Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné vyroste nový sportovní areál
  • Karviňáci sledovali z oken akrobatické vystoupení
  • Kultura se plánuje jen na týden dopředu

V Karviné vyroste nový sportovní areál

Obyvatelé Karviné a zejména příznivci sportu se už brzy dočkají nového sportovního areálu. Vyroste poblíž krytého bazénu za Obchodní akademií. Co všechno v multifunkčním areálu bude, prozradí naše reportáž.

Přesně na této volné ploše, která se nachází za Obchodní akademií poblíž krytého bazénu v Karviné-Hranicích se už začátkem léta začnou projíždět stavební stroje. Vznikne tady nový sportovní areál pro širokou veřejnost, každý tady najde využití.

"Takové sportoviště v Karviné určitě chybělo, jsem rád, že rada města schválila výběr dodavatele samotné stavby, Stavba by měla začít v červenci a věřím tomu, že do konce roku, pokud budou dobré klimatické podmínky, by ten areál měl být přístupný pro naše občany," řekl primátor Karviné Jan Wolf.

"Jednak tam máme běžeckou dráhu, in-line stezku, pumptrack, workout, street bal, skatepark, máme tam pro maminky a děti atrakce. Pamatovali jsme i na zázemí, které je v budově školy, bude tam sociální zařízení, automaty s občerstvením a tak dále," popsala areál vedoucí Odboru majetkového MMK Helena Bogoczová.

Přestože jde o složité území protkané sítěmi různých společností, příprava celé realizace netrvala dlouho.

"Takové areály vždycky vznikají složitě a náročně s přáním města a lidí ve městě a z toho, co je atraktivní a zajímavé. Ten areál, byť je veliký, tak dával řadu omezení, které byly v důsledku sítí tvaru a velikosti toho areálu. V té souvislosti tam naskládat program, který byl daný, byl definovaný, bylo trochu těžké a složité. Je to trochu kompromis místa, podmínek, a záměru, ale ve finále to bude bezvadná lokalita pro všechny, kdo sportují," řekl vedoucí architekt Aleš Vojtasík.

Pracovních schůzek k projektu se kromě zástupců města a projektantů například účastnili zástupci Obchodní akademie nebo spolku Skejtuj denně. Sketapark se stal totiž vítězným požadavkem ankety participativního rozpočtu.

"My jsme dbali na to, aby ty přípravy byly vedeny tak, aby ta mladá generace sportovců a zástupci nových sportů řeknou, co tam chtějí, takže já doufám, že to bude podle jejich představ," řekl primátor.

"Je tam streetová část, i část, kde je bazén, kde je mnoho radiusů. Věříme, že to bude stavět firma, která má se skateparky zkušenosti a v tom případě by to bylo v maximálním pořádku," řekl Petr Zorichta, předseda spolku Skejtuj denně.

"My jsme velmi rádi, jak za Obchodní akademii, tak za Střední školu ochrany osob a majetku, vítáme to a budeme to využívat," řekla Slavka Krystová Florková, ředitelka Obchodní akademie.

Areál bude oplocený, hlídaný kamerovým systémem, v těsné blízkosti přibude i parkoviště. V samotném areálu budou vybudovány zpevněné plochy a chodníky, inženýrské sítě a rozmístěny lavičky.

---

Karviňáci sledovali z oken akrobatické vystoupení

Obyvatelé tří vnitrobloků v Karviné-Ráji zažili jedno velmi nevšední odpoledne. Přímo na hřišti mezi domy pro ně připravila artistická společnost Cirkus trochu jinak kulturní zážitek. Vystoupení sledovali lidé z oken a balkónů svých bytů.

Kultura přišla v době vládního omezení za lidmi. A to doslova. Z oken a balkónů mohli lidé ze sídliště v Karviné-Ráji sledovat akrobaty Cirkusu trochu jinak, kteří jim přišli zpříjemnit odpoledne.

"Máme první výjezdní den po dvouměsíční pauze, máme připravenou krátkou etudu akrobatických vystoupení, provazochodectví, párové akrobacie a je to v rámci projektu Kulturu nezastavíš. My v tuto chvíli tady nejsme, aby kolem nás stály stovky lidí, ale abychom oprášili po dlouhé době svoje dovednosti a samozřejmě abychom trochu přispěli ke kulturnímu dění, které je tak dlouho zastavené," vysvětlil Václav Pokorný, principál artistická společnost Cirkus trochu jinak.

Lidé tak mohli z pohodlí svých domovů vidět úryvky z několika představení

anketa, obyvatel Karviné: "Je vidět, že ti umělci umí jít mezi lidi." "Přijeli k nám do Karviné a baví cirkusem v krásném odpoledni svým uměním, to je výborný nápad, lidé se baví," dodal Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné

Pro akrobaty bylo vystoupení na hřištích mezi obytnými domy životní premiérou

"Tady mezi domy to byla premiéra, jsem rád, jsem nadšený," řekl David Pargač, člen Cirkusu trochu jinak a jeho kolega Jindřich Kopidol dodal: "pro nás je krásný pocit, jen to vystoupení."

Umělci přijeli do Karviné na základě spolupráce s karvinským městským domem kultury, který zajistil propagaci akce - vytiskl a rozdal 400 letáčků v těchto vnitroblocích.

Tento nápad přijali lidé s nadšením a určitě se cirkusového představení dočkají i lidé z jiných lokalit a potažmo měst v celém MSK.

---

Kultura se plánuje jen na týden dopředu

Kultura mezi domy ve vnitroblocích na sídlišti byla jednou z prvních akcí, které městský dům kultury v rámci rozvolnění opatření vlády zorganizoval. Období pandemie a zákazu bylo pro všechny pracovníky velmi náročné, více už v následující reportáži prozradí ředitelka městského domu kultury Olga Humplíková.

Zastavení kulturního života v Karviné postavilo zaměstnance městského domu kultury do zcela nečekaného úkolu, všechny předem naplánované akce pro veřejnost, divadelní představení, přednášky, kurzy nebo promítání filmů, museli zrušit a postupně přeplánovat.

"Nastal maraton telefonátů, emailů s agenturami, s umělci, řešení náhradním termínu, například Dny Karviné se neuskuteční," řekla Olga Humplíková, ředitelka MěDK Karviná.

Dobrá zpráva je, že většinu vystupujících uvidí veřejnost v příštím roce. Spoustu času zabralo i vyřizování vrácení peněz za zakoupené kurzovné a vstupné na představení a akce, které neproběhly.

"Vraceli jsme vstupné části lidí na pokladnách, ale celou dobu fungovalo i vracení pokud si lidé kupovali online, ale musím říct, že většina našich návštěvníků se těší na náhradní termíny," dodala ředitelka.

Zakoupené vstupenky lze vrátit nejpozději týden před konáním představení. Pokladny už fungují, v kině je otevřena vždy hodinu před představením, v městkem domě kultury ve všední dny od 7 do 18 hodin, v sobotu pak do 12. hodin.Kino Centrum zahájilo projekce 18. května, podporu diváků ale mělo i v době jeho uzavření. a to díky projektu vasekino.cz

V malém sále MěDK se prozatím promítat nebude, jedním z důvodů je rekonstrukce, která v červnu začne, naopak v letním kině se začne s projekcí dříve. Užavření objektu využil městský dm kultury kromě přípravy rekonstukce malého sálu i k instalaci nového šatního pultu u obřadní síně.

Nové divadelní předplatné a kurzy MěDK Karviná po prázdninách nebude spouštět, prioritně se uskuteční zrušená představení v náhradních termínech. Pomalu se znovu rozbíhají i kurzy i zájmové útvary, opět v rámci platných podmínek vlády.

---Mohlo by Vás také zajímat