Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Další úspěšné zákroky strážníků v Karviné
  • Aktuálně z Karviné
  • Ilustrátor Adolf Dudek pobavil v Karviné seniory
  • Hokejista Kurovský navštívil svou základní školu

Další úspěšné zákroky strážníků v Karviné

Hned dva úspěšné zákroky krátce po sobě mají za sebou karvinští strážníci. V prvním případě zadrželi mladíky, kteří utekli z výchovného zařízení a také bezprostředně po činu chytili pachatele vloupání do jedné z prodejen alkoholu. Bohužel, při pronásledování jednoho z nich byl jeden ze strážníků zraněn.

Krátce po půlnoci zavolala na karvinskou městskou policii žena, kterou nožem ohrožovali dva mladíci. Operační okamžitě poslal na místo strážníky, kteří po několika minutách běhu uličkami a podchody v centru města, jednoho z nich chytili.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Obdrželi jsme po půlnoci oznámení ženy, která oznamovala loupežné přepadení, kde byla dvěma mladíky ohrožována nožem u Dlouhých vidlí. Ve finále jim hodila cigarety. My jsme si zpočátku mysleli, že se jedná o nějaký žert, protože žena byla naprosto klidná, kolem jel ale velitel v neoznačeném autě, mladíky zahlédl, vyrozuměl všechny hlídky a podle záběrů je jasně patrné, že ve finále mladíky jeden strážník stíhal a omezil ho na osobní svobodě u restaurace 603. Posléze se zjistilo, že jsou to velmi známí utečenci z výchovných ústavů. Myslím, že by se zákonodárci měli zamyslet, protože není možné, aby děti s kriminální kariérou utíkali jen tak kdykoliv si usmyslí."


Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: “Bezprostředně po oznámení loupeže zahájili karvinští policisté a kriminalisté v součinnosti se strážníky MP rozsáhlé pátrání. Prvního mladíka zadrželi strážníci a chvíli na to policisté zadrželi druhého z mladíků. Starší z dvojice, kterému bylo před pár měsíci 15 let, byl obviněn ze spáchání provinění loupeže, za což mu hrozí odnětí svobody maximálně na pět let."

Další incident se stal jiný den v šest hodin ráno, kdy si pachatelé vybrali prodejnu alkoholu v Karviné-Novém Městě. Vloupali se do ní zezadu z ulice Závodní.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Na místo vyjeli prakticky všechny hlídky a pak nastal docela frmol, protože první mladík vyběhl na ulici tř. Osvobození, běžel směrem Janského, kde si otevřel klíčem jeden vchod, zavřel dveře těsně před přiběhnutím strážníka, který, bohužel vyrazil skleněnou výplň, u toho se zranil, rozbil si ruku, měl i zranění nohy. ten pachatel utekl do některého z bytů, pak si ho policie vyzvedla."

Z místa činu se pokusil utéct i druhý pachatel se psem, ten byl dostižen na tř. Osvobození..

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Třetí mladík dělal, že tam není, ale podle svědků tam v podstatě hlídal. takže byl taky omezen na osobní svobodě."

Karvinští kriminalisté se případem intenzivně zabývají.

---

Aktuálně z Karviné

Obyvatelé Karviné i okolí jsou zváni na třetí ročník food festivalu Smaznego. Fanoušci fotbalu jsou zváni na zápas mezi MFK Karviná a FK Třinec. Pro karvinské házenkáře skončila náročná sezona,

FOOD FESTIVAL SMACZNEGO JIŽ TUTO SOBOTU

Obyvatelé Karviné i okolí jsou zváni na třetí ročník food festivalu Smaznego, který se uskuteční tuto sobotu na Lodičkách od 10 do 19 hodin.

POZVÁNKA NA FOTBALOVÉ UTKÁNÍ

Fanoušci fotbalu jsou zváni na zápas mezi MFK Karviná a FK Třinec. Koná se tuto neděli 28. května od 17 hodin na městském fotbalovém stadionu.

HÁZENKÁŘI HCB KARVINÁ ZÍSKALI STŘÍBRO

Pro karvinské házenkáře skončila náročná sezona se spoustou těžkých soubojů ziskem stříbra a tedy titulu vicemistůr házené, gratulujeme.

---

Ilustrátor Adolf Dudek pobavil v Karviné seniory

Známý ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek zavítal do Nového domova v Karviné, aby tady pobavil seniory. A nejen to, pokusil se vrátit je zpátky do dětských let a společně si připomněli základy kreslení.

Ilustrátor Adolf Dudek je známý a oblíbený především mezi dětmi, před pár dny ale rozesmál i seniory z Denního centra služeb a Nového domova, kde si pro ně připravil lekci základních pravidel kreslení. Senioři si tak mohli společně s ním připomenout, jak správně nakreslit postavu nebo co stačí udělat, aby rozlišili obličej dospělého člověka od dítěte.

