Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Rozsvícení vánočního stromu a tradiční jarmark
  • Mural na házenkářské hale
  • Lukrecius Chang z Karviné chystá nový film Kumite
  • Perníková pekárna a sbírka pro kočky ve SVČ Juventus

Rozsvícení vánočního stromu a tradiční jarmark

V Karviné už stojí tři vánoční stromy. I letos budou zkrášlovat Masarykovo náměstí, prostranství u kostela svatého Marka a u kina Centrum. V těchto dnech je pracovníci technických služeb nazdobí. Těšit se můžete na slavnostní rozsvícení i bohatý jarmark.

V sobotu dopoledne přibyly na třech místech ve městě vánoční stromy, tradičně stojí krásný strom na Masarykově náměstí, u kina Centrum a také u kostela svatého Marka. zdobit je začali pracovníci TS hned v pondělí, aby vše bylo připraveno na slavnostní rozsvícení. Naladit se do té správně vánoční atmosféry mohou lidé ale už v sobotu 26. listopadu.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: “Den před začátkem adventu tady v prostorách MěDK máme krásnou novoou akci Cesta k vánoční harmonii a hned v neděli budeme rozsvěcovat vánoční strom, takže na náměstí začínáme vánoční jarmark, tzn. v neděli 27. listopadu. Hostem na jarmarku bude Katarína Knechtová, setkáme se také s Cirkusem trochu jinak, bude to moc pěkné a hodně se na to těšíme. Hned další den, v pondělí, tady přivítáme Osmana Lafitu a jeho předvánoční talkshow."

Městský dům kultury také zajistil dvě akce pro děti spojené s Mikulášem. 5. prosince se děti potkají s Mikulášem a fešákem Pínem na Masarykově náměstí od 17 hodin a 7. prosince se od 16:30 hodin uskuteční v Obecním domě Družba Mikulášoviny s Hopsalínem.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Na Mikuláše tady ve velkém sále máme vánoční koncert Janka Ledeckého s kapelou a Nostitz kvartetem. 12.12 máme ještě předvánoční divadlo, je to autorská komedie Ivy Janžurové, ve které hraje s Evou Holubovou."

Podařilo se také ještě domluvit stand up vystoupení Simony Salátové na 14. prosince.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Karvinský vánoční jarmark bude probíhat od první adventní neděle až do 23.12. Bude tam vánoční městečko, zvířátka, řemeslníci, budeme pouštět reprodukovanou vánoční hudbu, v pátky, soboty a neděle počítáme s koncerty, program bude gradovat každý předvánoční víkend."

Připraven bude také tradiční Novoroční ohňostroj, 1. ledna o půl sedmé večer.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Je toho hodně, moc se těšíme a přejeme krásný advent."

---


Perníková pekárna a sbírka pro kočky ve SVČ Juventus

Ve vestibulu Střediska volného času Juventus právě probíhá potravinová sbírka pro karvinské bezprizorní venkovní kočky. Spojit nedělní návštěvu Juventusu můžete pak rovnou s tradiční akcí vánoční dílnou Perníková pekárna.

Ve vestibulu Střediska volného času Juventus právě probíhá potravinová sbírka pro karvinské bezprizorní venkovní kočky. Přinést můžete granule a konzervy pro kočky. Zároveň tady v neděli 27 listopadu od 8 do 12 hodin proběhne kočičí charitativní obchůdek pro venkovní kočky, o které se stará spolek Kočky u Jarky - Orlová. Spojit nedělní návštěvu Juventusu můžete pak rovnou s tradiční akcí vánoční dílnou Perníková pekárna. Součástí bude prodejní výstava adventních věnců, medových produktů a dalších.

---

Mural na házenkářské hale

Házenkářská hala v Karviné má na své fasádě nově klubové logo a jedna její strana se stala také plátnem pro polského street artového umělce, který zde nakreslil v nadživotní velikosti legendu české házené, mistra světa a stříbrného medailistu z olympijských her Františka Brůnu. Na dílo se teď můžete podívat v první reportáži.

Karvinská házenkářská hala, místo, kde se každoročně mísí emoce několika tisíců fanoušků najednou, zvláště při rozhodujících zápasech o mistrovské tituly. Je také líhní nejlepších házenkářů, reprezentantů a trenérů. Postavena byla v osmdesátých letech, do té doby sbírali dnes už legendy karvinské házené mistrovské tituly na sousedním venkovním hřišti nebo v halách v okolí. Po čtyřiceti letech fungování a větší rekonstrukci v roce 2011 přibylo na hale nové dílo, polského umělce. Inspiraci našla Karviná právě v zahraničí.

