Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Město hledá řešení lepšího příjezdu hasičů k Pískovně
  • V karvinské nemocnici pokračují ve vzdělávání sester
  • Aktuálně z Karviné 14. 3. 2023
  • Šachový klub Karviná funguje nepřetržitě přes 60 let

Město hledá řešení lepšího příjezdu hasičů k Pískovně

Bezproblémový příjezd složek Integrovaného záchranného systému k Pískovně řeší v současné době zástupci města společně s hasiči. Nástupní plochy pro vozidla IZS totiž bývají často obsazena zaparkovanými auty.

Zástupci radnice, hasičů a městské policie hledali nové řešení příjezdu složek integrovaného záchranného systému k Pískovně v Karviné-Mizerově.

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: “Zjistili jsme, že je tady komplikovaný příjezd pro IZS, takže jsme se tady sešli a chceme to jednou provždy udělat pořádně, je to přeci jen rekreační plocha, kdyby se něco přihodilo, tak ať tu sanitka může v klidu přijet, případně hasiči.”

Než bude nový příjezd vybudován, využívat se bude provizorně v případě nutnosti vjezd mezi domy na ulici Na Kopci. Průjezd ale není vhodný pro těžkou techniku a často je zablokovaný zaparkovanými auty.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Bude to upraveno vodorovným dopravním značením v zatáčkách tak, aby tam neparkovala auta, bude tam i dodatková cedulka s tím, že je to nástupní plocha pro IZS, protože tady k Pískovně, když jsou zaparkovaná auta, tak není možné, aby sanitky a hasiči v co nejrychlejší době dojeli.”

Situaci bude monitorovat městská policie.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Jednoznačně budeme pokutovat řidiče vozidel, kteří budou stát tak, že znemožní průjezd vozidel IZS. Samozřejmě můžeme přehlížet bagatelní přestupky, ale ne určitě ne dopravní přestupky, kdy se bude ohrožovat zdraví a život osob.” 

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: “Budoucím řešením je, že zkusíme projednat cestu, kde stojíme, uděláme cestu včetně pořádných vlečných křivek, aby ta technika tu mohla přijet.  Jenom pro IZS, nebude to samozřejmě pro běžné užívání, protože tady jsme na chodníku."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Pokud by došlo k tomu, že bude vybudována cesta pro IZS mezi garážemi na ulici Borovského, tak to bude přinášet další náležitosti, jako je vypořádání pozemků, úprava pozemků, odstranění keřů a stromů tak, aby auto hasičů mohlo dojet. Protože auto záchranné služby je daleko menší než hasičské, které potřebuje daleko víc místa a širší komunikaci pro příjezd."

Nástupních ploch pro vozidla Integrovaného záchranného systému je ve městě více a více je také míst, kterými mají třeba cisterny hasičů nebo auta pro svoz odpadu složitý průjezd kvůli špatně zaparkovaným autům.

---

V karvinské nemocnici pokračují ve vzdělávání sester

Nemocnice Karviná-Ráj společně se Slezskou univerzitou v Opavě pokračují ve vzdělávání sester přímo v nemocnici. Zatímco v loňském akademickém roce se mohli do studia zapojit zájemci z krajských nemocnic, letos se projekt rozšiřuje pro všechny nemocnice v kraji, bez ohledu na zřizovatele.

Druhým rokem se budou zájemci z řad zaměstnanců krajských nemocnic vzdělávat přímo v karvinské rájecké nemocnici díky unikátnímu projektu Studuj srdcem - studuj všeobecné ošetřovatelství. Nemocnice je opět připravena poskytnout zázemí nejen pro praktickou část výuky, ale i tu teoretickou.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: “Vzhledem k tomu, že je nedostatek všeobecných sester, tak jsme se v loňském roce rozhodli vyzkoušet pilotní projekt na vzdělávání všeobecných sester se Slezskou univerzitou v Opavě, s podporou MSK. V loňském roce se nám přihlásilo 28 sester, které jsme přijali, pokračuje ve studiu 26. "

Yvetta Vrublová, proděkanka pro nelékařská zdravotnická studia, Fakulta veřejných politik SU v Opavě: “Oni, aby mohli vykonávat určité výkony, tak potřebují aby měli buď titul bakalář nebo absolvent vyšší odborné školy a ten terén je potřebuje, protože praktické sestry nemají ty kompetence. Jde o kanylace, podávání léků a některé i jiné výkony.”

