Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Malý sál v MěDK dostává novou podobu
  • NsP Karviná uzavírá dočasně lůžkové oddělení chirurgie
  • Karvinští boxeři opět ladí formu

Malý sál v MěDK dostává novou podobu

Malý sál městského domu kultury v Karviné se dočkal modernizace. Od roku 1964, kdy byl zkolaudován, tady proběhla jen jedna rekonstrukce a to v devadesátých letech. Nově bude mít prostor pro divadlo třeba kvalitnější zastínění, akustické tapety a akustické podhledy.

Malý sál pro filmová a divadelní představení funguje v městském domě kultury nepřetržitě od dubna roku 1964, kdy byl zkolaudován. V letech 1996 a 1997 prošel rekonstrukcí a od té doby se tady vzhledově a funkčně nic nezměnilo. Čas na modernizaci přišel právě teď, město na jeho opravu uvolnilo peníze z rozpočtu.


Andrzej Bizoń, náměstek primátora:
"Malý sál městského domu kultury je využíván nejen diváky v odpoledních hodinách, ale i školami. Myslím si, že po těch dlouhých letech je ten sál zralý k tomu, aby byl rekonstruován,. Jsem rád, že že to bude mít nadčasovou podobu, bude to moderní sál."Olga Humplíková, ředitelka MěDK: “Myslím, že ten malý sál si to už zasloužil, sedačky jsou sice pohodlné, umělci tady hrají rádi, ale to, jak to tady vypadalo (koberec na stěně), všechny ty povrchy bylo třeba zrenovovat, protože to bylo hlavně morálně zastaralé. Taky zázemí, WC, šatna, tyto věci taky už úplně neodpovídají standardům."

Momentálně probíhají práce ve vestibulu malého sálu.

Jaroslav Kostka, zaměstnanec dodavatelské firmy: "Demontujeme staré obklady, strháváme staré lina, uklízíme suť a probíhají bourací práce."

Olga Humplíková, ředitelka MěDK: “Bude to krásný prostor, tam, kde můžeme, tam se prosvětlí, zjasní, teď mluvím o vestibulu, naopak prostor pro divadlo bude mít kvalitnější zastínění, budou akustické tapety, akustické podhledy. Pokud jde o zázemí pro herce, prostor se nezvětší, zvětší se pouze o tu část konstrukce, na které bylo upevněno plátno, ta se dříve zasouvala dozadu, teď budeme mít plátno, které se bude vytahovat nahoru."Pokud půjde vše podle plánu, modernizace sálu by měla být ukončena v září.

---

NsP Karviná uzavírá dočasně lůžkové oddělení chirurgie

V Nemocnici s poliklinikou v Karviné -Ráji je dočasně uzavřeno z kapacitních důvodů lůžkové oddělení chirurgie. Hospitalizovaní pacienti jsou převáženi do nemocnic v okolí.

Lůžkové oddělení chirurgie je momentálně v rájecké nemocnici uzavřeno a to z kapacitních důvodů. 11 sestrám a 1 lékařce z chirurgie vyšel pozitivní test na Covid-19. Dalších 20 zaměstnanců zůstává v karanténě.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: “9 My jsme k pátečnímu dni byli nuceni uzavřít celou část lůžkové chirurgie a to z kapacitních důvodů, neboť ten stávající tým, který s velkým nasazením v řádech tisíce procent pracoval, potřebuje nyní odpočívat a potřebujeme zajistit péči na chirurgickém a traumatologickém ambulantním traktu a JIP."

V tuto chvíli zajišťuje nemocnice akutní péči všem pacientů v ambulanci, v případě, že by jejich stav vyžadoval hospitalizaci, budou přeloženi do spádových nemocnic ve F-M, Havířově a Ostravě.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK: “Možná by to s tím personálem, který tam zůstal, zvládlo, ale byl by hodně přetížený. V momentě, kdy by nastala situace, kdyby to okolní nemocnice nezvládly, tak se minimálně to jedno oddělení otevře a operativa se znovu obnoví. Je to dočasná záležitost, řekl bych ne delší než 14 dní, kdy běží karanténa."

Ostatní ambulantní pracoviště pracují bez omezení včetně plánovaných operací ostatních oborů. Všichni pacienti jsou před výkonem testování PCR testem.

---

Karvinští boxeři opět ladí formu

Mladí boxeři z Tělovýchovné jednoty Baník Karviná se začali připravovat na další sezonu. Společně s hlavním trenérem dohlíží na výkon a techniku mladých sportovců i několik otců, kteří absolvovali trenérské zkoušky.

Venkovní hřiště u Základní školy Cihelní slouží třikrát týdně karvinským boxerům. Ti se po nucené pauze začali znovu scházet.

Roman Nevrla, hlavní trenér boxu TJ Baník Karviná: “Byli jsme poznamenání velkou fluktuací, kluci trochu zlenivěli, postupně se začali vracet do formy, někteří to pojali jako velkou dovolenou."

Cílem je postupně zpátky získat formu a motivaci co nejlépe zvládnout budoucí zápasy.

Josef Slepčík, trenér boxu TJ Baník Karviná: “Pořád si myslím, že to je ještě málo, můžou přidat, pořád tam je rezerva."

Zdeněk Plachetka je v oddílu aktivní už dvacet let . Všech jeho sedm synů jsou úspěšní boxeři, několikanásobní mistři ČR i vícemistři Evropy.

Zdeněk Plachetka, trenér boxu TJ Baník Karviná: “Všechno se odehrávalo tady, tady to zkoušeli a udělali jsme z nich to, co jsou, jsme na ně hrdi."

Všechny úspěchy nepřicházejí jen tak, skrývá se za nimi obrovská vytrvalost, trpělivost a vůle. Přes prázdniny budou mít boxeři pauzu, ale také soustředění. Trenér by rád dohnal všechny zastavené soutěže a mistrovství od září,počítá ale s tím, že o haly, tělocvičny a sportovní areály bude pro pořádání závodů, utkání a zápasů velký zájem ze strany i všech ostatních sportů.

---Mohlo by Vás také zajímat