Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Investice, opravy a rekonstrukce ve městě
  • Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto
  • Mateřská škola Klíček zrekonstruovala svou budovu i zahradu

Investice, opravy a rekonstrukce ve městě

Na několika místech v Karviné probíhají souběžně práce spojené s opravami chodníků, místních komunikací a výstavbou nových parkovacích míst.

I v podzimních měsících, pokud to počasí dovolí, pokračují v Karviné s realizací hned několika významných investičních akcí. jednou z nich je oprava chodníku v délce 355 metrů na třídě 17. listopadu kolem nemocnice v Karviné-Ráji.

OPRAVA CHODNÍKU NA TŘ. 17. LISTOPADU

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Nacházíme se na tř. 17. listopadu, kde jsme před několika lety začali systematicky opravovat chodníky z jedné i druhé strany. Jelikož tato komunikace je dlouhá, tak je to rozděleno do etap a my stojíme u té poslední etapy, která je opravována od nemocnice v Karviné-Ráji až po obchodní dům Tesco."

Stávající asfaltový povrch včetně obrubníků byl již ve špatném stavu. Nově bude povrch ze zámkové dlažby a osazeny budou nové obrubníky.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je to samozřejmě vždy přizpůsobeno tak, aby to mohli používat ti, kteří mají omezení, vodící čáry atd. Toto vždy při opravách řešíme. Budeme dělat i nějaké úpravy u autobusové zastávky."

Práce by měly skončit na konci listopadu. Opravuje se i komunikace na ulici U Lesa. Momentálně se rekonstruuje první část v délce 230 metrů.

OPRAVA KOMUNIKACE NA ULICI U LESA

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "My jsme začali s touto komunikací opět na několik fází a to z důvodu, že nemůžeme natolik omezit dopravu lidem, kteří tady bydlí a bydlí jich tady hodně, abychom zablokovali komunikaci na dlouhou dobu. Takže jsem celou komunikaci rozdělili na tři části, letos se dostaví ta první. Měníme povrch vozovky, opravujeme dešťovou kanalizaci, chodníky."

K výrazné změně tady dojde díky jinému způsobu parkování, z podélného na šikmá stání.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Chodník bude na jedné straně, nebude po obou a místo toho chodníku, který je po levé straně z našeho pohledu, budou šikmá parkovací stání. Něco málo parkovacích míst bude navíc, ale budeme pokračovat výstavbou dalšího parkovacího stání."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “Je hlavní stavařská sezona, probíhá hodně staveb po celém městě. Bohužel, počasí není příznivé jako v minulých letech, takže nám to nějaké akce zdrží a budeme muset některé přesunout na další rok, ať nezačínáme na zimu. Ale doufám, že se počasí umoudří a stihneme vše, jak jsem si naplánovali.” 

DEMOLICE OBJEKTU GARÁŽÍ U KONÍREN V PARKU B. NĚMCOVÉ

Další práce, které se stihly letos udělat, bylo zbourání chátrajících garáží v blízkosti zámeckých koníren v parku Boženy Němcové. Garáže neměly žádnou historickou hodnotu, byly vystavěny a užívány Sborem požární ochrany města od 60. do 90. let minulého století.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Jsme je odbourali, udělali terénní úpravy a dneska se tato část začlenila dál do parku."

V září byla také dokončena výstavba parkovací plochy v areálu ZUŠ na ulici Čajkovského v Karviné-Mizerově s kapacitou 98 parkovacích míst.

VÝSTAVBA NOVÉHO PARKOVIŠTĚ U ZUŠ B. SMETANY

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "V této lokalitě je vysoká zástavba, žel, těch parkovacích míst tu dost chybělo, navíc jsme tuto lokalitu využili tak, že je to blízko ZUŠ. Když jsou akce ve škole, mohou návštěvníci a hosté pohodlně přijet, zaparkovat a přes nový chodníček se hlavním vchodem dostat do ZUŠ."

Součástí výstavby parkovací plochy bylo také odvodnění, veřejné osvětlení a její oplocení. V současné době probíhají administrativní práce k opravě komunikace na ulici Zahradní Karviné-Fryštátě.

KOMUNIKACE NA ULICI ZAHRADNÍ BUDE MÍT NOVÝ POVRCH

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Tu akci jsme připravovali hodně dlouho, protože ten terén a to místo je velice složité, navíc tam byli soukromí vlastníci a v nedobrém stavu, takže se nám to konečně vyřešit. V současné době ještě čekáme na opravu vodovodů, kterou si před naší akcí zařizuje SMVaK tak, aby tam nebyly havárie na vodovodu, protože už měl nejlepší léta za sebou a my ještě teď v říjnu začneme opravu komunikace. Bude to tam složitější, protože tam není mnoho místa, bude tam složitější doprava a to bych prosila všechny, aby brali ohled na to, co se tam bude dít."

Začátkem října byla také zahájena oprava chodníku na ulici Bratr. Veverkových v Karviné-Hranicích v délce 206 metrů.

OPRAVA CHODNÍKU NA ULICI BRATR. VEVERKOVÝCH

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je to chodník s přístupy a vsaky, které tam budeme dělat, protože kolem toho domu byl špatný přístup. Dlouho nájemci a vlastníci nemovitostí čekali. my opravujeme po částech tyto věci, nejsme schopni všem všechno všude hned opravit, ale je to o kapacitách jak finančních tak personálních."

Stavební práce by měly skončit ještě letos.

---

Ženě s postiženým synem někdo opakovaně ničí auto

Náhoda nebo záměr? Tuhle otázku si klade paní Tamara Kucharczyková z Karviné, která se stará o postiženého syna a manžela. Někdo ji totiž opakovaně ničí auto na místě vyhrazené pro tělesně postižené. Případem se zabývá policie.

Tohle je paní Tamara Kucharczyková z Karviné. Je matkou dnes již dospělého syna Milana, který se narodil s mozkovou obrnou a parézou bez sacího reflexu. Časem se přidala epilepsie, má Parkinsonovu chorobu, je autista. Rodina využívá auto, které stojí na vyhrazeném místě pro invalidy. To se podle ní někomu nelíbí.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Před pěti lety to začalo anonymními dopisy, že auto používám na podnikání, že syn není postižený, ať se stydím. Tak jsem s tím šla na policii. Pachatel neznámý, nezjistilo se nic. Teď byla odluka a teď se objevilo to, co se objevilo."

Občas měla paní Kucharczyková poškrábané auto, v létě už ale bylo poničené natolik, že zavolala policii a řešila poškození s pojišťovnou.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR: "Karvinští policisté jedno oznámení přijali na začátku července. zahájili úkony trestního řízení přečinu poškození cizí věci. Škoda byla vyčíslena na 14 tisíc korun. Policisté prověřili všechny skutečnosti, mimo jiné, že provozovatel vozidla k parkování na určeném místě má oprávnění."

V létě byl skutek odložen s tím, že pokud se objeví nové poznatky, budou policisté ve vyšetřování pokračovat. Teď, na začátku října našla paní Tamara auto před domem opět poškrábané a už i s propíchnutými koly.

Tamara Kucharczyková, matka postiženého Milana, majitelka auta: "Kdyby dostal záchvat, který dostat může kdykoliv, tak já nemůžu odjet. Lidská nenávist, to je strašná věc."

Majitelka auta poškození opět nahlásila na policii. Paní Tamara si do doby, než bude mít opět k dispozici své auto, půjčila jiné od známých, Parkuje ho ale jinde. Bojí se, že by někdo opět poškodil.

---

Mateřská škola Klíček zrekonstruovala svou budovu i zahradu

Mateřská škola Klíček v Karviné vzdělává děti s postižením. Jeho zřizovatelem je MS kraj, který také investoval do zázemí této mateřské školy.

---Mohlo by Vás také zajímat