Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Soutěž hasičů ve vyprošťování zraněných osob
  • Do Karvinského talentu se přihlásil rekordní počet zájemců
  • MFK Karviná hledá další nadějné fotbalisty

Soutěž hasičů ve vyprošťování zraněných osob

Šest týmů profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje a tři týmy profesionálních hasičů z Polska se v Karviné zapojily do krajského kola ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jaká konkrétní nehoda je v soutěži čeká.

Parkoviště u letního kina se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů z celého MSK a Polska. Za úkol měli v co nejlepším čase bezpečně vytáhnout zraněného figuranta z havarovaného vozu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Když vyběhnou, běží jim patnáctiminutový limit, kdy by měli vyprostit zraněného z vozidla a předat zdravotnické službě."

Zásah byl srovnatelný s reálným výjezdem. Hasiči dopředu nevěděli, jaký úkol je čeká, jak vážně zraněna bude posádka auta a jak náročné bude její vyproštění.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Obecně vyprošťování z havarovaných vozidel je druhá nejčastější činnost, kterou dělají profesionální i dobrovolní hasiči na cestách. Ten počet nehod je vysoký a srovnatelný s počtem požárů v ČR. Dlouhodobě se ukazuje, že vyprostit ty osoby není jakýkoliv způsobem dostat ven, ale je to velmi sofistikovaná činnost, kdy se musí dbát na to, aby se ta osoba dostala ven takovým způsobem, aby se ji nezvětšil rozsah zranění a dostala se ven bezpečně, to je jeden aspekt a druhý aspekt je ten, aby při tom nedošlo ke zranění hasičů, protože se doba velmi změnila a dříve, když hasiči vstoupili do vozidla, tak je neohrožovaly možnosti nebo exploze některých pyropatron, které mají moderní prvky vozidel. Musí se dávat pozor, jestli je vozidlo na elektrický pohon. Obě tyto věci ukázaly, že je potřeba se vzdělávat a toto je jedna z forem odborné přípravy."

Kromě časů se počítaly body za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci, komunikace se zraněnou osobou, pokud šlo například do cizince nebo v případě hasičů z Havířova, neslyšícího zraněného řidiče.

Adam Hrbáč, velitel družstva HZS Havířov: "Po příjezdu jsme museli stabilizovat vozidlo, abychom mohli bezpečně vlézt, stříhat a provádět další činnosti, to nám zabralo nejvíce času. Po dobu vyprošťování byl uvnitř pořád zdravotník hasičů, který s osobou komunikoval. My jsme se v průběhu zásahu dozvěděli, že ta osoba je neslyšící. Používali jsme speciální karty pro komunikaci s neslyšícími, instruovali jsme ho, co se děje kolem něj, aby se nebál."

Každý soutěžní tým si také vyslechl hodnocení průběhu jejich zásahu.

Adam Hrbáč, velitel družstva HZS Havířov: "Nějaká kritika tam je hlavně ke stabilizaci, se kterou jsme měli prodlení, ale je to pro nás výzva pro příště se zlepšit."

Pro hasiče je důležité nejen technicky umět zvládnout bravurně vyprostit zraněné, ale velmi důležité je být silný i psychiky. Při nehodách se setkávají s mnoha těžkými a mnohdy smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.

Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Velmi časté to je po větších zásazích u požárů a výbuchů, jako bylo například ve Frenštátě pod Radhoštěm a my to poskytujeme nejen našim, ale i dobrovolným hasičům."

Nejlépe se na soutěži vedl t tým Hasičského záchranného sboru Bruntál, který postupuje do celostátního finále a v kategorii dobrovolných jednotek hasičů zvítězil tým z Jablunkova.

---

Do Karvinského talentu se přihlásil rekordní počet zájemců

V Karviné začali hledat mezi dětmi a mládeží nové pěvecké talenty z různých měst a obcí nejen našeho kraje. Pořádající Základní škola Prameny vyzvala už popatnácté všechny odvážné zpěváky a zpěvačky, aby před porotou předvedli, co umí. Na ty nejlepší čeká letos ve finále vystoupení s živou kapelou.

Patnáctý ročník Karvinského talentu se bude letos výjimečně konat v září, už teď je nutné do finále vybrat ty nejlepší z nejlepších. Na pódiu městského domu kultury předvedou své nadání totiže jen ti, kteří projdou sítem výběru porotců. Poprvé vybranou píseň “Kdyby se v komnatách” zazpívala před porotou Tamara Šukaľová z Horní Suché

Tamara Šukaľová, soutěžící: "To je z hezké pohádky a poradila mi to paní učitelka."

Michaela Tropotanová, soutěžící: "Byla jsem tady asi před dvěma roky a dnes budu zpívat od Hany Zagorové “Spěchám.”

Karvinský talent se znovu pořádá po dvou letech, přerušen byl kvůli covidovým opatřením. Možná i proto se do soutěže přihlásil rekordní počet zájemců.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "Letos je to jubilejní 15. ročník a my, jako město Karviná, podporujeme tyto aktivity velmi dlouho. Jsme velmi rádi, že můžeme podpořit talentované děti a představte si, že 94 účinkujících ve 4 kategoriích."

Děti přijely z různých měst a dokonce i z Polska. Finále bude probíhat v městském domě kultury v září. Finalisty pak bude doprovázet živá kapela.

---

MFK Karviná hledá další nadějné fotbalisty

Karvinský městský fotbalový klub hledá mezi nejmenšími dětmi talenty a budoucí naděje klubu. Pro děti bude už za pár dní připraven na hlavním stadionu velký sportovní den plný soutěží a her s míčem. O tom, co pak nejmenší fotbalisty čeká v trénincích, prozradí naše poslední reportáž.

Městský fotbalový stadion v Karviné-Ráji bude 31. května patřit od 17 hodin všem dětem, které sní o tom stát se fotbalistou. Fotbalový klub pro ně připravuje několik dovednostních disciplín a pohybové hry s míčem.

Michael Klos, hlavní trenér kategorie přípravky: "Mládeži v MFK se daří, máme přes sto dětí jen v kategorii přípravek, tzn. od 4 do 11 let a v úterý 31.5. od 17 hodin máme nábor, kde zveme všechny, kteří chtějí hrát fotbal. Bude to na hlavním stadionu v Karviné 4, na ligovém stadionu, takže budeme rádi, když se děti se svými rodiči dostaví. Bereme děti od čtyř let, je to jediná hranice, potřebujeme, aby měly chuť do pohybu a další věci je tady naučíme."

Tyhle děti, které si už fotbal vybraly, momentálně trénují individuální herní činnosti se zkušenými trenéry.

Aleš Hujík, trenér MFK Karviná, kategorie U10: "Převzetí míče, zpracování míče, i nějakou spolupráci ve dvojici, trojici, což je takové nejdůležitější a pilujeme to i se střelbou, která je taky důležitá."

Michael Klos, hlavní trenér kategorie přípravky: "Důležitá je obecná sportovní průprava pro ty děti a fotbal patří mezi nejkomplexnější, tzn., že děti, kromě toho, že hrají fotbal, tak běhají, skákají, posilují, cvičí, takže já, jako rodič, doporučuji, aby si to ty děti vyzkoušely, třeba v budoucnu fotbalisty nebudou, ale ten fotbal je pro ně výborná startovní plocha. Zázemí pro mládež v Karviné patří mezi nejlepší v ČR, ať to jsou přírodní trávy, umělé trávy, výborný trenérský kolektiv, který je vzdělán ve své práci a kromě tréninků, které probíhají 3x-4x týdně, hrajeme zápasy, turnaje a další sportovní akce.” 

Tomáš Tlolka, fotbalista MFK Karviná, kategorie U11: "Dá se tu naučit hodně triků, je tu hodně zápasů, jezdí se do Polska, Slovenska."

Nikolas Chybidziura, fotbalista MFK Karviná, kategorie U10: "Baví mě chodit na zápasy, chodím na tréninky a zlepšuji se v tom."

Matyáš Suruvka, fotbalista MFK Karviná, kategorie U11: "Fotbal hraji od čtyř roků, baví mě to, abych se zlepšoval, dával góly, vyhrával poháry. Nejvíc mi jde asi střelba a kličky."

Kluci budou rádi, když se jejich tým rozšíří o nové spoluhráče.

Matyáš Suruvka, fotbalista MFK Karviná, kategorieU11: "Můžou to zkusit a jestli se jim to bude líbit, tak můžou hrát."

Nikolas Chybidziura, fotbalista MFK Karviná, kategorie U10: "Bylo by to dobré, kdyby tady chodili s námi. Budou se zlepšovat a třeba by to mohli dotáhnout někam daleko."

A co na děti během náboru vlastně čeká?

Michael Klos, hlavní trenér kategorie přípravky: "Na děti čekají klasické náborové disciplíny, tzn. skok, běh, slalom s míčem, fotbal. Rodiče se mohou dívat na hlavní tribuně, jak to dětem jde a my si uděláme aspoň představu, jak na tom ty děti jsou."

Nezapomeňte tedy, trenéři a fotbalisté budou na děti čekat 31. května od 17 hodin na hlavním ligovém stadionu.

---Mohlo by Vás také zajímat