Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • MHD bude v Karviné zabezpečovat opět ČSAD
  • Most v Karviné-Loukách je již průjezdný
  • Nenechte si ujít dvoudenní festival Cesta k harmonii
  • K.V.A.S. hraje komedii Ve státním zájmu

MHD bude v Karviné zabezpečovat opět ČSAD

Autobusový dopravce ČSAD bude zabezpečovat městskou hromadnou dopravu i v příštích deseti letech. Od příštího roku chystá pro cestující novinky. Všechny autobusy budou klimatizované a změní svou vizáž.

Provoz městské hromadné dopravy zabezpečovala dlouhé roky v Karviné společnost ČSAD. Letos obhájila smlouvu na příštích deset let.

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: “My jsme rádi, že se staronový dopravce zúčastnil soutěže, vyhrál tu soutěž. My víme, co od něho můžeme čekat, Naše podmínky všechny splnil a protože doprava je základem dobrého tepu města, tak věřím, že spolupráce bude úspěšná.” 

V podmínkách města bylo například obhospodaření všech částí města podle potřeb lidí a také nákup nových autobusů, které splňují přísné evropské normy.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "My jsme velmi rádi, že jsme obhájili náš kontrakt , dalších deset let provozu MHD v Karviné. Nová smlouva přináší podmínky, které se vážou na nové evropské směrnice o nízkoemisních vozidlech ve veřejné dopravě, takže ta struktura vozového parku bude trochu odlišná. Od 1. ledna příštího roku bude více elektrobusů v dopravě. Vozový park se bude skládat z části elektrobusů s řásti bio CNG autobusů a z části dieselových, abychom v procentuálním poměru splnili směrnice, které jsou dány Evropským parlamentem."

Zároveň s novými autobusy přichází ČSAD i s novým vizuálem autobusů.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Autobusy budou v bíločerném provedení s integrovanými logy a piktogramy, aby to bylo vše jednotné, budou všechny klimatizované s wifi routery, budou mít sčítání cestujících v rámci čidel, Magistrát bude mít přehled nejen o nástupech, ale i výstupech cestujících tak, aby mohl lépe a operativně pracovat s jízdními řády do budoucna, vyhodnocvovat data a podle poptávky upravovat jízdní řády, jak bude potřeba."

Na provoz autobusové dopravy město každoročně přispívá z rozpočtu města. Občané Karviné, starší 65 let a děti do 15 let díky dotacím města využívají městskou hromadnu dopravu od roku 2018 zcela zdarma.

---

Most v Karviné-Loukách je již průjezdný

V Karviné-Loukách je již zprovozněn nový most u Pily. Původní most byl kvůli svému havarijnímu stavu odstraněn. Místní se také brzy dočkají opravy silnice.

V Karviné-Loukách, poblíž pily je již pro řidiče zprůjezdněn nový most. Původní most, který byl již v havarijním stavu, byl odstraněn. Nový most je rámový železobetonový o šířce 4,25 metrů a délce před 9 metrů. Celá rekonstrukce probíhala od poloviny loňského roku, společně s mostem bylo provedeno i opevnění břehů Loucké Mlýnky před a za mostem. V současné době je nutné ještě dodělat terénní úpravy. Ty budou v nejbližší době provedeny v závislosti na počasí.

Jana Salamonová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je více zatížitelný, mohou zde jezdit vozidla o nosnosti 32 tun, je tedy i pro těžkou techniku. Povrch na mostě je také ukončen a protože je most průjezdný a práce jsou dokončeny, tak v dubnu letošního roku budeme navazovat opravu místní komunikace. Jde o komunikaci ulice Ke Statku a pokračuje jako Velké Kempy. její délka je přibližně 513 metrů, které budeme opravovat.” 

Stávající nevyhovující živičný povrch bude ostraněn a bude nahrazen novým asfaltovým povrchem.

Jana Salamonová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Pro lepší obslužnost budou také na této komunikaci udělány výhybny, aby se zde vozidla mohla míjet. Předpoklad zahájení prací je kolem 20. dubna letošního roku, celé práce by měly trvat 40 dní, tzn. na konci května, začátku června by měly být práce ukončeny."

Obyvatelé, kteří tuto silnici využívají k příjezdu ke svému obydlí budou včas informováni o objízdných trasách, protože během pokládky nového povrchu bude silnice zcela neprůjezdná.

---

Nenechte si ujít dvoudenní festival Cesta k harmonii

Městský dům kultury vás zve na dvoudenní festival Cesta k harmonii. Koná se tuto sobotu a neděli. Tento tradiční festival je zaměřen na zdravý životní styl, alternativní medicínu, sebepoznání, duchovní hudbu a meditační cvičení.

PŘIJĎTE NA FESTIVAL CESTA K HARMONII

Městský dům kultury vás zve na dvoudenní festival Cesta k harmonii. Koná se tuto sobotu a neděli. Tento tradiční festival je zaměřen na zdravý životní styl, alternativní medicínu, sebepoznání, duchovní hudbu a meditační cvičení. Je doplněn prodejem zdravých produktů, bylinek, drahých kamenů, odborné literatury, poradenstvím a různými přednáškami. Jedním z hostů je i Petr Casanova, se svou přednáškou Jak si ve vztahu neubližovat. Podrobný program najdete na stránkách městského domu kultury.…

---

K.V.A.S. hraje komedii Ve státním zájmu

Divadelní soubor K.V.A.S. patří mezi vyhledávaná regionální divadla, která dokáží diváky upoutat nejen pro svá herecká nadání, ale i poutavým repertoárem. Patří mezi ně i komedie Ve státním zájmu, jejíž premiéra se uskutečnila v prosinci.

Jeden byt, který je svědkem příběhů mezi poslancem, jeho milenkou, neúspěšným filmařem, a potrhlým sousedem. Právě to je ve stručnosti komedie nazvaná Ve státním zájmu, kterou divákům v těchto dnech hraje karvinský divadelní soubor K.V.A.S.

Lucie Ráczová, vedoucí souboru, režisérka: "Je to komedie o lásce a politice. Děj hry se točí kolem neúspěšného filmaře Emana, který je přinucen natočit ve státním zájmu kompromitující nahrávku známého poslance a jeho milenky. "

Roli poslance, tedy jednu z hlavních rolí, si źahrál nováček souboru Bohumír Žídek.

Bohumír Bobin Židek, herec: "Hraje se mi to dobře, tato hra, je to moje první hra s divadlem, jsem nadšený, že můžu lidi taky rozesmát."¨

Miluše Matyfi, herečka: "Já hraji slavnou televizní reportérku, která se po nocích slézá s úspěšným politikem, který se za ni stydí, nechce se k ní přiznat a ona stále doufá, že opustí manželku a jednou si ji vezme. To je taková velmi zajímavá role, která roste s dějem. Zjišťuje, že honba za kariérou je k ničemu, že lepší je láska, skutečný cit a třeba i ty dokumenty na které se nikdo nekouká." 

Aleš Vaštík, herec: "V této hře jsem dostal roli neúspěšného, trochu zakřiknutého dokumentaristy Emana, který jde cestou uměleckou dokumentu a nemůže se realizovat a je mu nabídnuta pokoutným lobbistou finanční částka za službu- A to je spouštěč celého děje."

Zájem o představení je velký, 29. března uvidí diváci komedii Ve státním zájmu v Bohumíně.

Lucie Ráczová, vedoucí souboru, režisérka: "Máme dále domluveno představení v dubnu v Šenově, rádi bychom dali ještě jednu reprízu v Karviné do konce školního roku, ale na podzim hru určitě ještě uvedeme, protože má velký ohlas mezi diváky."

---Mohlo by Vás také zajímat