Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Ministryně Dostálová se setkala s primátorem Karviné
  • Nové sportoviště gymnázia bylo otevřeno
  • Srnčí hody opět jinak, omezeně
  • OPF Karviná otevírá studijní program Mezinárodní obchod

Ministryně Dostálová se setkala s primátorem Karviné

Primátor Karviné Jan Wolf se setkal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Informoval ji o situaci v Karviné v oblasti bydlení, seznámil ji s potřebami města a debatoval s ní na téma rozdělování financí z Fondu spravedlivé transformace, který je určen pro uhelné regiony.

Moravskoslezský kraj navštívila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Jedna z jejich zastávek byla i v Karviné, na náměstí Budovatelů v Karviné-Novém Městě se sešla se zástupci největšího vlastníka bytových domů ve městě a také s primátorem města.

Klára Dostálová (ANO), ministryně pro místní rozvoj ČR: “Pan primátor mě seznámil s tím, že tady dochází k velmi razantnímu úbytku obyvatel. Bavili jsme se o tom, že to chce nějaký nový podnikatelský impuls, úplně se v tom nabízí Fond pro spravedlivou transformaci."


Po jednání Tripartity a Řídícího výboru pro transformaci se podařilo Karvinsku zařadit do seznamu strategických projektů doporučených ke schválení projekty v obejmu 11,5 miliardy korun. Konkrétně se jedná o projekt CEPIS, POHOPark, Eden Karviná nebo PODOLU Park. Dále jsou připraveny projekty do dalších tematických výzev Fondu spravedlivé transformace jako Green Urban Farming Academy Karviná, Community HUB nebo PED-Energeticky plusová čtvrť.

Jan Wolf (ČSSD), primátor Karviné: “Jsem přesvědčený, že jsme strukturálně postižené město, OKD končí a tak, jak jsme se bavili, pokud nedojde k pomoci ze strany kraje, státu nebo EU, tak se to město bude hrozně těžko strukturálně přeorientovávat. Všeobecně z hlediska ekonomiky pokud do tohoto regionu nepůjde několik miliard, tak si o tom budeme povídat dalších X let a neudělá se nic a můžeme dělat co chceme. Je to opravdu o velkých investicích, které tady musí přijít a musí dojít k přetvoření ekonomiky celého regionu. Není to jen o Karviné, ale je to i Orlová, okolní obce, bavíme se o změně nejen Karviné, ale celého Karvinska,.”

Prozatím proběhla dvě jednání, finální rozhodnutí padne 24. června, o výsledku vás budeme informovat.

---

Nové sportoviště gymnázia bylo otevřeno

Karvinské gymnázium se může pochlubit novým sportovním areálem. Nechybí klasická běžecká dráha, umělý trávník a workoutové hřiště. Na slavnostní otevření se podíváme v dalším příspěvku.

Necelý školní rok, kdy bylo po většinu doby gymnázium pro studenty uzavřen, tady probíhala kompletní modernizace již nevyhovujícího venkovního hřiště. Vybudováno bylo v půdorysu původního areálu, náklady platil MSK. Slavnostně bylo otevřeno za přítomnosti významných hostů včetně zástupců vedení města v úterý 8. června.

Miloš Kučera, ředitel gymnázia: "My jsme požádali našeho zřizovatele o to, aby vyhověl naším tužbám a udělal něco s tímto areálem. Ten původní areál už spíš odrazoval k tělovýchovným aktivitám, než aby děti lákal. Naše přání bylo vyslyšeno a máme moderní areál. Celá akce byla dělána na dvě etapy. Hřiště mělo být hotovo někdy v říjnu 2020, ale chybělo asi 10 příznivých klimatických dnů, aby se to dokončilo. Z toho důvodu se musely finální práce přesunuly do jarní části a tam už jsme to zvládli, I když ta zima, která trvalo relativně dlouho, nás potrápila, ale máme hotovo."

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Ty venkovní sportoviště, které už mají dožito, tak se snažíme modernizovat. Součástí těch sportovišť jsou už i workoutová hřiště, protože sport pro mladou generaci se vyvíjí a workout k nim patří. Jsem rád, že tady otevíráme první workoutové hřiště s celým modernizovaným sportovištěm. Ty workouty tam, kde se bude modernizovat, tak budou vznikat všude, další se už staví u Gymnázia v Českém Těšíně.” 

Hřiště se skládá z 200 metrů dlouhého oválu s umělým povrchem. Jedna rovinka je zakončena doskočištěm pro skok daleký a druhá bude umožňovat klasickou sportovní disciplínu 100 metrů na čas.

Jakub Rewenda, tělocvikář: "Nejvíce je pro kluky je asi ta umělá tráva. Dále tady máme hřiště na street basketbal a workoutové hřiště. Každou hodinu vždy na začátku je využito, aby posílili to tělo vlastní vahou a nezkoušeli jako všichni hned do posilovny a zvedat železo. To, co tady není vidět, vzadu je sektor na vrh koulí, skok do dálky a dál můžeme využít i umělou trávu na jiné sporty včera jsme tady hráli frisbee a podobně."

anketa, studenti: "Já si myslím, že to je super, že tady je takové hřiště. Na základce jsme takové neměli, umělka vypadá parádně i workout hřiště a určitě to využijeme. Je to v pohodě, můžeme tu cvičit."

Návrat ke sportu po dlouhém omezení je pro všechny velkým přínosem.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Dětem chyběl pohyb v covidové době a návrat do škola sportoviště a do sportovních klubů je velmi důležitý, protože z mého pohledu pohyb a sport je nejlepší prevencí negativním jevům a myslím si, že z dlouhodobého hlediska má sportování významný ekonomický přínos například v úspoře u zdravotních pojišťoven.” 

V budoucnu by vedení gymnázia rádo nechalo opravit chodníky v areálu školy.

Miloš Kučera, ředitel gymnázia: "Ta škola má dlouholetou tradici, v roce 2023 oslavíme 70 let trvání gymnázia. Škola je pevně ukotvena v systému vzdělávacím města, regionu, kraje a já bych byl rád, aby toto pokračovalo dál aby ta škola měla důstojné místo na trhu vzdělávání."

---

Srnčí hody opět jinak, omezeně

Letošní srnčí hody budou opět omezeny pouze na prodej zvěřinových klobás a guláše a to stejně jako loni u hájenky v pátek 18. června od 9 do 18 hodin, v sobotu 19. června pak od 9 do 12 hodin.

Myslivecké sdružení Karviná-Ráj připravilo v souladu s opatřeními stejně jako loni alternativu oblíbených srnčích hodů.

Jaroslav Oszelda, myslivec, správce hájenky: “Kdo chce, může přijít, bude to bez fronty, takže si pochutnají když už nemohou využít tu naši akci."

Prodej se uskuteční v pátek 18. června od 9 do 18 hodin, v sobotu 19. června pak od 9 do 12 hodin. 

Jaroslav Oszelda, myslivec, správce hájenky: “Naši regionální občané ví, kde je restaurace Tesarčík, pokud se dají na cestu do Petrovic, je to za poslední zástavbou po pravé straně začíná les, je tam závora, která bude otevřená."

V prodeji nebude omezeno množství na osobu, na guláš je ale nutné mít vlastní nádobí.

---

OPF Karviná otevírá studijní program Mezinárodní obchod

Obchodně podnikatelská fakulta získala další akreditaci na profesně zaměřený bakalářský studijní program Mezinárodní obchod. Pro fakultu je otevření tohoto programu velkým úspěchem, v České republice se dá totiž tento program studovat pouze na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Obchodně podnikatelská fakulta se může pochlubit hned několika novými akreditacemi na nové studijní programy. Po programu Digitální business, Bankovnictví, peněžnictví, pojišťovnictví se nově zájemcům nabízí i studium mezinárodního obchodu.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Obchodně podnikatelská fakulta získala další akreditaci na profesně zaměřený bakalářský studijní program, tentokrát se jedná o program Mezinárodní obchod, cože je velký úspěch, protože studijní program takového zaměření se studuje pouze na Vysoké škole ekonomické v Praze, takže je to obrovská konkurenční výhoda a velké lákadlo pro studenty z MSK a dalších moravských regionů."

Tříleté studium je ukončeno titulem bakalář. Absolventi najdou uplatnění nejen v soukromém, ale i veřejném sektoru.

Jan Nevima, garant studijního programu: "To uplatnění mohou využít v zahraničních firmách, ale také v domácích firmách se zahraniční majetkovou účastí. Perspektiva se u toho studijního programu vyloženě nabízí. Mezi základní uplatnění je možno uvést ekonomického ředitele, dále to může být operátor logistiky, obchodní zástupce, analytik. Ta uplatnitelnost byla koncipována při tvorbě programu tak, aby byla využita jak v soukromém tak veřejném sektoru. Na přípravě se podílely i ostatní katedry naší fakulty. Výsledkem je pestrá nabídka profilových předmětů."

Po vystudování mohou studenti pokračovat na OPF v podobně zaměřených studijních programech i v navazujícím magisterském studiu.

Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná: "Jelikož se jedná o nový studijní program, tak jsme mohli okamžitě otevřít přijímací řízení, které je otevřeno do 31.8. Všichni zájemci mohou využít online přihlášky, která je dostupná na webových stránkách naší fakulty a od září studovat."

---Mohlo by Vás také zajímat