Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Sociální služby mají nové auto pro vozíčkáře
  • V nemocnicích MSK pomáhají vojáci
  • Aktuálně z Karviné 21.11.2020
  • Heimstaden pomáhá živnostníkům i zdravotníkům
  • Do škol se vrátili prvnáčci i druháci

Sociální služby mají nové auto pro vozíčkáře

Sociální služby Karviná mají pro své imobilní klienty na vozíku k dispozici nové auto s nájezdovou rampou. Finančně pomohl městu automobil zakoupit Moravskoslezský kraj a a také Nadace OKD.

Sociální služby Karviná začaly využívat nové auto pro přepravu imobilních osob na vozíku. 

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: “Mne moc těší, že se nám podařilo navázat spolupráci s MSK a Nadací OKD a zbytek ceny tohoto auta doplatilo město Karviná. Ono je to velmi nákladná záležitost, protože tento automobil musel projít i úpravou, aby byl speciálně upraven pro přepravu vozíčkářů."

Velkokapacitní automobil je pro provoz sociálních služeb nezbytný.

Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Zajišťuje převoz imobilních klientů a pojme až dva klienty na vozíku. Bude to sloužit k přepravě do místa bydliště, z místa bydliště na naše zařízení a také na různé společenské akce."

Automobil bude využívat hned několik služeb najednou, pečovatelská služba, osobní asistence, denní stacionář, centrum denních služeb a odlehčovací službu.

Pro Moravskoslezský kraj i Nadaci OKD je spolupráce na pořízení auta pro sociální služby výjimečná.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MSK: “My máme vyhlášený program pro poskytovatele sociálních služeb na našem území, ve kterém je dnes už 80 milionů korun, které poskytujeme, ale většinou je to pro nezisku, ať už je to charita, Slezská diakonie, Armáda spásy a další. Já jsem velmi rád, že toto auto bude sloužit karvinským občanům, právě k tomu, aby se ti s hendikepem mohli dostat kamkoliv potřebují."

Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD: “Nadace OKD velmi výjimečně podporuje nákup vozidla a jeho úpravu. Proto právě se diváme na potřebnost a jací klienti budou tuto službu využívat. Myslím, že tato investice je velmi výhodná pro klienty, kteří se nemohou pohybovat a nemůžou se běžně dostat auty za svými službami a podobně."

---

V nemocnicích MSK pomáhají vojáci

Ve všech krajských nemocnicích Moravskoslezského kraje nově pomáhá armáda, nakažen je totiž velký počet zdravotníků. Vojáci pomáhají se základní péčí o pacienty na COVID jednotkách a na odděleních ARO a JIP.

Šest vojáků Armády České republiky, konkrétně ze 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově přijelo do karvinské rájecké nemocnice pomáhat se základní péčí o pacienty.

Jiří Hudec, velitel ze 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově:  "Všichni vojáci disponujeme kurzem Combat LiveSafer, což je poskytnutí pomoci v bojových podmínkách a zajištění předlékařské péče. Jedná se o vojenský kurz, Zde v nemocnici můžeme poskytovat pomoc pouze za dozoru zkušených zdravotníků."

Pomáhat mohou s úkony jako je např. s podáváním jídla, osobní hygienou, transportem lůžek, s doplňováním materiálu a dezinfekcí prostor.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "V nemocnici máme v současné době 85 nakažených zaměstnanců z toho 10 lékařů a 75 zdravotních sester, proto jsme o pomoc požádali Armádu ČR a jsme rádi, že můžeme využít jejich podpory."

Vojáci posílili personál i v dalších moravskoslezských nemocnicích. I tam zastupují nakažené zdravotníky. Celkem jich je čtyřicet.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK: “Určitě to bylo potřeba, to nasazení, protože velmi uleví /je to sice jen 40 lidí na MSK, ale opravdu uleví těm nemocnicím, kde ty nemocnice už jedou na dřeň bych řekl."

S pomocí Amády ČR se počítá prozatím do konce listopadu.

---

Aktuálně z Karviné 21.11.2020

Kalendáře s termíny svozu odpadu ve městě Karviná vyjdou již brzy. Judisté Baníku Karviná opět vylepšují svou judo halu.

Do další upravy judohaly se pustili trenéři mladých judistů. Modernizací prochází technická místnost, která slouží zároveň jako kancelář a také šatny trenérů. Hotovo budou mít do konce listopadu.

---

Heimstaden pomáhá živnostníkům i zdravotníkům

Zdravotníky NsP Karviná-Ráj podporuje i největší vlastník domů v Karviné, společnost Heimstaden.

Největší vlastník domů v Karviné, společnost Heimstaden se zapojila do pomoci živnostníkům a zdravotníkům. Realizuje projekt Myslíme na vás. Od komerčních nájemníků nakupuje potraviny a hotová jídla pak rozváží zdravotníkům v nemocnicích.Kateřina Piechowicz, mluvčí společnost Heimstaden: "My jsme se rozhodli, že podpoříme naše nájemce nebytových prostor a že od nich budeme nakupovat. Zároveň jsme si řekli, že bychom rádi tímto zbožím někomu udělali radost a kdo jiný než lidé v první linii si teď zaslouží, abychom je povzbudili. Takže jsme se rozhodli, že jim budeme vozit různé zákusky, chlebíčky a podobné produkty do nemocnic, které jsou velmi vytížené v MSK, takže zavážíme do FNO, do krajské nemocnice v Karviné a do krajské nemocnice v Havířově. Vozíme 3x týdně a snažíme se ten sortiment střídat aby to bylo pestré pro doktory a sestřičky."

Martina Foltýnová, personální manažerka společnosti Heimstaden: "Přivezli jsme z pizzérie z Poruby, od našeho nájemce,  pizzu, rizoto, nějaké kuřecí stehna věřím, že jim bude všem chutnat."

Jídlo si převzali zdravotníci oddělení Interny JIP.Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "My jsme rádi za jakoukoliv podporu, tato podpora od společnosti Heimstaden je o to zajímavější, že je to podpora oběma směry. Ten projekt je velmi zajímavý a my jsme rádi, že našim zdravotníkům někdo vlévá energii do žil třeba ve formě sladkostí nebo plnohodnotného oběda."

Kromě toho pomáhá tato společnost Heimstaden hygienikům trasovat a také nabídla byty bezplatně dobrovolníkům.

---

Do škol se vrátili prvnáčci i druháci

Po nucené pauze se zpátky do škol vrátili žáci nejnižších ročníků. Do výuky na Základní škole Slovenská jsme nahlédli s kamerou.

Třídy prvních a druhých tříd základních škol znovu zaplnili žáci. Po distanční výuce je to pro ně i jejich rodiče a učitele vítaná změna.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: “Řekl bych, že na návrat prvňáčků a druháků se těšili všichni, od samotných žáků přes rodiče až po jejich vyučující, protože distanční vzdělávání pro malé děti bylo velmi náročné. My jsme se na to chystali, byli jsme připraveni a do jisté míry jsme okopírovali to, co se dělalo před zavřením škol. Dezinfekce při vstupu do školy, mytí rukou a dezinfekce při vstupu do třídy, separace žáků při příchodu do školy, každá třída má jiný čas srazu a podobně."

Výuka funguje v dopoledních hodinách, po ní je zajištěn režim v družinách dle nařízení ministerstva.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Ty třídy se nesmí míchat, tak to máme zařízeno dopoledne i odpoledne. Rozvrh hodin je stejný jako na začátku školního roku, samozřejmě s výjimkou tělesné a hudební výchovy."

Třídní učitelky se hned pustily do práce.

Klára Vrbická, třídní učitelka: "Návrat dětí do škol proběhl bez problémů. Během distanční výuky jsme se stihli naučit druhy vět, teď už to jen dopilujeme. Matematika byla v pohodě, horší bylo psaní. Nevím, jak ty děti doma píšou, jak jim maminky pomáhají, to se vše ukáže."

anketa, žáci druhé třídy: "Těšila jsem se do školy, protože je to tady lepší." "Já jsem se těšila na kamarády a paní učitelku." "Mi šlo učení dobře a hlavně se jsem těšila na kamarády a učení." "J jsem se těšil na kamarády ve škole."


Složitější byla práce na dálku s prvňáčky.

Klára Vrbická, třídní učitelka: "Problém by asi ve čtení a osobním přístupu, druhá třída je lepší na tom než první, protože paní učitelka jim musí ukázat jak držet pero, kde mají pracovat, jak mají pracovat , tady to bylo lepší, už byli samostatnější trochu."

Další ročníky se budou do škol vracet podle vývoje epidemiologické situace.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry