Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Veřejná služba v Karviné uklízí i černé skládky
  • Malá černá hudba zahrála posluchačům po dvou letech
  • Cirkusové čtvrtky baví v Karviné rodiny s dětmi

Veřejná služba v Karviné uklízí i černé skládky

Nejen okrajové části města, ale i garážové osady vyhledávají nezodpovědní občané k zakládání černých skládek. Jejich likvidace stojí město nemalé peníze. O úklid se starají pracovníci veřejné služby.

Dobrovolníci z řad Veřejné služby dělají každý den pořádek kolem kontejnerových stání a pravidelně odklízejí černé skládky plné pneumatik a komunálního odpadu. Naposledy v garážové osadě v Karviné-Novém Městě.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Je to pro nás nepochopitelné. Dnes je možnost odložení odpadu ve sběrném dvoře zdarma, máme rozmístěné velkoobjemové kontejnery podle harmonogramu, kde mají občané možnost ten kusový odpad odložit, ale i přes tyto nadstandardní služby, které máme ve městě, tak se i tak ty černé skládky tvoří.”

Likvidace černých skládek v objemu 60 tun stojí městskou pokladnu ročně dvě stě tisíc korun.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Ty peníze by se mohly použít jinak. Například na pořízení dětských atrakcí nebo opravu chodníků, je to škoda, že je musíme používat na likvidaci černých skládek. Ušetří se samozřejmě finance za lidskou činnost při úklidu, protože máme na to Veřejnou službu, která nám pomáhá a uklízí nejen kolem kontejnerových stanovišť ve městě, ale uklízí i černé skládky."

V Karviné mohou lidé potkávat pracovníky veřejně prospěšných prací a právě veřejné služby. Pracovníci VPP spadají pod technické služby. V práci mají oranžové vesty. Lidé z veřejné služby jsou dlouhodobě nezaměstnaní a jsou vedeni na úřadu práce. V terénu mají na sobě vesty žluté.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "S úřadem práce má město uzavřenou smlouvu, Na základě této smlouvě vykonávají službu pro město, mají za to odměnu ve formě stravenek. Smlouvu s úřadem práce máme na 50 zaměstnanců. Pravidelně jich dochází kolem 30. Ale ne každý den dochází všichni. Nám to pomáhá, protože kontejnerových stanovišť, kterých je po městě je přes 200. Když jich je méně, musí toho stihnout uklidit více. "

Jejich činnosti koordinuje a práci na každý den jim zadává jejich mistr.

Lukáš Nivnický, mistr Veřejné služby: "Jezdím na služebním kole, denně najezdím kolem 30 kilometrů, kontroluji je po celé Karviné a hledám práci na další den. Snažím se jezdit do těch zapadlých uliček, nejčastěji jsme v garážových osadách na Vyhlídce a ulici Sportovní. Pak lidé hodně dělají nepořádek za bývalou železniční stanicí Karviná-Darkov kolem kolejí. Snaží se opravdu držet to město v čistotě, ale občas to nejde, protože někde pouklízí a byl jsem svědkem, že pouklízí a po dvaceti minutách tam přišel nepřizpůsobivý občan, který tu popelnici zase vysypal, asi tam hledal zlaté pruty nebo nevím.” 


Odhalovat tyto hříšníky pomáhají rozmístěné fotopasti. Ty jsou skryté na odlehlých místech v Karviné-Dolech, kam si nezodpovědní lidé zvykli odpad vysypávat.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "MP opravdu hojně využívá fotopasti na periferii města, protože někteří lidé si pletou okrajové části města se smetištěm. Máme poměrně velký záchyt firem, které dělají různé stavební úpravy a sezónně pak pneuservisy, je tam poměrně velký výskyt pneumatik. Nicméně za poslední dobu máme hodně záchytů. My pak oznamuje tu věc správnímu orgánu, který jim uloží poměrně vysokou pokutu.”

Fotopasti jsou vhodné do oblastí s občasným pohybem. Umístit je do garážových osad není podle ředitele mp vhodné, jelikož je tam velký pohyb osob.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Týdně to jsou tisíce fotografií. Tam, kde je vysoký výskyt lidí, tak bychom to administrativně nezvládli. Tam je ideální přenosná kamera a my letos budeme pořizovat čtyři přenosné kamery, takže právě tam je budeme instalovat.”

---

Malá černá hudba zahrála posluchačům po dvou letech

V rámci Karvinského kulturního léta vystoupila na náměstí známá Malá černá hudba. Pobavila zejména starší generaci obyvatel, kteří si s chutí zazpívali známé melodie. Mladší návštěvníci si zase zatančili polku nebo valčík.

Téměř po dvou letech zahrála na náměstí známé melodie svým věrným posluchačům a návštěvníkům Karvinského kulturního léta dechová kapela Malá černá hudba. Jejich koncert si užívali převážně starší obyvatelé města.