Klíčovou roli v celém projektu zastává Fakulta veřejných politik, Ústav nelékařských studií, Slezské univerzity v Opavě.

Yvetta Vrublová, proděkanka pro nelékařská zdravotnická studia, Fakulta veřejných politik SU v Opavě: “Vzdělávání všeobecného ošetřovatelství spočívá v tom, že veškerá výuka je zde, v nemocnici , ta výuka je stejná v tom složení, protože musí odpovídat kvalifikačnímu standardu provšeobecné ošetřovatelství, což odpovídá a garanti, kteří garantují jednotlivé předměty, které byly schváleny Národním akreditačním úřadem, tak sem dojíždějí.” 

Studentům tak odpadá nutné dojíždění za výukou do Opavy.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: "Ty všeobecné sestry, které pracují na tomto projektu a vzdělávají se, tak jsou vázány smlouvou, že po dobu tří let zůstanou v tom zařízení, ze kterého vzešly, tak, aby v podstatě když jim je umožněno toto studium, mohly uplatnit své zkušenosti v mateřské nemocnici.” 

.V akademickém roce 2023/2024 bude 1. ročník otevřen pro 35 zájemců o studium, nově se projekt rozšiřuje pro všechny nemocnice v kraji, bez ohledu na jejich vlastníka, nebo zřizovatele. Studium je hrazeno z prostředků MSK, který si od projektu slibuje zabezpečení kvalifikované profesionální péče v regionu.

---

Aktuálně z Karviné 14. 3. 2023

Karvinská heavy metalová kapela ORCHIDEA slaví své velké jubileum - 20. výročí své existence a to bez jakéhokoli přerušení své činnosti. V pondělí 20. března se v sále Obchodně podnikatelské fakulty uskuteční v pořadí 4. zasedání zastupitelstva města. Začíná v 15 hodin.

POZVÁNKA NA NAROZENINOVÝ KONCERT KAPELY ORCHIDEA

Karvinská heavy metalová kapela ORCHIDEA slaví své velké jubileum - 20. výročí své existence a to bez jakéhokoli přerušení své činnosti. Její členové vás zvou na koncert, na kterém zazní průřez celou historií tvorby kapely. Těšit se můžete i na setkání s bývalými členy kapely a vystoupí i další dvě pozvané kapely. Koncert se uskuteční tuto sobotu 18. března v Hard cafe, první kapela vystoupí o půl osmé večer.

4. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA

V pondělí 20. března se v sále Obchodně podnikatelské fakulty uskuteční v pořadí 4. zasedání zastupitelstva města. Začíná v 15 hodin.

---

Šachový klub Karviná funguje nepřetržitě přes 60 let

Šachový klub Karviná funguje nepřetržitě přes šedesát let. Členskou základnu tvoří děti, mládež i dospělí, kteří zažili a dodnes pamatují celorepublikové úspěchy.

Šachový klub Karviná funguje od počátku šedesátých let minulého století. Ze začátku působilo ve městě více klubů, jako Horník Karviná, ČSA Karviná, NHK, Kovona a další.. Posléze kluby postupně zanikaly, zbývající se sloučily v roce 2011 do jednoho centrálního klubu, který funguje dodnes.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Vrchol byl někdy v 90 letech, jsme měli kolem stovky členů, po spojení dvou klubu, těsně předtím se Baník ČSA."

Stalo se to chvíli potom, co se Baník ČSA, co by nováček v soutěži, stal mistrem České a Slovenské federativní republiky. Na tento okamžik pamatuje i jeden ze členů klubu, trojnásobný celorepublikový mistr Jaroslav Sobek.

Jaroslav Sobek, šachista: "Bylo to nečekané, Karviná vyhrála nečekaně ten titul, vůbec nepatřila k favoritům, spíš patřila k těm, co měli hrát o záchranu a my jsme to vyhráli. V podstatě se říkalo, že Karviná a šachy, to je konec světa tady, spíš box a takové ty sporty, bylo to nečekané no."

I po tomto úspěchu se pak několikrát ještě karvinští šachisté probojovali do extraligy. V 98 roce skončili dokonce na 4. místě.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Do loňského roku jsme byli pravidelným ligovým účastníkem, ať už to byla extraliga, první liga nebo druhá liga.” 

Děti a mladí lidé, kteří sem dochází, šachy hrát umí, přijít sem ale může i úplný začátečník. Věnuje se jim mimo jiné , který se v šachovém prostředí pohybuje 55 let.


Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná:
"Pokud se člověk chce stát dobrým hráčem, musí mít logické přemýšlení, hodně věcí se dá v šachu naučit, stejně jako v matematice nebo v jiných oborech.”

Hrají se tady klasické šachy, převážně 90 minut na 40 tahů plus půl hodiny do konce, ale i další varianty.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Kdysi trvaly partie i sedm osm hodin, což bylo hodně náročné, z těch dalších disciplín zrychlený šach a to je buď rapid šach nebo bleskový šach.” 

Daniel Kypast, šachista: "Šla mi hodně logika, proto jsem začal hrát šachy. Zlepšuji se, už ty tahy lépe vidím dopředu a pořád neumím zahájení, to se musím naučit, pořád si neumím najít čas na toto.” 


Ondra Lankoč patří mezi úspěšné šachisty, nedávno například vyhrál krajskou soutěž.

Ondřej Lankoč, šachista: "To byla hra, kde se hrálo s 90 minutami a s přídavkem, bylo nás tam osm stolů. Šel jsem tam s velkou nervozitou, ale jak jsem začal hrát, tak to ustupovalo, bavilo mě to hrát tam. Když jsme to vyhrál, byl jsem šťastný a vůbec jsme nečekal, že vyhraju."

Matěj Mann, šachista: "Šachy hraju dva roky. Jsem to prostě zkusil a začalo mě to bavit."

V současné době má klub 42 členů, 11 z nich ještě nemá 18 let. Pokud se chcete naučit logicky přemýšlet, právě tady je šance, že se vám to podaří. Šachisté se schází každý čtvrtek odpoledne v objektu Centrumu, poblíž knihovny.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
14. března 2023, 16:14

Město hledá řešení lepšího příjezdu hasičů k Pískovně

Bezproblémový příjezd složek Integrovaného záchranného systému k Pískovně řeší v současné době zástupci města společně s hasiči. Nástupní plochy pro vozidla IZS totiž bývají často obsazena zaparkovanými auty.

Zástupci radnice, hasičů a městské policie hledali nové řešení příjezdu složek integrovaného záchranného systému k Pískovně v Karviné-Mizerově.

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: “Zjistili jsme, že je tady komplikovaný příjezd pro IZS, takže jsme se tady sešli a chceme to jednou provždy udělat pořádně, je to přeci jen rekreační plocha, kdyby se něco přihodilo, tak ať tu sanitka může v klidu přijet, případně hasiči.”

Než bude nový příjezd vybudován, využívat se bude provizorně v případě nutnosti vjezd mezi domy na ulici Na Kopci. Průjezd ale není vhodný pro těžkou techniku a často je zablokovaný zaparkovanými auty.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Bude to upraveno vodorovným dopravním značením v zatáčkách tak, aby tam neparkovala auta, bude tam i dodatková cedulka s tím, že je to nástupní plocha pro IZS, protože tady k Pískovně, když jsou zaparkovaná auta, tak není možné, aby sanitky a hasiči v co nejrychlejší době dojeli.”

Situaci bude monitorovat městská policie.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Jednoznačně budeme pokutovat řidiče vozidel, kteří budou stát tak, že znemožní průjezd vozidel IZS. Samozřejmě můžeme přehlížet bagatelní přestupky, ale ne určitě ne dopravní přestupky, kdy se bude ohrožovat zdraví a život osob.” 

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: “Budoucím řešením je, že zkusíme projednat cestu, kde stojíme, uděláme cestu včetně pořádných vlečných křivek, aby ta technika tu mohla přijet.  Jenom pro IZS, nebude to samozřejmě pro běžné užívání, protože tady jsme na chodníku."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Pokud by došlo k tomu, že bude vybudována cesta pro IZS mezi garážemi na ulici Borovského, tak to bude přinášet další náležitosti, jako je vypořádání pozemků, úprava pozemků, odstranění keřů a stromů tak, aby auto hasičů mohlo dojet. Protože auto záchranné služby je daleko menší než hasičské, které potřebuje daleko víc místa a širší komunikaci pro příjezd."

Nástupních ploch pro vozidla Integrovaného záchranného systému je ve městě více a více je také míst, kterými mají třeba cisterny hasičů nebo auta pro svoz odpadu složitý průjezd kvůli špatně zaparkovaným autům.

---

V karvinské nemocnici pokračují ve vzdělávání sester

Nemocnice Karviná-Ráj společně se Slezskou univerzitou v Opavě pokračují ve vzdělávání sester přímo v nemocnici. Zatímco v loňském akademickém roce se mohli do studia zapojit zájemci z krajských nemocnic, letos se projekt rozšiřuje pro všechny nemocnice v kraji, bez ohledu na zřizovatele.

Druhým rokem se budou zájemci z řad zaměstnanců krajských nemocnic vzdělávat přímo v karvinské rájecké nemocnici díky unikátnímu projektu Studuj srdcem - studuj všeobecné ošetřovatelství. Nemocnice je opět připravena poskytnout zázemí nejen pro praktickou část výuky, ale i tu teoretickou.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: “Vzhledem k tomu, že je nedostatek všeobecných sester, tak jsme se v loňském roce rozhodli vyzkoušet pilotní projekt na vzdělávání všeobecných sester se Slezskou univerzitou v Opavě, s podporou MSK. V loňském roce se nám přihlásilo 28 sester, které jsme přijali, pokračuje ve studiu 26. "

Yvetta Vrublová, proděkanka pro nelékařská zdravotnická studia, Fakulta veřejných politik SU v Opavě: “Oni, aby mohli vykonávat určité výkony, tak potřebují aby měli buď titul bakalář nebo absolvent vyšší odborné školy a ten terén je potřebuje, protože praktické sestry nemají ty kompetence. Jde o kanylace, podávání léků a některé i jiné výkony.”

Klíčovou roli v celém projektu zastává Fakulta veřejných politik, Ústav nelékařských studií, Slezské univerzity v Opavě.

Yvetta Vrublová, proděkanka pro nelékařská zdravotnická studia, Fakulta veřejných politik SU v Opavě: “Vzdělávání všeobecného ošetřovatelství spočívá v tom, že veškerá výuka je zde, v nemocnici , ta výuka je stejná v tom složení, protože musí odpovídat kvalifikačnímu standardu provšeobecné ošetřovatelství, což odpovídá a garanti, kteří garantují jednotlivé předměty, které byly schváleny Národním akreditačním úřadem, tak sem dojíždějí.” 

Studentům tak odpadá nutné dojíždění za výukou do Opavy.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná - Ráj: "Ty všeobecné sestry, které pracují na tomto projektu a vzdělávají se, tak jsou vázány smlouvou, že po dobu tří let zůstanou v tom zařízení, ze kterého vzešly, tak, aby v podstatě když jim je umožněno toto studium, mohly uplatnit své zkušenosti v mateřské nemocnici.” 

.V akademickém roce 2023/2024 bude 1. ročník otevřen pro 35 zájemců o studium, nově se projekt rozšiřuje pro všechny nemocnice v kraji, bez ohledu na jejich vlastníka, nebo zřizovatele. Studium je hrazeno z prostředků MSK, který si od projektu slibuje zabezpečení kvalifikované profesionální péče v regionu.

---

Aktuálně z Karviné 14. 3. 2023

Karvinská heavy metalová kapela ORCHIDEA slaví své velké jubileum - 20. výročí své existence a to bez jakéhokoli přerušení své činnosti. V pondělí 20. března se v sále Obchodně podnikatelské fakulty uskuteční v pořadí 4. zasedání zastupitelstva města. Začíná v 15 hodin.

POZVÁNKA NA NAROZENINOVÝ KONCERT KAPELY ORCHIDEA

Karvinská heavy metalová kapela ORCHIDEA slaví své velké jubileum - 20. výročí své existence a to bez jakéhokoli přerušení své činnosti. Její členové vás zvou na koncert, na kterém zazní průřez celou historií tvorby kapely. Těšit se můžete i na setkání s bývalými členy kapely a vystoupí i další dvě pozvané kapely. Koncert se uskuteční tuto sobotu 18. března v Hard cafe, první kapela vystoupí o půl osmé večer.

4. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA

V pondělí 20. března se v sále Obchodně podnikatelské fakulty uskuteční v pořadí 4. zasedání zastupitelstva města. Začíná v 15 hodin.

---

Šachový klub Karviná funguje nepřetržitě přes 60 let

Šachový klub Karviná funguje nepřetržitě přes šedesát let. Členskou základnu tvoří děti, mládež i dospělí, kteří zažili a dodnes pamatují celorepublikové úspěchy.

Šachový klub Karviná funguje od počátku šedesátých let minulého století. Ze začátku působilo ve městě více klubů, jako Horník Karviná, ČSA Karviná, NHK, Kovona a další.. Posléze kluby postupně zanikaly, zbývající se sloučily v roce 2011 do jednoho centrálního klubu, který funguje dodnes.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Vrchol byl někdy v 90 letech, jsme měli kolem stovky členů, po spojení dvou klubu, těsně předtím se Baník ČSA."

Stalo se to chvíli potom, co se Baník ČSA, co by nováček v soutěži, stal mistrem České a Slovenské federativní republiky. Na tento okamžik pamatuje i jeden ze členů klubu, trojnásobný celorepublikový mistr Jaroslav Sobek.

Jaroslav Sobek, šachista: "Bylo to nečekané, Karviná vyhrála nečekaně ten titul, vůbec nepatřila k favoritům, spíš patřila k těm, co měli hrát o záchranu a my jsme to vyhráli. V podstatě se říkalo, že Karviná a šachy, to je konec světa tady, spíš box a takové ty sporty, bylo to nečekané no."

I po tomto úspěchu se pak několikrát ještě karvinští šachisté probojovali do extraligy. V 98 roce skončili dokonce na 4. místě.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Do loňského roku jsme byli pravidelným ligovým účastníkem, ať už to byla extraliga, první liga nebo druhá liga.” 

Děti a mladí lidé, kteří sem dochází, šachy hrát umí, přijít sem ale může i úplný začátečník. Věnuje se jim mimo jiné , který se v šachovém prostředí pohybuje 55 let.


Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná:
"Pokud se člověk chce stát dobrým hráčem, musí mít logické přemýšlení, hodně věcí se dá v šachu naučit, stejně jako v matematice nebo v jiných oborech.”

Hrají se tady klasické šachy, převážně 90 minut na 40 tahů plus půl hodiny do konce, ale i další varianty.

Lubomír Zimniok, předseda Šachového klubu Karviná: "Kdysi trvaly partie i sedm osm hodin, což bylo hodně náročné, z těch dalších disciplín zrychlený šach a to je buď rapid šach nebo bleskový šach.” 

Daniel Kypast, šachista: "Šla mi hodně logika, proto jsem začal hrát šachy. Zlepšuji se, už ty tahy lépe vidím dopředu a pořád neumím zahájení, to se musím naučit, pořád si neumím najít čas na toto.” 


Ondra Lankoč patří mezi úspěšné šachisty, nedávno například vyhrál krajskou soutěž.

Ondřej Lankoč, šachista: "To byla hra, kde se hrálo s 90 minutami a s přídavkem, bylo nás tam osm stolů. Šel jsem tam s velkou nervozitou, ale jak jsem začal hrát, tak to ustupovalo, bavilo mě to hrát tam. Když jsme to vyhrál, byl jsem šťastný a vůbec jsme nečekal, že vyhraju."

Matěj Mann, šachista: "Šachy hraju dva roky. Jsem to prostě zkusil a začalo mě to bavit."

V současné době má klub 42 členů, 11 z nich ještě nemá 18 let. Pokud se chcete naučit logicky přemýšlet, právě tady je šance, že se vám to podaří. Šachisté se schází každý čtvrtek odpoledne v objektu Centrumu, poblíž knihovny.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-14-03-2023-16-14