Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Oprava dalších místních komunikací
  • Aktuálně z Karviné 24.8.2021
  • 22. ročník Romského festivalu

Oprava dalších místních komunikací

V Karviné se připravují další opravy místních komunikací, chodníků a vzniknou i další parkovací místa.

V Karviné se dokončily opravy některých důležitých komunikací v několika částech města, další se připravují. Například v polovině srpna byly dokončeny práce na rekonstrukci části místní komunikace na ulici Okružní .

NA ULICI OKRUŽNÍ SE DOKONČÍ VODOROVNÉ ZNAČENÍ

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Nacházíme se na ulici Okružní, v letošním roce jsme už udělali druhou část opravy komunikace, v loňském roce jsme začali 1. část. Ulice Okružní je velice dlouhá, tak z hlediska dopravy a komplikací v dopravě jsme opravu rozdělili do dvou let. Opravili jsme tady komunikaci od č.p. 848-860 s tím, že od 13.8. je komunikace v provozu a po nějakých třech čtyřech týdnech budeme dělat vodorovné značení, a to z technologických důvodů, protože okamžitě, když se opraví komunikace, tak se vodorovné dopravní značení nedělá."


25. SRPNA ZAČNE OPRAVA DALŠÍHO ÚSEKU ULICE U LESA

Další oprava se připravuje na ulici U Lesa. Práce zahrnují úpravu komunikace, opravu uličních vpustí a jejich přípojek, opravu chodníku na pravé straně (ve směru jízdy) a nahrazení stávajícího chodníku na levé straně parkovací plochou. Práce budou probíhat cca dva měsíce.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "25. srpna budeme začínat druhou fázi, budeme opravovat úsek od křižovatky s ul. Haškova po křižovatku s ul. V Aleji. Doprava tady bude zase organizována tak, aby bydlící občané a nájemci se dostali do svých domovů. Víme, že to bude zase komplikované, ta komunikace není široká, je tady velký provoz, prosíme o shovívavost a trpělivost.”

PŘIPRAVUJE SE OPRAVA ULICE ŠKOLSKÁ

Ve chvíli, kdy firma skončí práce na na ulici U Lesa, přesune se na ulici Školská.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Kde budeme opravovat také povrch komunikace, začali jsme ta práce na parkovištích a budeme pokračovat.” 

NA ULICI KOSMONAUTŮ SE BUDUJÍ PARKOVACÍ MÍSTA

Na této ulici budou také opraveny páteřní chodníky v majetku města. Tři důležité opravy probíhají a budou probíhat i na ulici Kosmonautů.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Tady jsme v místě u čísla popisného 627, ve dvorní části vyhotovujeme nové parkoviště, kde vzniká 20 nových parkovacích stání, začátkem září bude hotovo, takže tady budou moci obyvatelé lépe parkovat. I když vím, že stále bude nedostatek parkovacích míst, v tomto místě nám technické podmínky nedovolují více parkovacích míst vystavět."

Připravuje se i lepší parkovací kapsa mezi panelovými domy na této ulici.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Kde bychom chtěli to místo zkulturnit, zlepšit, aby se pohodlně parkovalo, aby se neparkovalo na blátě a kořenech stromů a další příznivá zpráva je, že ještě letos v září, že podél ulice Kosmonautů vytvoříme deset podélných parkovacích míst ."

ZAHÁJENÍ REKONSTRUKCE CHODNÍKU U BÝVALÉHO KOSMOSU

Práce budou probíhat i v lokalitě, kde stával Kosmos.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Toto prostranství se otevřelo a udělali jsme terénní úpravy. V současné době zahájíme opravu chodníku, který vede podél komunikace navazující na hlavní trasu od kruhového objezdu do centra města.” 

PŘIPRAVENA K REALIZACI JE TAKÉ OPRAVA ULICE HUSOVA

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "“Dohodli jsme se s SMVaKem, že půjdeme do této lokality, protože SMVaK mění své vodovodní řády, my tam budeme opravovat komunikaci tu vjezdovou z té hlavní Ostravské do této lokality a budeme opravovat i ulici Husova. Jsme s SMVaKem dohodnuti na společném financování.”

Každoročně se připravuje několik desítek drobných i větších oprav, každoročně probíhají výstavby nových parkovacích míst a oprav chodníků.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Opravdu je u toho hodně organizačně a technických záležitostí . Naše město je veliké, my bychom rádi udělali všechny práce všem hned, aby se zlepšilo prostředí v sídlištích, ale z materiálních personálních důvodů to není možné. přesto si myslím, že se snažíme rovnoměrně rozprostřít ty práce po celém městě a budeme tak i nadále postupovat."

O dalších opravách vás budeme informovat.

---

Aktuálně z Karviné 24.8.2021

PZKO Karviná- Fryštát vás zve tento pátek 27.8. na velký festival Dolański Gróm. V sobotu 4. září se na Masarykově náměstí uskuteční 15. ročník unikátního festivalu PROLÍNÁNÍ KULTUR.

DOLAŃSKI GRÓM JIŽ TENTO PÁTEK

PZKO Karviná- Fryštát vás zve na velký festival Dolański Gróm. Festival se topět vrací do areálu Lodiček v Parku Boženy Němcové a i tentokrát nabídne opravdové hudební lahůdky z polské i české scény. Hlavními hosty programu bude Ewa Farna a Ray Wilson. Začátek programu je v 16:45, areál bude otevřen od 16. hodin. 

PŘIJĎTE NA FESTIVAL PROLÍNÁNÍ KULTUR 

Už příští týden v sobotu 4. září se na Masarykově náměstí uskuteční 15. ročník unikátního festivalu PROLÍNÁNÍ KULTUR, při kterém náměstí v Karviné-Fryštátě ožije hudbou, tancem folklorem, chutěmi a vůněmi 6 různých kultur. Vstupné je zcela zdarma

---

22. ročník Romského festivalu

V Romském kulturním a společenském centru se uskutečnil další ročník tradičního Romského festivalu. Organizátoři připravili komornější verzi pro menší počet návštěvníků. Mezi vystupujícími nechyběl třeba Jan Bendig.

Tradice Romského festivalu nebyla ani letos přerušena. I když jsou tyto festivaly každoročně hojně navštěvované lidmi z okolí i vzdálenějších koutů republiky, pro letošek kvůli měnícím se vládním opatřením připravili organizátoři pro jistotu jen komornější verzi 22. ročníku, v sále Romského a společenského centra.

Milan Ferenc, organizátor festivalu: “Tím, že žijeme ve zvláštní době, nešlo uskutečnit to, co bylo loni. Někomu se to možná podařilo, mě ne. Vzhledem k tomu že jsme to měli termínované na konec šestého měsíce a to se začalo teprve rozvolňovat, ty podmínky byly tak zpřísněné, že bychom nemohli dodržet vládní předpisy, co po nás, co chtějí organizovat nějaké akce, abychom je splnili. Já jsem přemýšlel, jestli to udělat neudělat, ale nakonec jsem dospěl k tomu názoru, že ta tradice, pokud aspoň trochu jde, tak by se měla udržovat a ti lidé jsou hladoví po takových akcích, chtějí se pobavit, zapomenout." 

I když byl festival organizován uvnitř pro menší počet návštěvníků než v parku Boženy Němcové, program byl sestaven opět pestře.

Milan Ferenc, organizátor festivalu: "Jsem rád, že se mi podařilo třeba Jana Bendiga nebo Vladoboyse nebo teď co třeba hraje Ferko a Gizmann.

anketa, návštěvníci: "Je to úplně skvěle, muzika a prostě všechno sedí úplně úžasně." "Bylo na čase, víc takových akcí."

Tohle duo je velmi netradiční. Ondřej Gizman pochází z konce Čech, z Teplic a Ondra Ferko naopak z konce Slovenska, z Prešova.

Ondrej Ferko, zpěvák: "Vytvořili jsme takovou spolupráci na dálku, to byla první skladba S Tebou a od toho se pak odrazil celá cesta, že jsme od jedné skladby k druhé šli a tak se to nějak vyvinulo."

Ondřej Gizman, (saxofon): "Texty má na starosti Ondrova sestra, dělá a s hudbou a skládáním to máme celé napůl, sladíme to."

Ondrej Ferko, zpěvák: "Texty jsou většinou o lásce, je to takové univerzální téma a každý si ho může přizpůsobit, k manželce, rodičům a snažíme se lidi vést k pozitivnímu myšlení."

Snem tohoto dua je, aby se skladby lidem líbily a užívat si tuto šanci dělat to, co mají rádi.

Ondrej Ferko, zpěvák: "Mnoho lidí nemá takové štěstí jako my, že mohou dělat to, co mají opravdu rádi, takže jsme vděční za to, co děláme."


Organizátoři připravili pro návštěvníky i posezení venku a také občerstvení, které k festivalové atmosféře patří.

---Mohlo by Vás také zajímat