Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Na ZŠ Prameny se vyučuje informatika už na 1 stupni
  • Aktuálně z Karviné
  • Vánoční pohoda s knížkou

Na ZŠ Prameny se vyučuje informatika už na 1 stupni

Karvinská Základní škola Prameny zařadila v tomto školním roce do výuky na prvním stupni i informatiku. Pro malé žáky je pojata hravě a prakticky, děti se například učí rozpohybovat předměty z Lega nebo programují robotické hračky.

Digitální technologie se stala součástí běžného života a zařadila se i do školní výuky napříč předměty. Na Základní škole Prameny ji vyučují už od třetí třídy.

Marie Glatzová, učitelka: "Teď se nacházíme v hodině angličtiny, kde používáme iPady na aplikaci WocaBee, která umožňuje učit děti anglická slovíčka a umocňuje to v nich učivo, považujeme to za dobrou metodu."

I když je výuka zábavná, nepoužívá se každou hodinu. O tom, jak žáci pracují ví učitelka hned, ze svého tabletu.

Marie Glatzová, učitelka: "Spouštím ta cvičení a mě se hned ukazují výsledky, jak to ty děti zvládají."

anketa: žáci 5. ročníku: "Mě se to moc líbí a hlavně mě to baví, protože je to hodně srandovní, ale někdy se u toho i naštvu. "Mě se pracuje dobře, protože máme skvělou paní učitelku."

V učebně informatiky pro první stupeň se malí třeťáci seznamují s robotickými hračkami.

Lucie Bugla, učitelka: "Jako Bee-boty, housenku nebo různé roboty. Ve čtvrté třídě už používají a zdokonalují to, co se naučili, používají kódování, algoritmy a používají kromě robotických hraček také robotické stavebnice Lego-WeDo v učebně Lego. V páté třídě používáme program Scratch."

Práce s robotickými hračkami děti baví.

anketa, žákyně 5. ročníku: "Jsem ráda, že tu jsou, protože je to s nimi velká zábava, programujeme je a učíme se tím." "Hlavně mě baví, když tady máme ty roboty, můžeme programovat kam mají jít. Když máme ty žluté malé, tak to není moc těžké, protože tam máme ty šipky, kamarád ukáže cestu, jen to tam naklikáme a je to."


Děti roboty umí nejen naprogramovat, ale ze stavebnic s si je také umí postavit a rozpohybovat.

Lucie Bugla, učitelka: "To je práce třeba na týden nebo na měsíc, máme to jako projekt a třetí a čtvrtou třídu půlíme, Můžeme chodit s polovinou třídy."

anketa, žáci 5. ročníku: "My jsme dělali mlýnek a je to jednoduché, stačí se kouknout na ten plánek toho lega a hned vám to funguje." "Je to zábavné tím, že to je Lego, s ním jsme si hrál, když jsem byl menší a ještě k tomu používáme tablety, takže to je s tou informatikou hodně propojené a je to dobré, když to jezdí a tak, je to super."

S výukou informatiky začala škola v tomto školním roce.

Dagmar Czinege, ředitelka ZŠ a MŠ Prameny: "Já jsem moc ráda, že jsme pro tento předmět získali mladé ambiciózní učitelky, jedna studuje obor Informatika na Ostravské univerzitě, takže je předpoklad, že tento předmět u nás bude kvalitně učen."

Učitelky musely zpracovat zcela nové osnovy k tomuto předmětu podle předlohy Ministerstva školství a rámcového vzdělávacího programu.

---

Aktuálně z Karviné

I letos si mohou Karviňáci přijít na několik míst pro bezplatný kalendář, který připravil Odbor komunálních služeb karvinského magistrátu ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM. Fotbaloví fanoušci jsou zváni na domácí utkání s Plzní

KALENDÁŘ NA ROK 2022

I letos si mohou Karviňáci přijít na několik míst pro bezplatný kalendář, který připravil Odbor komunálních služeb karvinského magistrátu ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM. Kalendář je k vyzvednutí ode dneška, a to na městském infocentru pod radnicí, na pobočkách regionální knihovny, na podatelně C budovy magistrátu nebo v kanceláři č. 62 v prvním patře B budovy magistrátu. V kalendáři nově najdete rozpis svozu komunálního odpadu a bioodpadu podle jednotlivých ulic a městských částí.

POZVÁNKA NA FOTBAL

Fotbaloví fanoušci jsou zváni na domácí utkání s Plzní. Koná se na městském fotbalovém stadionu 18. prosince od 15 hodin.

---

Vánoční pohoda s knížkou

Vánoční pohodu a klidnou atmosféru třeba při dlouhých večerech dokáže u vás vykouzlit i dobrá knížka s příběhem. Karvinská regionální knihovna proto přichází s několika tituly, které by stály za přečtení právě o Vánocích. Výběr knih vás také může inspirovat k nákupu knížky jako dárek pod stromeček.

S inspirací a výběrem správné knížky jako dárek pod stromeček nebo jen tak pro čtení v tichu doma právě o Vánocích přichází karvinská regionální knihovna. Připravila si pro vás tituly různých žánrů pro dospělé i děti, novinky i starší knihy, které trochu neprávem zapadly.

Lukáš Kowala, knihovník: "Začnu trochu těžším odvarem, máme tady knížku Jmenuji se Maryte. Je to knížka o poválečné tématice. Jedná se o vlčí děti, děti německých rodičů, sirotci, kteří se snaží o holé přežití. Je trochu smutná před Vánoci, ale myslím si, že i tato kniha by neměla zapadnout a měla by si najít své místo. Abychom trochu odlehčili, tak jsme našel Knihu Léta, tato kniha se určitě hodí. Lidé, kteří vyrůstali na skřítcích Mumíncích, které znají z animovaného provedení nebo z knižních pohádek, tak tato autorka Tove Jansonová napsala i knížku, kde se vrací do dětství na finský ostrov, kde každé léto jezdila za svou babičkou a vzpomíná na nejkrásnější zážitky, které ji formovaly a proto se stala i dětskou autorkou. Abychom nezůstali pouze u zahraničních autorů, mám tady knížku Jaroslava Rudiše, za tuto knihu dostal ocenění Magnesia Litera, je to knížka Český ráj. Parta chlápků se sejde v sauně a klábosí. Nejsou to těžké filozofické názory, ale byla by škoda, kdyby tuto knihu opomenuly ženy, není to určeno pouze mužům, ale je to o tom, že skrze tuto mužskou debatu se ženy mohou dozvědět něco o své mentalitě nebo jak na ně nazíráme. U českých autorů zůstaneme, tady je knížka Honzy Němce Dějiny světla. Je to kniha, která vyšla deset let zpátky, ale byla zapomenuta a trochu profrčela trhem. Obálka není vábná, je trochu skrytá, má svou specifickou formu, je psaná v duu formě, je to v druhé osobě jednotného čísla a je to román, který popisuje život Františka Drtikola, což byl prvorepublikový fotograf, fotografoval i našeho prezidenta Masaryka. Kromě bouřlivého bohémského života posléze došel ke zklidnění a první v republice nacházel víru v duchovních naukách východního směru. Teď se budeme věnovat jinému žánru. Mám tady i něco pro scifi fanoušky. Jedná se o Metro 2033 jde o knížku, která se věnuje podzemí moskevského metra, je to postapokalyptický román, v blízké budoucnosti roku 2033 nastane zkáza lidstva a lidé přežívají pouze v podzemí metra. Hlavní hrdina prochází jednotlivými uličkami, máme tam ztvárněné celé metro a postupně s hrdinou můžeme procházet jednotlivé stanice. Na závěr jsem připravil dva komiksy. Komiksy nejsou pouze čtení pro děti, mám jednu sérii, jmenuje se Mýty. Mají dohromady 22 dílů, v Česku vyšlo 19, další tři překlady se připravují. Můžeme vidět krásné obrázky, které byly oceněny v Americe komiksovou cenou, určitě je to taky krásný dárek na Vánoce. A mám tady další komiks, tentokrát s českého prostředí. Tato knížka se věnuje známé kuřimské kauze, jistě si mnozí z nás vzpomenou na bestii z Kuřimi, která týrala své syny, postupně tam byl i mysteriózní přesah. Tento příběh se natolik líbil, že získal cenu za nejlepší komiks roku a v tomto roce vznikly překlady do francouzštiny a španělštiny, kde tento příběh taky hýbe světem a opravdu je zajímá, do budoucna se určitě dočkáme světových cen, protože tam je ten komiks opravdu populární."


Inspiraci k Vánocům ze světa dětských knížek vám představíme v příštím Karvinském expresu.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry