Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Hornické slavnosti 2022
  • Zavírání pramenů Lázní Darkov
  • V Karviné se konala Revírní pohodová padesátka

Hornické slavnosti 2022

Společnost OKD zorganizovala v Karviné opět po roce Hornické slavnosti jako poděkování všem svým zaměstnancům a obcím, ve kterých působí. Návštěvníci se dočkali vystoupení několika zpěváků a kapel a připraveno bylo i Nadační městečko OKD.

Tradiční hornické slavnosti začaly v Karviné před Slezskou univerzitou. Právě tady, u sochy horníka si představitelé OKD, vedení města, krojovaní horníci a veřejnost vzpomněli na ty, kteří v podzemí při výkonu povolání zahynuli.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD : “Úcta, pokora, síla, ale i strach, obava a hlavně naděje. Myslím si, že to jsou ta slova, která vystihují pocity každého, kdo někdy pracoval pod zemí, ale jsou to pocity, které zcela jistě zažívají i rodinní příslušníci a blízcí těch, kteří spojili život s hornickým povoláním. Dnes jsme se sešli, abychom vyjádřili úctu a pokoru těm, kteří položili oběť nejvyšší, svůj vlastní život. Chtěl bych, abychom nezapomněli, protože oni žijí v srdcích svých rodinných příslušníků a měli bychom vzpomínat společně s nimi.”

Slavnosti začaly v parku úderem druhé hodiny odpoledne. Program otevřela známá slovenská zpěvačka Jana Kirscher, písněmi potěšila přítomné Barbora Poláková, kapela Doga a večer i Ewa Farna.

Naďa Chattová, mluvčí OKD: “My jsme rádi, že jsme se po roce mohli sejít v parku Boženy Němcové tradičně v září ke Dni horníků. Patří k tomu pietní akt i bohoslužba za oběti hornického povolání, ale odpoledne je to čistě zábavný program nejen pro hornické rodiny, ale i pro širokou veřejnost. Nechybí Nadační městečko, které má bohatý program."

Silvie Balčíková, projektová manažerka: “V letošním roce jsme trochu změnili koncept. Děti nemají soutěžní stezku, ale městečko je rozděleno na tři zóny, na kreativní, kde si děti mohou vyrobit produkt, třeba přívěsky na klíče, potom tu máme sportovní zónu, vyzkouší si horolezeckou stěnu, zakopou si s míčem, zahází si na branku a máme i cirkusové šapitó, kde jsou workshopy."

O cirkusové workshopy byl velký zájem, děti se rády naučily něco nového.

Markéta Žeberová, animátorka z Cirkusu trochu jinak: “Máme tady například házení kruhů na dřevěné pastelky, máme točení talíře na tyčce, což není jednoduché a chce to nějaký cvik, chození po kladině a tak.”

Na hornických slavnostech nechybělo ani dobré jídlo a pití, lidé se bavili až do pozdních večerních hodin.

---

Zavírání pramenů Lázní Darkov

Tuto sobotu se v parku za Rehabilitačním sanatoriem uskuteční Zavírání pramenů. Můžete se těšit na pestrý program, dobré jídlo, pití a burčák. Vystoupí například Karel Gott revival nebo Legendy se vrací.

Hlavní program:

14:15 Začátek
14:30 Karel Gott REVIVAL MORAVA
15:30 Slavnostní zahájení a proslov generální ředitelky Pavlíny Filipi
15:45 Nicola´s dance studio
16:00 ABBA ROCK SHOW
17:00 Waldemar band - Pocta Waldemaru Matuškovi
18:00 Petr Muk REVIVAL
19:00 Legendy se vrací
20:00 Ukončení

Doprovodný program:

Akce proběhne s podporou statutárního města Karviné.

---

V Karviné se konala Revírní pohodová padesátka

V Karviné se konaly velké běžecké závody nazvané Revírní pohodová padesátka. Nejrychleji 50 km uběhl Roman Slavík z Karviné.

V Karviné se konaly velké běžecké závody nazvané Revírní pohodová padesátka. Kromě závodů na 50 kilometrů se běžely i kratší trasy, štafety, půlmaraton, závodily děti, pejskaři nebo maminky s kočárky. Jako první byly po rozcvičce odstartovány závody na 50 kilometrů, předpokládalo se, že se běžci zpět vrátí přibližně za čtyři hodiny. Na extrémní délku, delší než maraton, si troufli tito běžci, psychicky i fyzicky dobře naladění zvládnout připravenou trasu a také velmi proměnlivé a deštivé počasí.

Vladimír Kahánek, účastník běhu na 50 km: “Nikdy v životě jsem to ještě nezkoušel a protože to mám blízko u baráku, tak jsme si říkal, že bych to využil a zkusil to tady, jestli to přežiju.”

Roman Slavík, účastník běhu na 50 km: “Byl jsem na B7, tak jsem si řekl, že to vyzkouším i tady po rovince. Já to dám za každého počasí."

Na startovní čáru se pak postupně postavili další běžci a to nejen z Karviné, ale doslova ze všech koutů republiky. Připraveny byly i kratší trasy, podle toho, na co si běžci různého věku troufli.

Marcela Krplová, spoluorganizátorka akce, za pořadatele Orange: "Pohodová padesátka má být závodem pro každého, a to doslova a do písmene. Máme připraveny závody pro zájemce, kteří mají pejsky, pak pro maminky a tatínky s kočárky, máme připraveny trasy pro ty nejmenší až po ty největší, takže od 500 metrů až po 50 km.” 

anketa: účastníci Revírní pohodové padesátky: "Vybrali jsme si 5 km protože to chceme zkusit." "Líbí se mi běhat, tak jsme si říkala, vyzkouším, co zvládnu." "Vybral jsem si 5 km, protože to bych mohl zvládnout."

V cíli bylo během závodů opravdu rušno, postupně dobíhali závodníci z půlmaratonu a také se střídali na trasu závodníci ze štafety. Jako první ze závodníků, kteří si vybrali trasu na 21 kilometrů doběhl Jan Adámek z Valašského Meziříčí.

Jan Adámek, vítěz běhu na 21 km: "Déšť mi vůbec nevadí, já to mám hrozně rád, v podstatě bez krize, což mám radost, protože byly nějaké problémy předtím, takže jsem rád, že jsme to doběhl tak, jak jsem to zaběhl. Jaká byla trasa: Dokonalá. Já tohle mám fakt rád. Kolem řeky, fakt ideál.”

A tady se už díváte na běžce, který dorazil z padesáti kilometrové trasy první. Jmenuje se Roman Slavík, je z Karviné a 50 kilometrů uběhl za 4 hodiny a 3 minuty.

Roman Slavík, vítěz běhu na 50 km: “Bylo to náročnější než jsem čekal. Přiznám se, že kolegové na trati mě jednou museli usměrnit, bo už jsem si myslel, že už je konec a pak mi řekli, že ještě 15 km, takže jsem přepálil začátek, ale nějak jsem to zvládl i tak.”

A tady už vidíte nejrychlejší ženu, která zvládla 50 km trať za 4 hodiny 10 minut.. Je to Libuše Horáčková z Ostravy.

Libuše Horáčková, vítězka běhu na 50 km: “Jsem ráda, že to mám za sebou a bylo to náročné, bylo to celé po asfaltu, hodně bolí nohy.”

Organizátoři si pořádání Revírní pohodové padesátky vybrali právě kvůli jedinečnosti prostředí.

Marcela Krplová, spoluorganizátorka akce, za pořadatele Orange: "Je tady Karvinské moře, rybník Kozinec a snažili jsme se udělat tu trasu tak, abychom ukázali, co tady Karviná krásného má dnes. Je to pohornická krajina, ale rekultivovaná se spoustou endemických prvků a vodních prvků."

Pořadatelé by rádi v příštím roce uspořádali i Mistrovství ČR na padesát km opět tady, v pohornické krajině.

---Mohlo by Vás také zajímat