Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Za vytříděný papír TS ve městech doplácejí
  • Vývoj nezaměstnanosti na Karvinsku v roce 2019
  • Hlasujet v anketě Sportovec roku na internetu

Za vytříděný papír TS ve městech doplácejí

Třiďte odpad a šetřete životní prostředí. Města ale stále více upozorňuji na to, že na trhu chybí zpracovatelské firmy. Situace došla už tak daleko, že za některé vytříděné suroviny musí technické služby odběratelům platit.

Lidé si stále více zvykají na třídění odpadu. Rok od roku stoupá počet vytříděných komodit jako je papír, plast, sklo, textil nebo bioodpad. 

Máme šikovné občany a také ten systém, který máme ve městě pro primární separaci a roztřídění ,zafungoval perfektně. Mezi lety 2018 a 2019 se nám podařilo vytřídit o sto tun papíru více, máme o třicet tun více skla, máme o třicet tun více plastů," řekl ředitel TS Karviná Zbyněk Gajdacz.

Na třídění odpadu navazuje jeho odbyt a další zpracování. S tím je ale v současné době problém. Najít na trhu odbyt pro některé druhotné suroviny, je stále těžší. Po plastech nyní začíná být problém také s papírem. 

 “Je pravda, že tři, čtyři roky zpátky jsme za tyto komodity dostávali zaplaceno od odběratelů. Dneska musím říct, že v loňském roce se situace úplně obrátila a my musíme ještě zaplatit za to, že tříděný odpad předáváme dál, dalším zpracovatelům. A obávám se, že situace nebude lehká ani v následujících letech,” vysvětlil ředitel Technických služeb Karviná Zbyněk Gajdacz.

Podobnou situaci zažívají i další města a obce v republice.

“V současné době situace na trhu s druhotnými surovinami v podobě papíru není lehká. Velmi se zhoršila k minulému období. Situace je taková, že kvalitně vytříděný papír jsou ještě pozitivní ceny, ten se vykupuje. Pokud jde o horší kvalitu papíru, jako je lepenka, znečištěný papír a podobně, tak za ty jsou už negativní ceny za odběr. Buď od nás vezme odběratel papír za přijatelnou cenu, nebo skončí jako palivo v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Celá dnešní situace se vyvinula z postoje Číny, která ještě donedávna byla obrovským odběratelem druhotných surovin.

"Čína zhruba před dvěma lety ohlásila, že druhotných surovin má dost svých a nebude odebírat druhotné suroviny z celosvětové produkce, tím pádem v Evropě zůstalo velké množství vytříděného materiálu. Obávám se, že Evropa jako celek dnes ještě není připravena, co se týče zpracovatelských kapacit a nás ČR, se to týká dvojnásob tato záležitost," dodal Gajdacz.

Města spoléhají na nový zákon o odpadech, od kterého očekávají i podporu recyklačních a hlavně zpracovatelských subjektů druhotných surovin.

"V ČR se posuneme dál, kdy bude konečně schválen nový zákon o odpadech. Až tento zákon bude schválen a dá jistotu všem účastníkům s druhotnými komoditami, pak přijdou i větší investice do zpracovatelských kapacit," uzavřel ředitel.

Třídit papír se ale stále vyplatí. Protože kdyby města měla tento odpad odvážet na skládku, zaplatí mnohonásobně více.

---

Vývoj nezaměstnanosti na Karvinsku v roce 2019

Ve druhé polovině uplynulého roku zaznamenal karvinský úřad práce nejnižší měsíční počty uchazečů o zaměstnání od roku 1997. Vyplývá to ze shrnující statistiky nezaměstnanosti v okrese Karviná.

Z pohledu nezaměstnanosti byla situace na karvinském trhu práce v roce 2019 velice příznivá, v druhé polovině roku se jednalo o nejnižší měsíční počty uchazečů o zaměstnání od roku 1997. říká ředitel karvinského úřadu práce Dalibor Závacký a dodává:

"Bohužel, okres Karviná zaznamenává nejhorší ve výši podílu nezaměstnaných osob ze všech 77 okresů celé ČR. Tento průměr se pohyboval kolem 6,7 procent."

Příznivě se vyvíjela i skupina dlouhodobě evidovaných uchazečů, čili lidí, kteří jsou v evidenci déle než jeden rok. Tady se snížil podíl o celých 14 procent. Bohužel kvůli stárnutí obyvatel a prodlužujícímu se věku odchodu do důchodu se naopak zvyšují počty uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 let. Těchto lidí bylo evidováno na úřadu práce kolem 43 procent.

"Během pěti let došlo k nárustu až o deset procent. Tím, že klesá celkový počet uchazečů o zaměstnání, se snižují také počty v jednotlivých kategoriích až na věkovou kategorii 60+, tam se během deseti let jejich počet zdvojnásobil na 1286 osob," dodal ředitel.

Naopak se snížil počet uchazečů ve věku do 29 let. Každoročně klesají i počty absolventů středních škol, kteří skončí v evidenci nezaměstnaných. Jsou úspěšní na trhu práce nebo nacházejí uplatnění mimo region. Celkově se loni zaevidovalo 15 tisíc 572 osob. 

"Což bylo asi o 1 % více než v roce 2018, ale jinak to bylo nejméně od roku 1996. Nezaměstnanost zpravidla roste v měsíci lednu, červenci a prosinci," upřesnil.

Nejvíce byly nabízeny nezaměstnaným pozice horník, zedník, pracovník ostrahy a bezpečnostních agentur, řidič, prodavač. Poptávka byla také po zubařích, lékařích a sestrách. Každý uchazeč měl a také stále má možnost využít nabídky rekvalifikačních kurzů.

"Program rekvalifikací se připravuje na každého půl roku a jsou tam uvedeny kurzy, které vyžaduje trh práce, případně je zájem o ně ze strany uchazečů, máme kurzy jako je zedník, tesař, montér suchých staveb nebo pro ženy pracovník v sociálních službách, ošetřovatel, prodavačka." Velký zájem je o svářečské a počítačové kurzy.

"V letošním roce jsou zařazeny kurzy obdobné jako loni, navíc. Máme vysoutěžený kurz strážného, elektro a moto vozíky a novinkou jsou i gastro obory - studená a teplá kuchyně," dodala Jana Hamplová, vedoucí oddělení poradenství a dalšího vzdělávání.

Tyto rekvalifikační kurzy nabízí úřad práce zdarma.

---

Hlasujet v anketě Sportovec roku na internetu

Obyvatelé města mohou svými hlasy rozhodnout o tom, kdo v anketě Sportovec roku získá cenu fanoušků.

"Letos máme ve vyhlašování Sportovce roku jednu novinku, o jedné kategorii rozhodnou sami občané města Karviné a to na webové stránce a tam si vybrat sekci Karviná. Hlasovat mohou do 24. února do osmnácté hodiny a z té velké nabídky jednotlivých kandidátů sportovců nebo sportovních klubů mohou vybrat až pět nominantů," řekl mluvčí Karivné Lukáš Hudeček.

Slavnostní galavečer a vyhlašování této tradiční ankety se uskuteční v městském domě kultury 2. března.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry