Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Vedení Karviné se setkalo s premianty základních škol
  • V Karviné se konal hokejbal proti drogám
  • Dolański Gróm 2022

Vedení Karviné se setkalo s premianty základních škol

Zástupci vedení Karviné se setkali s nejlepšími žáky základních škol. Školáci jsou oceňováni za vynikající prospěch, úspěchy v soutěžích nebo dobrovolnictví. Letos poprvé pro ně připravil program zámek Fryštát.

Tohle jsou nejlepší žáci letošního roku ze základních škol. Jsou úspěšní ve vědomostních soutěžích, reprezentují město ve sportu nebo v kulturní oblasti a hlavně mají vynikající prospěch. Vedení města pro ně zorganizovalo jeden den bez vyučování, aby je za jejich celoroční snažení ocenilo.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Mladá generace Karviňáků je budoucností. Popřál bych jim, aby si vybrali obor, který je bude bavit, protože tyto děti budou odcházet určitě na vysoké školy, tak ať si vyberou tu správnou vysokou školu, aby měli do budoucna dobrý základ a vklad, který pak využijí ve svém životě."

Ještě před setkáním premiantů s vedením města, si užili zážitkový program, poprvé na zámku Fryštát.

Ingrid Szczypková, vedoucí odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Chtěli jsme to pro ně udělat zábavnější formou, trochu si prověřili, jestli to jsou opravdu nejlepší žáci připravili jsme zábavnou prohlídku zámku, která byla proložena soutěžemi, vyhledávali různé předměty, vyplňovali tajenku a na konec jako bonus, nabídli jsme jim možnost obléci se do historických kostýmů a vyfotit se. Hlavně děvčata to přivítala, ale i chlapci si rádi oblékli pánský kostým."

Ze základní školy Cihelní byla oceněna například Tereza Homoliková a tereza mrázková a. Obě si ocenění zasloužily za vynikající prospěch a úspěch v soutěžích.

Tereza Homoliková, oceněná žákyně ze ZŠ Cihelní: "Překvapilo mě to, ale příjemně potěšilo."

Program na zámku je potěšil, zvláště možnost vyzkoušet si dobové oblečení.

Tereza Mrázková, oceněná žákyně ze ZŠ Cihelní: "Když jsme se oblékaly, je to trochu složité, neumím si to představit, jaké to bylo v minulosti, ale je to pěkné."

Oproti dívkám neměli chlapci oblékání tak náročné

Dominik Hlíva, oceněný žák ze ZŠ Prameny: "Ten kabátec, co mám na sobě je pocitově těžší, ale vypadá to pěkně, jak to kdysi měli na sobě."

Břetislav Hanák, oceněný žák ze ZŠ U Studny: "Jsem velmi rád, že se toho můžu účastnit. Rád bych poděkoval řediteli a učitelce, že mě vybrali. Bylo to skvělé, soutěže mě bavily a určitě bych to všem doporučil, aby zabrali ve škole a mohli si to taky vyzkoušet."

Po oficiálním ocenění, gratulací a předání pozorností měli možnost zástupci mladé generace s vedením města diskutovat na různá témata.

---

V Karviné se konal hokejbal proti drogám

V Karviné se uskutečnila preventivní akce nazvaná Hokejbal proti drogám. Zúčastnili se jí žáci základních škol a středoškoláci. Kromě sportovního vyžití na ně čekala prezentace škodlivosti drog.

Přilákat děti základních škol ke sportu a současně je preventivní akcí varovat před nebezpečím drog a jiných návykových látek si kladl za cíl turnaj Hokejbal proti drogám. Probíhá na území celé republiky a připojila se i Karviná. Na hřišti u střední průmyslové školy se konaly desítky hokejbalových utkání v rámci celorepublikové akce nazvané Hokejbalem proti drogám.

Martin Pala, organizátor akce: "Jsou to klání dětí základních a středních škol města Karviná. Dnes jsou tady prváci, druháci a třeťáci. Druhý den jsou žáci osmých a devátých tříd. Smyslem akce je ukázat dětem pohybové aktivity, aby věděli, že tady jsou sporty nejen hokej, fotbal a házená, ale i hokejbal a navíc v rámci spolupráce s MP se naučí orientovat ve městě, sáhnou si na techniku MP, můžou se zeptat na cokoliv a trochu si rozšíří obzor."

Hřiště bylo rozděleno na dvě poloviny , pravidla byla pro tuto příležitost upravena.

Martin Pala, organizátor akce: "Hrají to žáci 3+1, hraje se kratší čas 2x 7 minut a děti se mohou střídat, je to pro ně volnější forma hokejbalu."

anketa, účastníci akce: "Já jsem dal nula gólů, protože jsem byl brankář." "Je to dva nula, tak 1.A vyhrává." "Já jsem byl protihráč a dal jsem dva góly za sebou." "My jsme hráli dobře jenom žlutí byli lepší a měli svoji taktiku."

Kromě sportovního vybití se současně děti seznámí se škodlivostí drog.

Petr Slezák, manažer prevence kriminality MP Karviná: "Než nějaká beseda nebo přednáška, tak je to spíše volné povídání a snažíme si vytříbit, kdo jaké mýty má v hlavičce nacpáno a o čem to popravdě je."

Není to jediná akce pro děti a mládež, která se z hlediska prevence na území města konala.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ta prevence je velmi důležitá, v průběhu března, dubna i června se setkávali preventisté kriminality a patologických jevů s mládeží a probírali co a jak. Myslím si, že si děti z toho odnesou výborné poznatky a jsem velmi rád, že je vedeme k tomu, že hrou, sportem a různými aktivitami můžou předcházet těmto jevům."

Kromě hokejbalového klubu akci podpořila i místní městská policie a město Karviná. Pro děti byly připraveno občerstvení a odměny, vítězové dostali poháry.

---

Dolański Gróm 2022

Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Fryštátě znovu o dvou letech zorganizovala velký hudební festival nazvaný Dolański Gróm. Příležitost zahrát si v Česku dostaly tři polské kapely a také legendární skupina Team s Pavlom Haberou.

12. ročník velkého hudebního festivalu Dolański Gróm nabídl opět obyvatelům města i jeho návštěvníkům, kteří sem dorazili i z Polska, výjimečnou atmosféru. Příležitost dostalo několik polských kapel, které na festivalu účinkovaly poprvé.

Bogdan Zemene, organizátor festivalu: "Inspirací jsou internetové stránky, které se orientují na promoci mladých kapel a tam vždycky se mi daří najít nějaký zajímavý projekt, který můžeme ukázat. První z kapel, skupina Kombo jsem dostal tip od svých dětí, chtěl jsem ukázat něco čerstvějšího a energetičtějšího a myslím, že se to povedlo, že se koncert líbil."


Igor Seider, vokalista Kambo: "My jsme takovým mixem všeho, co posloucháme, co si rádi pouštíme, je v tom hip hop. Cítím, že je to můj základní výrazový prvek, i když se snažím taky zpívat. Taky se najdou místa pro elektronickou hudbu. Snažíme se to poskládat do příjemné podoby a dělat něco svého, autorského.”

Bogdan Zemene, organizátor festivalu: "Druhá kapela, Stach Bukowski, ta je hraná v rádiích, fantastičtí hudebníci."

Stach Bukowski, zpěvák: "Tady jsme byli mile překvapeni, protože i přes dřívější dobu koncertu bylo publikum aktivní a když k nám proudí energie z publika, lépe se nám hraje. Dnes to bylo fantastické, cítili jsme se svobodně, doufám, že to nebylo naposledy.”

Za polskou část festivalu byla hlavní hvězdou kapela Ira. Že je populární i za hranicemi, muzikanty příjemně potěšilo.

Artur Gadowski, zpěvák: "To je šokující, opravdu. Neumím vysvětlit, jak to funguje, ale je nám to velmi milé, moc nás to těší.”

Kapela funguje na scéně 35 let a na koncerty vybírá nejlepší písničky, které mají.

Artur Gadowski, zpěvák: "Ty, které se nám dobře hrají a ty, které chce slyšet publikum. Chtějí s námi zpívat a bavit se na koncertě a proto koncert vypadá tak, jak vypadá.”

Organizátorům se podařilo dostat do Karviné i skupinu Team s Pavlem Haberou a to i díky doporučení Ewy Farné.

Bogdan Zemene, organizátor festivalu: "Z článku, který nedávno vyšel, doporučila E. Farna na základě minulého ročníku, takže je tady."

Velký díl na organizaci festivalu měla i mladá generace.

Patrik Koch, spoluorganizátor: "Celé přípravy, které tady probíhaly, od budování zákulisí, přivezení a odvážení všeho, co bylo potřeba až po plážovou zónu, kde máme na výběr pět drinků."

A co konkrétního bylo tahákem pro návštěvníky?

anketa: účastníci akce: "Hlavně Habera, dobré pití a zábava." "Taky hlavně na Haberu a dobrou zábavu." "No určitě známí, kolegové, kolegyně, prostě velká akce." "Přilákala mě polská muzika, jsou tu čtyři polské kapely, tak tu jsem a také setkání s kolegy." "Super atmosféra, kolegové, super kapely zahraniční."

Letošní ročník se opět vydařil. Pořadatelé už teď začnou přemýšlet o 13. ročníku a jeho složení.

---Mohlo by Vás také zajímat