Mladší návštěvníci si zase z chutí kousek od pódia zatančili a za odvahu dostali po koncertě i cédéčko kapely.

návštěvník Karvinského kulturního léta:  “My rádi tančíme. Rádi se bavíme a tuhle muziku my milujeme."

Romana Swaczynová, zpěvačka Malé černé hudby: "Pro nás je vždycky prioritou hrát na domácí půdě, jsme rádi, že jsme mohli zahrát našemu publiku. Mě se zpívalo výborně."

Párkrát si s kapelou zazpívala i malá dcera zpěvačky, Tina.

Romana Swaczynová, zpěvačka Malé černé hudby: "Týnka je hudebně nadaná a tím, že hraje na dva hudební nástroje a chodí se mnou na zkoušky, tak ten reperotár zvládá a ukládá se ji to do té hlavy."

Tina Swaczynová, dcera zpěvačky: "Zpívá se mi dobře a nejraději zpívám Rajhrad, protože je to taková písnička, kterou každou zkoušku hrajeme a já to zpívám s maminkou."

I když se kapela, stejně jako mnohé jiné, musela obejít dva roky bez koncertů, soutěží a vystupování na veřejnosti, podařilo se základ sestavy kapely udržet.

Milan Kupka, kapelník Malé černé hudby: “U muzikantů to je pořád nějaká obměna, protože máme i profesionální hráče, repertoár je rozmanitý, některé skladby jsou náročné a amatéři to už ani neuhrají, takže dbá na to, aby kapela byla složena z dobrých hráčů, aby se ten repertoár uhrál."

Repertoár kapely se stále rozšiřuje.

Milan Kupka, kapelník Malé černé hudby: "Je z čeho čerpat, my hrajeme skladby od různých autorů z celé republiky, ze Slovenska i z Polska něco. Podle toho, pro jaké publikum hrajeme, tak se snažím vybrat repertoár. V Polsku tam skutečně milují českou dechovku, tak si to s námi i pobroukávají."

Malou černou hudbu můžete slyšet na karvinském náměstí ještě 3. září, v rámci Knižního jarmarku. O den později vystoupí Sedlišti.

---

Cirkusové čtvrtky baví v Karviné rodiny s dětmi

Karvinské kulturní léto je letos obohaceno i cirkusové čtvrtky. Členové artistické společnosti Cirkus trochu jinak přicházejí na Masarykovo náměstí hlavně za rodiči s dětmi, aby malé diváky pobavili kouzly, žonglováním nebo vtipnými pohádkami.

Nejen koncerty a pohádková představení, ale i cirkusová vystoupení obohacují prázdninový čas na Masarykově náměstí. Konají se každý čtvrtek o páté. Jako první ale mohli lidé koncem července obdivovat tříhodinové představení plné odvážných kousků zahraničních artistů v rámci akce Cirkulum na cestách.

Olga Humplíková, ředitelka MěDK Karviná: "My jsme v letošním roce neměli možnost uspořádat Dny Karviné a na Dnech Karviné pravidelně vystupoval Cirkus trochu jinak a zahraniční špičkoví artisté a povedlo se nám zajistit barmansko-žongléřskou show z Brazílie nebo italského žongléra a provazochodce."

Na Cirkulum navázala představení jednotlivých umělců. Děti a jejich rodiče přijel z Olomouce pobavit například Jan Hlavsa z Cirkusu trochu jinak.

Jan Hlavsa, člen společnosti Cirkus trochu jinak: "Přijel jsem se svou žongléřskou show, která obnáší spoustu žonglovacích disciplín a jedním z vrcholů je balancování jízdního kola na bradě."

Naučit se takový kousek není jen tak.

Jan Hlavsa, člen souboru Cirkus trochu jinak: "Některé věc jsou hodně náročné, jiné jednoduché, základ žonglování jsme schopen někoho naučit za 90 minut, ale aby člověk uměl celou škálu prvků, měl by trénovat dvacet let, jako já."

Do své show si žonglér vybral i dobrovolníky z řad dětí a zapojil je tak do svého vystoupení. Jeho někdy nebezpečné kousky měli u publika velký ohlas.

anketa, malí diváci: “Mě se nejvíc líbily ty ohně. Dělal tam několik triků." "Mě se líbilo, jak on unesl na nose to kolo." "S těmi talíři, už je umím točit a měl jsem nos klauna."

Pobavit děti i dospělé přijela tak dvojice Poppy a Adélka.

Nela Chamrádová, členka souboru Cirkus trochu jinak: "Pocházíme z Bžundalády, kde je obrovská bžunda a dnešní představení je interaktivní pro děti a vzniklo na základě knížky Popy a a Adélky Speciální přísady, už se na děti moc těšíme, až je vtáhneme do naší Bžundalády."

Cirkusová představení budou ještě dvě. Příští čtvrtek se můžete těšit na představení Cvičme v rytme a 26.8. vystoupí kouzelník Karel Pomahač.

---Mohlo by Vás také zajímat