Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Knihovna darovala sbírku knih Novému domovu
  • Regionální knihovna Karviná hledá dobrovolníky
  • HCB Karviná prorazil do čtvrtfinále Challenge Cupu

Knihovna darovala sbírku knih Novému domovu

Karvinský regionální knihovna se letos zapojila do Mezinárodního dne darování knih. Zaměstnanci mezi sebou uspořádali sbírku a oslovili Dětský domov Srdce a také Nový domov pro seniory, kam knihy a časopisy darovali.

Seniory z Nového domova navštívili zástupci místní regionální knihovny, aby rozšířili škálu knih, které má Nový domov k dispozici a také je pobavili prostřednictvím krátkého divadelního představení.

"Karvinská regionální knihovna se zapojila do Mezinárodního dne darování knih, oslovili jsme Dětský domov Srdce a také Nový domov pro seniory, kde jsme zahráli i pohádku a přivezli jsme knihy. Uspořádali jsme totiž sbírku mezi zaměstnanci," vysvětlila Markéta Kukrechtová, ředitelka RKKA.

Pro seniory se podařilo sesbírat hlavně beletrii, ale v jejich knihovně přibudou i dětské knížky nebo encyklopedie.

"Máme zajištěnou velkou knihovnu na zapůjčení knih, běžně je využívají rodiny nebo dobrovolníci, kteří si je sami zapůjčují nebo chodí číst uživatelům. Část uživatelů si knihy ještě přečte, ale někteří mají problém se zrakem, tak předčítáme nebo předčítá rodina," řekla Irena Šafářová, vedoucí pro aktivizační činnost.

Někteří senioři si hned po předání, vybrali pár knižních titulů ke čtení.

anketa: senioři z Nového domova: "Mám Temné říční proudy, to je od Sharona Baltona." "My jsme od děcka četli, já kdejaký papírek jsem četla, i když to bylo na zemi. Ráda čtu, jenže mi už oči neslouží, ale stejně ráda čtu."

Seniorům knihovna ještě zahrálo krátké divadelní představení.
Knihovna se snaží, aby knihy byly dostupné kdekoliv. Nedávno darovala knihy na oddělení do nemocnice v Ráji, zprovoznila i knihobudky na vlakovém nádražím, krytém bazénu nebo letním koupališti.

---

Regionální knihovna Karviná hledá dobrovolníky

Regionální knihovna Karviná rozšiřuje náplň svého dobrovolnického centra, které tady úspěšně funguje delší dobu. Nově může v pobočkách knihovny pomáhat široká veřejnost.

Regionální knihovna hledá nové dobrovolníky z řad veřejnosti. Dobrovolnictví v této organizaci funguje několik let, knihovna například spolupracuje dlouhodobě s Mládežnickou radou Karviná třeba při realizaci knižního jarmarku. Vzhledem k počtu poboček a množství celoročních akcí ale potřebuje další pomocníky přímo do knihovny.

"Přihlásit se můžou muži, ženy, děti, mladí, senioři, je to bez určení věkového, přivítáme každého. Hledáme přímo na určité činnosti, hledáme někoho šikovného k dětem a s dobrými nápady, který může pomoci při realizaci karnevalu, který se bude konat v Karviné 6 v oddělení pro děti a mládež nebo sháníme dobrovolníky na celostátní akci Noc s Andersenem na oddělení polské literatury i na dětské oddělení Karviná-Mizerov," vysvětlila knihovnice Denisa Rytířová.

V průběhu roku akce, které vyžadují pomoc dobrovolníků bude přibývat. Bude potřeba například balit knihy, přelepovat knižního fond nebo šít plátěné pytlíčky do semínkovny. Je dobré sledovat stránky knihovny nebo facebookové stránky knihovny. Časově jde zhruba o čtyři hodiny týdně.

"Hledáme dobrovolníky buď jednorázové, ale i dlouhodobé, protože pokud se u nás někomu zalíbí, nemusí dělat jen jednu činnost, ale může se stát dlouhodobým dobrovolníkem na různé činnosti. Přinese jim to pocit naplnění, pocit toho, že dělají dobrou věc a možnost zúčastnit se našich vzdělávacích akcí a volnočasových aktivit, které v knihovně pořádáme," dodala knihovnice.

Dobrovolnictví má na starosti knihovnice Denisa Rytířová, zájemci ji najdou ve Středisku hudby a umění regionální knihovny ve Fryštátě, je možné ji kontaktovat i na níže uvedeném emailu nebo telefonním čísle. , 596 311 266

---

HCB Karviná prorazil do čtvrtfinále Challenge Cupu

Karvinští extraligoví házenkáři porazili před naplněnou halou loňské finalisty evropského Challenge Cupu - hráče z Madeiry. Postupují tak do čtvrtfinále této evropské soutěže.

Házenkářská hala v Karviné v neděli opět praskala ve švech. Karvinští fanoušci si nenechali ujít odvetu Challenge Cupu s loňským finalistou této soutěže- házenkáři z Madeiry. První utkání venku dopadlo lépe pro portugalský tým, utkání skončilo 30:27. První výsledek v rozdílu jen tří branek a podpora fanoušků dával všem naději, že doma výsledek karvinští otočí. To se také stalo, utkání skončilo 33:27.

"Jsme ohromně šťastni, tohle je pro nás zázrak, ten postup dál. Ten soupeř byl těžký. V prvním poločase jsme hráli na krev, to bylo vidět a oni se pořád drželi, nemohli jsme odskočit, jsou zkušený mašaft," řekl těsně po zápase trenér Marek Michalisko, trenér HCB Karviná.

V odvetě byli karvinští více sebevědomí než na Madeiře, i když ani tam podle trenéra nehráli špatně.

"Možná jsme tam měli až moc velký respekt ze soupeře, tady jsme věřili do posledních minut a vyplatilo se to," dodal trenér

Doma byli karvinští připraveni na jejich obranu a trochu změnili taktiku, oblíbený systém sedm na šest hráli tentokrát jen ve dvou útocích.

"Náročný zase zápas, viděli jsme něco z videa, snažili jsme se poučit z chyb, až na nějaké chyby, které tam byly, to bylo lepší jak na Madeiře," řekl hráč HCB Karviná Matěj Nantl.

"Soupeř byl těžký, pohyblivý, podcenil nás, trochu nás pozurážel před zápasem, ale vymstilo se jim to. Tím tlakem, co fanoušci vytvořili, jsme je prostě ubili doma," dodal Michal Brůna.

"Bylo důležité to vydržet,my jsme to zvládli, překonali a šli dál. Věřili jsme v to, co děláme," řek brankář Nemanja Marjanovič.

Naplněná hala byla pro hráče na palubovce burácejícím motorem dodávající potřebnou motivaci a sílu dotáhnout boj do vítězného konce.

"Fanoušci skvělí, to se potom jinak hraje, ti kluci dřeli a nechali tam všechno na tom hřišti," řekl trenér.

Oslava z postupu bude už brzy nahrazena opět tvrdým drilem. Fanoušci jsou zváni na příští zápas házenkářů a to tuto neděli 23. února, kdy se v házenkářské hale utkají s Novým Veselím. Zápas začíná  o půl jedenácté.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry