Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné běží další kampaň ke třídění odpadu
  • Zastupitelé schválili zásady pro prodej pozemků
  • Proměny Těšínského Slezska v době modernizace
  • Nezapomeňte si přeladit TV POLAR z DVB-T na DVB-T2
  • V letním kině se promítal film karvinského režiséra

V Karviné běží další kampaň ke třídění odpadu

V první reportáži vás seznámíme s kampaní města ke třídění odpadů, která probíhá v obchodních centrech. I když statisticky obyvatelé města vytřídí rok od roku více odpadu, stále je co zlepšovat.

Karviná organizuje pro obyvatele města každým rokem osvětové kampaně ke třídění odpadu. Letos se koná ve dvou obchodních centrech na území města.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné:  “My se každoročně snažíme každoročně připravit nějakou kampaň, abychom naučili lidi třídit, nejinak je tomu v letošním roce, opět Odbor komunálních služeb MMK zajímavou akci a my vidíme ty výsledky velmi dobře, protože se účastníme různých soutěží, kde jsme úspěšní, navíc to vidíme na těch počtech setříděného odpadu. Lidé se to učí, ale budeme rádi, když toho bude mnohem více.” 

Milan Anděl, ředitel společnosti MamiArt:  "My jsme připravili pro statutární město Karviná tuto expozici, která lidem ukazuje zodpovědnou domácnost, zodpovědnou k přírodě. Určitě se lidé mohou dozvědět více o bezobalovém nakupování, mít svou dózu, znovupoužitelný kelímek, protože i to je důležité předcházet vzniku odpadu."

Lidé se také dozví, jak obal využít, takzvanou abcyklací.

anketa, návštěvníci obchodního centra: "Třídím a jelikož jsem dostala takovou krásnou nádobu, budu třídit i bioodpad." "Dozvěděla jsem se, budu třídit daleko více."Milan Anděl, ředitel společnosti MamiArt: "Bych chtěl zdůraznit, že Karviňáci se za poslední roky hodně zlepšili."

Lidé se nejen nové zajímavosti, ale odnášejí si domů i dárky, nekonečné sáčky na pečivo nebo zeleninu a ovoce a také tašky na třídění odpadu či speciální košíky na domácí biodpad.

---

Zastupitelé schválili zásady pro prodej pozemků

Karvinští zastupitelé schválili na svém 14. zasedání zásady pro prodej pozemků určených k výstavbě rodinných domů tak, aby byly co nejtransparentnější.

Prozatím se připravují dvě vhodné lokality, mezi ulicí Na Stráni a Bažantnice v Karviné-Ráji a Nad Vagónkou v Karviné-Hranicích.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ty zásady jsme schválili tak, že půjde o licitaci. Nejvyšší cena vyhrává. Bude na tom přímo dohled těch lidí, kteří o to budou mít zájem."

Nastoleny budou i podmínky, například kupující budou muset na pozemku stavět a také tam určitou dobu bydlet.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Nechceme, aby to koupili překupníci a realitky, ale aby to opravdu koupil konečný uživatel. Je jedno, jestli z Karviné nebo odjinud, ale musí tam opravdu bydlet."

V současné době se pracuje na projektové přípravě, lokality se rozměřují na jednotlivé pozemky a plánuje se rozvržení inženýrských sítí. Následně se bude vyhlašovat výběrové řízení pro zájemce o koupi pozemků.

---

Proměny Těšínského Slezska v době modernizace

Ve výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě začala vernisáží výstava o proměnách Těšínského Slezska v době modernizace. Exponáty si lidé mohou prohlédnout do 7. prosince.

Těšínské Slezsko a jeho proměny v době modernizace. To je název výstavy, která právě probíhá ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné-Fryštátě. Zachycuje několik hlavních témat v období od poloviny 18. století do poloviny 20. století

Lenka Nováková, spoluautorka výstavy: “Pokusili jsme se zachytit modernizaci ve všech oblastech života ať už hospodářského, společenského, náboženství, školství."Spoluautorka výstavy Lenka Nováková připravila exponáty týkající se společenské části života. Ta se projevila především vznikem spolků ve druhé polovině 19. století.

Lenka Nováková, spoluautorka výstavy: “Vznikalo nesmírné množství spolků od tělovýchovných, vzdělávacích, osvětových až po turistické a podobně."

Výstava také dokumentuje zásahy a lidský dopad na vzhled krajiny.

Nela Kotásková, spoluautorka výstavy: “Zacílili jsme na tři věci, vývoj lesů na Těšínsku, na vodu, řeky, jak je člověk upravoval a zemědělskou krajinu."Výstava byla dílem kolektivu autorů. Pohlednice, fotografie, mapy, dobové tiskoviny, dobový interiér a předměty každodenního života, si mohou návštěvníci prohlédnout do 7. prosince.

 

---

Nezapomeňte si přeladit TV POLAR z DVB-T na DVB-T2

V Moravskoslezském kraji se blíží termíny přelaďování terestrického televizního vysílání ze systému DVB-T na DVB-T2. Vysílací síť, přes kterou vysílá TV POLAR, bude přelaďována brzy ráno 30.9.2020. Poté bude potřeba, aby si diváci, kteří přijímají TV POLAR přes anténu, POLAR a další programy znovu co nejdříve naladili.

---

V letním kině se promítal film karvinského režiséra

Karvinský režisér Lukáš Bulava natočil speciální dokumentární film Králové videa. Pamětníkům připomíná a nové generaci představuje fenomén minulé doby a to byl rychlodabing. Slavnostní premiéra se uskutečnila v karvinském letním kině.

V letním kině se konala slavnostní premiéra dokumentárního filmu Králové videa, karvinského režiséra Lukáše Bulavy. 

Jakub Gajdica, vedoucí kin: "My jsme uváděli všechny filmy Lukáše, které natočil a toto je první film, který se dostává do standardní kinodistribuce, což si možná diváci neumí uvědomit, ale je to obrovská věc, navíc dostává výborné recenze jak od diváků, tak filmových kritiků.” 

Lukáš Bulava, režisér: "Ten prvotní nápad vznikl v dětství, kde se u mě i u ostatních tvůrců tohoto filmu zrodila láska k filmu, protože díky těm západním hitům, které jsme mohli po celém Československu jako děcka sledovat v obýváku, tak tam vzniklo to, že jsme byli vděční a začali jsme si těch filmů vážit a víc se o ně zajímat."

Dokumentární film Králové videa se připravoval a natáčel čtyři roky. Pamětníkům připomíná a nové generaci představuje fenomén tehdejší doby a to byl jednohlasý rychlodabing.

Lukáš Bulava, režisér: "Obsah toho dokumentu nejen lidi pobaví, ale zároveň si z něj mohou vzít vděčnost jsme měli, když jsme se na ty filmy dívali."

Film karvinského režiséra se promítá už nyní v českých kinech a od října si do kin na tento unikát mohou zajít i diváci na Slovensku.


---Mohlo by Vás také zajímat