Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Barevný podzim a Evropský týden mobility
  • Výstava zahrádkářů 2021
  • Krasobruslařský klub Karviná rozšiřuje svou základnu

Barevný podzim a Evropský týden mobility

Do areálu Loděnice v parku Boženy Němcové přilákaly hlavně rodiny s dětmi hned dvě tradiční městské akce. Organizátoři spojili akci Barevný podzim věnovaný Světovému dni zvířat s každoročním Evropským týdnem mobility, který také připadá na tyto podzimní dny.

V areálu Lodiček se mohli návštěvníci v rámci Barevného podzimu a Evropského týdne mobility zapojit do nejrůznějších aktivit. Zatímco náplní Barevného podzimu byly především ekologicko-výchovné akce, gró druhé akce se týkaly nemotorové dopravy a vše co s ní souvisí.

Ivana Smýkalová, pracovnice Odboru rozvoje MMK: “K těmto dvěma svátkům je spousta aktivit, které jsou doplněny atrakcemi a stánkovým prodejem. K aktivitám patří tradiční účast sokolníka, je tady SVČ Juventus, které tam má zajímavé dílničky, stloukání ptačích budek a další aktivity."


Zvláště menší děti lákaly aktivity v rámci Barevného podzimu. Mohly si nechat něco namalovat na obličej nebo si něco pěkného na památku vytvořit, svézt se na koni. Zájem byl i o výtvarnou dílničku nebo o dílnu radibudek. U stánku městské policie připomínali strážníci lidem mimo jiné nejúčinnější a nejbezpečnější zamykání kol pomocí bezpečnostních stojanů.

Lubomír Greň, strážník MP Karviná: "V Karviné máme bezpečnostní stojany u různých sportovních a obchodních center. Pokud kolo řádně uzamkneme pomocí zámku, které lze zakoupit v MIC, tak kolo nelze odcizit.” 

Velkou pozornost budilo například mobilní planetárium nebo nejrůznější pokusy a ukázky jak správně topit , které dětem předváděl zástupce Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Jiří Horák, Smokeman, VŠB-TU Ostrava: "My chceme říct, že nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujete. Taky chceme říct, že žádnou energii neumíme vyrobit, ale pouze ji přeměňujeme. Naším cílem je, abychom ji přeměňovali s co největší účinností a abychom přitom méně kouřili. Kouři zmar!"

Po celou dobu trvání akcí probíhal i doprovodný kulturní program, jak hudební tak taneční, o které se postaral například městský dům kultury nebo Juventus.

---

Výstava zahrádkářů 2021

Zahrádkáři z Karvinska se opět po roce sešli s veřejností, aby jim ukázali své letošní výpěstky a pochlubili se i svou úrodou. Lidem také poradili, co pěstovat na balkonech a lodžiích. Vystaveny byly i soutěžní práce dětí ze základních škol.

Členové místní organizace zahrádkářů se pochlubili svými výpěstky na své výstavě. Tradičně vybírali návštěvníci výstavy i nejhezčí jablíčko a soutěžilo se také o nejtěžší papriku a rajče.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "Máme i expozici zaměřenou na to, co by se dalo pěstovat na balkonech a lodžiích, protože spousta balkonů je nyní zasklených. Dá se tam pěstovat rozsáhlý sortiment subtropické a částečně tropické rostliny, terasové rostliny jako jsou různé oleandry a podobně."

Letošní rok byl zpočátku poměrně deštivý, zahrádkáři si ale ani v průběhu léta na nedostatek srážek naříkat nemohli. Vyskytlo se ale více houbových a plísňových onemocnění.

Miroslav Nechvátal, místopředseda Českého zahrádkářského svazu Územního sdružení Karviná: "U některých rostlin, třeba rez hrušňová se objevuje pravidelně, spousta lidí ještě neví, co to je za onemocnění, že je třeba fungicidy zasahovat zavčasu než bude strom chřadnout tak dlouho až úplně odejde. Když si někdo myslí, že by chtěl pěstovat bez postřiků, tak úplně bez postřiků to nejde ani v ekozemědělství."

Dospělí i děti si mohli na výstavě ověřit své znalosti v poznávací soutěži o rostlinách.

Marcela Urbanová, tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Již tradičně na naší výstavě zdobí naši výstavu práce dětí, podzimní aranžmá, děti se už těšily. Přibylo nám dětí. Pro ně máme připravenou přednášku, děláme podzimní aranžmá, ikebany a závěsné košíky, které máme vystavení v rámci výstavy."

Návštěvníci jednotlivé práce hodnotili. Lidé si mohli prohlédnout a dozvědět se rady nejen k pěstování pokojových rostlin, stánek tady měli i včelaři a kaktusáři. A zeptat se mohli lidé na užitečné informace v mykologické poradně. Vystaveny byly houby, které lidé až tak neznají nebo se je bojí sbírat a přitom jsou na Karvinsku dostupné a jedlé.

---

Krasobruslařský klub Karviná rozšiřuje svou základnu

Sportovní krasobruslařský klub Karviná má po roční nucené pauze méně členů než obvykle. Přivítá proto mezi sebe nové zájemce a hlavně zájemkyně o tento sport. Od konce srpna už probíhají tréninky na ledě a i když po delší pauze mají všichni co dohánět, testy výkonnosti splnili všichni a můžou se připravovat na první závody v sezoně.

Ledová plocha zimního stadionu patří několik hodin týdně začínajícím i pokročilejším krasobruslařkám. Ty nejmenší se v přípravce učí první krůčky na bruslích, ty starší pilují všechny základní prvky, piruety a skoky pod vedením zkušených trenérek, od konce srpna už na ledě.

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "Měli jsme už suchou přípravu, ta začala v průběhu měsíce května a června, děti se zaměřili na atletiku, měli baletní a taneční průpravu."

Základna čítá 25 dětí. Zájemců ubylo, po době platných opatření vlády a nemožnosti sportovat se sem vrátila jen hrstka.

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "Některé děti si to rozmyslely, za tu dlouhou dobu, co nebruslily, někde to vzdaly rodiče, potřebovali bychom opravdu zase začaly chodit do těch sportovních kroužků tak, jak to bylo než začal nějaký covid no."

Ze zkušenosti trenérů je nejlepší začít bruslit už v předškolním věku, ve čtyřech pěti letech. Postupně děti přechází do vyšších kategorií až do závodního družstva A. V Áčku se na své první letošní závody připravuje i patnáctiletá Tereza Kozelková. Bruslit začala před třetími narozeninami.

Tereza Kozelková, krasobruslařka: "Začátky byly těžší potom, když mi bylo sedm nebo osm, tak jsme se musela naučit skákat na druhou stranu. Já to dělám pro radost, abych se hýbala při sportu, mě to baví.”

A na co konkrétně se na trénincích Terezka zaměřuje nyní?

Tereza Kozelková, krasobruslařka: "Pro mě je největší problém dvojitý Rittberger, to mi dělá problém. Ze skoků mě nejvíce baví dvojitý Toeloop, to jsme se naučila nejrychleji, mám to jako nejjistější skok, ráda dělám kombinace z různých nájezdů mě to baví nejvíc."

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "To krasobruslení není jednoduché, učí se chodit na ledě a pomalými krůčky se snažíme je naučit se bruslit. Dítě když přijde pozdě, tak tam je takový deficit že na to výkonnostní krasobruslení, o kterém se bavíme, nedá dohnat."


Takové děti pak bruslí spíše rekreačně v kategorii C. Předzávodní kategorii B vede Markéta Kučerová. Sama bruslí od čtyř let, od svých 15ti také trénuje děti, nejdříve v přípravce. Je také závodní rozhodčí. Baví ji práce s dětmi, chce jim předávat své zkušenosti a těší ji vidět jejich pokroky a posuny.

Markéta Kučerová, trenérka kategorie B: "V tom béčku už by děti měly zvládat testy, já se je snažím připravovat na výkonnostní testy, ty jsou pro každého, kdo chce závodit. Už je učím povinnosti, aby to braly vážně.”

Celé krasobruslení je vlastně postaveno na jízdě v obloucích.

Markéta Kučerová, trenérka kategorie B: "Když vnější oblouček, tak říkám, tlačíme na malíček, když vnitřní, tak tlačíme na palec, potom se to vyvíjí i v těch skocích, máme třeba hranové skoky, jako je Lutz, Flip."

Sabina Gašperová, krasobruslařka: "Baví mě skákat, točit piruety a dlouho jsme se učila jízdu dozadu."

Tereza Seifertová, krasobruslařka: "Začala jsem bruslit, protože mě to hodně zajímalo a chtěla jsem být krasobruslařka."


Tento estetický sport má v Karviné dlouholetou tradici. Závodní družstvo má na svém kontě mnoho medailí z nejvyšších soutěžích jako je Český pohár. Děvčata z Áčka a Béčka trénují každý den, děti v přípravce pak hodinu v úterky a čtvrtky od půl páté.

Monika Šimrová, členka výboru SKK Karviná: "Máme zajištěny kvalitní brusle, děti mají svého trenéra."

Pokud máte zájem o tento sport, stačí se přijít osobně na zimní stadion v uvedené dny podívat nebo se na bližší informace zeptat prostřednictvím níže uvedených kontaktů.

SKK KARVINÁ, kontakty: Jana Gilová 724 584 414, skkkarvina@email.cz

---Mohlo by Vás také zajímat