Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nenechte si ujít online veletrh středních škol
  • Zvony v Karviné občas rozeznívají ručně zvoníci
  • V Karviné začal fungovat kroužek šermu Strážci Karviná

Nenechte si ujít online veletrh středních škol

Osmadvacet středních škol v okrese Karviná se ve středu 19. ledna zapojí do online veletrhu středních škol Moravskoslezského kraje. Žáci devátých ročníků základních škol se tak budou moct přes své mobily, tablety a počítače podívat právě tam, kde by chtěli studovat a dozvědět se podrobnosti o oborech, které je lákají.

Správně se rozhodnout na kterou střední školu podat přihlášku není pro mnohé žáky posledního ročníku základní školy vůbec jednoduché. Zvláště pro ty, kteří uvažují nad více možnostmi, láká je více oborů a směrů či přemýšlejí, jestli studovat školu ve svém městě nebo dojíždět jinam. A právě jim pomůže s rozhodnutím komplexní interaktivní online veletrh středních škol. Kromě toho školy pořádají dny otevřených dveří a některé také přináší informace nerozhodným deváťákům třeba v živých přenosech na internetu, jako třeba karvinská Střední škola techniky a služeb.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Naše škola pořádá celou řadu marketingových aktivit, dáváme vědět zákonným zástupcům, žákům 8. a 9, tříd a upozorňujeme všechny, že řemeslo má zlaté dno. Zřizovatel nás velmi podporuje v této oblasti, pořádá sám veletrh středních škol a my jsme se dnes rozhodli trochu v předstihu udělat online živé vysílání, aby všichni, kteří nemají čas nebo se bojí nebo jsou nemocní, tak aby se mohli v klidu z domova opakovaně podívat co všechno umíme, co všechno můžeme vaše děti naučit.”

Tomáš Kałuža, vedoucí předmětové komise elektro a IKT SŠTaS Karviná: "Na praktickém vyučování jsme s žáky připravili ukázkový den, abychom žákům v online prostředí mohli ukázat, jak to u nás vypadá při výuce odborného výcviku. Každý obor má své video a jednotlivá videa budou v rámci virtuální prohlídky ukázány na této virtuální prohlídce školy."


SŠTaS vyučuje celkem 13 oborů, 4 maturitní a 9 učebních.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Jsou to všechno obory, které jsou žádány na trhu a žádný žák nezažije neúspěch, protože plynule dokážeme přeřadit žáka z maturitního oboru na učební obor a někdy i naopak. Perspektivu mají všechny obory, zvláště ty učební, jako je instalatér, truhlář, elektrikář. Firmy celý rok žádají, abychom jim připravili žáky, budoucí zaměstnance. Z maturitních oborů Mechanik elektrotechnik a mechanik instalatérských zařízení a nadčasový obor Logistika v průmyslu."

Do školy je možné se přijít po domluvě podívat i osobně. Pedagogové z šestadvaceti středních škol v okrese Karviná budou ve středu 19. ledna v online videohovorech připraveni odpovídat na všechny dotazy žáků i jejich rodičů a podrobně vás také budou informovat o tom, co který obor nabízí. Střední školy okresu Karviná budou připraveny setkat se s budoucími studenty a učni online 19. ledna od 10 do 18 hodin.

---

Zvony v Karviné občas rozeznívají ručně zvoníci

Letos uplyne deset let, co byly při generální opravě kostela Povýšení svatého kříže pořízeny čtyři nové zvony. I když jsou poháněny elektrickým motorem, občas je ručně rozeznívají karvinští zvoníci. Podívejte se na reportáž.

V roce 2012 byly při generální opravě farního kostela Povýšení svatého kříže pořízeny čtyři nové zvony. Odlévaly se za přítomnosti karvinských farníků v německém Pasově. Šlo o historickou a nadčasovou událost města, protože zvonit by měly dalších pět set let. Zvony si mohli lidé také před instalací prohlédnout, byli svědky i jejich svěcení, kterého se ujal sám ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Adam Bogocz, hlavní zvoník:Největší je Benedikt, má tunu sedm set, druhý největší je Jan Pavel II, ten má 850 kg, pak je Barbora, patronka horníků, ta tady v Karviné nemůže chybět, ta má kolem 500 kg a nejmenší je Panna Marie Fryštátská, ta má 350 kg."2,05

Jsou laděny do tóniny D, Fis, A a H. Je to středověký nápěv Salve regina, který v Karviné zní pokaždé před klekáním 3x.

