Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné už stojí tři vánoční stromy
  • Zahraniční žáci na ZŠ Dělnická
  • Aktuálně z Karviné
  • Velká cena Karviné

V Karviné už stojí tři vánoční stromy

Stejně jako v předchozích letech i letos budou stát v Karviné tři nazdobené vánoční stromy. O víkendu se pracovníci odboru komunálních služeb magistrátu města a místních technických služeb postarali o jejich instalaci.

V Karviné už stojí tři vánoční stromy. Zkrášlovat budou nejen Masarykovo náměstí, ale i prostranství u kostela svatého Marka a u kina Centrum. Ozdobou a symbolem Vánoc se v Karviné se i letos staly letos dva smrky a jedna jedle.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "V letošním roce to bylo opět složitější, protože stromy jsme brali celkem z daleka. Z Karviné není ani jeden. Jeden strom pochází se Sviadnova, jeden z Paskova a jeden z Petrovic. Půl roku předem stromy vytypováváme, díváme se na zdravotní stav, aby nám nespadly až bude instalován a je kolem toho spousta chození, vyřizování atd."

Na Masarykově náměstí stojí krásný smrk omorika, smrk pichlavý najdete u kina centrum a jedle douglaska stojí na prostranství u kostela svatého Marka.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Výškově jsme limitováni, protože na každé upevnění jsme museli vypracovávat znalecký posudek, jak musí být strom velký, jak široký, takže co se týče velikosti, tak si nemůžeme moc vymýšlet."

Tento týden pracovníci technických služeb všechny stromy postupně nazdobí. Hlavní strom na Masarykově náměstí bude svítit od první adventní neděle, letos bohužel opět bez slavnostního programu.

Hlavní strom na Masarykově náměstí se rozsvítí první adventní neděli, bohužel, kvůli nařízení vlády bude slavnostní program zrušen.

---

Zahraniční žáci na ZŠ Dělnická

Základní škola Dělnická hostila v rámci programu Erasmus+ žáky a pedagogy ze čtyř partnerských zahraničních měst. Jejich úkolem bylo plnit zadání v rámci mezinárodního programu Green life a porovnávat životní prostředí různých zemí.

Žáci a pedagogové ze Španělska, Kypru, Portugalska a Litvy přijeli v rámci programu Erasmus + do Karviné, aby společně se žáky a pedagogy Základní školy Dělnická plnily aktivity v rámci mezinárodního projektu Green life nebo-li Zelený život.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: "Tento týden je bohatý, jak organizačně, tak pracovně, dnes máme workshop na téma voda. V rámci projektu jsme včera měli slavnostní zahájení v domě kultury, odpoledne jsme měli přijetí na zámku, prohlédli jsme si zámek a uděláme prohlídku šikmého kostela a navštívíme i golf."

Škola pro své hosty naplánovala i celodenní výlet do Rožnova s prohlídkou vodního mlýna. Podle ředitele školy Petra Jurase mají taková setkání význam ve dvou rovinách.

Petr Juras, ředitel ZŠ a MŠ Dělnická: "Za prvé prohlubování anglického jazyka, ta běžná komunikace a druhé hlavní téma je životní prostředí. Porovnáváme životní prostředí v ČR a v partnerských školách."

Vassiliki Koukounidou, pedagožka z Kypru: "Jsme rádi, že jsme se tady mohli potkat se všemi našimi partnerskými zahraničními školami. Žáci výborně spolupracují, všechno bylo výborně připraveno."

anketa: žákyně ZŠ Dělnická: "Mi to přineslo hodně angličtiny do života, dozvěděla jsem se, že některé země nemají moc ekologického cítění, že se vyhazují odpadky na zem a tak." "Našla jsem si nové kamarády a taky jsem se dozvěděla jak oni studují a učí se."

anketa: žákyně z Kypru: "Jsme z Kypru a jsme nadšené, že můžeme být součástí tohoto skvělého programu." "Potkala jsem spoustu mladých lidí z různých zemí a jsme nadšeni, že jsme mohli strávit večer v rodinách, lidi jsou opravdu úžasní."

Program funguje i obráceně, příště budou hostit zahraniční školy žáky a pedagogy ze Základní školy Dělnická.

---

Aktuálně z Karviné

Interaktivní mapová aplikace KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU se rozšiřuje. Pozvánka na fotbalový zápas MFK Karviná vs Baník Ostrava.

INTERAKTIVNÍ MAPA KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU SE ROZŠIŘUJE

Interaktivní mapová aplikace s názvem se rozšiřuje. Tvůrci z karvinského magistrátu Martin Vozár s informatikem Státního okresního archivu Karviná Markem Trojakem před časem spustili aplikaci, ve které si lidé mohou prohlížet letecké záběry, historické mapy a fotografie zaniklých míst části Karviná-Doly, nově se mapa rozšířila i o městskou část Louky. Autoři se proto obrací na širokou veřejnost s prosbou o poskytnutí jakékoliv obrazové dokumentace původní podoby obce. Máte-li ve svých sbírkách fotografie nebo jiné materiály z Louk - napište nebo zavolejte na kontakty uvedené v aplikaci nebo na diskuzním fóru facebookové stránky .

POZVÁNKA NA UTKÁNÍ MFK KARVINÁ VS BANÍK OSTRAVA

Fotbaloví fanoušci jsou zváni na dohrávku s Baníkem Ostrava, která se uskuteční na městském fotbalovém stadionu v Karviné ve středu 24. listopadu od 17 hodin.

---

Velká cena Karviné

V hale Kovony se konal další ročník Velké ceny Karviné v judu pro děti a mládež z různých oddílů. Nechyběli ani závodníci z Polska, podívejte se na reportáž.

Tohle jsou mladí judisté napříč oddíly ze Severomoravského, Jihomoravského kraje a Polska, kteří přijeli zabojovat o medaile, poháry a hodnotné ceny v dnes již tradiční soutěži nazvané Velká cena Karviné. Rozděleni byli podle váhových kategorií zvlášť mladší a starší žáky a dorostenci.

Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “Kvůli situaci, která je, bohužel nemohli přijet Slováci, mělo jich přijet snad 50, takže je to omezené mezinárodně. Nejdále tady jsou závodníci z Vyškova a Brna. Máme udělanou soutěž družstev, kdy trenéři vypíšou své nejlepší koně a ti bodují podle zápasů, podle výsledků. Spočítají se výsledky a mohou dnes vyhrát krásnou cenu.”

Závody začaly společným nástupem, štěstí v boji jim popřál mimo jiné náměstek primátora, který velkou cenu Karviné zahájil.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Všichni víme,  co se za poslední dva roky mohlo a nemohlo dít na poli sportovním třeba, takže jsem rád, že organizátoři z našeho judistického oddílu mohli připravit. Myslím si, že sportem a přístupem k zodpovědnosti za své zdraví, hýbáním se, zdravým životním stylem atd., můžeme proti té pandemické situaci bojovat a jsem velmi rád, že tito mladí sportovci se vzhlížejí ve svých trenérech, rodičích, rozhodčích, protože to jsou všechno bývalí judisté a dívají se také na ty judisté špičky od olympijských medailistů pana Krpálka,takže vidí ty vzory a je to fajn. Držím jim palce a jsem velmi rád, že přijeli k nám do Karviné a myslím si, že dnes jsou všichni vítězi."

Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “My hned, jak jsme mohli, tak jsme trénovali venku, takže děti dostávaly fyzičku hned při první možnosti otevření venkovních sportovišť díky tomu, že máme u haly možnost na trénování, tak jsme začali hned. Fyzicky jsou na tom dobře, technika je horší, tu doháníme."

Děti se praly na třech tatami současně.

Karel Štefánik, trenér a předseda oddílu judistů TJ Baník Karviná: “Závodník může vyhrát dvěma způsoby u mladších. buď hodem nebo dvěma bodovanými hody nebo udržením, u starších se přidává i možnost páčení, tak stejně u dorostu. Časový limit je tři minuty, dorostenci čtyři minuty. Když vyhrají dobrou technikou, které jsem zmiňoval, ta je ukončen zápas před časovým limitem. Případně, že není ukončen a je remíza, tak je ještě tzv. Golden score, kdy se perou další minutu a u dorostenců je to do rozhodnutí zápasu."

Každý souboj doprovázely emoce, bylo napínavé sledovat obraty v boji, kdy se zdánlivá prohra přeměnila ve vítězství.. jako v případě Tomáše Hrdého z Bohumína, který se judu věnuje dva roky.

Tomáš Hrdý, judista z Bohumína: "Byl na mě příliš silný. Mám velkou radost, že se mi ho povedlo porazit. Použil jsem chvat ouchi gari."

Své zápasy ohodnotili i další závodníci, třeba Matyáš Kret nebo Jan Chaloupka.

Matyáš Kret, judista z Ostravy: "Teď jsem vyhrál na štěstí, soupeř byl pasivní a chci zkusit seoi nage ippon."

Jan Chaloupka, judista z Přerova: "Prohrál jsem všechno, jsem docela smutný. Ten první byl levák a já proti levákům neumím a ten druhý, prostě jsem špatně nastoupil."

Nejlepší judisté si domů odvezli krásné ceny, z družstev byli nejlepší závodníci z klubu Judo Beskydy raškovice. Hodnotné ceny bylo možné pořídit díky podpoře města.

---Mohlo by Vás také zajímat