Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Zastupitelé Karviné se sešli na svém 13. zasedání
  • Karvinští strážníci pokračují ve forenzním značení kol
  • Návštěvníkům Lodiček zahrála kapela Red and White

Zastupitelé Karviné se sešli na svém 13. zasedání

Zastupitelé Karviné se sešli na svém pravidelním zasedání. Jednání se týkalo například dotace na opravu tří domů na náměstí nebo budoucnosti areálu OSP.

13. zasedání zastupitelstva města proběhlo opět mimořádně v Obecním domě Družba. V programu patřilo mezi nejdůležitější body například schválení podpisu smlouvy o poskytnutí dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje na rekonstrukci tří historických domů na náměstí.

Jan Wolf, primátor Karviné:  “Já jsem rád, že zastupitelstvo schválilo dotaci, kterou přijmeme od MSK ve výši 50 milionů korun na spolufinancování opravy tří domů na náměstí. V současné době běží výběrové řízení na zhotovitele stavby. Bude trvat rok a půl, ale je fajn, že máme to spolufinancování, protože to nebude jednoduchá stavba a chtěl bych kraji i tímto poděkovat za to."

Očekávaná rekonstrukce tří historických domů na Masarykově náměstí by měla být zahájena v letošním roce. V jednotlivých domech se pak počítá s bytovými i nebytovými prostory určenými k podnikání. Zastupitelé také schválili záměr realizovat projekt „Areál OSP v Karviné", který město odkoupilo.

Jan Wolf, primátor Karviné: ”Pokračujeme v přípravě plochy bývalého OSP, dnes jsme schovali žádost na dotaci na brownfield, připravujeme tu zónu na malé a střední podnikatele, těch záměrů je tam více.”

Dotace je určena pro obce a kraje, ležící na území strukturálně postižených krajů (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) a je zaměřena na revitalizaci zastaralých a nevyužívaných areálů a jejich přeměnu na průmyslové a podnikatelské plochy. Město Karviná také i v letošním roce podpoří profesionální hasiče.Jan Wolf, primátor Karviné:  "Je to každoroční dotace, kterou krajským hasičům poskytujeme. Jsme rádi, že je tady v Karviné máme, vykonávají spoustu záslužné činnosti a je částka půl milionu korun jim vždy pomůže v investičních přípravách.” 

Peníze hasiči z karvinské stanice využijí na nákup přenosné motorové stříkačky a dalších technických prostředků požární ochrany.

---

Karvinští strážníci pokračují ve forenzním značení kol

Karvinští strážníci i letos pokračují ve forenzním značení jízdních kol. Jde o neviditelnou metodu, díky které se ztracené nebo odcizené kolo dá dohledat i za hranicemi státu.

Po rozvolnění opatření kvůli koronaviru začali městští strážníci v Karviné opět forenzně značit kola. Nově se ale zájemci musí předem objednat v systému registrace, aby se netvořily fronty.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Většina lidí to zvládne sama, je to stejný systém, jako když si jdou pro řidičský nebo občanský průkaz a ti, kteří nechtějí nebo nemohou využívat internet, tak zavolají k nám a kolegyně je objedná."

Zájemci si mohou prozatím vybrat ze dvou dnů v týdnu úterý nebo čtvrtek a to v dopoledních i odpoledních hodinách. Forenzní značení patří mezi pravidelné každoroční akce v rámci prevence kriminality už od roku 2014.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "V tuto chvíli už máme takto označených 1579 věcí, protože to nejsou jen kola, ale i invalidní vozíky a různé samohyby."

Letošním prvním zájemcem o forenzní označení kola byl Valdemar Glet.

Valdemar Glet, první letošní zájemce o značení kola: "Myslím si, že je to dobře, že tato akce probíhá, protože toto se stává, mám kolem sebe plno lidí, kterým se kolo ztratilo, takže proč to nemít."

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Je to báječný doplněk trianglu situační prevence. Ten je založený na bezpečnostních stojanech na jízdní kola, kamerovém systému a značení."

V celém kraji je už označeno více jak 16 tisíc kol. Forenzně se značí kola poslední dva roky i za hranicemi, například v sousedním Polsku. Tam už je označeno více než tisíc předmětů.

---

Návštěvníkům Lodiček zahrála kapela Red and White

Iniciativa Dokořán uspořádala v areálu Loděnice jednu z prvních komornějších kulturních akcí pro veřejnost. Návštěvníkům čas na Lodičkách zpříjemnila bluegrassová kapela Red and White.

Iniciativa Dokořán začala opět organizovat kulturní akce v areálu Lodiček. Vzhledem k pomalému rozvolňování se konají zpočátku akce komornějšího rázu.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: “Život kulturní se pomalu navrací na Lodičky, minulý týden byla takový první výstřel, kdy jsme udělali DJ na střeše, sklidilo to velký úspěch a dnes jsme začali koncerty poslechové, bude se hrát u ohně, na molu, nic plánovaného."

Na nedělní odpoledne, pro příjemný start sezóny, si Dokořán pozval pro návštěvníky bluegrassovou kapelu Red and White.Marian Zielonka, člen kapely Red and White: “Fungujeme prakticky od roku 2003, kdy se sestava průběžně měnila, trochu to trvalo, než jsme se ustálili v této podobě co jsme dnes."

Členové kapely pochází z Karviné, jejich repertoár obsahuje spoustu vlastních skladeb, ale hrají i převzaté písně, aby potěšili publikum.

Marian Zielonka, člen kapely Red and White: "Vybrali jsme komplet celý repertoár, kromě některých písniček, které jsou teď na cédéčku, které jsme dodělali. Uvidíme, jestli nám to vyjde časově, koncem roku chceme udělat křest."

I tito muzikanti měli v době nouzového stavu pauzu, nehráli nikde pro veřejnost, zkoušeli individuálně.

Marian Zielonka, člen kapely Red and White: "Pak, jak se to uvolnilo, tak jsme se začali scházet, tohle je první akce, je to na pohodu, aby se lidi pobavili, máme to volné."

Improvizované poslechové koncerty plánuje Iniciativa Dokořán pořádat do konce června. Od července pak nastolí standardní režim.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán: "Nejbližší akce větší bude 10. července, Karviná Rock, vystoupí Doga, Ingo,atd."

Návštěvníci Lodiček se o akcích dozví například na facebooku, kde budou dopředu oznamovány.

---Mohlo by Vás také zajímat