I když jsou zvony poháněny elektrickým motorem, čas od času je ručně rozeznívají karvinští zvoníci, kterých je 12, stejně jako apoštolů.

Adam Bogocz, hlavní zvoník: “My zvoníme ručně každou neděli před bohoslužbami v poledne, pak v pátek ve tři, na památku ukřižování a potom při velkých jak kostelních tak světských svátcích. Pro nás osobně to je krásný pocit, najednou je člověk ve spojení se zvonem.”

Skupinu zvoníků vede diecézní kampanolog Tomáš Hejda. Na starosti má nejen zvony v Karviné, ale v celém Moravskoslezském kraji.

Tomáš Hejda, diecézní kampanolog: “Jsem na toto území sám, jediný. Celkem nás je šest v republice, podle krajů je to rozděleno. Kampanologem jsme od roku 2018, za tu dobu jsem objel 20 kostelů, celkem mám zmapovaných přes dvě stě zvonů. Hlavním úkolem je udělat databázi zvonů, kolik jich máme."

Aby Tomáš Hejda mohl správně určit stáří zvonů, musí umět znát nejen historii, ale i němčinu a latinu, kvůli nápisům na zvonech.

Tomáš Hejda, diecézní kampanolog: “Za námi je zvon z roku 1970, ocelový zvon, který odlévaly Třinecké železárny, po válce tady byly jen dva a potom v sedmdesátých letech byl soubor rozšířen o třetí zvon.”

Zvoníci se pravidelně schází každý třetí pátek v měsíci, kde se vzdělávají, probírají technické záležitosti, ale i historii zvonů.

Adam Bogocz, hlavní zvoník: "Zaměřujeme si i na údržbu, dotahování šroubů, kontrola srdcí, aby nám tady všechno fungovalo."

Letos se podařilo instalovat ráhna na kostele svatého Petra z Alkantary, i tam budou zvoníci zvonit ručně.

---

V Karviné začal fungovat kroužek šermu Strážci Karviná

Středisko volného času Juventus otevřelo pro všechny zájemce starší 12 let nový kroužek historického šermu Strážci Karviná. Každý milovník historie, který se chce naučit techniky bojů s mečem a láká ho vystupování na hradech, je tady vítán.

Kroužek Strážci Karviné zaměřený na historii, zvláště 14 století, jehož hlavní náplní je historický šerm, začal fungovat ve Středisku volného času Juventus v září letošního roku. Stále jsou tady vítáni noví členové, které láká naučit se zacházet se zbraní.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Máme na výběr ze dvou variant, může se učit jednoruční meč, jedenapůlruční meč, ze začátku probíráme základy, správný postoj, časem přecházíme k útokům, obraně, celkově k technice zacházení se zbraní. Děláme opravdový bojový šerm, není to žádná scénika, nic secvičeného, daný uchazeč se naučí jak se chovat s mečem, opravdu se bránit, opravdu útočit."

Se skupinou historického šermu budou také členové kroužku vystupovat na různých akcích, na hradech a zámcích.

Pavel Magyar, vedoucí kroužku Strážci Karviná: "Někdy nás osloví město pro kulturní akci, někdy nás osloví soukromé osoby pro svatby nebo oslavy narozenin, většinou na hradech děláme turnaje i scénky. Na těch hradech i ta mluva i to chování, vystupování s tím úzce souvisí, někteří to přímo vyžadují, aby se na hradech chovalo dobově."

Naučit se zvládnout základy techniky je sice ze začátku náročné, ale každý trénink se vyplatí. Základem je správné držení těla, kroky, i vedení útoku. Kroužek je vhodný pro všechny zájemce od 12, lépe od 15 let, přijít mohou i dospělí. Tereza Tomášková se ke skupině přidala zhruba před třemi roky.

Tereza Tomášková, členka skupiny Strážci Karviná: "Odjakživa miluji hrady, historii, živím se pohybem, takže je to pro mě něco nového. Naučila jsem se tady spolupracovat se zbraní, uchovávat k ní nějakou úctu, naučila jsem se pohyby, které člověku nejsou až tak přirozené."

Kroužek šermířů Strážci Karviná funguje každou neděli od 8 hodin v sále Střediska volného času Juventus, každý, kdo má chuť se naučit něco nového a láká ho historie, je tady vítán.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry