Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Informační kanály Karviné
  • Vánoční pohoda s knížkou
  • Zážitkové dárky z městského domu kultury a kina Centrum

Informační kanály Karviné

Informace o dění v Karviné a aktuální zprávy najdou obyvatelé města i jeho návštěvníci nejen na úřední desce nebo na oficiálním webu města. Karviná má hned několik informačních kanálů, které se životem ve městě zabývají. Tady je jejich přehled.

Informace o dění v Karviné a aktuální zprávy najdou obyvatelé města i jeho návštěvníci nejen na úřední desce. Karviná má hned několik informačních kanálů, které se životem ve městě zabývají. Mezi hlavní patří . Tady se občané města a také turisté dozví všechny nejdůležitější hlavní aktuality a informace jak o magistrátu, tak o dění ve městě. 

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Nově jsme také připravili webovou stránku , která se má věnovat turistice, kultuře a také stravování. To stravování aktuálně připravujeme, ale už tam jsou zajímavé kulturní tipy, kalendář akcí, zajímavá místa, která mohou nejen Karviňáci, ale i turisté navštívit. Je tam také informace o dopravě, jak se do města dostat, jak a kudy na kole po cyklostezkách a podobně.” 

Pro obyvatele města Karviná, ale i pro turisty je k dispozici také mobilní aplikace Karviná Info a to jak pro Android, tak pro Apple. 

Jan Stuchlík, správce ICT Magistrátu města Karviné: “Aplikace je propojena s databázemi našich webů, takže se veškeré informace aktualizují v reálném čase. Nechybí zde informace o městě, úřední deska, ale i turistická místa a kalendář akcí města. Aplikace obsahuje i push upozornění z městského rozhlasu Karviná. Aplikace pořád vyvíjíme, také zde stále přibývá nový obsah."

Existuje také stránka pro hlášení a upozornění občanů na závady ve městě a také stránka s formulářem pro hlášení nežádoucích jevů, přestupků nebo páchání trestných činů.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: Týká se to například problémů se sousedy nebo konání nějaké nekalé činnosti."

Informace doplněné i videi a fotografiemi najdou také lidé na sociálních sítích. Oblíbená je facebooková stránka Karviná- oficiální stránka města

Martina  Orgoníková,  pracovnice vztahů k veřejnosti oddělení Kanceláře primátora: Je to velmi rychlé médium a uvolněnější než klasická úřední deska. Informuje o všech důležitých událostech města, přináší informace všech odborů magistrátu. Přibližuje život organizací ve městě, ať to jsou sportovní kluby nebo kulturní spolky, představuje osobnosti nebo úplně neznámé lidi, kteří jsou právě něčím zajímaví a jsou inspirací pro druhé, nechybí pozvánky na akce, dopravní upozornění, oblíbené bývají soutěže. Své místo na oficiální stránce má i pravidelná rubrika zdarma, kde prezentujeme místní podnikatele a živnostníky. Velkou roli určitě hraje fotografická část, město se neustále mění a proto nechybí aktuální fotografie. Díky facebooku města máme spoustu podnětů jak ve zprávách tak v komentářích od lidí.” 

Konkrétní informace pravidelně aktualizuje i zámek Fryštát na svých stránkách nebo Business gate . Nově má svou vlastní webovou stránku i sportoviště u obchodní akademie , s rezervačním formulářem a všemi potřebnými informacemi k užívání.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “Těch stránek je mnohem více, nově také , kde najdete ty nejzajímavější projekty, které město připravuje, můžete tam také dát své návrhy a hlavně, dozvíte se informace o největších projektech.” 

O projektech města se dozvíte i na stránce , podrobnosti tam má například Karvinské moře nebo se dozvíte více o Srdcařích města.

Během roku 2021 město využívalo i stránku , která byla určena pro lidi žijící mimo Karvinou, kde se město prezentovalo. 

V přípravě jsou také nové stránky určené pro městskou polikliniku v Karviné-Mizerově, kterou město převzalo od Moravskoslezského kraje.

---

Vánoční pohoda s knížkou

Vánoční pohodu a klidnou atmosféru třeba při dlouhých večerech dokáže u vás vykouzlit i dobrá knížka s příběhem. Karvinská regionální knihovna proto přichází s několika tituly, které by stály za přečtení právě o Vánocích. Výběr knih pro dětské čtenáře vás také může inspirovat k nákupu knížky jako dárek pod stromeček.

Najít správnou knížku k Vánocům pro děti nám tentokrát pomohla knihovnice z dětského oddělení.

Karolína Kozielová, knihovnice: "První knížku, kterou jsem vybrala, je pro nejmenší čtenáře, vyšla v edici Příběhy se šťastným koncem, tato se jmenuje Našlo se koťátko. Je to pro ty nejmenší, co mají rády zvířátka, milé příběhy, mohou si to přečíst sami nebo jejich rodiče. To samé je tato kniha, také pro děti do devíti let, téma je dobrodružné. Tahle kniha je o chlapci, který svůj volný čas rád tráví u počítače a televize, ale dostane se mu do ruky kouzelný kompas a díky němu se dostane do zamrzlých velehor. Poslední knihou z této edice pro nejmenší děti je vánoční kniha, jmenuje se Vánoční tramvaj a jak už ten název napovídá, je to o vánoční tramvaji, kdy chlapeček Vítek zjistí, že před jeho domem každý den zastaví vánoční tramvaj a vydává se po stopách tramvaje a chce zjistit, co ta tramvaj veze. Kniha má v sobě pracovní sešit, takže děti se na příběh mohou kouknout z jiné perspektivy. Dále tady mám knihy, které jsou pro starší čtenáře, od deseti let. tahle kniha se jmenuje Prašina, je to první díl trilogie, je to taková Foglarovka, trochu Jule Verne a je to o místě, které se jmenuje Prašina, je to část Prahy, kde nejde elektřina a není tam signál a děti se snaží zjistit proč. Další dobrodružnou knihou je Příručka mladého hledače, hlavní hrdinou je chlapec, který se jmenuje Julek a Julek jde hledat dědečka, který šel nakoupit a nevrátil se. Hledání ho zavede až do Egypta. Posledním tipem pro větší děti je nádherná vánoční kniha, která se jmenuje Sněhová sestřička. Má krásný příběh a krásné ilustrace. Je to o chlapci, který prožívá smutné Vánoce, protože se musí vypořádat s tím, že jeho starší sestra zemřela a ty Vánoce nejsou takové, jaké by si přál. Potká dívku, mají krásné přátelství a ona mu ukazuje, že ty Vánoce jdou prožít znovu tak pěkně jako byly. Potom tady mám dvě poslední knížky pro mladé lidi od 15 let, první kniha je můj favorit, je to kniha Hledání modré. Se zamýšlí, jestli lidský život má cenu i když slabý, nemocný nebo starý a jak to vypadá, když takový život třeba cenu nemá, jak ta společnost vypadá a jak je nemocná. Poslední knihou jsou Renegáti, první díl trilogie. Je to pro milovníky fantasy, o superhrdinech, kteří se snaží ten svět, který je v chaosu uvést zase do pořádku."

---

Zážitkové dárky z městského domu kultury a kina Centrum

S pár tipy na zážitkové dárky přichází i Olga Humplíková, ředitelka městského domu kultury a Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin.

Olga Humplíková, ředitelka MěDK Karviná: "My máme připraveno jako v každém roce plno dárků z oblasti kultury. Můžou ten nákup vánočních dárků spojit s návštěvou kina Centrum, kde 21.12. promítáme už tradičně Louskáčka. Například dárkem na leden mohou být vstupenky na Tříkrálová koncert, který se koná v kostele Povýšení svatého kříže. Dárkem na leden mohou být také vstupenky do divadla a to na představení Deštivé dny."

Únorovým dárkem mohou být i vstupenky na představení hrdý budžes a v březnu by potěšila i etiketa pro celou rodinu ladislava špačka.

Olga Humplíková, ředitelka MěDK Karviná: "Dalšími dárky mohou být vstupenky na filmová představení z cyklu Světové umění, tentokrát v kině Ex."

A věnovat můžete třeba i vstupenky do kina Centrum, které bude v provozu mezi svátky.

Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin: "Diváci se mohou už 26.12. těšit na animovaný snímek Zpívej 2 nebo filmovou pohádku Tři přání pro Popelku a také na předpremiéře uvedený nový český film Šťastný nový rok Dobro došli, což je pokračování úspěšné komedie. Mezi svátky uvedeme i snímek Spiderman bez domova a před svátky bude mít premiéru akční scifi Matrix.”

V pondělky, středy a pátky bude kino patřit nejmenším a to v rámci cyklu Filmové prázdniny.

Jakub Gajdica, vedoucí karvinských kin: "Vstupenky na všechny snímky jsou v prodeji a můžou je diváci dát pod stromeček.”

Olga Humplíková, ředitelka MěDK Karviná: "Doufám, že si naši diváci a návštěvníci vyberou a pod stromečkem budou mít nějaké dárečky z oblasti kultury a moc se na ně těšíme a přejeme všechno nejlepší do Nového roku."

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry