Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 25. 5. 2020
  • V Juventusu už funguje většina kroužků
  • Hřbitovy v Karviné mají nová kolumbária

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 25. 5. 2020

Nabízíme vám další video z tiskové konference po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje.

Nejdůležitější informace o situaci na Dole Darkov, počty nakažených a podrobnosti o přijetí mimořádných opatření.

---

V Juventusu už funguje většina kroužků

V karvinském středisku volného času Juventus se rozběhla většina zájmových kroužků a aktivit pro děti a mládež. Děti se rozvolňování doslova nemohly dočkat, společné volnočasové aktivity a setkávání jim v době nouzového stavu chyběly.

Postupné rozvolňování opatření vlády umožnilo 11. května opět otevřít střediska volného času. V Karviné se tímto dnem znovu rozběhla většina kroužků a aktivit.

"Spustily se dvě třetiny kroužků, nebylo možné spustit úplně vše, především v těch externích prostorách, které máme pronajaté, třeba tělocvičny, nebylo v silách pracovníků střediska celé tyto prostory po skončení aktivit dezinfikovat. Z těch 65 kroužků, které u nás jsou, jsme spustili 40, například mažoretky, pohybové a taneční klub Intro, Písklata, kroužek karate, Lesani, turistický kroužek " řekl Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus Karviná.

Před spuštěním kroužků se prioritně zjišťoval zájem rodičů a dětí.

"Ověřovali jsme si, jestli vedoucí do toho půjdou, jestli do toho půjdou děti. Ne všechny kroužky se spustily ze 100 procent, někteří nedochází, ale prakticky tu možnost dostaly všechny děti," dodal.

Chuť docházet znovu pravidelně do kroužků byla velká. Na tréninky se těšila třeba děvčata z Intra, kategorie Mini. Děvčata se schází jednou týdně.

"V tomto stavu nám chodí na trénink osm holčiček z třinácti. Dodržujeme pravidla, větráme hodně, aby holky mohly dobře dýchat v těch rouškách, je to obtížné přeci jenom, ale zvládáme to, hrajeme hry taneční, pohybové," vysvětlila trenérka Adéla Višňová.

Zaměstnanci, vedoucí kroužků a přátelé Juventusu v době nouzového stavu vůbec nezaháleli. Třeba ve velkém šili roušky. Magistrát také přispěl Juventusu částkou 30 tisíc korun na nákup dezinfekčních prostředků.

V současné době se připravuje táborová činnost na výjezdové a příměstské tábory, které proběhnou v letních měsících.

"Tábory pojedou, budeme mít 9 výjezdových a 12 příměstských táborů, pojede přírodovědná stanice, což je naše pobočka," uzavřel Firla.

O příměstské týdenní tábory je každoročně velký zájem, první začíná hned začátkem července, Kapacita jednoho tábora je zhruba třicet dětí.

---

Hřbitovy v Karviné mají nová kolumbária

Nová kolumbária přibyla letos na dvou karvinských hřbitovech. Lidé o ně mají zájem, stejně tak, jako o rozptylovou loučku, kterou město vylepšilo. V běhu jsou i další úpravy prostranství hřbitova, které Karviná realizuje každoročně.

Karviná se každoročně soustřeďuje na činnosti, které na hřbitovech vylepšují prostředí tak, aby bylo důstojné pro pozůstalé, kteří sem chodí navštěvovat své zesnulé blízké. Nejinak je tomu i letos.

"V současné době jsme nově tady upravili rozptylovou loučku, připravujeme opravy laviček, vstupu do budovy centrálního hřbitova. U vstupu a podél celého obvodu této budovy jsou dřevěné architektonické prvky, kde nám je poznamenal zub času poznamenal. Chtěli jsme, aby to vypadlo opravdu pěkně.  Je to možná trochu složitější, když jsou obřady, ale věřím, že i to omezení ukáže časem ten výsledek a ten vstup bude opravdu pěkný," řekla vedoucí Odboru majetkového MMK Helena Bogoczová.

Rozptylová loučka je lidmi hojně využívaná. Stejně tak, jako kolumbária, která přibyla nejen na centrálním hřbitově, ale i v Urnovém háji.

"Jsou to vlastně schránky na urny s popelem. Byla letos opětovně vystavěna, protože o tuto službu je velký zájem. Tím, že byla vystavěna nová kolumbária, jsou v současné době schránky volné.

Tady na centrálním hřbitově bylo pořízeno 60 nových schránek, 57 je ještě volných, každá je na dvě urny.

"Další kolumbária máme na Karviné-7, tam mám i oboustranná kolumbária,. do kterých mohou lidé umístit až čtyři urny najednou, zde je volná kapacita ještě 11 schránek," dodala Salamonová.

Do konce května budou na starších kolumbáriích prováděny opravy a nátěry, na horních částech je proto omezena výzdoba. Práce na hřbitovech by měli skončit 30. června, pak se začnou plánovat další úpravy na příští rok.

---Mohlo by Vás také zajímat