Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Letní koupaliště v Karviné se připravuje na sezonu
  • Zámek Fryštát je připraven přivítat první návštěvníky
  • Záchranář na cestách přerušil putování kvůli pandemii

Letní koupaliště v Karviné se připravuje na sezonu

Sportoviště v Karviné jsou lidmi po rozvolnění nařízení vlády hojně využívána, nově bude mít veřejnost možnost využít i krytý bazén, který se otevře ještě před jeho rekonstrukcí. Rušno je i na letním koupališti, kde se vše připravuje na sezonu.

Na letním koupališti v Karviné panuje čilý ruch. Vše se tady připravuje na otevření. Počítá se s 1. nebo 8. červnem, záleží na klimatických podmínkách.

"My jsme už vyčistili bazén, napustili veškerou technologii, máme uklizené budovy, teď děláme trávníky, keře budeme zastřihávat, budeme instalovat dávkovací dezinfekci," popsal přípravné práce David Kudláček, vedoucí provozu letního koupaliště.

Kapacitně je letní koupaliště určeno pro zhruba 2800 návštěvníků, v rámci opatření se sníží na 1300. Nově je připraveno pro děti i krásné hřiště.

Kapacitně je letní koupaliště určeno pro zhruba 2800 návštěvníků,v rámci opatření se sníží na 1300. Nově je připraveno pro děti i krásné hřiště.

"Pro letošní rok jsme na letním koupališti v Karviné pro děti připravili nové herní prvky, aby mohly trávit ten čas na koupališti. Jsem za to rád, a chtěl bych poděkovat jak odboru majetkovému, tak vedení společnosti STaRS," řekl náměstek primátora Andrzej Bizoń.

Prvky na koupališti jsou mimo hlavní sezonu obnovovány pravidelně.

"Využíváme ten čas nejen k sanaci a čištění všech bazénů, ale opravujeme také některé prvky, které jsou spojeny s bazény, chybí nám tady herní síť, na kterou se plavci můžou těšit asi za týden," dodal náměstek.

Po rozvolnění opatření začali lidé opět využívat sportoviště ve městě, stále za platných hygienicko-epidemiologických opatření.

"Když začnu tenisovou halou, tak ta jede bez omezení, kromě toho, že se stále nedají využívat šatny, ale od pondělí 25. května najedeme na nonstop provoz s možností sprch a šaten přesně podle uvolňování, které nařídila vláda. Dále od pondělí 25.5. otevřeme hotel," řekl ředitel společnosti STaRS Karviná Petr Dyszkiewicz.

Tento týden opět bez šaten a sprch byla otevřena i umělou in-line plochu na zimním stadionu. K dispozici budou šatny a sprchy také od 25.5.

"Od příštího pondělí rozjedeme normálně krytý plavecký bazén, začneme od 12. hodin a pojedeme v režimu, kdy si stanovíme přesný počet podle výpočtu, který chce vláda v maximální možné návštěvnosti," uzavřel ředitel.

Sportování je možné bez roušek, platí ale dodržování rozestupů.

---

Zámek Fryštát je připraven přivítat první návštěvníky

V rámci 1. vlny uvolnění mimořádných opatření zpřístupnil zámek Fryštát tento týden stálou expozici českého výtvarného umění 19. století ze sbírek Národní galerie v Praze. Už v úterý budou mít návštěvníci možnost projít si i hlavní prohlídkové trasy.

Zámek Fryštát využil období zákazu a uzavření ke generálnímu úklidu a čištění nebo oprašování jednotlivých vzácných předmětů, a dodělávkám, na které nezbývalo v době několikatého nepřetržitého provozu příliš času.

"I ten nezalezlější koutek byl vyčištěn, vypulírován, oprášen, čistila se okna, čistily se vzácné benátské lustry, opravdu sklíčko po sklíčku," řekla  vedoucí oddělení školství a marketingu Odboru školství a rozvoje MMK Ingrid Szczypková a správce zámku Petr Zajíček dodává: "My jsme využili ten čas nechali jsme odborně vyčistit čtyři historické gobelíny, které patří mezi nejstarší a nejcennější předměty v našich sbírkách. Také se chystáme na restaurování kočáru, který máme vystavený v atriu zámku."

Loni také zámek získal a nechal zrestaurovat krásný set jídelního nábytku, který chce využít třeba ke komerčním účelům. jako jsou třeba svatby a podobně.

"Momentálně řešíme jeho instalaci a rozšíření expozice o tento nábytek," dodal Zajíček.

Prozatím je otevřena stálá expozice českého výtvarného umění 19. století ze sbírek Národní galerie v Praze. Hlavní prohlídkové okruhy budou zpřístupněny v úterý 26. května.

"My se už na naše první návštěvníky těšíme. Připravovali jsme se na ně už na začátku roku, předcházela tomu příprava na velkolepé zahájení a oslavy mezinárodního dne památek, ale to bohužel všechno padlo. Ty prohlídky se nebudou moct uskutečnit tak, jak jsme byli standardně zvyklí, s využitím maximální kapacity, ale budeme přistupovat individuálně," řekla Ingrid Szczypková.

Průvodce bude zajímat, zda jde o skupinu rodinných příslušníků nebo o náhodné individuální návštěvníky kvůli odstupům.

"Pro návštěvníky máme připravenu dezinfekci, zajistíme dané odstupy, máme připraveny pokyny, takže návštěvník dopředu ví, jakým způsobem a za jakých podmínek může zámek navštívit?" dodala vedoucí.

Připravena je akce k ukončení školního roku, není ale zatím jisté, zda se bude 27. června konat.

"Přeci jen, organizovat akci pro čtyři pět návštěvníků by nebylo rozumné, ale pevně doufám, že bychom mohli připravit akci v průběhu srpna a jednu z největších v září, Dny evropského dědictví," uzavřela Szczypková.

---

Záchranář na cestách přerušil putování kvůli pandemii

Záchranář Marek Balicki je zpátky v České republice. Své putování po Austrálii musel předčasně ukončit kvůli pandemii.

Marek Balicki je momentálně v České republice. Předčasně ukončil své putování na skládacím kole po zemích naší planety, kde mapoval práci záchranářů. Jeho poslední cesta vedla Austrálií, kam se přesunul začátkem roku z Nového Zélandu.

"Tam jsem se rozhodl připojit se jako dobrovolník k organizaci Blaze Aid, i s kamarádem, dalším Čechem, jsme pomáhali po požárech. Bylo super, že v té vesnici jsme navštívili stanici hasičů, i profesionálních, Jedna specifikace pro Austrálii, lékaři nepoužívají vrtulníky do odlehlých míst, ale létají letadly,” řekl Marek.

Po tomto dobrovolničení pokračoval na skládacím kole do města Melbourne. Po cestě si uvědomil, že rychlejší bude vyměnit skládací kolo za skutr. Na něm pokračoval dál až na západ.

“Kolo je super, na tu Střední Asii bylo výborné, protože tam se tak krajina měnila často, kdežto Austrálie, to by bylo si něco dokazovat a ztráta často, tam tisíc kilometrů je stejné prostředí,” dodal.

Tohle dobrodružství měřilo více jak 9 tisíc kilometrů. Jeho cestu pak překazila pandemie. vrátil se proto zpátky do Evropy i kvůli končícím vízům. Momentálně je doma a plánuje, co dál.

"Abych nebyl vázaný na jedno místo, na podnájem, tak jsem se rozhodl pro tvorbu obytné dodávky, po zkušenostech na Zélandu, s tou dodávkou mi pomáhal taťka, což je velká pomoc."

Jeho rodina mu byla na dálku velkou oporou po celé tři roky, co jeho putování světem trvalo.

"Prožívám to skoro na vlastní kůži. Někdy bych tam byl rád s ním, když stavěl loď, dodávku atd., abych mohl pomoct třeba svými zkušenostmi, ale sleduji ho, bojím se o něho, snažím se s ním být v kontaktu s ním, jen kvůli němu jsem si i založil facebook. Když se mi tři čtyři dni neozve není tam vzkaz, tak už píšu, co se děje," řekl jeho otec Pavel Balicki.

Marek si teď potřebuje najít práci a vydělat finance na další cestu a také se chce podělit o své zkušenosti a zážitky s lidmi prostřednictvím přednášek a besed.

"Budu doufat, že bude nějaký zájem třeba v MSK nebo okolí Karviné, knihovny a podobně, Bude to nejspíš po prázdninách, až se ta situace uklidní a sedne si to, budu rád, když bude mít někdo zájem, dejte vědět, rád přijedu popovídat," uzavřel záchranář.

Svého snu se Marek nevzdává, v plánu má objet další světadíly, kde nebyl, jako Afriku a Ameriku.

"Určitě ho budu sledovat, fandit a podporovat a budu se o něho bát, jako každý rodič," dodal jeho otec.

---Mohlo by Vás také zajímat