Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Oprava Rudé Armády finišuje
  • Lázně Darkov otevřely dětský odborný léčebný ústav
  • Pozvánka na tradiční akci Barevný podzim
  • SVČ Juventus rozšiřuje nabídku kroužků pro děti

Oprava Rudé Armády finišuje

Moravskoslezský kraj a Správa silnic Moravskoslezského kraje modernizuje silnici II/475 ul. Rudé armády v Karviné v délce 1335 metrů. Vodorovné a svislé dopravní značení bude po dokončení jiné, řidiči by se měli na změnu připravit.

Práce na rekonstrukci Rudé Armády finišují poslední 8. etapou.

Tomáš Danihlík, vedoucí střediska Karviná, správa silnic MSK: "V současné době probíhají práce v křižovatkovém úseku Čsl. Armády a Rudé Armády, vzadu směrem na Petrovice, kde se pokládají finální asfaltové vrstvy a je zde osazeno trojcestné světelné signalizační zařízení ze všech stran. Po dokončení křižovatky budou práce přesunuty na obnovu dočasně odstraněných ostrůvků kolem okružní křižovatky bývalého OSP. Následně budou postaveny city bloky v rámci obnovy přechodu pro chodce."

Následovat bude provedení nového svislého a vodorovného dopravního značení. Dopravní uspořádání bude jiné, než byli řidiči dosud zvyklí.

Daniel Sekanina, vedoucí Dopravního inspektorátu: "Rekonstrukce této komunikace přinese zejména zlepšení bezpečnosti pro chodce a cyklisty. Podstata je, že se dopravní prostor zúží, budou umístěny středové ostrůvky, chodci budou přecházet jen jeden jízdní pruh v jednom směru, poté si může odpočinout uprostřed a přejít druhou část vozovky. Tzn. ve všech místech vyznačených přechodů pro chodce budou pouze dva jízdní pruhy."

U krytého bazénu Deja bude pro cyklisty vyhrazený jízdní pruh, který zvýší jejich bezpečnost.

Daniel Sekanina, vedoucí Dopravního inspektorátu: "V místech křižovatek budou vyznačeny odbočovací pruhy, tzn. že to budou jediná místa, kde bude dvojpruh rozšířen a potom jsou zde dvě místa, kde bude možné předjíždět pomalu jedoucí vozidla. Jinak v celém průtahu to zůstane dvoupruhové oproti původnímu čtyřpruhovému uspořádání."

70km/h rychlost mezi čerpací stanicí a křižovatkou Žižkova zůstane i nadále.

---

Lázně Darkov otevřely dětský odborný léčebný ústav

Děti s pohybovými a neurologickými problémy se mohou nově léčit v karvinských Lázních Darkov v Odborném léčebném ústavu pro děti. Nabízí nejmodernější metody včetně špičkové robotické rehabilitace.

Lázně Darkov otevřely po několika letech příprav Odborný léčebný ústav pro děti.

Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov: "Sama mám neurologicky nemocnou neteř a když jsem zjistila, jaká je dostupnost péče pro matky bez nějaké tlačenky, tak jsem se rozhodla, že ji zkusíme vybudovat, abychom to rozšířili."

Pětiletá Anastázie bude první dětskou klientkou nového Odborného léčebného ústavu.

Zuzana Vachlová, maminka Anastázie: "Stázince byla diagnostikována neurologická porucha, nemá propojené hemisféry. Pro ni je podstatné, aby procházela pohybem vícekrát a rehabilitovala a to lázně mohou zaručit."

Léčebný ústav pro děti se nachází v Rehabilitačním sanatoriu v Karviné Hranicích, v 5. patře budovy A. Je tady kompletně celé léčební vybavení.

Pavlína Filipi, generální ředitelka Lázní Darkov: "Se týká třech rehabilitačních místností, které slouží přímo dětem, které jsou tady ubytované.  Máme připraveno 34 lůžek, z toho je šest jednolůžkových pokojů pro matku a dítě, zbytek jsou dvoulůžkové pokoje, kde jsou dvě maminky a dvě děti."

Na novém dětském oddělení je také herna pro děti, kuchyňka pro maminky a také speciální rehabilitační pracoviště Lokofit a robotická rehabilitace.

Simona Svižalová, hlavní fyzioterapeutka: "Toto máme přístroj s motomedem, tady dítě dokážeme zvednout, tady dáme nožky a zapneme systém, který těma nohama buď hýbe sám nebo dítě šlape samo na kole. Cvičíme stoj, nášlapnou fázi a prokrvujeme organismus toho dítěte."

Mezi vybavení patří i chodník v závěsu pro nácvik chůze, motomed, rotoped i senzomotorický chodník na prokrvení, stabilitu a cvičení klenby.

Dominika Haas, fyzioterapeutka: "Je to mikropulsní magnetoterapie, tento přístroj působí hluboko do tkáně. Používá se jako analgetizace, u různých chronických onemocnění. Má to vliv i na cévní řečiště."

Procedury se budou kombinovat, využívat budou děti i nové vodoléčebné sály ve 4. patře.

Jan Krkoška, hejtman MSK: "Co se týká zdravotní péče, domnívám se, že MSK má ucelenou řadu zdravotních zařízení, které poskytují nadstandardní péči a toto přesně zapadá do té mozaiky, kterou máme v našem MSK. Rodiče si budou moci vybrat, jestli pojedou do Klimkovic či do Lázní Darkov."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: "Těchto zařízení pro děti je málo i v republice, takže je super, že jedno z nich je i v Karviné.” 

Léčit se tady mohou děti už od dvou let s pohybovými a neurologickými problémy, se stavy po úrazech, neurochirurgických či ortopedických výkonech, se stavy po dětské mozkové obrně a dalšími diagnózami.

---

Pozvánka na tradiční akci Barevný podzim

Široká veřejnost je zvána na tradiční akci nazvanou Barevný podzim, kterou pořádá každoročně statutární město Karviná u příležitosti Světového dne zvířat.

POZVÁNKA NA AKCI BAREVNÝ PODZIM

Široká veřejnost je zvána na tradiční akci nazvanou Barevný podzim, kterou pořádá každoročně statutární město Karviná u příležitosti Světového dne zvířat. Koná se ve čtvrtek 21. září na Lodičkách od 10 do 18 hodin. Jednotlivá stanoviště budou zaměřena na ochranu zvířat, přírody, nakládání s odpady a recyklaci, práci s přírodními materiály a čistotu ovzduší. Své stanoviště tady budou mít i zdravotníci z Nemocnice Karviná-Ráj, kde si můžete otestovat své zdraví. Připraven bude i stánkový prodej a atrakce pro děti. Zároveň se 23. a 24. září koná den otevřených dveří v přírodovědné stanici v Karviné-Ráji, kam jsou rodiny zvány od 9 do 16 hodin.

---

SVČ Juventus rozšiřuje nabídku kroužků pro děti

Na chvíli nahlédneme do Střediska volného času Juventus, které nabízí pestrou škálu nejrůznějších kroužků pro děti. Několik nových se také v tomto školním roce otevírá, podívejte se na reportáž.

S příchodem nového školního roku začali rodiče a jejich ratolesti přemýšlet o tom, jak vyplní volný čas a co by děti bavilo. V Karviné je mnoho organizací, které nabízejí kroužky pro volný čas. Nejobsáhlejší výběr nabízí Středisko volného času Juventus, rovných 65.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Sportovních, plastikoví modeláři, Máme tady mažoretky máme tady pohybové, taneční, turistické. ta nabídka je široká, myslím, že by si každý vybral. Oproti loňsku máme nové kroužky, budeme otevírat třeba železničního modeláře.”

Tento kroužek je hodný od dětí od 6 let až do dospělosti. Na členy čekají í výlety na různá nádraží a podobně. kroužek bude probíhat 2x týdně.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Budeme otevírat kroužek pro malé na jógování a kurz pro modelky. Zaměřeno to bude na zdravý pohyb, jak správně chodit, chovat, poptávka byla a máme i děvčata, co se věnují modelingu, tak nám to povedou. Mezi další novinky je, že budeme otevírat klub deskových her, bude to takový kurz, kde může veřejnost docházet na každou výukovou jednotku. Věnuje se tomu několik vedoucích a když už tu hru někdo zná, tak vás navede lépe než když dlouho studujete návod."

Tyto výukové lekce deskových her budou probíhat vždy v pátky.

Největší zájem bývá každoročně o kroužek mažoretek, Nerf x team, o taneční kroužky a o taneční šály i karate.

Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus: "Nejsou naplněné kroužky, které jsme rozjeli nově, rozjíždíme i střelbu ze vzduchové pušky."


Tento kroužek je vhodný od 9 let. I tady se členové pak mohou těšit na různé soutěže o ceny. Celkově kroužky ve SVČ Juventus každoročně navštěvuje zhruba 900 dětí.

---

Mohlo by Vás také zajímat