Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • 21. zasedání zastupitelstva Karviné
  • V Karviné přibude nasvětlený přechod u ZŠ Mendelova
  • Aktuálně z Karviné 14.9.2021
  • Hraběnka Thun-Hohenstein přijela na zámek Fryštát

21. zasedání zastupitelstva Karviné

21. zasedání zastupitelstva města se konalo v sále Obchodně podnikatelské fakulty v pondělí podvečer.

V pondělí 13. září se v sále OPF sešli zastupitelé na svém již 21. zasedání. Program obsahoval 28 bodů, zastupitelé například schvalovali další finanční dar pro pět obcí na Jižní Moravě, které postihlo tornádo. Celkově všech pět obcí obdrží od Karviné půl milionu korun, každá obec sto tisíc.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme slíbili obcím postiženým tornádem to, že jim finanční prostředky dokryjeme. My jsme jim schválili jako Rada Karviné 20 tisíc korun, což bylo v kompetenci Rady, čekali jsme na nejbližší zastupitelstvo, kde každé z těch postižených měst obdrží ještě 80 tisíc, takže celkově 100 tisíc. Vím, že to byla obrovská tragédie, že to není žádná horentní suma, ale chceme jim alespoň tímto způsobem pomoci."


Na programu byla i informativní zpráva o Karvinském moři. Karviná na jeho další rozvoj získá dotaci z kraje.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Ta dotace je ve výši 5 milionů korun, stejně i my, jako město chceme investovat dalších 5-7 milionů korun a už teď v průběhu podzimu a jara budeme připravovat další vylepšení Karvinského moře, ať to bude cyklo nebo inline stezka, rozšíření pláže, mola a další zajímavosti."

Rozdělovaly se také dotace nad 50 tisíc korun v sociální oblasti.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora: “Schvalovali jsme další kolo dotací a tak,. jak jsme slíbili v loňském roce, podařilo se nám udržet, že ty služby dostaly stejné peníze jako v loňském roce, i když některé třeba byly zavřené. také jsme se zavázali k tomu, že i příští rok budeme spolufinancovat provoz Senior pointu tady v Karviné."

Zastupitelé se také seznámili s územní studií lokality Nad Pískovnou.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Dnes jsme schválili územní studii lokality Nad Pískovnou, je to zhruba 50 ha, které patří městu. Máme zájem tam vybudovat novou lokalitu pro individuální bydlení. Pokračujeme v tom trendu, že chceme, aby lidé v Karviné stavěli rodinné domky. je to krásná lokalita. Bude připravovat projektové dokumentace. Následně budeme toto území rozparcelovávat a připravovat inženýrské sítě. Jde o další lokalitu pro výstavbu rodinných domů. My v současné době máme připravenou projektovou dokumentaci, máme rozparcelováno v lokalitě Nad vagónkou a předpokládám, že v průběhu podzimu bychom chtěli tuto lokalitu nabídnout občanům, aby si ty pozemky vybírali. Ta cena se bude vyvíjet od licitace."

---

V Karviné přibude nasvětlený přechod u ZŠ Mendelova

Cestující městskou autobusovou dopravou se už brzy dočkají nových čekáren poblíž Základní školy Mendelova v Karviné-Hranicích a také nového nasvětleného přechodu pro chodce. Momentálně tady probíhají stavební úpravy obou zálivů a zastávky jsou posunuty.

V Karviné-Hranicích poblíž Základní školy Mendelova probíhají stavební práce. Rekonstruují se autobusové zálivy a přibude nová čekárna pro cestující a také tady vznikne nový přechod pro chodce, který bude nasvětlený.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Z důvodu bezpečnosti chodců a hlavně dětí, které navštěvují ZŠ Mendelova, jsme se rozhodli zřídit přechod pro chodce. Jelikož bude nasvětlený a podléhá to určitým normám, tak ty stávající autobusové zálivy, které tady byly, tak se musí celé stavebně upravit."

Momentálně probíhají stavební úpravy a původní zastávky jsou posunuty o kousek dál.

Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: “Stavební práce v souvislosti s vybudování přechodu pro chodce na ulici ČSA spočívají ve vybourání stávajících povrch včetně podkladních vrstev, je tam nová podkládka, hutnění, kamenivo a použili jsme také úplně nové obrubníky ze žuly a ty budou taky snížené a přizpůsobené prahu autobusu tak, aby hendikepovaní občané mohli v pohodě vyjet."

Autobusový záliv bude plošně upraven, opraveny budou také povrchy pro pěší v asfaltu a zámecké dlažbě. Nasvětlený přechod vznikne hned u zálivů.

Martin Rebro, pracovník Odboru komunálních služeb MMK: “Nasvětlení bude speciální, dodatkové, které bude osvětlovat vlastní přechod pro chodce."

Stávající autobusová čekárna, která byla na straně poblíž školy, bude vyměněna za novou, na druhé straně čekárna přibude.

---

Aktuálně z Karviné 14.9.2021

V sobotu 18. září ožije park Boženy Němcové tradičními Hornickými slavnostmi. Město Karviná zve veřejnost na celoměstské akce Barevný podzim a Evropský týden mobility. Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná Vás zve na tradiční podzimní výstavu Zahrada 2021.

POZVÁNKA NA HORNICKÉ SLAVNOSTI 2021

V sobotu 18. září ožije park Boženy Němcové tradičními Hornickými slavnostmi. Společnost OKD je pořádá pro své zaměstnance, jejich rodiny a také širokou veřejnost. Na hlavním pódiu se představí Anna K., Tereza Mašková, skupina NEBE, Petr Bende s kapelou a program uzavře skupina BUTY. Pro děti bude připraven bohatý zábavný program, který pravidelně pořádá Nadace OKD. Od 14 do 18 hodin si děti v Nadačním městečku mohou zasoutěžit, vyrobit dárkové předměty a také si odnést pěkné ceny. Nebude chybět fotokoutek, lezecká stěna a také autogramiáda karvinských fotbalistů. Vstup na akci je zdarma. V tento den se také v 10 hodin dopoledne uskuteční pietní akt za horníky, kteří v dolech zahynuli.

POZVÁNKA NA BAREVNÝ PODZIM A EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY

Město Karviná zve veřejnost na celoměstskou akci Barevný podzim a Evropský týden mobility. Koná se v pátek 17.září od 14 hodin v areálu Loděnice v parku Boženy Němcové. Těšit se můžete například na aktivity Střediska volného času Juventus včetně Centra přírodovědné stanice, stloukání ptačích budek s Radibudkami, ukázky sokolnictví a mnoho dalšího. Pro děti budou připraveny výtvarné dílny nebo mobilní planetárium. Svůj stánek zde bude mít BESIP či Městská policie Karviná.

POZVÁNKA NA VÝSTAVU ZAHRÁDKÁŘŮ

Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná Vás zve na tradiční podzimní výstavu Zahrada 2021. Koná se v areálu Českého zahrádkářského svazu za zimním stadionem v pátek a sobotu od 9:00 - 18:00 hodin.

---

Hraběnka Thun-Hohenstein přijela na zámek Fryštát

O víkendu měli lidé možnost prohlédnout si v rámci Dnů evropského dědictví památky a dostat se do míst, kam se jen tak běžně nedostanou. Tradičně své brány otevřel i zámek Fryštát, který návštěvníkům zpestřil prohlídky i divadelními scénkami, šermem a dobovým jarmarkem.

Karviná se do celoevropského projektu na podporu památek v rámci Dnů evropského dědictví zapojuje pravidelně. Tentokrát tyto dny byly zahrnuty do projektu “Dědictví, které spojuje přes hranici” Je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj Programu Interreg V-A Česká republika – Polsko v rámci Fondu mikroprojektů Euroregionu Těšínské Slezsko.

Josef Woźniak, projektový manažer, pracovník Odboru školství a rozvoje MMK: “V rámci tohoto projektu statutární město Karviná zrekonstruovalo historický kočár, který je k vidění, byly vyčištěny historické gobelíny."

Speciální akce byly pořádány i v loňském roce, kdy lidé mohli vidět speciální kočárovou jízdu. Letos byla hlavním tématem hraběnka Thun-Hohenstein.

Josef Woźniak, projektový manažer, pracovník Odboru školství a rozvoje MMK: "Obyvatelé Karviné a celého příhraničního regionu Těšínské Slezsko vidět příjezd hraběnky Thun-Hohenstein za sestřenicí Larisch-Mönnich."

Divadelní scénky probíhaly nejen při samotných prohlídkách, ale lidé mohli vidět i divadelní ukázku před zámkem a vtipnou ukázku šermování, do které byli zapojeni i návštěvníci.

V rámci projektu byla také zdarma zájemcům nabízena brožurka, která o hraběnce Gabriele Thun-Hohenstein z Velkých Kunčic prozrazovala detaily z jejího života.

Petr Zajíček, kastelán: "Gabriela Thun-Hohenstein byla rozená Larisch-Mönnichová, byla sestřenka hraběte Jindřicha Larisch-Mönnich nebo teta posledního majitele zámku, dcera Eugena Larische. Narodila se sice ve Vídni, ale dětství strávila ve Velkých Kunčicích, dnešním Polsku. Přímo tady ve Fryštátě strávila část dětství, měla tady rodinu, znala zámek Solca."


Lidé si mohli prohlédnout kromě zámku i radnici, kostely a připraven byl i dobový jarmark.

---Mohlo by Vás také zajímat