nijak schovávat a říkat hrát o medaile, cíl je dostat se do finále minimálně.”

Na palubovce v příští sezóně fanoušci neuvidí hrát za Karvinou Mirka Halamu, Nikolase Noworitu, Slávka Mlotka, Honzu Sobola, Vojtu Patzla, Kostu Petroviče, Artura Urbańského a brankáře Nema Marjanoviče. Někteří odcházejí na hostování, jiní mění životní plány. Úkolem managementu je najít stejně kvalitní hráče.

Michal Brůna, trenér, prezident HCB Karviná: "To bude na prvním místě Vojta Patzel, jen tak se nedá nahradit těch jeho 250 branek, to se musí rozprostřít mezi tři hráče, určitě velké oslabení bude hlavně po psychické stránce hlavně u kluků a v šatně kvůli odchodu Nema Marjanoviče, který se stal legendou klubu a byl u 7 finále, z toho 5x vyhrál zlatou medaili a bude na to na křídle i Honza Sobol."

Honza Sobol ukončuje kariéru, nicméně u házené zůstává jako trenér mladších žáků a nově i mladších dorostenců.

Jan Sobol, hráč HCB Karviná: " Já jsem v té kariéře to měl nastavené tak, že jsem byl stoprocentní profík během dvaceti let a najednou jsem viděl, že tomu profi sportu už nedávám tolik, kolik jsem byl zvyklý, abych hrál na nejlepší úrovni. My jsme se domluvili s vedením, a já si myslím, že pro karvinskou mládež to bude lepší, pro mě to bude lepší a i pro klub to bude lepší."

Házenkáři také ve spolupráci s Nadací ČEZ startují nový projekt nazvaný Společně z ulic na palubovky. Zacílen bude na děti ze sociálně slabých poměrů.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "Kolikrát jsme se setkal s tím, že děti nejdou sportovat jen kvůli tomu, že rodiče na to nemají prostředky. My jim pomůžeme se základními potřebami s vybavením na trénink, soustředění, protože rodiče neměli prostředky na to."

I tyto děti budou mít šanci zahrát si s těmi nejlepšími, účastnit se turnajů a vítězit, a to nejen na palubovce, ale i v životě. Aby si dokázaly plnit sny a staly se z nich kvalitní, dobří a úspěšní lidé.

Václav Franc, hráč HCB Karviná: "To je základ toho projektu a sport je jedna z možností, jak jim tomu dopomoct."

Kromě Vency France se mentory projektu stali i Honza Užek a Jan Sobol.

---

Srnčí hody se v Karviné uskuteční 18. června.

Myslivecké sdružení Karviná-Ráj zve širokou veřejnost na tradiční srnčí hody. Konat se budou v sobotu 18. června od 14 hodin v zahradě u hasičské zbrojnice v Hranicích.

 Opět bude připravena výborná myslivecká kuchyně a dobré pití. Zajištěna je hudba k poslechu i tanci. Letos myslivci zahájí prodej klobás už v pátek 17. června ve své hájence, a to už od 10 hodin. Výtěžek z prodeje a vstupného pomůže mysliveckému sdružení s financováním provozních nákladů.

---

Na Kovoně se konalo fotbalové finále okresního poháru žáků

Na fotbalovém hřišti na Kovoně se konalo finále Českého poháru žáků a dorostu okresu Karviná. Zatímco pro žáky je tato soutěž pořádána pravidelně, dorostenci se účastnili letos poprvé.

Finále Českého poháru žáků a dorostu okresu Karviná se konalo na začátku června na Kovoně. V kategorii žáků, kdy se se proti sobě utkali hráči MFK Karviná B a SK Horní Suchá, vyhrála Karviná 1:0.

Martin Svoboda, trenér starších žáků SK Horní Suchá: "Přestože jsme prohráli, tak si myslím, že ten zápas byl velmi vyrovnaný. Na obou stranách byly šance a myslím si, že těch šancí jsme měli více, na ty bychom vyhráli. Bohužel, neměli jsme štěstí, nespadl nám tam ten gól, i když už kolikrát jsme ten gól křičeli, ten jediný gól, který jsme dostali, rozhodl celý zápas."

Zbyšek Gazda, trenér kategorie U13 MFK Karviná: "Utkání bylo velmi vyrovnané. Jak Horní Suchá, tak naši kluci hráli výborné utkání. Rozhodl detail v tom utkání a ten detail je v tom, že ti naši kluci mají těch tréninků daleko více v týdnu než v Horní Suché a možná, že to byl ten rozhodující moment v tom utkání, že ti naši kluci měli sílu až do konce utkání a byli schopni to utkání zvládnout."

Na hřišti se pak v kategorii dorostenců utkali fotbalisté Horní Suché a Petrovic . Zatímco pro žáky je tato soutěž pořádána pravidelně, dorostenci se účastnili letos poprvé.

Jiří Lincer, předseda Okresního fotbalového svazu Karviná: "Ve fotbale nám ubývá mládeže, hlavně dorostenců, takže tímto způsobem jsme je chtěli povzbudit k tomu, aby ti dorostenci nezanevřeli na ten fotbal, aby pak, když dohrají v dorostencích, aby přešli do kategorie mužů."


Vítězem utkání v kategorii dorostu se stal tým Horní Suché, který porazil Petrovice 0:2.

---Mohlo by Vás také zajímat