Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinské děti se učí vařit a péct
  • Na návštěvě v ateliéru Jarky Rybové
  • Ve SVČ Juventus probíhá Oblastní střelecká liga

Karvinské děti se učí vařit a péct

Ve Středisku volného času Juventus se učí karvinské děti vařit a péct. Zájem o tento typ kroužku je větší mezi děvčaty, ale najdou se i malí kuchaři, které baví učit se připravovat různé pokrmy.

Ve středisku volného času Juventus se učí děti v kroužku Kuchtění vařit nejrůznější hlavní jídla i péct moučníky. Mají k tomu přizpůsobeno zázemí, vlastní kuchyňku vybavenou vším potřebným. Zájem je velký, kapacita ale omezená, aby se lektorka mohla věnovat každému, pomáhala jim s dodržováním postupu a s přípravou.

Julie Sladkowská, vedoucí kroužku Kuchtění: “Učí se děti všechno od pomazánek, polévek, pečeme pečivo, sladké, na vánoce cukroví."

V této lekci se učily děti upéct mufiny a připravily i smažené čínské nudle. Ne všichni uměli pracovat s nožem nebo se škrabkou.

Julie Sladkowská, vedoucí kroužku Kuchtění: "Někteří se opravdu učí i držet škrabku, protože dneska se už ani na táborech brambory neškrábou, tak se to nemají kde naučit a někteří jsou šikovní."

anketa: členové kroužku Kuchtíci: "Mám ten kroužek ráda, přidala jsem se tu minulý rok a baví mě to. Baví mě dělat cukrářská jídla spíše." "Od malička jsem s mamkou pekla a vařila, chtěla jsem se něco naučit, abych to mohla dělat sama." "Bavilo mě, kdy jsme dělali donuty." "Mě to baví s Julčou, umí to, nejspíše je kuchařka."

Julie Sladkowská, vedoucí kroužku Kuchtění: "Během vaření zkoušíme, ochutnáváme, aby to děti dochutily správně, aby se naučily přiměřeně s kořením, většinou si to jídlo berou domů."


Prozatím děti zvládly připravit smažený květák, dýňovou polévku, rizoto, rohlíčky z kynutého těsta, zapečené těstoviny, marokánky, rajskou polévku, boloňské špagety, donuty a další. Už teď se těší na příští lekci.

---

Na návštěvě v ateliéru Jarky Rybové

Známá výtvarnice Jarka Rybová finišuje s přípravami na svou výstavu, která se uskuteční v městském domě kultury. Co všechno bude v Mánesově síni k vidění a co konkrétního paní Rybová tvoří, prozradí naše další reportáž.

V domě karvinské výtvarnice Jarky Rybové na vás doslova dýchne z každého koutu její tvůrčí duch. Police, vitrínky, i stěny jsou plné její tvorby a plný života je i její ateliér, kde vznikají nádherná umělecká keramická díla. Paní Rybová se v těchto dnech připravuje na svou samostatnou výstavu a dokončuje poslední díla, která budou zdobit prostory Mánesovy síně městského domu kultury.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Samostatná výstava bude po osmi letech. Jinak se zúčastňuji společných výstav. Na výstavě bude celá široká škála mé tvorby. Budou tam soupravy, které vznikaly vytáčením na hrnčířském kruhu, budou tam modelované plastiky, budou tam kachle a budou tam reliéfní obrazy."

Jeden z keramických reliéfů se nachází ve smuteční síni v Dolní Lutyni.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Reliéf, který je na čelní stěně, je vytvářen na téma “Naše cesta nikdy nekončí". Je tady instalován před dvěma lety, ale vlastní práce začala už před čtyřmi lety, protože celý jeden rok probíhala příprava, návrhy, schvalování a vlastní realizace. To téma jsme musela svým způsobem nějak prožít, nešlo to udělat jenom tak, proto udělat reliéf do smuteční síně bylo trochu těžší téma."

Podobné keramické reliéfy jako tento, který zdobí smuteční síň v Dolní Lutyni, budou součástí výstavy.

Paní Rybová toužila v mládí stát se sochařkou, ke studiu se ale nedostala a zaměřila svou pozornost na keramiku.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Od samého začátku jsem dělala soubory kus ke kusu, to mě bavilo, udělat hrnek, vázu, dózu nebo konvice, dnes se tomu říká IDesign, ale já jsem dělal originální kusy, vícekrát se to nemnožilo."

Postupem času se začala vracet k plastice. Tu dělá 25 let. Od malých kousků po velké a vysoké. Jedna z vyšších, nazvaná Touha, se ještě momentálně vypaluje v peci, ale i ta bude součástí výstavy. S reliéfním obrazem začala Jarka Rybová experimentovat před 20 lety.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Musím říct, že ta práce mě neskutečně baví, protože celé své tvůrčí období pracuji s barvou, s barevnou glazurou a ten kontrast hlíny a glazury a teď ty možnosti při vybarvování keramiky, to jsou prostě tak široké možnosti, že já vlastně hledám to spojení mezi drsnou hlínou, hladkou hlínou, drsnou glazurou, hladkou glazurou, lesklou, matnou, je to úžasná práce, baví mě to."

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Co bych si chtěla ještě vyzkoušet, to je reliéfní plastika ve větším měřítku, jako jsme viděli v té smuteční síni."

Inspiraci nachází paní Rybová různě ve slovech a větách při čtení knížek, při poslechu hudby nebo v přírodě.

Jarka Rybová, karvinská výtvarnice: "Stačí jít na procházku, podívat se do trávy, do stromů, mám jeden obraz z hukvaldské obory, jsem se inspirovala, jak jsem se dívala na padající stromy nebo v trávě, což je ta plastika v peci, tam vidíte drobnosti, které chtějí růst. Potom hudba, já poslouchám jazz a vážnou hudbu a četba, i poezie, opravdu, já čtu nebo poslouchám a jdou mi nápady. Četla jsem knihu Nebe nemá dno, udělala jsem na to téma čtyři věci, které nemám, protože to lidi oslovilo a já jsem hned věděla, co udělám na to téma.. Nebe nemá dno."

V příštím roce oslaví paní Rybová významné životní jubileum. Jejím přáním je být stále tvůrčí a vytvářet dál keramická díla. Ráda by také cestovala a znovu navštívila místa v zahraničí, kde ji bylo dobře. A protože se umělecká keramická plastika v posledních letech vůbec nevystavuje a je málo takových výtvarníků jako je paní Rybová, neměli byste si nechat ujít příležitost její výstavu zhlédnout na vlastní oči. Začíná vernisáží 22. února v Mánesově síni Městského domu kultury.

---

Ve SVČ Juventus probíhá Oblastní střelecká liga

Ve Středisku volného času Juventus se konalo 3.kolo Oblastní střelecké ligy Karviná. Účastníci z různých, i polských klubů, stříleli na posuvné terče vzdálené 10 metrů.

Oblastní střelecká liga Karviná se koná ve SVČ Juventus pravidelně. Je složená z pěti kol, uplynulý víkend se konalo kolo třetí.

Petr Korviny, pořadatel a rozhodčí: "Cílem je sportovní rozvoj střeleckých dovedností našich členů, máme tady i mnoho mladých, snažíme se těmito závody přivést ke střelbě. Je to krásný sport, dá se střílet individuálně, střílíme ale i závody družstev. Je to sport pro klidné a rozvážné lidi, takže každý si tady může najít svoje."

Střílelo se ze vzduchovek diabolkami o průměru 4,5 milimetrů na posuvné terče vzdálené 10 metrů.

Petr Korviny, pořadatel a rozhodčí: "Střelci můžou používat různé pomůcky, jako dalekohledy, iris clony. Existují i terče přitahovací nebo elektronické, ty tady nemáme, pokud se nám podaří získat nějaké dotační prostředky, tak bychom rádi zmodernizovali naše vybavení."

Střílelo se na 40 ran do hodiny a na 60 ran měli závodníci čas 90 minut. Důležité jsou nejen tréninky střelby, ale i soustředění a klid.

Petr Korviny, pořadatel a rozhodčí: "Můžou se soustředit jak dlouho chtějí v rámci toho času."

Soutěže se zúčastnila i Kateřina Slaninová. Střílí od dětství a závodů v Karviné se účastní pravidelně.

Kateřina Slaninová, soutěžící ze Sportovního střeleckého klubu Kovona Karviná: "Jsem začala střílet pušku na základní škole a to mě přivedlo sem do tohoto klubu a pak jsem přestoupila na pistoli. Už vlastně střílím spíše pro radost."

Oblastní střelecké ligy se zúčastnili i střelci z Polska.

Ryszard Mojiczek, soutěžící z Polska: "Přijel jsem z nedaleka, kousek od Těšína. Jezdím tady šest let, daří se mi tady různě, jako každému, jednou lépe, jednou hůře. Střílí se tu dobře, jsou tu fajn lidi."

V pětikolové oblastní lize se počítá součet tří nejlepších výsledků. Ty se dají využít například pro účast na Mistrovství ČR. Na závěr se také střílí oblastní přebor. Nejlepší střelci v této soutěži jsou odměňováni finančně.

---Mohlo by Vás také zajímat