Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinští strážníci chytali pštrosa
  • Čtenáři se setkali online se spisovatelkou Wolfovou
  • Tříkrálová sbírka pokračuje online
  • Zpěvačka Kaczi koncertovala za výlohou

Karvinští strážníci chytali pštrosa

Velmi kuriózní odchyt mají za sebou karvinští strážníci. Byli požádáni o pomoc při chycení pštrosa, který den předtím utekl svému majiteli. Strážníci byli velmi kreativní, ptáka chytili do sítě, kterou jeden z nich přinesl z hokejbalového areálu.

Úterní směna karvinských městských strážníků byla oproti jiným běžným dnům opravdu výjimečná. Vyjížděli na pomoc majiteli, kterému utekl pštros.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Dostali jsme anonymní oznámení od občana, že na ulic Na Stráni se pohybuje pštros, což se tedy ve finále potvrdilo. Strážníci dobrou hodinu a půl spolu s majitelem se snažili odchytit, což v lesním porostu nebylo možné, nakonec tedy sehnali síť a jak vidíte ze záběru, velmi profesionálně toho pštrosa odchytili."

Martin Pala, velitel směny MP Karviná: “Mě napadlo, že pštros je větší zvíře je větší obvyklé než jiné na chytání a snažil jsme se klukům pomoct. dělali jsme rekonstrukci hřiště na hokejbalovém areálu, kde máme oblouky sítě v délce 2x 36 metrů, takže mě to napadlo, že by to mohlo pomoct těm lidem.” 

Pštros byl vystrašený a nezraněný se vrátil zpátky majiteli. Čas od času se stane, že strážníci pomáhají chytat zvířata, jenž utekla majitelům jako koně nebo ovce nebo byla v nesnázích jako třeba v případě labutě. Loni v létě zase odchytili u městského domu kultury hroznýše královského.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Můžu říct, že jsme si rozšířili portfolio odchytu zvířat, protože pštrosa jsem tam ještě neměli, měli jsme všelicos, ale pštrosa ještě ne."

---

Čtenáři se setkali online se spisovatelkou Wolfovou

Regionální knihovna Karviná připravila pro čtenáře další z řady online besed. Tentokrát se mohli posluchači dozvědět podrobnosti o karvinské rodačce a spisovatelce Martině Wolfové.

Do karvinské regionální knihovny přijela karvinská rodačka a spisovatelka Martina Wolfová. Na dálku se prostřednictvím kanálu YouTube setkala se svými fanoušky a čtenáři, aby jim přiblížila knihy, které napsala a také na sebe prozradila vše, co je prostřednictvím chatu zajímá. Třeba to, kdy poprvé začala psát.

Martina Wolfová, spisovatelka: "Žila jsem tady jako dítě, potom i v dospělosti určitou dobu. Mám ke Karviné blízko, žije tady velká část mé rodiny, začala jsem psát na gymnázium, studovala jsem sedmileté gymnázium, začala jsem psát kratší věci, povídky, posílala jsem je do soutěží a podobně."

Studovala na Slezské univerzitě v Opavě, obor historie-muzeologie, který zdárně zakončila magisterskými zkouškami v roce 2004.První kniha vyšla Martině Wolfové v roce 2012, jmenuje se Prokletí ohně.

Martina Wolfová, spisovatelka: "Moje knihy nejsou v nějakém čistém žánru zařazeny. Používám ve psaní různé prvky, náhledy do historie reálných událostí, fantasy prvky , mysteriózní prvky, detektivní prvky."

Kvůli prvkům erotiky jsou knihy doporučeny čtenářům od 15 let. V současné době vyšla její v pořadí čtvrtá kniha, první z trilogie, další jsou už připravené.

Martina Wolfová, spisovatelka: "Ten námět přijde ke mě sám, něco mě napadne, mám bujnou fantazii, napadají mě věci samy. Pak přemýšlím, jestli to má nosnost, co by se mohlo dít dál, proč se mi to v hlavě ukázalo, konstruuji příběh, ale ten první námět, to přichází samo."

Knihovna online besedy pořádá pro čtenáře pravidelně, minimálně jednou měsíčně..

Svatava Sukopová, vedoucího Útvaru knihovnických a informačních služeb RKK: "Protože situace je pořád taková, jaká je a blíží se nám Březen měsíc čtenářů, tak v březnu bychom chtěli být aktivnější a pořádat je častěji. Uspořádali bychom čtení s polskou autorkou, rádi bychom měli další cestovatelskou besedu, které jsou takto online úspěšné a jsme rádi, že takto můžeme přijít ke čtenářům a návštěvníkům knihovny domů, alespoň takto online."

Termíny dalších online besed a čtení budou včas zveřejněny na webových stránkách knihovny.

---

Tříkrálová sbírka pokračuje online

Letošní tříkrálová sbírka byla jiná než tradičně. Kvůli opatřením vlády se musela obejít bez koledníků a finance se vybírají i online.

Tříkrálová sbírka má letos odlišný průběh než tradičně. Nejenže v ulicích chyběli malí koledníci, peníze se vybíraly různými způsoby. Pokud chtěli lidé přispět, museli osobně vyhledat místa se zapečetěnými pokladničkami.

Vladimíra Gajdaczová, koordinátorka projektů: "Na těch se nám podařilo vybrat zhruba 360 tisíc korun, ale pořád ještě běží online koledování do 30.4., kde mohou všichni přispět na účet Tříkrálové sbírky. Doufáme, že se nám konto naplní, protože máme nějaké záměry."

Prozatím poslali lidé z Karvinska na účet dalších 134 tisíc korun. Finanční dary pomůžou například Charitnímu středisku Kometa z Karviné. Přestože koledníci nemohli do ulic, děti si tříkrálovou koledu zpívaly doma samy a Charitě posílaly videa.

---

Zpěvačka Kaczi koncertovala za výlohou

Kulturní zážitek připravila pro náhodné kolemjdoucí a návštěvníky známé kavárny na stadionu v Karviné česká zpěvačka Kaczi. Aby se dodržela všechna platná nařízení vlády, koncertovala za výlohou, zatímco diváci sledovali její vystoupení venku.

Do Karviné se na chvíli vrátila v omezené podobě kultura v podobě minikoncertu známé české zpěvačky, hudební skladatelky a textařky vystupující pod jménem Kaczi. Vystoupení se konalo v jedné z oblíbených kaváren na fotbalovém stadionu v Karviné-Ráji a to tak, aby se dodržela všechna platná nařízení vlády související s covidem.

Kateřina Slivková, majitelka kavárny: “Koncerty a různé párty tady míváme docela často, teď to bohužel nešlo, takže jsme se rozhodli alespoň takto podpořit Kaczi. Je úžasná, skvělá a jsme rádi, že alespoň takto jsme se sešli na chvíli a určitě to není naposledy."

Zpěvačka Kaczi uspořádala malý koncert za výlohou kavárny, zatímco posluchači stáli venku. Zazněly písně z jejího repertoáru a přidala i ty, které lidé dobře znají, a které si mohli zazpívat s ní.

Kaczi, zpěvačka: “Ona to byla rychloakce, která vznikla během dvou dnů. Koncerty za výlohou jsou jediná možnost, jak kulturu přenášet lidem dál. Já jsem to tedy nedělala, měla jsem z toho respekt. Bylo to fakt osvěžující, radostné, lidi byli skvělí a ten zážitek je pozitivní a děkuji za něj."

Nejvíce zpěvačku potěšil osobní kontakt s diváky. I přesto, že občas, stejně jako jiní, vysílá živé přenosy přes internet, zpětná osobní vazba od posluchačů v přenosu chybí.

Kaczi, zpěvačka: “Samozřejmě, když se vidíme navzájem, slyším ten tleskot, tak to je vzácnost. Mrzí mě, že nemůžeme koncertovat, to je vždycky příjem té energie, ale pustila jsem se do natáčení nového CD Nahá, takže naplno se věnuji tady tomu. Vyjde koncem května, jestli už bude v provozu kultura."

Za minikoncert byli přítomní posluchači rádi.

anketa: návštěvníci koncertu Kaczi: "Já jsem si ho užila, těšila jsem se a konečně se v Karviné zase něco děje, takže je to super." "Určitě jsme přišli, protože naštěstí fungují sociální sítě a zaregistrovali jsme, že se tahle báječná akce dělá. Bez kultury to bude velmi těžké a kultura to bude mít velmi těžké, takže se musíme všichni semknout."

Říká Petr Kazík, prezident Sborového studia permoník, který i ostatními členy sboru přišel zpěvačku podpořit. Znají se velmi dobře, Permoník s Kaczi natáčel koncem loňského roku vánoční videoklip.

Petr Kazík, prezident Sborového studia Permoník: "Ona nás poznala na Jantarech, kde vystupovala a kde se Permoník stává rezidenčním sborem, už jsme tam zpívali 3x a stihlo se to, 30.8. než se to zavřelo, takže tam jsme se poslechli, ona chtěla, ať spolupracujeme, takže my jsme udělali úžasný vánoční klip."

Koncerty za výlohou by se v Karviné měly opakovat, o dalším se veřejnost dozví opět ze sociálních sítí.

---Mohlo by Vás také zajímat