Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Zdravotníci mohou být testováni na “živé i mrtvé” viry
  • Předškoláci z Karviné ilustrovali knihu
  • Karvinští atleti uspořádali Běh pro zdraví

Zdravotníci mohou být testováni na “živé i mrtvé” viry

Zdravotní ústav v Ostravě bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení. Nemocnice už byly o nové metodě informovány a chtějí ji využívat.

Počet nakažených na Karvinsku je stále velký. Covid-19 se občas dostane i do nemocnic mezi zdravotníky. Takovou zkušenost mají například v Bohumíně nebo Karviné, kde na čas museli přistoupit i k uzavření celých oddělení. Péči pak musel převzít Havířov.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov:  "Tlak na naše pracovníky, zejména na centrálním příjmu, je velký právě kvůli omezení péče v okolních nemocnicích je v tuto chvíli enormní a já bych jim chtěl touto cestou poděkovat, ale zároveň i apelovat zejména na Havířováky, aby byli trpěliví, jak mezi sebou, tak vůči zdravotníkům. Může se stát, že budou s lehčími zraněními čekat déle než by bylo třeba, ale prosíme je všechny o trpělivost.”

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém testování u zdravotníků. Ne každý prý musí být v karanténě.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví:  "Dohodli jsme se, že zdravotní ústav by prioritně kultivoval viry zdravotníků a zjistil, že to jsou mrtvé viry. Ony skutečně mohou být v těch zdravotnících, jsou mrtvé a tím pádem nemohou ho vylučovat a nemá smysl, aby byli několik týdnů doma a tím pádem byl omezen provoz. Na tom jsme se také shodli, že by to měl být nějaký nový přístup, aby pouze, pokud je člověk pozitivní, ho neumísťovali do karantény, protože pak to může být tak, že není vůbec infekční.”

Nemocnice v Karviné-Ráji, kde ještě stále mají několik pozitivních zdravotníků, už byla o této možnosti informována.

Věra Murínová, mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji: "My jsme tuto nabídku zdravotního ústavu takto testovat zdravotníky obdrželi začátkem tohoto týdne a v případě, že ji budeme potřebovat použít, to znamená, že to jsou takzvaně slabě pozitivní, tak ji určitě rádi využijeme. V tuto chvíli máme ještě šest pozitivních zdravotníků, v tuto chvíli dobíhají poslední formální testy, věříme v to, že už budou negativní a měli bychom být během jednoho, dvou týdnů bez pozitivních zdravotníků. Pokud bychom tuto metodologii potřebovali použít, využili bychom ji u nově nakažených zdravotníků.”

Novou možnost testování pro zdravotníky vítá i havířovská nemocnice.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov:  "Tato metoda je dalším pokrokem a důvodem toho je, že se zjistilo v průběhu celé této epidemie, že pacient může být dlouhodobě pozitivní, ale už dávno nemusí být infekční a tato metoda je schopna toto rozlišit.”

---

Předškoláci z Karviné ilustrovali knihu

21 mateřských škol z Karviné a okolí se podílely na vzniku společné knihy, která obsahuje jejich vlastní příběhy. Každá školka měla k dispozici šest stránek, které vyplnily nejen ilustracemi dětí, ale i textem příběhu nebo fotografiemi.

Společná kniha mateřských škol z Karviné a okolních obcí nazvaná děti dětem je na světě. vyšlo tisíc výtisků. Předškoláci knihu dostali na památku při ukončení letošního školního roku..

Petra Kantorová, projektová manažerka: "Je to knížka, která vznikla v rámci projektu MPA II. Knížka vznikala celý poslední rok a vznikala takovým stylem, že děti vyprávěly příběhy, které prožily nebo se jim zdály zajímavé, paní učitelky je zaznamenávaly ručně a i kniha je psaní ručně."

Nápad vydat knihu, která by obsahovala tvorbu dětí z jednadvaceti mateřských škol z Karviné, Dětmarovic, Stonavy a Petrovic u Karviné ocenil i ilustrátor Adolf Dudek nebo grafik Dalibor Andrýsek.Dalibor Andrýsek, grafik: "Je to vynikající nápad, ojedinělý, nejlepší na tom je, že si ty školky daly záležet, ta práce technická s tím bude minimální."

Petra Kantorová, projektová manažerka: "Kniha má přes 130 stran, je opravdu zdařilá, každá kapitola je věnovaná jedné školce."

Děti z MŠ Centrumáček se pustily do kreslení maskota školky - Centrumáčka.

Šárka Sedláčková, učitelka MŠ Centrumáček: "Je to panáček zvídavý, který děti navštěvuje o víkendech, děti si zapisují do sešitu, co s ním prožily. V tomto školním roce jsme se zaměřili na zvířátka, loni jsme skládali verše."

anketa: děti z MŠ Centrumáček:"Když jsem si přinesla Centrumáčka domů, tak jsem mu ukázala fotku našich koťátek a našeho ptáka. Ještě jsem vzala Centrumáčka na zahradu."

Mateřská školka Louky svůj příběh směřovala do čtyř ročních období.

Lenka Siudová, učitelka MŠ Louky: "Dali jsme dětem roční období, třeba jaro a oni sami začali kreslit co rádi ve školce dělají, samy si to komentovaly, máme to formou komiksu. Jsou tam bubliny, je to psané tiskacím, takže to přečtou i děti v první třídě, aby to pro ně bylo čitelné a srozumitelné."

Plánovaný křest knihy a výstava měla proběhnout na konci června, kvůli koronaviru je tato akce je odložena na vhodnější dobu, zřejmě na podzim

---

Karvinští atleti uspořádali Běh pro zdraví

Karvinský atletický oddíl uspořádal pro veřejnost Běh pro zdraví. Tato akce je určená pro všechny bez rozdílu věku a kondice a koná se pravidelně několikrát ročně od roku 2017. Prázdninové startovné věnují atleti ČČK Karviná.

V parku Boženy Němcové se běhalo pro zdraví. Atleti TJ Jäkl Karviná tuto akci pořádají pravidelně pro každého zájemce bez rozdílu věku a fyzické kondice čtvrtým rokem.

Michal Broda, organizátor běhu: “Běh pro zdraví pořádáme od roku 2017, dostal se k nám z Polska, je to taková rodinná akce pro každého, kdo chce běhat."

Běh pro zdraví není soutěžní, jako například Městský běh Karvinou, neběží se v kategoriích, na startu jsou všichni společně od maminek s kočárky, dětí až po dospělé. Běží se pro zábavu, pro radost a hlavně pro zdraví. Pro zúčastněné výkonnostní běžce to byla skvělá příležitost zatrénovat si a porovnat kondici s ostatními.

anketa, účastníci běhu: "Kluci mě táhli, bylo to vidět během celého závodu, když jsme se hecovali navzájem a taky ke konci, nakonec jsme doběhla za nimi, jako třetí celkově, ale jsem spokojená." "Trať byla perfektní, běželo se mi skvěle."Trať tohoto běhu byla dlouhá tři kilometry a vedla krásným prostředím zámeckého parku.  Každý rok pořádá místní atletický oddíl celkem 7 běhů, od dubna do října vždy druhý čtvrtek měsíce.

Michal Broda, organizátor běhu: “Tento rok kvůli pandemii byl jiný, první dva běhy byly virtuální, každý si to odběhl sám a poslal nám výsledky."

Letošní rok je kvůli pandemii speciální, atleti se rozhodli výtěžek z každého startovného věnovat na dobrou věc.

Michal Broda, organizátor běhu: “Nejdříve jsme podpořili karvinskou nemocnici, pak havířovskou, třetí běh byl pro domov důchodců a teď o prázdninách jsme kontaktovali ČČK a domluvili jsme se, že výtěžek půjde pro ně."

Oldřich Gbelec, ředitel ČČK Karviná: “My jsme samozřejmě strašně rádi, že taková iniciativa tady v Karviné tady vznikla, děkujeme za to, děkujeme atletům, kteří dnes běželi. Výtěžek použijeme na pokrytí našich provozních nákladů, protože jak víme, letošní rok nebyl příznivý pro nikoho vzhledem ke koronaviru, takže peněz není dost a i tohle nám pomůže."

V srpnu se běh pro zdraví na podporu ČČK uskuteční 13. srpna, start bude opět u letního kina. Po prázdninách chce atletický oddíl podpořit v 6. a 7. běhu další vybrané organizace.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry