Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Další opatření v rámci nouzového stavu
  • Předškoláci z Karviné a okolí ilustrují knihu

Další opatření v rámci nouzového stavu

Bezpečnostní rada města Karviné reaguje na nově vydaná opatření státu v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem.

Od středy jsou v celé republice kvůli šíření koronaviru uzavřeny všechny školy  a platí zákaz pořádání kulturních a sportovních akcí s účastí nad 100 osob. Platí také zákaz návštěv v nemocnicích nebo domovech seniorů. V Karviné, stejně jako v ostatních městech zasedala bezpečnostní rada města.

"Probírali jsme mimořádná opatření, které vydal ministr zdravotnictví s kompetentními lidmi jsme si zadali úkoly, které musí proběhnout v rámci našeho města, ať už to je řízení příspěvkových organizací, školských a předškolských zařízení nebo objektů, které by měly být uzavřeny,” vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD).

Kromě uzavřených škol jsou zrušeny kulturní akce v mědk, kinech, volnočasových střediscích a všude tam, kde se shromažďuje větší počet lidí. Upravena je i provozní doba na úřadech.

 “Úřední dny jsou zachovány pondělí a středa. Na tyto dny bych prosil občany, aby se snažili přihlašovat dálkovým způsobem a telefonicky objednávat na konkrétní hodinu, aby si vyřídili své záležitosti. V úterý, čtvrtek a pátek budou pro veřejnost budovy uzavřeny, s výjimkou podatelny a pokladny na budově C,”  řekl Roman Nogol, tajemník MMK. 

Bezpečnostní rada města se zabývala nejohroženější skupinou a tou jsou senioři. 

“Hlavní prioritou je zajistit provoz stravovacích zařízení, která slouží mimo jiné právě k přípravě obědů seniorů, všechny tyto služby fungují a děláme maximum, aby fungovaly i nadále,” dodal Nogol. 

Přijata byla i další opatření. “Uzavřeli jsme zámek Fryštát. K omezení dochází i v Business Gate, kde se zrušily všechny plánované akce, navíc je tam omezen provoz, a to pondělky a středy od 8 do 17 hodin. Linky MHD budou v pondělí 16.března jezdit podle klasického jízdního řádu, zatím jsme je neomezili provoz, ale budeme sledovat jejich obsazenost,” dodal mluvčí Karviné Lukáš Hudeček. 

Další aktuální informace přineseme po víkendu. Týkat se budou například zřízení speciální linky pro seniory a lidi v karanténě.

---

Předškoláci z Karviné a okolí ilustrují knihu

20 mateřských škol z Karviné a okolí se podílí na vzniku společné knihy, která bude obsahovat jejich vlastní příběhy. Každá školka má k dispozici šest stránek, které vyplňují nejen ilustracemi dětí, ale i textem příběhu školky nebo fotografiemi.

V současné době finišují dokončovací práce na knížce, který bude společným dílem 20 mateřinek z Karviné a okolí.

"V rámci projektu MAP II v ORP Karviná přišly mateřinky s vlastním nápadem vytvořit si vlastní knížku, na které budou pracovat předškolní děti. Ta práce spočívala v tom, že si vymyslely vlastní příběh, paní učitelky je ručně sepsaly a děti jej doprovodily vlastními ilustracemi. Knížka bude vydávána někdy v průběhu května a června tak, aby si děti mohly vlastní výtvor odnést do první třídy,"vysvětlila Petra Kantorová, projektová manažerka.

"Je to vynikající nápad, ojedinělý, nejlepší na tom je, že si ty školky daly záležet, ta práce technická s tím bude minimální," dodal Dalibor Andrýsek, grafik.

Děti z MŠ Centrumáček se pustily do kreslení maskota školky - Centrumáčka.

"Je to panáček zvídavý, který děti navštěvuje o víkendech, děti si zapisují do sešitu, co s ním prožily. V tomto školním roce jsme se zaměřili na zvířátka, loni jsme skládali verše," prozradila  Šárka Sedláčková, učitelka MŠ Centrumáček.

anketa: děti z MŠ Centrumáček: "Když jsem si přinesla Centrumáčka domů, tak jsem mu ukázala fotku našich koťátek a našeho ptáka. Ještě jsem vzala Centrumáčka na zahradu." "S Centrumáčkem jsme byli spolu na výletě v Berlíně.  My jsme tam spali tři noci a já jsem s ním spala, s Centrumáčkem."

Maskota školky Centrumáčka vyrobila jedna z maminek, do každé třídy jednoho. Dokonce si ve školce sami složili písničku. Mateřská školka Louky svůj příběh směřovala do čtyř ročních období.

"Dali jsme dětem roční období, třeba jaro a oni sami začali kreslit co rádi ve školce dělají, samy si to komentovaly, máme to formou komiksu. Jsou tam bubliny, je to psané tiskacím, takže to přečtou i děti v první třídě, aby to pro ně bylo čitelné a srozumitelné," řekla Lenka Siudová, učitelka MŠ Louky.

Samy děti nám pak popsaly své obrázky.

"Tohle jsem já a tohle je Dája. Tohle jsou všechny kytičky. Tady je pavouk, beruška a motýlci." "Mám namalované květinky, stromeček, řeku, děti a dva sluníčka."

Kromě karvinských mateřinek budou mít svou kapitolu v knize i mateřské školy ze Stonavy, Dětmarovic a Petrovic u Karviné. Kniha vyjde v průběhu května a června, v plánu je vydání tisíc výtisků a také vernisáž a křest samotné knížky.

---Mohlo by Vás také zajímat