Adolf Dudek, ilustrátor: "Rychlokurz obsahoval hlavně radost z kreslení a života a kreslení nás přenáší do světa, který právě kreslíme. Ty lidi zapomněli na starosti kolem sebe a hlavně s úsměvem:” 

Velký rozdíl mezi kreslením s malými dětmi a seniory pan Dudek nevnímal, podle něho to bylo podobné.

Adolf Dudek, ilustrátor: "Kůň je jednou hříbětem, člověk dvakrát dítětem, takže jsem byl zase mezi děckama. Bylo to podobné, jen to bylo pomalejší, jsem hodně zpomalil, ani jsem se nepoznával. Posunulo mi to hranice,protože mám tatínka v tomto věku,dokážu se do nich vcítit a chápat tuto generaci lépe, jak před dvaceti lety:"

Kromě kresby lidského těla se naučili senioři pracovat i se základními geometrickými tvary.

Adolf Dudek, ilustrátor: "Naučili se, že pomocí základních geometrických tvarů - kolečka, čtverce, trojúhelníku a obdélníku se dá nakreslit celý svět..jak jednoduché ."

anketa: senioři: "Mysleli jsme, že vůbec nepujdeme, protože jsme už neschopní, ale dobré to bylo. Aspoň jsme se procvičili, namalovali, ještě něco dovedeme.” "No bavilo mě to, ty domečky, autíčko."


Adolf Dudek do Nového domova zavítal díky projektu karvinské regionální knihovny, která seniorům z Denního centra služeb a Nového domova přináší různé aktivity.

Andrea Hradilová, knihovnice: “Máme projekt, který podporuje Nadace OKD Léčba nejen knihou, v rámci projektu jsme pozvali pana Dudka, která nám udělal kurz kreslení, zpestřili jsme dopoledne klientům těchto dvou zařízení a myslím, že úsměvy na tvářích jsou viditelné a že se jim to líbilo."

Helena Waclawiková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci v Novém domově: "Zavzpomínali jsme si na své dětství, na naše knížky dětské, kromě toho jsme se učili kreslit, což bylo fajn, budeme zvažovat autorskou výstavu. S knihovnou spolupracujeme už dva roky, jsme moc rádi, že nás zapojují do svých programů, je to zpestření pro naše klienty, za to děkujeme."

---

Hokejista Kurovský navštívil svou základní školu

Extraligový hokejista Daniel Kurovský navštívil svou Základní školu Prameny. A nepřišel s prázdnou, školákům přinesl i pohár T.G. Masaryka, který společně s mistrovským titulem čerstvě vybojovali třinečtí Oceláři.

Daniel Kurovský, trojnásobný vítěz hokejové extraligy s třineckými Oceláři se na chvíli vrátil do své Základní školy Prameny, aby v tělocvičně, kde na něho čekali školáci prozradil vše co je zajímalo.
Všetečných otázek bylo připraveno opravdu hodně.

Po deseti letech se také setkal se svou třídní učitelkou.

Daniela Franková, bývalá třídní učitelka: "Jsme rádi, že na Prameny chodili tak úspěšní žáci, jako je Danek Kurovský, i když mě předrostl a doufám, že bude růst i ve svých krásných sportovních úspěších, přejeme ti, ať se ti daří a dostaneš se do té nejlepší ligy a dál do světa."

Na základní školu vzpomíná extraligový hokejista velmi rád, i právě tady piloval první základy práce s hokejkou a účastnil se i florbalového turnaje ČEZ Street hokej. To v roce 2011, kdy jsme reportáž natáčeli, ještě nikdo nevěděl, že ho čeká hvězdná hokejová kariéra.

Daniel Kurovský, extraligový hokejista HC Oceláři Třinec: "Vrací se mi vzpomínky do hlavy, potkal jsem spoustu učitelů, kteří mě učili a vypadají pořád stejně dobře, nic se tady nezměnilo."

Na bruslích stál Daniel Kurovský poprvé ve čtyřech letech, začínal v klubu SK Karviná, v páté třídě přešel k havířovskému hokejovému klubu, juniorku hrál za muže v Ostravě.

Daniel Kurovský, extraligový hokejista HC Oceláři Třinec: "Potom jsem dostal eso z Třince a to se neodmítá. Momentálně bych chtěl navázat na loňskou sezonu a být ještě prospěšnější a produktivnější:"

Daniel Kurovský radí dětem, aby si šly za svými sny, všechno je podle něho o píli a vytrvalosti.
Na závěr setkání hokejisty s dětmi proběhla i autogramiáda a společné focení.

---Mohlo by Vás také zajímat