Lukáš Raszyk, náměstek primátora: “Házenkářská hala nebyla tak moc označená, když někdo přijížděl, tak nevěděl, kde se házená vlastně hraje, nám to nahrálo, že svatostánek našich mistrů si to zaslouží. Napsali jsme projekt s polskou stranou, s městem Jastrzebie, dostali jsme na to finance z EU, u nás vzniknou první dvě malby.” 

První malba je tedy hotová. Zástupci města toho správného umělce vybírali společně s kurátorkou umění ve veřejném prostoru.

Alexandra Kroliková, kurátorka umění ve veřejném prostoru: “Město na základě moji prezentace vybralo Akradiusze. On působí v tomto prostředí, mezi českou a polskou společností. Máme knihu jeho tvorby a on maluje vždy portréty a prezentuje lidi z minulosti a zapojuje je do současnosti.” 

Předlohou se stala černobílá fotografie klubové legendy, Františka Brůny.

Arkadiusz Andrejkow, streetartový umělec: “Aby to nebylo takové smutné a ponuré, jak staré fotografie bývají, tak jsem dodal syntetické elementy grafické a barevné, aby to navazovalo na historii, ale byla tam i současnost."

Vytvořit velkoplošný mural žádá zkušenosti a také potřebnou techniku.

Arkadiusz Andrejkow, streetartový umělec: “Já vždycky přenáším projekt za pomoci mřížky. Výkres rozdělím svislými a vodorovnými čarami o velikosti jednoho centimetru. Později si přepočítám stěnu a tak stejně jako na výkresu to pak dělám na stěně.  To mi pomáhá udržet rozměry, aby postava neměla větší hlavu nebo tři nohy. Je důležité si to na začátku rozkreslit, protože když stojíte u tak velké stěny, nemůžete poodstoupit, můžete udělat jen jeden krok dozadu a nevidím celek. Takhle vím, že v tomto čtverci má být tohle, v dalším toto."

Druhá malba z česko-polského projektu bude realizována na domě s číslem popisným 814, místní ho znají jako Dům lásky.

---

Lukrecius Chang z Karviné chystá nový film Kumite

Na závěr se ještě podíváme na ukázku z chystaného filmu známého karvinského rapera Lukrecia Changa. Na realizaci filmu přispěl Moravskoslezský kraj, další sponzoři se hledají.

Lukrecius Chang je raper, tanečník, úspěšný kick-boxer, ale také tvůrčí osobnost, která ve svém životě neustále tvoří něco nového. Vystupoval v několika filmech jako Česká RAPublika, dokumentárním filmu Shit kredit a další. Momentálně se osobně podílí na vzniku nového filmu.

Lukrecius Chang, karvinský raper, autor filmu: "Když jsem byl malý kluk, tak jsem se díval na akční bojové filmy a v té době jsem dostal myšlenku, že bych chtěl jednou natočit svůj první český akční romský film s názvem Kumite. Celou dobu jsem nad tím přemýšlel, získával jsem zkušenosti v jiných filmech a potom mě oslovil Václav Šimáček, se kterým jsem ten projekt mohl oficiálně rozjet."

Společně pak oslovili profesionální filmový štáb a MSK, který pomohl s dotací. Díky tomu mohli Lukrecius začít točit první scény filmu.

Lukrecius Chang, karvinský raper, autor filmu: " Úvodní scény filmu se natáčely v Karviné, v regionální knihovně, ZŠ U Studny a Boxing king klub Ostrava. Dá se říct, že celou dobu na filmu pracujeme, sháníme investory, díváme se na různé projekty, které by mohly oficiálně vyjít, abychom mohli pokračovat v tom co děláme."

K dokončení filmu ještě stále chybí finance, jeho trailer je zveřejněn na youtubu, kde je také výzva k pomoci jeho dokončení.

Lukrecius Chang, karvinský raper, autor filmu: "Ten film ztvárňuje romského hrdinu, který vyniká v bojovém umění, jako je box, kick box, karate. tyto disciplíny bych chtěl v tom filmu ukázat, doufám, že to lidi podpoří."

Lukrecius Chang se objevil také v první velmi obsáhlé knize o českém rapu autora Ladislava Poety Zemana.

Lukrecius Chang, karvinský raper, autor filmu: "Jsem velmi rád, že jsem součástí tohoto projektu. V knize je zaznamenaný moment, že v roce 2000 vyšla první vinylová deska v Karviné, což je historický moment. V knize jsem dělal rozhovor o mé hudební kariéře od samého začátku až doposud."

O tom, že jeho snažení ať už na poli filmovém, hudebním tak i sportovním přináší ovoce, dokazuje i nedávno získané 1. místo v otevřeném mistrovství světa bojových umění, ve své věkové kategorii v disciplíně Freestyle Kata.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry