Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • 150 let od založení polské školy v Karviné-Ráji
  • Aktuálně z Karviné - Komentované prohlídky
  • Milionové investice do školství, kultury i sportu: Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné

150 let od založení polské školy v Karviné-Ráji

Teď si připomeneme výročí 150 let otevření polské školy v Karviné-Ráji. Objekt, ve kterém se škola nacházela už slouží jiným účelům. Významné výročí si připomněli pamětníci, absolventi i žijící pedagogové společně na slavnosti, kterou uspořádali členové místního spolku PZKO.

Polská škola v Ráji vznikla před 150 lety v této budově. Jde to nejstarší školní budova ve městě. Vyučování tady skončilo před 40 lety, v současné době tady má své zázemí přírodovědná stanice. Přesto se na školu nikdy nezapomnělo a letos, právě pro připomenutí významného výročí, uspořádali lidé z PZKO Karviná-Ráj velkou oslavu.

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Škola v Ráji byla založena v roce 1872, bohužel, několikrát se musela stěhovat, měnilo se složení, byla malotřídka, dvoutřídka. Školu v roce 1982 bohužel zavřeli, jelikož bylo málo dětí, já jsem byla poslední první ročník, takže máme hezké vzpomínky na tuto školu."

Říká organizátorka oslav Ksenia Stuchlik. V přilehlé budově PZKO byla vzpomínková oslava oficiálně zahájena a spojena s kulturním vystoupením souboru "Dźwięk nebo absolventů souboru Promyk.

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Na závěr jsme zazpívali gorolskou hymnu, protože se nezapomíná ani na zpívání v Karviné - Šumí javor, šumí."

Zavzpomínat a setkat se s bývalými žáky přišla i dnes devadesátiletá Aurelie Pilecká. Byla velmi oblíbenou vychovatelkou a absolventi se s ní rádi setkali.

Aurelie Pilecká, bývalá zaměstnankyně školy: "Já mám pěkné vzpomínky. Vždycky jsem říkala, že děti je třeba něčím zaměstnat a bude dobře, a tak to bylo po celou dobu, co jsem pracovala."

Mezi pozvanými hosty nechyběla generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołejko-Chwastowicz, která vyznamenala dva členy polské skupiny Tadeusze Owczarzy a Vladislava Owczarzy, kteří vlastní nejvíce fotografií a dokumentů o škole.

Izabella Wołejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: "Dnes jsem viděla, jak silné je pouto mezi absolventy, vlastně jde o budování jednoty, o síly skupinu, o aktivizaci, což jsou hlavní motivy mého osobního patronátu."

Na akci nechyběli ani další významní hosté, kteří na budově bývalé školy slavnostně odhalili pamětní desku k tomuto výročí.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora:"Chci poděkovat místnímu PZKO a všem těm absolventům, kteří se přičinili k připomnění tohoto výročí, zorganizovali pěknou pamětní akci a my jsme ji mohli podpořit. V rámci této podpory vidíte pamětní desku, která bude navěky připomínat, že v této budově sídlila polská škola."

Účastníci oslav do své bývalé školy znovu nahlédli a společně zavzpomínali i u vystavených fotografií.

anketa: účastníci oslavy: "Na fotografiích jsme se našli. My jsme tu byli taková jedna velká rodina." "Hodně dobré vzpomínky mám. Chodil sem do školy můj otec, chodil sem i syn, který dnes vystupoval. Lidí znám skoro všechny, některé nepoznám, ale až se připomenou, tak se dozvím, že chodil s ním do třídy." "Zážitky jsou, to se nedá zapomenout, jsou momenty, které si vzpomínáte ještě dnes."

Ksenia Stuchlik, organizátorka oslavy: "Jsme nadšeni, že tolik lidí mělo zájem, jsou to nejen absolventi, ale i přátelé školy."

---

Aktuálně z Karviné - Komentované prohlídky

Dozvědět se zajímavosti s průvodcem můžete i v centru města.

PROJDĚTE S PRŮVODCEM HISTORICKÉ JÁDRO MĚSTA

Dozvědět se zajímavosti s průvodcem můžete i v centru města. Tuto službu poskytuje Městské informační centrum. Prohlídka historickým jádrem města trvá necelou hodinu, je vedena Masarykovým náměstím a jeho přilehlými památkami a okolními zajímavostmi.

---

Milionové investice do školství, kultury i sportu: Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Andrzej Bizoń, náměstek karvinského primátora, je hostem ve studiu televize Polar a naším tématem jsou opravy. Dobrý den, vítejte.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, každé léto Karviná investuje nemalou část svého rozpočtu do oprav, rekonstrukcí a modernizaci svých škol. Letos je tomu také tak. Kde pracujete a stíháte tu vůbec? Protože prázdniny jsou krátké.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Držíme tu tradici a samozřejmě máme nějaké zmapované veškeré opravy a rekonstrukce. Snažíme se vždy v lednu s řediteli škol už to definitivně nějakým způsobem uzavřít, aby se pak mohlo soutěžit, protože jak říkáte Vy, ty prázdniny jsou krátké, aby se to stihlo. Takže z více procent nebo blížíme se ke stu procentům, kde máme vysoutěženo. Budeme se snažit samozřejmě o těch prázdninách to využít, ale jsou i některé, jak bych řekl, náročnější ty opravy nebo rekonstrukce, které ale po dohodě s řediteli škol třeba nenaruší běh toho školního roku. Takže se můžeme posunout i třeba do září.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmíníte některé z těch oprav?

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Řeknu vám takto, v posledních letech se potýkáme s takovým problémem. Hodně děláme monitoring kanalizaci pod budovami. S tím je pak odvislé nějaké odvodnění těch základů a samozřejmě střechy. To jsou takové stěžejní. Jinak těšit se můžou ve školách na nové učebny a nové oddělení v mateřských školách. Celkové rekonstrukce například v mateřských školách elektroinstalací. Ve školách pokračujeme v opravách samozřejmě podle konsignací na stupačkách, to znamená toalety, sociální zařízení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňte také opravy a rekonstrukce, které chystáte v kině. Tam pokračujete vlastně s tou modernizací také. Chystáte nové obložení a s tím souvisí i nová akustika, která tam tím pádem bude.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Kino Centrum v Karviné je známé tím, že opravdu má hodně diváků a je dosti navštěvované. Takže v roce 2010, kdy bylo kino otevřeno po velké rekonstrukci, nebyl ale upraven vnitřek. Takže vnitřek. Nyní budou nové obklady akustické, interiérové a samozřejmě s tím související i ta zvuková stránka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy bude hotovo?

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Chtěli bychom opravdu začít teď o prázdninách, ale hotovo bude tak na přelomu září a října. Ale neovlivní to vůbec běh toho kina, protože máme krásný velký sál v Městském domě kultury, který také prošel rekonstrukci v minulém roce, takže splňuje ty parametry toho kina a ta představení se budou hrát tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňte také rekonstrukce sportovišť, které také patří do vaší gesce.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Máme moc povedený a pěkný sportovní areál sportoviště Karviná na ulici Leonovové pod Obchodní akademií, které jsme otevřeli minulým rokem, ale je opravdu navštěvováno v hojném počtu. Hlavně ty sporty, na které jsme možná nebyli až tak zvyklí za našeho mládí, skatepark, pumptrack a tak dál. Vidíme, jaké jsou potřeby těch lidí, a proto teď budeme doplňovat mobiliář nebo uděláme nové cestičky, protože vidíme, jak ti lidé se tam pohybují. Je to opravdu povedené a rád bych pozval i z širšího okolí, protože to opravdu stojí za to. Kromě toho se nám blíží letní měsíce. Máme otevřeno letní koupaliště, kde máme například i beachvolejbalové kurty, tak zvu i tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co zimní stadion? Přece jenom, když říkáte blíží se léto a léto nefrčí a už se myslí na zimní sporty.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Myslí se na zimní sport, ale možná v Karviné je to taková zvláštnost, že když se rozpustí led, tak se dává taková umělá plocha. Ti hokejisté na in-line bruslích mají vyžití i v průběhu léta, takže je to hojně navštěvované.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.

Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD), náměstek primátora Karviné: Díky moc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Karvinský expres končí. Díky za vaši pozornost.Mohlo by Vás také zajímat