Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná ocenila osobnosti v oblasti kultury za rok 2021
  • V Karviné si připomněli Světový den dárců krve
  • Inline bruslaři se bezpečně projeli večerní Karvinou

Karviná ocenila osobnosti v oblasti kultury za rok 2021

V rámci Dnů Karviné tradičně vedení města oceňuje vybrané osobnosti v oblasti kultury V první reportáži vám je představíme.

Zástupci vedení Karviné ocenili na Zámku Fryštát jedenáct osobností a organizací z oblasti kultury za rok 2021. Nejvyšší ocenění města medaili MUDr. Wacława Olszaka obdržel výtvarník, malíř, grafik a sochař Walter Taszek.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Ocenili jsme Waltera Taszka, který je velkou osobností dlouhodobě v našem městě, takže jsem rád, že jsme mu mohli předat to nejvyšší vyznamenání medaili Dr. Olszaka."

Za dlouhodobou činnost v oblasti kultury převzala ocenění knihovnice Marta Orszuliková, která je knihovnicí 40 let. Vedla Klub mladých čtenářů, vede knihovnické lekce a spoustu dalších. 

Marta Orszuliková, oceněná osobnost: "Každý si myslí, že knihovník přijde do práce a čte si. Ale to , že to je práce s dětmi, že pořád něco organizujeme, připravujeme soutěže, setkání se spisovateli a tím, že pracuji na středisku polské literatury, to neděláme jen pro děti v Karviné, ale pro děti v celém regionu."

Z knihovny byla oceněna i Barbora Javorková. Kromě práce knihovnice je také bloggerka, její blog slouží jako zdroj inspirace pro milovníky knih a působí i jako recenzentka knih, kdy spolupracuje s řadou nakladatelství, které jí posílají knihy k recenzím.

Dalším oceněným za dlouhodobou činnost v oblasti kultury je Evžen Monczka, současný člen MS PZKO Karviná-Ráj. Je také aktivním členem Klubu seniora a aktivním členem turistického oddílu Beskid Śląski, kde byl několikrát vyznamenán za svou činnost.

Pro ocenění si přišla i Marie Švecová, která je členkou polského smíšeného sboru Dżwięk již 45 let. Organizuje zkoušky, připravuje sbor na vystoupení, koncerty, účastní se místních, městských, regionálních i zahraničních akcí.

Z PZKO Karviná-Ráj byla oceněna i Renata Siwková, která je tady aktivní 50 let. Účastní se různých školení a seminářů. Pomáhá při organizování všech akcí pořádaných MS PZKO a zapojuje se do akcí pořádaných městem Karviná.

Ocenění obdržela i Lucie Semančíková ze Základní umělecké školy Bedřicha Smetany. Lucie Semančíková se věnuje výuce literárně-dramatického oboru již několik let a za tu dobu vychovala celou řadu absolventů, kteří se divadlu věnují jak profesionálně, tak také amatérsky. Oceněna byla podruhé.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost 43 Jsem od roku 2006 organizátorka okresních a krajských přehlídek Wolkerův Prostějov, zároveň učím na ZUŠ. Miluji svou práci, své žáky a tohle, co je krásné."

U příležitosti životního jubilea a za dlouhodobou činnost v oblasti kultury byla oceněna i Jana Komínková z Městského domu kultury, kde působí od roku 1999. V současné době zastává funkci zástupkyně ředitelky MěDK.Útvar kultury pod jejím

vedením pořádá koncertní a divadelní pořady, výstavy, taneční a společenské akce pro různé věkové kategorie a mnoho dalších.

Ocenění převzal Jan Soukup, 1. fagotista a vedoucí fagotové skupiny Symfonického dechového orchestru Májovák Karviná. Absolvoval desítky koncertů nejen v Karviné, ale také po celé Evropě, např. v Itálii, Německu, Francii nebo Španělsku. Pro orchestr vytvořil několik desítek aranžmá.

Jan Soukup, oceněná osobnost: "Ocenění mě velmi potěšilo, protože je to 15 let, co působím v Symfonickém dechovém orchestru Májovák Karviná. Hrál jsem spoustu sólových koncertů, upravoval jsem noty pro orchestr a projezdil kus světa s Májovákem, To je moje první ocenění, takže vážím si toho."


V nepřítomnosti byla oceněna v kategorii výrazná umělecká osobnost Karviné Romana Taszková. Ocenění za vynikající výsledky převzal její otec Walter Taszek. Romana Taszková působila na Základní umělecké škole v Karviné, kde kromě výtvarné výchovy učila i počítačovou grafiku. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Fondu kultury v Karviné, ve státních i v soukromých sbírkách u nás i v jiných zemích - Dánsko, Rakousko, Japonsko, Mexiko, Slovinsko.

Oceněna byla i Hildegarda Schmuckerová, která svou nezdolnou energii a smysl pro krásu a umění dokázala naplno uplatnit jako hlavní galeristka expozice v Zámecké galerii Chagall na zámku Fryštát.

U příležitosti 75. výročí založení byla oceněna i MS PZKO Karviná-Ráj, která organizuje různé akce pro své členy i širokou veřejnost a reprezentuje město Karviná u nás i v zahraničí.

Kulturní dění v Karviné je nedílnou součástí města a drží se na vysoké úrovni právě díky lidem, jako jsou letos ocenění.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Popovídali jsem si, popřál jsme jim vše nejlepší a samozřejmě ať se jim daří v jejich osobním životě."

Oceněným gratulujeme i my.

---

V Karviné si připomněli Světový den dárců krve

Hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné -Ráji a místní Český červený kříž si připomněli Světový den dárců krve, který připadá právě na čtrnáctého června. Dárci, kteří v tento den darovali krev, byli odměněni malou pozorností.

Každou chvíli vyzývá personál hematologicko-transfuzní stanice veřejnost, aby přišla darovat krev. Pravidelných dárců je stále málo napříče celou Českou republikou. Na ty, kteří přišli darovat krev 14. června, čekali zdravotníci ČČK s malou odměnou. Potěšila i Šárku Adamčíkovou, která daruje krev pravidelně třetím rokem.

Šárka Adamčíková, dárkyně krve: "Dnešní akcí jsem překvapená, protože jsem si vybrala úterý, že tady bude málo lidí a mile i potěšena tímto dárečkem."

I když výzvy k darování krve běží celý rok, zvláště před prázdninami má své opodstatnění.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Snažíme se před letními prázdninami předzásobit, protože ta situace je trochu složitější, dárci odjíždějí na dovolenou a nejsou tak dostupní. A i když ubývají plánované operace, přibývá nečekaných událostí, havárií a úrazů, takže se před prázdninami snažíme předzásobit, ale v tuto chvíli je krevní zásoba dostatečná."

Od roku 2012 chodí pravidelně darovat krev i Tomáš Petrik. Motivací bylo víc.

Tomáš Petrik, dárce krve: "Hlavně to volno a že někomu pomůžu, to mě motivovalo k tomu."

Darovat krev pravidelně chodí i lidé z ČČK, letos poprvé se k nim přidal i jednadvacetiletý Jan Přeček.

Jan Přeček, prvodárce: "Při příležitosti Světového dne dárců jsme se konečně rozhodl, že už konečně do toho půjdu. Darovat krev jsem chtěl už dlouhodobě. Trochu mám z toho strach, nikdy jsem to nedělal, ale doufám, že to bude dobré."

I když je momentálně krevní zásoba dostatečná, dárců krve je stále málo.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Nedostatek dárců krve začínáme pozorovat. Obecně v ČR je registrováno 250 tisíc dárců a přibývá 30 tisíc dárců, tak pro zemi naší velikosti, počtu obyvatel ČR by dárců mělo být 300 tisíc a nových 35 tisíc, protože dárci stárnou, začínají být nemocní a nejsou prostě vhodní pro ty odběry, takže se snažíme tímto, jako je Světový den dárců krve, na to dárcovství upozornit. Je to záležitost solidarity s ostatními, s propagací nám pomáhá ČČK, abychom dosáhli toho optima 35 tisíc nových dárců v roce."

Darovat krev může každý zdravý člověk od 18 do 65 let.

---

Inline bruslaři se bezpečně projeli večerní Karvinou

Město Karviná připravilo společně s Mládežnickou radou pro milovníky in-line bruslení projížďku večerním městem. Pořadatelé zajistili trať dlouhou 5,2 kilometrů a většina si ji projela hned dvakrát.

Krátce před sedmou hodinou večerní zaplnili prostranství před budovou Slezské univerzity zájemci o projížďku na bruslích večerní Karvinou. Kromě nich byli k akci připraveni také dobrovolníci, policisté, městští strážníci, dobrovolní hasiči i zdravotníci, kteří jim zajišťovali bezpečný průjezd po hlavních cestách města.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná, organizátor akce: "Je to akce zaměřená na sport, aby lidi vyrazili ven a mohli se pohodlně a bezpečně projet na bruslích po karvinských tazích. Trasa vede kolem Prioru, Kauflandu, kolem Brna a dále se půjde na druhé kolo kolem nemocnice."

Trasu, která měří více než 5 kilometrů, si mohli zájemci projet hned dvakrát.

anketa, účastníci akce: "Já se těším, protože jsem tady poprvé, Do školy tady chodím, ale tady jsem ještě nikdy nebyla, tak doufám, že to bude super." "Těšíme se, konečně si zajedeme na nějakém fajném povrchu." "Jsme poprvé, takže uvidíme, jaké to bude."

Mládežnická rada, která měla celou organizaci na starosti, mezi sebe ráda uvítá další nové členy.

Martin Jastrzembski, předseda Mládežnické rady Karviná, organizátor akce: "Je to iniciativa od 15 do 30 let a máme za cíl nějakou změnu ve městě, nové poznatky a nápady."

Schůzky probíhají co 14 dní v knihovně v Karviné-Fryštátě.

---Mohlo by Vás také zajímat