Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Autobusy karvinské MHD mají novou image
  • Komentovaná prohlídka obrazů Jakuba Špaňhela
  • Studenti gymnázia zažili výuku i s virtuální realitou

Autobusy karvinské MHD mají novou image

V Karviné začaly jezdit nové autobusy městské hromadné dopravy. Kromě změněné image mají zabudované i počítadlo cestujících, zvětšený prostor pro kočárky, klimatizaci i vlastní wifi routery.

Zeleno bílou barvu autobusů MHD postupně nahrazuje v Karviné barva černo bílá. 

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "My jsme spustili v tomto měsíci šest nových dieselových autobusů a jeden na bio CNG s tím, že do konce roku pořídíme ještě dva nové elektrobusy. Všechny autobusy jsou v novém vizuálu a autobusy jsou vybaveny maximálním možným zatmavěním oken, to je pro tepelný komfort zejména v letních měsících, kdy propustnost skel slunečních paprsků je velmi omezena."

Kromě toho je jsou autobusy nově v MHD klimatizovány. Klimatizace má dva okruhy, zvlášť pro řidiče a zvlášť pro cestující.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: " Je uzpůsobena tak, aby si řidič mohl upravit teplotu pro kabinu a zároveň pro cestující, tím se zachová tepelný komfort pro řidiče a zvlášť pro cestující, protože v minulosti docházelo k tomu, že když byl systém jednookruhový, tak se mohl vychlazovat víc salon pro řidiče nebo naopak.”

Autobus má také na podlaze lepší protiskluzové povrchy, tyčky jsou nerezové a sedadla z mikrovláken, které více odolávají znečištění. Nad koly jsou také kartáče zachycují prach. Nově mají také autobusy čidla, která monitorují počet cestujících při nástupu a výstupu.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Je to novinka pro nový tendr na deset let, který jsme obhájili v rámci města Karviné. Čidla slouží k tomu, že jsme schopni monitorovat zejména počty cestujících na výstupních zastávkách. Doposud se cestující pouze zaevidoval při nástupu, ale neměli jsme přesnou představu o tom, kde kolik cestujících na jaké zastávce vystoupí. Systém spočítá počty cestujících na jednotlivých zastávkách. Bude to vyhodnocovat koordinátor kraje pro město Karviná a zase městu Karviná bude sloužit k tomu, že může do budoucna lépe optimalizovat linky podle toho, kolik a jak jsou využívány jednotlivé zastávky a mnohem lépe plánovat dopravu v budoucnu."

Nově jsou také autobusy z bezpečnostního důvodu vybaveny asistencí jízdy v jízdních pruzích.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Zároveň mají kolizní kamery právě pro případ nějaké nehody a podobně. Autobusy jsou vybaveny wifinou a nabíjecím zařízením USB pro cestující.” 

Řidiči mají v nových autobusech větší prostor a zvýšený komfort pro práci.

Tomáš Badura, technik a řidič: "Jsou tady změny v tom, že celý prostor palubního počítače je digitalizovaný, nově je řidiči k dispozici lednička, celý prostor je klimatizovaný, jsme odděleni touto zástěnou. Sedadlo řidiče je ergonomické, takže nemůžu si stěžovat. "

Počet míst k sezení je v těchto autobusech 30, celkem dokáže autobus převézt najednou až 80 cestujících.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy Transdev Slezsko: "Upravovali jsme počet míst tak, abychom zvětšili prostor pro kočárky, což je obecně ve městech velký trend, aby se vlezly do autobusu dva kočárky, případně kočárek a vozíček pro postižené cestující.”

V Karviné tak bude jezdit celkem 9 nových autobusů v černobílém provedení. Šest stávajících, které mají stáří do čtyř let, ještě doslouží ve stávající zeleno bílé podobě. Postupně pak i ony budou nahrazeny novými černobílými autobusy.

---

Komentovaná prohlídka obrazů Jakuba Špaňhela

Výstava obrazů světově známého umělce Jakuba Špaňhela dostala v Karviné ještě jeden rozměr. Sám autor se osobně ujal komentované prohlídky a návštěvníkům vysvětlil, jak takové obrazy vznikaly a jaké pomůcky k jejich tvorbě použil.

Jakub Špaňhel, který v Galerii města Karviné i na zámku Fryštát vystavoval své obrazy k výstavě nazvané Šikmý kostel pod skalou, se osobně ujal komentované prohlídky a zájemce na obou místech seznámil se všemi obrazy a také tím, jak vznikaly a co světově známého umělce inspirovalo k jejich tvorbě.

Jakub Špaňhel, malíř: "Myslím, že spousta lidí se rádo dozví, jak to vzniká, jak se maluje a co na těch obrazech vlastně je. Já nemaluji klasicky jako každý malíř na stojanu s malými štětečky, ale ty větší věci mám opřené o zeď, někdy jsou položené, někdy lítá ten obraz vzduchem, ateliérem, někdy po něm taky šlapu, někdy používám hodně vody, někdy žádnou vodu tak je to taková suchá malba, je to takový tělocvik, taková akční malba. Ono potom když to uschne a pověsí se to na tu bílou zeď do té galerie, tak se to stává takovým oficiálním, já je mám nejŕadši když jsou mokré, v ateliéru a když jsou rozdělané."

anketa: návštěvníci výstavy: "Jsme staří kamarádi s Kubou, takže proto jsme se tu šel podívat, krása je to.” "Je zajímavé si poslechnout způsob malby tohoto slavného malíře našeho karvinského, že maluje koštětem, různými dvoumetrovými štětci, hadrem a tak dál.” 

Prohlédnout si a dozvědět se podrobnosti mohli lidé o obrazech, které vznikaly v průběhu posledních 18 let.

Jakub Špaňhel, malíř: "Já dělám v různých sériích, je tady ukázka od malování kostelů, architektury přes motýly, květiny, jsou tady nějací svatí, Nepomucký, jsou tady kůrovci taky atd.”

Galerie města Karviné bude už brzy hostit dalšího výtvarníka, od úterý 21. listopadu tady najdete výstavu plakátů Pavla Nogy.

---

Studenti gymnázia zažili výuku i s virtuální realitou

Gymnázium Karviná dlouhodobě podporuje projekty, které žákům otevírají nové možnosti. Před pár dny mohli studenti druhého ročníku zažít ve výuce i virtuální prohlídku Gulagu prostřednictvím virtuální reality.

Virtuální realita se dostává především mezi mladou generaci prostřednictvím nejrůznějších her, má ale také vzdělávací užitečnost. Díky této moderní technologii se studenti mohli podívat ï do opuštěných táborů Gulagu na Sibiři. Prožitek jim umožnili zástupci projektu Gulag X-R.

Andrej Novik, učitel ScioŠkoly v Praze: "Dnes v Karviné představíme projekt Gulag X-R, který jsme společně vyvinuli a jeho cílem je seznámit žáky se sovětskými represemi potažmo totalitními režimy tak, jak fungovaly v Sovětském svazu. Potom je seznámíme i českými příběhy obětí totalitního režimu, protože na to se zapomíná a potom pomocí rozšířené virtuální reality se vydáme na simulovanou badatelskou cestu do opuštěných lágrů, kde žáci sami jednotlivé aspekty spojené s pobytem v lágrech."

Právě virtuální realita má za úkol celý prožitek umocnit.

Andrej Novik, učitel ScioŠkoly v Praze: "Mohlo by se zdát, že je to něco nového, ale zážitková forma výuky je tady s námi poměrně dlouho, už bychom to našli i u J.A. Komenského, pouze dnes máme nové technologické možnosti, ale stejně tak bychom mohli využít drama nebo jiné formy.”

Julie Janková, učitelka Gymnázia Karviná: "Tato nabídka nás oslovila, je to něco nového, přináší to nový rozměr, ale pořád jsme u toho, že se to týká moderních dějin. Zapojuje se i do jiných projektů, jako je sbírka ke Dni válečných veteránů, každoročně promítáme film v rámci projektu Měsíc filmu na školách, míváme pamětníky v rámci příběhů bezpráví, je to něco, co zapadá do našeho konceptu.”

Letos také ještě tři kantoři pedagogického sboru gymnázia navštíví Masarykovu univerzitu v Brně, kde budou ukázky činnostní výuky prezentovat včetně toho, jak škola integruje tři předměty - zeměpis, dějepis a společenské vědy do předmětu Mapa.

Julie Janková, učitelka Gymnázia Karviná: "Velmi nás to potěšilo, jdeme ukázat příklady dobré praxe, jdeme sdílet naše know how.”

 Gymnázium také zve širokou veřejnost na svůj den otevřených dveří , který se koná 23. listopadu od 15 do 18 hodin. Další možnost budou mít zájemci 13. ledna.

---

Mohlo by Vás také zajímat