Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Permoník slavil 55. výročí vzniku několika koncerty
  • Aktuálně z Karviné - Pozvánka na Anenskou pouť
  • SVČ Juventus vyplňuje volný čas karvinských dětí

Permoník slavil 55. výročí vzniku několika koncerty

Po dvouleté pauze se konečně slavilo i v pěveckém sboru Permoník, a to 55. výročí jeho vzniku. Slavilo se několik dní za sebou, na několika různých místech a jak jinak, než zpěvem.

Letošní rok je pro pěvecký sbor Permoník výjimečný. A dá se říct, že hned v několika rovinách. Dosáhli na zlato v Carnegie Hall a to i přes to, že se kvůli dřívějším covidovým omezením nemohli scházet na zkoušky společně, úplně poprvé koncertovali na velkém festivalu Colours of Ostrava a ještě stihli dohnat loňské výročí - 55 let vzniku Permoníku. Oslava probíhala čtyři dny, na zámku, v domě kultury, v kostele, na ZUŠce i na Lodičkách.

Petr Kazík, prezident Pěveckého sboru Permoník: "Začínalo to už ve čtvrtek, kdy byly komorní soubory v MěDK, pak bylo úžasné setkání na ZUŠ všech klavírístů, sbormistrů, lidí, kteří pracovali ve sdružení, za těch 56 let se nás sešlo hodně. Pak byl krásný koncert duchovní hudby v kostele."

Následoval velký dvojkoncert v městském domě kultury a celý maraton oslav ukončil koncert pod širým nebem na Lodičkách.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: "Je to open air koncert, takže se tady nebudeme věnovat duchovním tématům, na to jsou hezčí místa, ale tady to budou písničky z muzikálu, Permoník si tady zazpívá čtyři písně, které zpíval s Janáčkovou filharmonií a děti budou zpívat veselé písničky, které je dobré zpívat na open air koncertu."

Permoník není ale jen o zpěvu, ale také o zážitcích a pevném přátelství. Přáním všech je, aby vydržel pokračovat co nejdéle.

anketa: členky Permoníku: "Ať to všechny Permoníky baví tak, jako mě." "Aby pokračoval až do nekonečna. "Je to prostě boží."

Petr Kazík, prezident Pěveckého sboru Permoník: "Největší sen je, ať pořád máme dost dětí, ať karvinské děti najdou cestu k tomu zpívání, protože do života jim to dá strašně moc. Tomu zpěvu se nevěnuje skoro nikdo posléze, ale to, že se naučí pracovat, najdou celoživotní kamarády. Milujeme to, je to prostě krásné naplnění života a kéž se najdou další a další generace."

---

Aktuálně z Karviné - Pozvánka na Anenskou pouť,

26. července slaví svůj svátek všechny Anny, Aničky a Andulky. Nositelky tohoto jména se mohou i letos se svými rodinami a známými pobavit na každoroční anenské pouti v Karviné-Ráji, kde je svaté Anně zasvěcen místní kostel a to v neděli 24. července. Na romantickou jízdu kočárem taženým koňským spřežením se letos o prázdninách můžete vydat v pátky, soboty i svátky vždy od 15:00 do 18 hodin. Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary nabízí prohlídky s průvodcem, které jsou zdarma.

POZVÁNKA NA LETOŠNÍ ANENSKOU POUŤ

26. července slaví svůj svátek všechny Anny, Aničky a Andulky. Nositelky tohoto jména se mohou i letos se svými rodinami a známými pobavit na každoroční anenské pouti v Karviné-Ráji, kde je svaté Anně zasvěcen místní kostel a to v neděli 24. července. Tady se také bude sloužit mše v polském jazyce v 8 hodin ráno a v českém jazyce pak v 10 hodin. Po ní se v zahradě PZKO koná zahradní slavnost, nebude chybět dobré domácí občerstvení ve formě koláčů, zákusků a dalšího pohoštění. Od 14 hodin se tam také koná festyn polski, kdy vystoupí několik hudebních hostů.

ROMANTICKÉ JÍZDY KOČÁREM I LETOS

Na romantickou jízdu kočárem taženým koňským spřežením se letos o prázdninách můžete vydat v pátky, soboty i svátky vždy od 15:00 do 18 hodin. Z důvodu velkého zájmu je dobré projížďky rezervovat v infocentru na náměstí osobně nebo na telefonním čísle. 596 318 620. Stanoviště je poblíž zámku Fryštát.

PROHLÍDKY S PRŮVODCEM V ŠIKMÉM KOSTELE

Máme tady další tip na letní trávení volného času. Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary nabízí prohlídky s průvodcem, které jsou zdarma. Navštívit ho můžete během prázdnin a září vždy v pátky od 10:00 do 17:00 hodin, soboty od 10:00 do 18:00 hodin a neděle od 11:30 do 18:00 hodin. Od loňského roku je nově hned vedle kostela postavené dřevěné infocentrum s nabídkou turistických tras „zaniklou Karvinou“ a suvenýrů.

---

SVČ Juventus vyplňuje volný čas karvinských dětí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Ve studiu vítám zástupce ředitele Střediska volného času Juventus Jana Firlu. Dobrý den, vítejte.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Bavit se budeme o tom, co všechno pro volný čas dětí a mládeže v Karviné dělají. Pane Firlo, jaká je nabídka zájmových kroužků a aktivit pro děti? Mají z čeho vybírat?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Já jsem přesvědčený o tom, že mají z čeho vybírat, protože Středisko volného času v podstatě má čtyři takové stěžejní body. To zájmová činnost pravidelná, kde jsou různé kroužky a těch kroužků máme pětašedesát. To znamená, že si myslím, že vybrat, z čeho je. Další takovou částí, je zájmová činnost příležitostná, kde máme různé akce, akce na klíč, různé dny dětí, které organizujeme, různá vystoupení, výjezdy, výlety. Potom tam máme táborovou činnost, samozřejmě přes prázdniny, abychom dětem vyplnili, ten jejich volný čas a potom organizujeme různé předmětové a sportovní soutěže.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Vy jste řekl, že máte šedesát pět kroužků. Pro mě je to obrovské množství, obrovský výběr. Ani si neumím představit, co všechno zahrnují. Je ještě možné vůbec něco vymyslet nového a přinést v té nabídce široké ještě další kroužek?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Já jsem přesvědčený, že je. Snažíme se být trošku trendový. Hodně je to o tom, jaké máme vedoucí, kteří se tomu chtějí věnovat. To je jasné. Sledujeme ty trendy trošičku, co by děti zajímalo, takže se snažíme každý rok nabídnout něco nového, něco zajímavého.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Co třeba chystáte nového, zajímavého od září?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Od září chystáme sice kroužek, který už jsme teď rozjížděli. Je to vzdušná akrobacie, to je taková ta akrobacie na šálách, asi máte představu. Pak tam máme historický šerm a chtěli bychom rozjet nově kroužek baletu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: O který kroužek mají děti největší zájem nebo nejčastěji máte naplněn?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: To středisko volného času má takovou tradici asi největší v mažoretkách. Ať kdo chce nebo nechce. Všechny ty mažoretky, které jsou v Karviné, vzešli někde z Juventusu. Pak se různě třeba rozptýlili, ale tak tam je taková historicky největší základna v mažoretkách. Ale to je spíš pro děvčata teda. Pak tam máme samozřejmě sportovní kroužky různé. Kluci mají hodně zájem o takovou tu akční záležitost, to znamená parkur. To teď je hodně takové takové cool. Pak tam máme kroužek NERF. Nevím, jestli víte, jsou to takové plastové zbraně s molitanovými náboji. Hodně akční, o tento kroužek mezi chlapci je velký zájem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Kolik dětí k vám do těch kroužků chodí?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Pravidelně ty kroužky navštěvuje necelých devět set dětí minimálně jednou týdně, někteří i třikrát v týdnu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Devět set dětí, to je podle mě je hodně. Jak velký aparát lidí se o ty děti stará?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: My bychom se neobešli vlastně bez externích zaměstnanců. Ty kroužky vedou hodně mladí lidé, kteří mají zájem o tu práci s dětmi. A pak samozřejmě my, kteří jsme tam interní zaměstnanci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Máte dost instruktorů, nebo byste potřebovali nové? Určitě pro nové kroužky nové.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Určitě. Vždycky, když přijde někdo s novým nápadem, jsme jako za to opravdu vděční. To je úplně super, když někdo přijde s novou myšlenkou a máme co nabídnout, my se snažíme jakoby dělat si takovou tu zásobu těch instruktorů. Takže máme i klub instruktorů, kde si je vychováváme v budoucí vedoucí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Vy jste mi sám prozradil, že do roku 2019 bylo Juventus středisko krajským střediskem nebo krajskou organizací. Od toho roku, čili třetím rokem, už jste příspěvkovou organizací města. Co se pro vás zlepšilo? Nebo změnilo?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Změnila se samozřejmě spousta věcí. Já vždycky říkám, že je bližší košile než kabát. To znamená, to město o nás ví daleko víc a my víme, co by to město požadovalo. Tam z logiky věci vyplývá, že ta střediska volného času spadají zkrátka pod město. Zlepšilo se nám finanční takovéto krytí, kdy nám město opravdu poskytuje slušnou, slušnou finanční nabídku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Když to takhle řeknete, naše diváky bude zajímat, co to znamená slušná nabídka obnosu finančního. Kolik to je? S jakým rozpočtem pracujete každý rok?

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: V průměru to bývá kolem těch patnácti milionů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar¨: Já Vám děkuji za rozhovor.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: Také děkuji.

---Mohlo by Vás také zajímat