Karvinský expres

  • Jarka Kuzníková z KHN získala ocenění
  • Aktuálně z Karviné - Pozvánka na rockový festival
  • Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán, Atraktivita lodiček stoupá, akcí každoročně přibývá

Jarka Kuzníková z KHN získala ocenění

V první reportáži vás seznámíme s paní Jarkou Kuzníkovou, zdravotní sestřičkou z Karvinské hornické nemocnice. Právě ona získala v anketě ministerstva zdravotnictví cenu Alice Garrigue Masarykové za přínos českému ošetřovatelství. Ve zdravotnictví pracuje paní Kuzníková neuvěřitelných 47 let.

Tohle je paní Jarka Kuzníková, zdravotní sestřička pracující v Karvinské hornické nemocnici. Vedení nemocnice ji nominovalo do ankety ministerstva zdravotnictví, a to za dlouhodobý přínos ve zdravotnictví.

Andrea Vargová, mluvčí KHN: "Těch důvodů na nominaci naší Jarky je více. Je to její neuvěřitelná letitá praxe, ona pro KHN pracuje 42 let, celé roky zasvětila práci a oboru pracovní lékařství, ve kterém je zásadním článkem tohoto kolektivu, hnacím motorem, vzorem pro ostatní kolegyně. je velmi laskavá, obětavá, empatická a ty své zkušenosti, které má, dokáže předávat všem."

Paní Jarku Kuzníkovou cena Alice Garrigue Masarykové velmi potěšila.

Jarka Kuzníková, oceněná zdravotní sestra: " To je takovou krásnou satisfakcí byla jsem tím skutečně potěšena a jsem ráda."

V tom, že jednou bude zdravotní sestra, měla paní Kuzníková jasno už v útlém dětství.

Jarka Kuzníková, oceněná zdravotní sestra: "Já jsem měla takový pocit, že budu zdravotní sestra už v mateřské školce, takže jsem v roce 1971 nastoupila na SZŠ do Karviné."

Po škole pak nastoupila na interní oddělení do ostravské nemocnice Fifejdy, byla také sestrou u obvodního lékaře a od roku 1980 pracuje v KHN. Stále se podílí na diagnosticko-preventivní péči ochrany zdraví horníků a zaměstnanců, kteří pracují v těžkém průmyslu.

Jarka Kuzníková, oceněná zdravotní sestra: "My jsme měli 12 dolů karvinské části OKD a postupně, jak byly útlumové činnosti, tak se počty horníků snižovaly, ale protože máme o ně péči do 100 let věku, tak gró pacientů nám ještě stále tvoří. No a od covidu, od roku 2020 se nejvíce nemocí z povolání přiznává zdravotníkům v souvislosti s onemocněním covid-19."

Její práce ji naplňuje.

Jarka Kuzníková, oceněná zdravotní sestra: "Od začátku. Já jsem, přestože jsem byla sestra, ty papírové práce mi nikdy nebyly cizí."

Paní Kuzníkovou baví i učit, a i když se nepodařilo vyučovat budoucí zdravotní sestřičky na škole, učila více než dvacet let alespoň zdravotnickou přípravu v autoškolách. Pracovat ve zdravotnictví by chtěla co nejdéle.

Jarka Kuzníková, oceněná zdravotní sestra: "Pokud budu přínosem a psychicky a fyzicky v pořádku, tak bych chtěla děvčatům pomoci, protože přeci jen ty čtyřicetileté zkušenosti, jsou někde vidět."

Aktuálně z Karviné - Pozvánka na rockový festival

V pátek 15. července jsou zváni všichni příznivci rockové hudby na Lodičky. Každou prázdninovou neděli se až do konce srpna na Masarykově náměstí rozezní z pódia hudba, a to v rámci Karvinského kulturního léta.

KARVINÁ ROCKS S TRAKTOREM A ARAKAINEM

V pátek 15. července jsou zváni všichni příznivci rockové hudby na Lodičky. Koná se další ročník tradiční akce Karviná Rock. Těšit se můžete na koncerty známých českých kapel jako Traktor a Arakain, ale vystoupí i regionální kapely. Rockový festival na Lodičkách začíná v 16 hodin.

KARVINSKÉ KULTURNÍ LÉTO

Každou prázdninovou neděli se až do konce srpna na Masarykově náměstí rozezní z pódia hudba, a to v rámci Karvinského kulturního léta. Poslechnout si můžete například multižánrovou kapelu Benjamin, písničkáře René Matláška z Ostravy nebo šlágry mládí Dobré muziky Romana Patky.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán, Atraktivita lodiček stoupá, akcí každoročně přibývá

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karvinský expres pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém už vítám Lukáše Heczka, předsedu Iniciativy Dokořán, která má na starosti provoz areálu Lodiček v parku Boženy Němcové. Dobrý den, vítejte.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek se Vás zeptám po dvou covidových letech, jak se vám letos rozjel provoz? Chodí lidé?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Lidi chodí, musíme zaklepat, že opravdu zájem o to je velký. My ty dva roky, když přišel covid, když přišlo to těžké období, tak jsme dva týdny nevěděli, co dělat. Jak bude situace? Všichni jsme byli doma, čekali, co bude, ale rozhodli jsme se nevzdat to, bojovat a fungovali jsme vlastně po celé ty dva roky. Ze začátku jsme šili roušky a od prvního možného rozvolnění jsme začali dělat akce, ať už to bylo pro sto lidí, pro tisíc. Takže jsme třeba za ten rok udělali klidně 40 akcí, v létě na těch Lodičkách. Takže lidi si navykli, že to opravdu je ta stabilní kulturní scéna na Lodičkách a celé ty dva roky jsme fungovali. Teď jsme se vrátili do normálního provozu, mám zase za sebou několik velkých úspěšných akcí. Zmíním třeba od otevření sezóny Majáles karvinský, kdy vystoupil například Mirai, Ben Cristovao a návštěvnost je teďka veliká. Lidi se těší na ty akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že je hlad asi po té kultuře?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Ano, jen je teďka problém v tom, že těch akcí je hodně, je jich spousta. Takže si lidi musí vybírat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik těch akcí za rok na lodičkách uděláte.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: My se snažíme opravdu každý víkend něco dělat pravidelně. Snažíme se mít různorodé akce, ať už to jsou koncerty, gastro akce, festivaly, různé tematické nebo různé dny pro rodiny, pro děti. Je to nějakých 40 akcí, a to se za tu sezonu třeba může projít nějakých třicet tisíc lidí přes přes ty akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je krásné. Já jenom doplním, že vy provozujete areál od dubna do září, října?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Letos už od března, protože to počasí trošku přálo. Takže od prvního pěkného počasí otevíráme vlastně bufet. Máme výdejní okýnko, kde nabízíme lidem kávu, běžné občerstvení plus půjčovna lodiček. Od nějakého konce dubna jsme zahájili kulturní sezónu, kdy začaly běžet ty akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste některé zmínil, co ještě čeká lidi do konce vaší sezóny?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Letos máme trošičku omezenou tu sezónu, protože nás čeká odbahňování, ale hnedka nejbližší víkend 15. 7. nás čeká rockový festival Karviná Rocks zde vystoupí kapela Traktor, Arakain a místní kapely karvinské. Na konci léta děláme takový ples pod hvězdami 30. 7. Zkoušíme udělat letní ples. Přeci jen ty dva roky plesová sezona nefungoval. Loni jsme vyzkoušeli společně s Múzou karvinské letní ples pod hvězdami. Takže to bude druhý ročník takový. 6. 8. pro nás veliká akce, Slavnosti piva, guláše, jeden z největších pivních festivalů tady v regionu a nějakého 19. 8. tam máme open air takové ukončení naší sezóny, protože pak nás čeká odbahňování, taková diskotéka pod širým nebem, když to řeknu takto.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak nastavujete dramaturgii celé té sezóny? Protože to, co jste vyjmenoval, to jsou poměrně velké akce a známá jména, které zvete.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: No, my máme určitou výhodu i nevýhodu, že nemáme jednotnou cílovku, že přeci jen ten areál uprostřed parku je to jedno z nejvíc navštěvovaných míst v Karviné, tak se snažíme během toho leta uspokojit opravdu všechny cílovky. Ať už to jsou rockeři, ať už jsou mladí studenti, co si chci třeba zapařit, nějaká diskotéka, majáles děláme pro studenty. Takže se snažíme nastavovat pro každou tu cílovku danou akci. Neděláme jednu velkou akci, která by byla, třeba nějaký festival, ale snažíme se dělat víc těch akcí během celého léta. To je naše taková koncepce dlouhodobá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste nejméně dvakrát zmínil odbahnění toho prostoru, který i vy využíváte k tomu, že zvete lidi na ty vaše akce. Jak velký zásah to do té vaší dramaturgie bude?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Bude to určitě velký zásah, protože budou probíhat nějaké práce nejenom na tom jezeře, ale i na přilehlých březích. Ne přímo na ostrově, ten bude nedotčen v podstatě, ale v okolí budou probíhat různé práce. Letos se nás to tolik nedotkne, protože se začíná z druhé strany jezera, takže myslím, že návštěvníci to nepoznají. Nevíme, co čekat od toho, ale v příštích letech určitě nás čeká práce vyloženě kolem toho jezera, takže nás se to dotkne. Ale tím, že tam je nějaké okýnko, kdy můžeme fungovat vždycky od začátku sezony do nějakého 15. 8., polovina měsíce, tam se budeme snažit narvat co nejvíce akcí a potom to nechat nějak volněji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký plus potom ta revitalizace celého toho prostoru pro vás bude?

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Vedeme takovou druhou etapu rekonstrukce Lodiček. V té první etapě deset let zpátky se rekonstruoval ostrov, se rekonstruoval bufet, celé to prostranství a teď se odbahní a připraví a vodní plocha a různé ostrovy se tam budou zpřístupňovat. Takže to velice zvýší potenciál těch Lodiček. Půjčovnu rozšíříme, budou tam zpřístupněné ty ostrovy, že lidi si to budou moci obejít celé to jezero. Bude to určitě obrovské plus pro nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám držím palce, ať vám všechny ty akce vyjdou co nejlépe, hlavně kvůli počasí. Děkuji Vám za rozhovor.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Taky děkuju.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karvinský expres skončí. Díky, že jste byli s námi až do konce na viděnou.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: Nashle.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat